SCHIEDAMSCHE COURANT Scheeres timmert in renovatiewerkplaats Te veel misverstanden industrie en Rijnmond Eén gewonde bij ongeval Rattenfilm valt tegen School Oude Kerkhof niet voor huisvesting Dieven slaan toe Nieuw licht op Proveniershuis fÈRTAN Joop de Jong (PvdA Nosferatu 15 maart in première Vrouwen voor opbouw Inbreker neemt duur karpet mee Renovatieplannen uit de la gehaald 'Autobedrijf Woenbdag 28 februari 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26310- 6 PAGINA'S BrotTsveü! 3 telefoon .idmini>tr\»lie 268091 - ivdartu* 262566 kLiclilctidien»! 1441-44 SCHIEDAM EN KETHEL 6 Zo gleed vorig jaar de Charlotte Rhodes, als spookschip, de Lange Haven op, tot bij de Vrijmoed-panden Schiedam Nosferatu. de film waarvoor opnamen zijn gemaakt op de Lange Haven en die in Schiedam bekend staat als „de rattenfilm", gaat op 15 maart in première. Theaters tn Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Delft en volgens de exploitant van het Delftse Studio D waarschijnlijk ook en kele andere theaters, zuilen als eerste de film gaan vertonen. Nosferatu, een film van de Duitse regisseur Werner Herzog, is een wat slap vervolg ge worden op de overbekende en te vaak van stal gehaalde DracuJa-traditie: een vampier, compleet met de voor het bloedzuigen zo noodzakelijke tandjes, woont in een half tot ruïne vervallen spookkasteel. Hij wordt in dat kasteel opgezocht door iemand die we in deze tijd makelaar in huizen zouden noe men. De makelaar. Jonathan, wordt door graaf Dracula gevangen gehouden en de graaf ontdekt in een medaillon een foto van de vrouw van Jonathan. Deze Lucy is voor graaf Dracula aanleiding om per schip en vergezeld van een «ttenleger (de pest) naar Jonathans woonplaats te reizen. In Delft hebben de opnamen van Jonathans woonplaats plaats gevonden. Alleen de scè nes waarin de ratten door de stad krioelen •moesten op een andere locatie worden ge filmd. Het gemeentebestuur van Delft wilde van deze griezelige beesten niets weten. Schiedam had minder bezwaren en daar door zie je in de film het schip met graaf Dracula (de Charlotte Rhodes van de One- din Line werd hiervoor naar Schiedam ge haald) spookachtig over de Lange Haven glijden. Het aardigste van de film zijn wel de beel den die in Delft en in Schiedam zijn opge nomen. De Schiedamse Lange Haven blijkt zonder geparkeerde auto's veel mooiere „plaatjes" te bieden dan je tevoren zou ver wachten. Ook de talloze witte ratjes, die speciaal voor de film uit het buitenland werden gehaald, zijn iets indrukwekkender dan het amusante gekrioel in mei van het afgelopen jaar. Overtuigend is de film ech ter nergens. Schiedam Met een hamer en een beitel opent wethouder Reir.ier Scheeres volgende week vrijdag de nieuwe renovatie werkplaats van de SSN Bouwmaatschappij aan de Van Cleeffstraat. Met deze werkplaats is de SSN in staat renova tie, verbouwingen, onderhoud en reparatie sneller uit te voe ren. Er is werkgelegenheid voor twintig vaklieden. werden achtereenvolgens de De wethouder voor financiën en economie zal de opening shandeling verrichten, in de stijl van Jan Luyken: in au thentieke kleding zal Scheeres zelf enige handarbeid verach ten, een daad waar hij zin in heeft omdat het wel eens _wat anders is dan economisch denkwerk. Tijdens de opening zal ook Cees Bokx, directeur van de SSN Bouwmaatschap pij (Noordzij), het woord voe ren. Reden voor het historische as pect van de opening is het feit, dat de SSN, hetgeen be tekent Smits, Schotel en Noordzij, in de afgelopen der tig jaar meer dan 12.000 wo ningen heeft gebouwd in ver schillende plaatsen van het land. Een jaar geleden nog werd de tienduizendste wo ning opgeleverd in Nieuwer- kerk aan den IJssel. De SSN is recentelijk bezig geweest met complexen van 550 wo ningen in Berkel en Roden rijs, van 424 woningen in de Schalkwijk van Haarlem en van 400 woningen in Nieuwer- kerk. In Schiedam is de SSN des tijds begonnen. In deze stad Sïachthuisbuurt neergezet, de Grensftat en de aansluitende rij woningen aan de Rotter- damsedtjk, drie flats aan de Maasboulevard en drie flats aan de Burgemeester Van Haarenlaan. Het laatstbeken- de project is het winkelcen trum van Kethel geweest vo rig jaar werd het Hof van Spaland geopend. Schiedam Aan de vele misvers tanden tussen de industrieën en de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) moet iets gedaan worden, vindt het Schiedamse Rijnmondraadslid Joop de Jong. Daarom heeft de PvdA'er enkele vragen op papier gezet. Hij wif ermee bereiken, dat de DCMR iets duide lijker instructies gaat ge ven aan de industrie als op andere brandstoffen overgeschakeld moet wor den. „Anders loopt het de spuigaten uit", zei De Jong gistermiddag. „Het gebeurt nogal eens dat, als er geen beweging in de lucht zit, er een gro te concentratie van zwa- veldioxyde ontstaat door alles wat de industrieën spuien. Dat geeft dan een bepaalde reuk en, wat erger is, een prikkeling van de slijmvliezen. In die gevallen geeft de DCMR instructies om op zwave- iarme brandstof over te schakelen, maar dat komt vaak niet goed over bij de industrieën". Uit ambtelijke informatie heeft De Jong begrepen, dat het de gewoonte van de dienst centraal milieu beheer van Rijnmond is om een bericht voor de bedrijven op de telex te zettem en om dan een uurtje later vanuit het kantoor aan de 's-Grave- landseweg in Schiedam rond te bellen, om te in formeren of de bedrijven dan inderdaad al hebben overgeschakeld of in elk geval voorbereidingen daartoe treffen. „Hoe merkwaardig is het dan om te horen, dat sommige bedrijven vaak niet begre pen nebben dat zij moes ten overschakelen op een andere brandstof" aldus De Jong. Vaak blijkt er S02 in de lucht bij te komen, uiter aard ook als industrieën op een lager pitje draaien. „Want er staat soms geen wind en die concentratie van zwaveldioxyde blijft er dan", zegt De Jong. „De bedrijven werken mee op basis van vrijwilligheid. Dat is natuurlijk erg fijn. Maar zorg er dan wel voor, dat de procedure De Jong-: „Wel duidelijk wezen!" goed is en dat je duidelij ke instructies geeft die niet tot verwarring lei den". Schiedam De Schiedamse afdeling van de Nederlandse Vrouwenbeweging heeft zich solidair verklaard met de Vietnamese Vrouwenbewe ging. Meer dan een miljoen oorlogswezen, drie miljoen werkelozen, een half miljoen drugsverslaafden en een half miljoen prostituees moeten geholpen worden. De actie voor het herstel van de waardigheid van de vrouw kost geld. Nederlandse vrou wen hebben al dertienduizend gulden ingezameld, maar er is veel meer nodig. Geme Bru- seker, telefoonnummer 734059, geeft m Schiedam meer infor matie over de actie. Schiedam De leegstaande school op het Oude Kerkhof 10 is absoluut niet geschikt voor jongcrenhuisvesting. Verbouwing is financieel niet haalbaar: de huurprijs zou veel te hoog uitvallen, en daarom za! het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening geen medewerking verlenen aan een verbouwing van de voor malige school voor woon ruimte. Dat hebben burgemeester en wethouders van Schiedam te horen gekregen van de direc teur-generaal voor de volks huisvesting in Zuid-Holland. Namens deze schrijft het hoofd van de afdeling bou wontwerp, ir. G. Oranje, dat „de stichtingskosten ten op- 'zichte van de geboden woon- waarde een veel te hoge huuruitkomst zou opleveren". Het Schiedamse college had dat vorig jaar al verwacht en de oude school in principe ge reserveerd om er een gemeen telijke dienst in onder te brengen. Dat brengt minder kosten met zich mee. Dat de verbouwing van de school tot woningen nu defi nitief van de baan is, heeft wethouder Chris Zijdeveld in middels laten weten aan de stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. Met te genzin, en op verzoek van Hans Bakker van de Jonge Socialisten, zal de wethouder echter het schoolgebouw Oude Kerkhof 10 toch op nieuw op de agenda opvoeren voor als de stuurgroep weer vergadert Ook het vroegere weeshuis De Lindenhof komt dan weer ter tafeL Zowel het schoolgebouw als de Lindenhof zijn vorig jaar gekraakt en enige tijd bezet gehouden. Het eind 1977 op gerichte Comité Jongerenhuis- vesting Schiedam en het in Ï974 opgerichte actiecomité De Laan hielden gedurende enkele dagen de Lindenhof bezet om de nadruk te leggen op de noodzaak van de wo plaats kleine woningen m een tef iike dienst oude school genover de Grote Kerk. ningen voor alleenstaanden of (echt)paren. In het weeshuis werden kijkdagen gehouden om te laten zien, wat er on danks de verpaupering van de laatste jaren allemaal nog mogelijk zou zijn. Schiedam Bij tapijtcentra- Ie De Priester B.V. aan de Broersvest in Schiedam is tu- sen 24 en 27 februari inge broken. Dat meldde de 33-jarige R, de K. gisteren bij de politie. De inbreker kon het „tapijtpa leis" binnen komen door eerst een etalageruit in te slaan. Uit de kassa werd voor onge veer honderd gulden aan los kleingeld meegenomen, de schade komt rond de ƒ350. De dief nam tevens een kar pet mee, dat achthonderd gul den waard is. Schiedam Ongenode gasten hebben een bezoek gebracht aan de woning van de twintigjarige H. J. van D. in de Gali- lelstraat Ze namen een cassetterecorder en een versterker tfiee, die een totale waarde van elfhonderd gulden hebben. Ook het vormingscentrum Nieuwe Waterweg-Noord had in het weekend te kampen met nieuwsgierige lieden. Door een raam kapot te gooien wist men zich een ingang te maken. Het ge bouw werd doorzocht, maar er werd niets meegenomen. De schade komt op honderd gulden. Bij bloemenmagazijn Rosa aan de Hoogstraat wisten dieven binnen te komen door een deur te forceren. Er werd een kof ferschrijfmachine ontvreemd en de inbrekers namen een cas setterecorder met bijbehorende bandjes mee. Uit de kassa werd ƒ65,- gestolen. De apparatuur is in totaal ƒ750,- waard. De schade is rond dc vijftig gulden. Uit een geparkeerde wagen aan de Polderweg wisten handige dieven navigatieapparatuur van een Rotterdamse maatschappij te stelen. Het zeil van de vrachtwagen werd opengesneden en twee echoloden en twee ontvangers werden meegenomen. De apparatuur, ter waarde van zevenduizend gulden was bestemd voor de Hlüv.u in Amsterdam. Er werd voor ƒ250,- aan schade berokkena - Na twee jaar gaat He ge meente zich weer buigen over het Pro veniershuis. Dat kan haast letterlijk: van af de zesde etage van het stadskantoor kijkt wethou der Zijdeveld neer op het oude monu ment Lex de Herder maak te de foto. Schiedam Met de plannen om in het Proveniershuis wo ninkjes samen te trekken is de gemeente sinds 1977 nog geen stap verder gekomen. Wel ligt het in de bedoeling om „er binnenkort weer aan te trekken". Daarom heeft het college van burgemeester en wethouders besloten om de verantwoor ding van Herman Posthoorn af te schuiven naar Chris Zijde veld. Vlaardingen Bij een ongeval, dat zich gistera vond voordeed op de noordelijke rijbaan van de rijksweg Rotterdam—Hoek van Holland is één automobilist ernstig gewond geraakt. De man moest naar bet Holy-ziekenhuis worden gebracht. Het ongeval deed zich voor tussen de oprit en de afslag Vlaardingen—Holy, waar twee auto's door nog onbekende oorzaak met elkaar in botsing kwamen. Een van de beide auto's, een Renault Apine, sloeg daarbij over de kop. Volgens nog niet bevestigde getuige-verklaringen zou het ongeval veroorzaakt zijn door een paniekreactie bij een van de bestuurders, die schrok van een andere automobilist die plotseling de oprit op- -kwam en de weg op schoot De politie kon deze verklaring gisteravond nog niet bevesti gen. Ook de identiteit van het slachtoffer was toen nog niet bekend. Na de botsing deed zich over igens nog een aanrijding voor, waarbij twee andere au to's betrokken waren. Waar schijnlijk werd dit veroor zaakt omdat men al rijdend probeerde te zien. wat zich op Me weg had afgespeeld, waar na de botsing met meer te vermijden was. Bij dit onge- -val bleef de schade beperkt Die „overdracht" heeft plaats gevonden, omdat de plannen voor het Proveniershuis meer te maken hebben met stads vernieuwing dan met cultuur. Al een paar jaar geleden drong Zijdeveld erop aan om over het Proveniershuis te mogen beschikken, maar dat werd door het college op de lange baan geschoven. „Ein delijk heb ik toch mijn zin gekregen zegt zijdeveld nu. „Ik krijg van het college de volle vrijheid om mij ermee te gaan bemoeien". Al twee jaar geleden onthulde de Scbïedamsche Courant, dat er plannen in de maak waren om in het Proveniers huis woningen samen te trek ken. De huidige ruimte in de twee vleugels van het monu ment wordt al wel bewoond, maar in feite staat de ge meente dat ooguikend toe. De vertrekken zijn officieel ate liers, waarin niet gewoond mag worden. Via tijdelijke kxaakcontracten is geprobeerd geen precedent te scheppen. Het samentrekken van de wo ningen was volgens de plan nen nodig om een betere en meer efficiënte verdeling van de woonruimte mogelijk te maken. Posthoorn had er zelfs al geregeld contact over met monumentenzorg. Het Achterhuis, dat het staartstuk vormt van het tus sen moderne kantoren inge klemde monument, werd niet in het plan voor wooneenhe den betrokken maar was in principe gereserveerd voor horeca. Ook daarover is al twee jaar niets vernomen, maar Zijdeveld zegt dat er nog steeds sprake van is dat er een restaurant in het Ach terhuis komt. Het Voorhuis, dat via een poort aan het Overschiese- plein toegang geeft tot het Proveniershof, zou wel voor woningen vrijgemaakt kunnen worden. Dat in het Voorhuis woonruimte komt, lijkt waar schijnlijk door de uitspraak van Zijdeveld dat de Schie damse Gemeenschap, die nu samen met de VW kantoor ruimte m het Voorhuis heeft, wellicht zou kunnen verhui zen. „Wjj zouden het er eens met de SG over moeten heb ben, of ze elders met gelukki ger zouden kunnen worden", Udus Zijdeveld. voor betrouwbare -- Boya g-occasions met 12 mnd. garantie. VAN DEVENTERSTRAAT 17 TEL. 731144 j SCHIEDAM Koopavond geopend Hetzelfde gold volgens beide actiegroepen voor de school op het Oude Kerkhof, die op de drukke binnenstadsdag van 27 mei 1978 werd ge kraakt. Steun hieraan verleen de de kortstondige politieke groepering lijst-Verwaaijen. „Mede omdat locatiesubsidie bij verbouwingsprojecten niet tot de mogelijkheden behoort, ben ik niet bereid aan het voorliggende plan mijn mede werking te verlenen," schrijft de directeur-generaal van het ministerie nu over het voor stel tot verbouwing voor huisvesting. Volgens ir. Oranje zou het, gelet op de capaciteit en de uitrusting van de wooneenhe den, redelijk geacht kunnen worden als de stichtingskos ten 55.000 gulden zouden be dragen. Verwacht wordt ech ter, dat dn bediag met 25.000 gulden overschreden wordt. Bij het ministerie vindt men dat te veel. Maar naast de kale maandhuur, die de be woners zouden moeten beta len, komt volgens de direc teur-generaal ook nog een kostenstijging erbij voor een naar verhouding grote alge mene ruimte (hal en gangen), die de verhuurders zelf zou den moeten schoonhouden en verlichten. ADVERTENTIE deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal f42,20 abonnement a f14,33 par maand, dan geef ik wel machtiging tol automatische afschrijving. Mijngiro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, jOOOVB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1