SCHIEDAMSCHE COURANT Ook Noord wil met maquette werken 1Iolet geeft vüiegreis weg voor nieuwe verpleegkiui1idi ge i HUI Minder botsingen ondanks gladheid Olie over asfalt: verkeer gestremd Grensflat bindt strijd aan met grooteigenaar ERTA.X viiik&cd BeatHxpark uitgedund Parkbezoekers verontrust m •Ml m\ ■I I IS Veel waardering voor inspraak-experiment Service en verwarming te duur Autobedrijf P*r;: IN FEBRUARI: mal Woensdag 7 maart 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _104de jaargang no. 26315_6 PAGINA'S j II Biwrsvcst 3 - (rh-fimn administralu- 268031 mtacln- 262566 klai'htondienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Drie kwartier is het ver keer naar de Bene- luxtunnei gistermid dag gestremd ge weest, toen op het Kethelplein vele liters olie op het wegdek te rechtkwamen. Een deel van het verkeer kon via de bebouwde kom worden omge leid. De 32-jarige Rotter damse chauffeur C. P. T. was na zijn middageten richting Beneluxtunnel gere den met een zware vrachtwagen met op legger. Bovendien be vond zich op de op legger een voor de sloop bestemde vrachtauto. Op het verkeersplein tussen Schiedam en Vlaar- dingen, in de bocht van rijksweg 20 naar de Beneluxtunnel, gleed de vrachtauto van de oplegger. Daardoor werd een carter vernield en kwam de olie op het wegdek. De Schie- damse brandweer heeft een half uur no dig gehad om het as falt schoon te spuiten. v I MM Tim WÊÊÊbAi mMmmm ft-is. Schiedam - Ook vanuit het noordelijk stadsdeel krijgt de dienst gemeentewerken lof toegezwaaid voor de manier, waarop momenteel Inspraak wordt geboden voor herbe strating in Schiedam-Zuid- Vorige maand al lieten woordvoerders van bewoners- verenigingen uit de oude wij ken zich positief uit, en ook de werkgroep ruimtelijke or dening in Schiedam-Noord gaat een dezer dagen een brief aan de gemeente sturen waarin ervoor wordt gepleit om het initiatief door te zet ten. „Zo wordt het voor de bur gers beter zichtbaar, wat er gaat gebeuren", zegt Piet van Leeuwen, voorzitter van de werkgroep. Hij doelt op de maquette aan de hand waar van bewoners van IJsseïmon- desestraat, Numansdorpses- traat, Poortugaaisestraat en Havendijk hun straten kun nen invullen. Die methode met speelgoe dautootjes en mini-boompjes maakt ook volgens bewoners- verenigingen veel duidelijker hoe alles zal gaan worden dan wanneer plannen op te kening komen te staan. Aad Broxks, secretaris van de werkgroep ruimtelijke orde ning: „Inderdaad merk je vaak, dat een tekening niet goed overkomt bij de mensen. Op een maquette kan je het veel beter zien". Ondanks de positieve reacties op de nieuwe vorm van in spraak, waarbij ook het over leg met de bewoners over meer avonden uitgesmeerd wordt, bestaan binnen de dienst gemeentewerken nog De bewoners van de grensflat vinden dat ze veel te veel moeten betalen voor verwarming en service. Schiedam De bewoners georganiseerd in een bewo- van de grensflat hebben zich nersvereniging om de te hoge d&e IfrantTwaarin u al hei nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch ^®&Nieuw(shlad 'noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal f42,20 abonnement a M4.33 permaand, dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis codefwoonplaats: telefoon: fik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer834, 3000VB Rotterdam bedragen die ze voor verwar ming en service moeten beta len naar beneden te krijgen. Hiermee komen de bewoners in opstand tegen grooteige naar Kooyman B.V. die zo wel de verwarming als de service in liet gehele flat ver zorgt, en daarvoor flinke prijzen in rekening brengt. „Die bedragen kunnen veel lager, dat is uit onderzoek ge bleken", stelt de kersverse be wonersvereniging. Het bestuur van de vereniging wil over die prijzen zo snel mogelijk een gesprek met Kooyman B.V. Van de bewonersvereniging rijn zowel kopers als huur ders van huizen in de grens flat lid. De kopers rijn daar naast ook nog Hd van de ver eniging van eigenaren. Dat lidmaatschap heeft weinig te betekenen omdat Kooyman B.V. in die vereniging de meerderheid vormt (Het be drijf is eigenaar van meer dan de helft van de flat). Een eerste eis van de bewonersve reniging is een onafhankelijk accountantsonderzoek naar de servicekosten. Na de strijd tegen de hoge fi nanciële lasten wil de vereni ging zich gaan inzetten voor sociale contacten tussen de bewoners. Dat is volgens de vereniging hard nodig, en zal de leefbaarheid van de flat ten goede komen. De eerste contacten rijn er inmiddels al tussen de bewoners gelegd; een groot deel van de bewo ners, huurders zowel als ko pers is lid geworden. teveel worden. Ik sluit acties in de toekomst dan ook niet uit. In Engeland zijn er al stakingen geweest, maar ik denk niet dat er ïn Nederland op die wijze geprotesteerd zal gaan worden. Het komt er nu wel op neer dat patiënten meer voor zichzelf moeten zorgen en er in de nabije toe komst zelfs weieens afdelin gen moeten gaan sluiten. Dat Schiedam Het enorme tekort aan gespeciali seerd personeel op de afdeling- hartbewaking in het Noletziekenhuis kan fatale gevolgen gaan krijgen. In de afgelopen twee maanden verlieten vijf verpleegkundigen die afdeling, door zwanger schappen en verhuizingen. Ook de andere afde lingen kampen met deze tekorten. Directeur C. 3. M. Vlootman heeft de ervaring, dat op ad vertenties in kranten en vak bladen vaak weinig afgestu deerde krachten solliciteren. Daarom heeft hij het nu in dienst zijnde personeel een weekendje Parijs, Londen of een andere vliegreis aangebo den, wanneer het nieuwe ver pleegkundigen aan weet te brengen. „Voor een gewone advertentie rijn we meestal al tussen de drie- en vierduizend gulden kwijt. 2o'n reisje is goedko per. Het rijn vaak leerlingen die op de vacature afkomen. Die kunnen we niet gebrui ken. Juist omdat de sfeer in dit ziekenhuis zo goed is en wij de ervaring hebben, dat het contact tussen het oud- personeel en het personeel dat hier nog werkt veelal blij vend is, hopen we dat door dit aanbod het personeel ex tra haar best zal doen om mensen op te sporen die hier kunnen komen werken. We ritten heel erg met die lege plaatsen omhoog, en als er niet snel een oplossing gevon den wordt, kunnen de gevol gen heel vervelend worden", aldus directeur Vlootman. „Zelfs als het personeel volle dig is, kampen we met de drukte. Voor personeelskosten krijgen we van „bovenaf*" een vast bedrag. De zogenaamde verplee gp rijs. Daarvan kun nen we een groot gedeelte van het ziekenhuispersoneel betalen, maar hebben we meer mensen nodig, dan moe ten we dat uit eigen zak fi nancieren. Dat kan lang niet altijd. Daarom ritten we ge woonlijk al met een tekort van dertig procent Het kan de verpleegkundigen wel eens zou een vreselijke ontwikke lingzijn". Van verschillende Nederland se academische ziekenhuizen heeft men al afdelingen moe ten sluiten. De protesten van het ziekenhuispersoneel in heel Nederland over het zwoegen en zweten, omdat er te weinig mensen op de afde lingen gespecialiseerd zijn, worden steeds luider. Door de ontwikkelingen van de medi sche wetenschap hoeven pa- tienten maar kort in een rie- kenbuis te blijven. Dat bete- kent dat er om de dertien da gen een nieuwe patiënt m een ziekenhuisbed hgt (het Neder- lands gemiddelde, berekend naar rapporten en statistie ken). De penode waarin een patiënt na bijvoorbeeld een o- peratie tot rust komt of „uit geziekt", vindt hoe langer hoe meer thuis plaats. „Door de tweemaandelijkse enquête, die we in het Nolet ziekenhuis onder de patiënten houden, kunnen we aan klachten gaan werken. Het blijkt dat de patiënten geluk kig nog niet vinden dat ze verwaarloosd worden, maar er wordt meerdere maJen op gewezen dat de zusters en broeders het veel te druk hebben. Dat is de patiënten dus ook opgevallen. Deze toe stand moet dringend veran derd worden", zo zegt de heer Vlootman. wel wat meningsverschillen. Han de Kluyver is initiatief nemer van de procedure met de maquette en krijgt sympa thie van verkeersdeskundige Hans van der VJist, een van de hogere ambtenaren op het stadskantoor. Bij andere amb tenaren gaat echter een zeke re voorkeur uit naar de oude en „beproefde" methode met de tekeningen. Een verschil in de twee ma nieren is, dat bij de maquette alles aan de bewoners overge laten wordt (behalve als er vier lantaarnpalen naast el kaar zouden komen te staan, meent Van Leeuwen), terwijl bij de gebruikelijke procedure vaak al één en ander voorge tekend moest worden. Dat het model-De Kluyver niet tot de Gorzen (IJssel- mondesestraat) beperkt zal blijven, heeft bewonersvere niging Schiedam-Oost al van Van der V'Iist te horen gekre gen. Ook bij toekomstige her bestrating in het Singelkwar tier zal met maquettes wor den gewerkt op inspraaka vonden. Overigens is de in spraak in Schiedam-Zuid nog niet afgerond: voor maandag 2 april krijgen de betrokken bewoners een derde informa- tieboekje toegezonden. De verbeterde inspraak vorm valt samen met het voorne men van de gemeente Schie dam om aan een verordening voor inspraak te werken. Die noodzaak is er niet alleen om dat het rijk voor allerlei rege lingen een aantal voorwaar den aan de gemeenten stel* die inspraak in de hand wer ken, maar ook omdat alle po litieke partijen van Schiedam zelf al heel lang over noodzaak van inspraak spra ken. Een eerste stap op weg naar de inspraakverordening wordt gezet op dinsdag 13 maart in het stadhuis op de Grote Markt. Onder voorzitterschap van wethouder Herman Pos thoorn zullen tientallen be langstellenden een discussie starten. Daarover staat meer op één van onze bmnenpagi- na's. ADVERTENTIE voor betrouwbare 1 - Bbvag-occasions J m»t 12 mnd. garantte. {VAN deventerstraat n -TEL. 731U4 - V r- SCHIEDAM Koopavond geopend o,DVbH(tNne VP°" gSggj atUAMIHGEW SOENDALAAN 30 TÉi. 0104X9844 Schiedam "Het Bea- trixpark is onherstelbaar verminkt door het op grote schaal kappen van gezonde bomen". Dat stelt Paul Nolet sr., één van de geregelde bezoe kers van het park juist ten noorden van rijks weg 20. "Het personeel dat zich met het kappen van de bomen bezig houdt, doet dat met een wellust een betere zaak waardig, maar ïwijgt over de oorzaken en haalt de schouders op", voegt Nolet daar aan toe. Met een grote ronkende kettingzaag zijn gemeen teambtenaren al sinds begin oktober bezig met het uitdunnen van het park. Grote groepen bo men verdwijnen hierdoor en komen langs de pa den in het park te liggen. Nolet: "Ik ben geen vak man op dit terrein, maar mijn verstand zegt mij, dat hier zeer onverant woordelijk en diilettante- ng te werk is gegaan". De plaatsvervangend chef van de afdeling aan leg en onderhoud van de gemeentelijke plantsoen dienst J.P. Krijgsman, noemt de uitlatingen van Nolet overdreven. "Er is geen sprake van een on herstelbare verminking. Het kappen gebeurt juist in het belang van het park. Uitdunningen zijn noodzakelijk; anders zou den de meeste bomen niet goed meer kunnen uitgroeien". Ook de wat grovere uit roeiingen. die in twee de len van het park plaats vinden, zijn volgens Krijgsman met schade lijk. "Het gaat op die plaatsen om zogenaamd hulphout, populieren, el- zen en wilgen, die bij de aanleg van het park no dig waren om het snel gezicht te geven. Populie ren, elzen en wilgen groeien wel snel, maar hebben een korter leven dan andere bomen. Daar om is het nodig na een tijd dat hulphout weg te halen en er "hoofdhout" voor in de plaats te zet ten. Zo simpel hgt dat". De uitdunning is een on derdeel van het beheers plan voor het Beatrix- park. In oktober is men met dat beheersplan be- Het Beatrixpark is nu al onherstelbaar bescha digd en de kapwerkzaamheden gaan nog door, klaagt één van de bezoekers. gonnen en tot eind maart denkt men er mee bezig te zijn. De resultaten van de uitdunning lopen wel in het oog. „Maar", zo zegt Krijgsman, "we pro beren zo weinig mogelijk last te veroorzaken, door zo verspreid mogelijk in het park bezig te zijn". Schiedam Ondanks de gladheid, die er vooral in het begin van de maand was, zijn er in het februari-ver- keer weinig ongelukken ge weest. Met 137 botsingen kreeg de verkeerspolitie te maken en daar staat een aan tal van 180 in februari vorig jaar tegenover. Er vielen in de afgelopen maand geen doden. Eén per soon raakte zwaar gewond en veertien personen hepen lich te verwondingen op. Als ver gelijkingsmateriaal geeft de Schiedamse politie doorgaans de cijfers over dezelfde maand van een jaar eerder: in februari 1978 werd één persoon bij een verkeersonge val gedood en werden zeven mensen zwaar gewond en tien licht De schade aan automobielen en andere voertuigen is ook veel minder, vooral ook ver geleken met de toestand in januari toen verzekering smaatschappijen meer tele foontjes kregen dan ooit. De grootste oorzaak van de inci denten in het februari-verkeer was niet meer het slippen, zoals dat in de gladde eerste maand van dit jaar het geval was, maar het niet verlenen van voorrang. Meestal gebeu ren daardoor trouwens onge lukken, heeft de Schiedamse politie geconstateerd. Ook dicht achter elkaar rijden wil automobilisten nog wel eens duur te staan komen. Van minder invloed waren in fe bruari oorzaken zoals slippen, onvoorzichtig achteruitrijden en „gewoon" onoplettendheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1