SCH1EDAMSCHE COURANT voor scheepsbouw Golf van winkeldiefstallen overspoelt Vlaar Lange Haven vraagt hulp monui ientenzorg mor een Weinig gevaarlijke stoffen per trein Centrum voor werklozen gaat vanavond open T SchiedamTT- 1 1 1 Rotterdam9 Uur van de waanbieid Rijnmonden provincie: Geldigheid kaartjes veerpont verlengd viiik&co Blokmakers- plaats in de eindfase Oost wijk vergaderde met wethouders In Waterweggebied-Noord: Overschiesestraat 44 Vrach tverkeer oorzaak grote schade Vrijdag 2 maart 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD .104de jaargang no. 26312—8 PAGINA'S Broersvi-st 3 - telefoon otlmimstrohe 268091 - redaetie 262566 - kilichtendienst H4144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam - „Bet uur van de waarheid is geslagen voor de RSV, en daarmee in feite voor de scheepsbouw In het Waterweggebied Dat staat in een notitie, waarover de Schiedamse wethouder voor financiën en economie, Rei- mer Scheeres, eergisteren en gisteren overleg heeft ge voerd met zijn Rotterdamse collega en met vertegenwoor digers van Rijnmond en gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Een delegatie van de vaste Kamercommissies voor sociale en economische zaken was daarbij aanwezig; binnenkort zal dan ook een debat in de Tweede Kamer plaatsvinden over de scheepsbouwproblemen in Nederland en met name in dit gebied. Het overleg heeft plaatsgevonden, nadat de ondernemings raad van Wilton-Fijenoord bij wethouder Scheeres en bur gemeester Arie Lems was geweest om de problemen te be spreken. Uit het overleg is de conclusie getrokken, dat een keus moet worden gemaakt tussen vrijwel volledige af braak van de „natte sector" van het Rijn-Schelde-Verolme- concern en behoud van de grote scheepsbouw. In het ene geval gaat een onverantwoord groot aantal ar beidsplaatsen verloren, terwijl het overheidskapitaal dat aan RSV als steun is verleend dan verloren gaat; gezien de sluiting van de Schiedamse werven Gusto en Nieuwe Waterweg en het verlies aan arbeidsplaatsen van al 14.000 in het Rijnmondgebied zou dat een calamiteit van nationa le omvang zijn. In het andere geval kan nog daadwerkelijk een investe- rings- en reorganisatieplan uitgevoerd gaan worden. Daar bij zal de overheid een directe verantwoordelijkheid voor de scheepsbouw op langere termijn moeten aanvaarden. De provincie, Rijnmond, Rotterdam en Schiedam dringen daarom bij regeringen parlement aan op snelle actie. Maassluis Een oude wens van de loketemployees van het veer Maassiuis-Kozen- j burg is in vervul ling gegaan: de geldigheidsduur van de coupon boekjes Is met j drie maanden ver lengd. Aldus heb ben provinciale staten van Zuid- Holland enige tijd geleden besloten, nadat het VVD- üd, mevrouw Coe- nen-Vaessen, de zaak (zie onze krant van 11 no vember) bij de staten had aange- kaard. Met deze maatregel wordt nu voorkomen dat toeristen die het jaar te voren een coupon-boekje kochten in de daaropvolgende vakantieperiode .geconfronteerd "worden met het plotseling ongeldig zijn van hun oude kaartjes. ADVERTENTIE SOENDALAAN 30 TEL. 010-340644 Vlaardingen De voorberei dingen voor de nieuwbouw op de hoek van de Blokma- kerspli.-,is en de Westhaven plaats, in het centrum van Vlaardingen, verkeren mo menteel in de eindfase. Naar verwachting zal de bouw bin nen enkele maanden kunnen beginnen, maar op welke da tum de eerste paal geslagen kan worden is nog niet vast gesteld. Alle gemeentelijke en provin ciale foimaliteiten zijn inmid dels afgerond. Op de gemeen tesecretarie wordt momenteel de bouwvergunning uitgetikt en daar wordt verwacht, dat die: binnen enkele weken kan worden uitgereikt Eurorwoningen BV in Rotter dam, onderdeel van de pro- jectonwikkelaar Poly2athe, gaat op het stukje kaalslag een flatgebouw neerzetten waarin dertig dure koopwo ningen en acht winkels wor den ondergebracht Er is al sinds geruime tijd een lijst van geïnteresseerden, die be langstelling hebben voor de woningen. Met het rondkomen van de planvorming voor bouw op de Blokmakersplaats is een einde.' gekomen aan een jarenlange: strijd, om iets op het terrein- te te kunnen ontwikkelen. Al eerder hebben diverse archi tecten en opdrachtgevers po- fiïngen gedaan, op die plek nieuwbouw te plegen. Ener zijds door de voorschriften van de gemeente, maar an derzijds vooral door de ui terst beperkte afmetingen van het stukje grond gingen die plannen uiteindelijk niet door. °ok het huidige plan dreigde tafel te worden geveegd. Rijnmond had bezwaren te- j£n de hoogte van het ge- houw, terwijl het geruime tijd duurde voor de Provinciale inanologische Dienst accoord gfig met de plannen. Ook öaarhad men in eerste in stantie wat moeite met de bouwhoogte van 6 etages. Uit eindelijk kwam er tóch een «verklaring van geen be- t zwaar", zodat de laatste be lemmeringen waren wegge werkt. Eurowohingen wil op dit mo- j?^t overigens nog niet de definitieve tekeningen van et gebouw vrijgeven. Ook andere inlichtingen wil men dog niet kwijt. „De mteinde- fV5e plannen presenteren we n i»et slaan van de eerste Paal xo deelde een woord- voerder aiee. Vlaardingen Een golf van winkeldiefstallen heeft de Vlaardingse recherche gisteren tot diep in de nacht handenvol werk bezorgd. Op allerlei plaatsen in de stad sloegen individuen of groep jes van individuen tegelijk hun slag, zodat de alarmcentrale van de politie roodgloeiend heeft gestaan. Gistermiddag zwermde de politie over het hele stadscentrum uit, sommige met getrok ken revolver, zoals ooggetuigen beweerden. Gis teravond meldde de politie opnieuw een serie diefstallen. De golf van diefstallen en de grootscheepse ac tie van de Vlaardingse politie die daarop volgde trok gistermiddag veel be kijks, De recherche zelf is tot diep in de nacht be zig geweest met opspo ring en verhoor. De situatie was gisteravond laat nog te onduidelijk voor veel feitelijkheden. Wel staat vast dat naast een zevental jeugdigen ook een 22-jarige Hagenaar is gegrepen die er met een partij dekbedden van een totale waarde van 1500 gulden vandoor wilde gaan. Aanvankelijk bestond het ver moeden dat deze man deel uitmaakte van een bende die Vlaardingen „bezocht". Later bleek echter dat de di verse groepjes onafhankelijk van elkaar opereerden. Een overzicht van de vermiste goederen is nog niet te geven omdat het veelal diefstallen betreft van sieraden, ringen en horloges, waarmee de he ren 2ich behingen of sierden alvorens de politie hen kon grijpen. In dergelijke gevallen kost het even tijd uit te ma ken wie wat gestolen heeft De golf van diefstallen trok gisteren veel bekijks en ver oorzaakte grote opwinding on der het publiek. Een eigena resse van een sigarenmagazijn kreeg de schrik van haar le ven toen een paar van de jeugdige^ bandieten plotseling haar winkel binnenstormde, op de hielen gezeten door de politie, om even later weer door een zijuitgang te ver dwijnen. Over oorzaak en achtergron den kon de politie gistera vond uiteraard nog niets ver tellen. Dat de schade groot is lijkt duidelijk, maar hoeveel is nog niet bekend. Alle gege vens liggen nog in de sfeer van de gissingen, zowel het aantal van de diefstallen, als van de betrokkenen, als van het vermiste. Wel is duidelijk dat het vooral de grote wa renhuizen waren die getroffen werden. De meldingen kwa men voor het grootste gedeel te uit de buurt van de Hoog straat en omgeving. De laatste tijd werd trouwens toch al een onrustbarende toename van winkeldiefstallen waargenomen door de politie. Schiedam de uitgestelde tentoonstelling van de clavecimbels van hedendaagse Nederlandse bouwers is gisteravond in het museum met succes begonnen. Tientallen aanwezigen in het gebouw aan' de Hoogstraat 112, leefden zich uit op de instru menten. De fraai uitgedoste clavecimbels werden door de be zoekers aan alle kanten bekeken en bewonderd. De officiële opening vormde één klein en liefelijk wijsje, dat door twee houwers op alle instrumenten werd uitgevoerd. Daarmee was het voor iedereen meteen duidelijk dat de verschillende instru- j menten ook andere klanken bevatten. j De lezing door de heer Bom werd verduidelijkt met dia's. Uit de geschiedenis blijkt al dat de bouwers zich niet hebben j verloren in uniformiteit I Vanavond houdt J. Klop-Garderen een lezing over twee manie- ren van stemmen, vanaf 20.15 uur. Van 10 tot 1? uur kan j iedereen een kijkje nemen in het museum. Vlaardingen In het geval de vatenhandel van de firma. Kok aan de Oosthavenkade verplaatst zal worden naar de industriewijk heeft de gemeente zeker belangstelling voor de i dan vrijgekomen opstallen, die na aankoop gesloopt zouden j moeten worden. Aldus bleek gisteravond uit de woorden van j wethouder IJsbrand van der Velden tijdens het driemaande» 1 lijks overleg gehouden in de O os tw ijk in antwoord op vragen uit de zaal. Onlangs meldde de gemeente al dat zij van plan was Kok met behulp van rijkssubsidie te verplaatsen. Kok was in principe bereid daaraan zijn medewerking te verlenen. In middels is tevens gebleken In het Nieuwe Waterweg- Noordgebied worden relatief weinig gevaarlijke stoffen vervoerd over de railverbin dingen. De baanvakken. Schiedam-Vlaardingen en Vlaardingen-Hoek van Hol land worden in vergelijking met andere baanvakken in het Rijnmondgebied vrij wei nig gebruikt om dergelijke, stoffen te vervoeren. Dat valt af te leiden uit een rapport, dat de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond heeft opgesteld over het ge vaar, dat het vervoer van ge vaarlijke stoffen per spoor kan opleveren. Het baanvak tussen Schiedam en Vlaardingen wordt in het waterweggebied nog het drukst gebruikt In de periode van 16 tot en met 29 april van vorig jaar, die de Dienst Milieubeheer als onderzoek stijdvak heeft gebruikt, wer den op dit baanvak 1000 ton ammoniak en ruim 3000 ton gasolie of kerosine vervoerd. Op het baanvak van Vlaar dingen naar Hoek van Hol land was een transport van wat gasolie het belangrijkste, dat in de proefperiode kon worden geregistreerd. De veronderstelling lijkt ge rechtvaardigd. dat door dit beperkte gebruik van de bei de baanvakken voor het ver voeren van gevaarlijke stof fen, de kans op fatale onge vallen ook relatief zeer klein is. Over het gehele Rijnmond gebied be2ien, zo geeft het rapport aan, is de kans op een ongeval waarbij het grootste deel van de lading vrijkomt ééns op de 20 tot 25 jaar. De kans op een ongeval waarbij de bevolking risico's Schiedam De bewoaersvereniging- Schie dam-Centrum gaat monumentenzorg inscha kelen om het zware vrachtverkeer van de Lange Haven te krijgen. De projectgroep Lange Haven heeft op 16 maart hierover een gesprek met stedebouwkundige Speleera van de rijksdienst voor monumentenzorg in Zeist. „De voorbij denderende vrachtwagens richten schade aan de kade, de bomen en de gebouwen aan", klaagt tussen tijds voorzitter Jan Hagen- doom en het is niet de eerste keer dat hij dat naar voren brengt Al diverse malen zijn klachten naar het stadskan toor gegaan, maar zo zegt Ha gendoorn, tot dusverre zonder resultaat Nu wil men gaan proberen de gemeente via monumenten zorg te benaderen. „Het is toch belachelijk dat er telkens weer bij monumentenzorg moet worden aangeklopt voor subsidie om de schade aan de gebouwen te repareren. Je kunt veel beter zorgen dat die schade niet ontstaat, en dat kan door die kanonnen van vrachtwagens van de Haven te weren. „We hebben daarom contact opgenomen met mo numentenzorg, en op 16 maart mogen we komen pra ten in Zeist", aldus Hagen- doom. Twee afgevaardigden van de vereniging zullen de reis naar Zeist ondernemen: Jan Ha gendoorn zelf en secretaris Ben Goederond. Om toch na mens de gezamenlijke bewo ners van de Lange Haven te kunnen spreken gaat men eerst een waslijst samenstel len van de klachten, die er le ven. Met die waslijst in de hand wil men dan hulp vra gen van de. rijksdienst. „Want het blijft hard nodig iets aan het vrachtverkeer te doen", zegt Hagendoorn, „Neem al leen al de Korte Haven brug, daar mag je maar met acht honderd kilo asdruk over heen; een Volkswagenbusje is al zwaarder. En toch rijdt ook daar het vrachtverkeer. i J deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad ite&r voor mij m.i.v. O abonnement per kwartaal f42,20 Q abonnement a 114,33 par maand, dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/bankm.is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis code/woonplaats: telefoon: ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zai ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer 834, 3000VB Rotterdam loopt zal zich slechts eens in de 140jaarvoordoen Het rapport vormt overigens nog maar een deel van een zeer uitgebreid onderzoek naar de ongevallenkans bij vervoer van gevaarlijke Stof fen, dat onder verantwoorde lijk van Rijnmond momenteel wordt gehouden. Over enige tijd zijn deelrapporten te ver wachten over de situatie bij het vervoer van dergelijke stoffen over de weg of het water. dat ook de firma Lensveld, gevestigd aan de Van Leyden Gaelstraat, wat de gemeente betreft voor overplaatsing in aanmerking kan komen. On derhandelingen over opkoop en verplaatsing zijn gaande. De gemeente is klaar voor een eerste bod. Ronduit uitzichtloos is de si tuatie rond de voormalige Mavo aan de Boslaan. Het rijk heeft de gemeente een prijs gevraagd van meer dan 350 duizend gulden. Veel te veel vindt de gemeente, die het gebouw alleen maar wil kopen om het te kunnen slo pen. De omwonenden zitten er intussen maar mee, want het krakkemikkige pand vormt een dagelijkse bedrei ging van de veiligheid van. spelende kinderen en passe rende mensen- Ten slotte maakte wethouder Goudriaan op onverbloemde wijze duidelijk dat er geen geld beschikbaar is voor de herinrichting van de speel ruimte annex parkeerplaats op het Koningsplein. Voor de bewoners die al maanden lang om maatregelen vragen een bittere piL Schiedam Vanavond wordt het ontmoetingscentrum voor mensen zonder werk geopend- Van half acht tot half tien vindt een receptie plaats in het pand aan de Overschieses traat 44, waar vroeger de Tempel was gevestigd. Na veel timmeren, zagen, schilderen en vooral praten door vrijwilligers is de tweede ruimte van het werklozenpro- ject Trechter in Schiedam ge reedgekomen. Sinds begin 1977 had de Trechter al een pand aan de Broersvest 107, dat echter niet geschikt was a Is on tmoetingscentrum. Het nieuwe pand is dat wet Er is cursusruimte, een crea tieve werkplaats en een ver trek voor gezellig samenzijn. In de cursusruimte kan over verscheidene sociale vraag stukken informatie worden verkregen; er zijn gespreks groepen en problemen kun nen er op tafel komen, waar aan dan iets gedaan wordt In de creatieve werkplaats kan men tekenen en schilde ren en ook meer ambachtelijk bezig zijn, van leerbewerken en solderen tot lassen en wer ken met glas in lood toe. In de ontmoetingsmimte ligt leesvoer, men kan er schaken, dammen, kaarten en wat drinken. Als alles goed loopt, denkt de Trechter eraan om aan de creatieve werkplaats een functie te geven die oudere alleenstaanden, invaliden en kindertehuizen ten goede komt. Eenmaal in de veertien dagen is er in het ontmoe tingscentrum op donderdag morgen een loop-in. georgani seerd in samenwerking met de Schiedamse wao/aaw-be- langenvereniging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1