T'extiele wervelwind in Art otheek Boeken vmi vrouwen voor vrouwen Belangengroeperingen willen informatie van woningzoekenden Lems opent exclusief restaurant Aanrijding met GEB kastje De elementen razen in het „Stedelijk" Bingo voor kinderkamp Expositie in bibliotheek tot 5 april MAANDAG 12 MAART 1979 VD/SC/WW3 Schiedam Enkele belangen groepen, die de koppen bij elkaar hebben gestoken, roe pen alle Schiedamse woning wekenden, die alleen of met iemand samen willen wonen, op om zo volledig mogelijk hun wensen op papier te iet- ten, In welke wijk men wo nen wil, hoeveel huur men wil betalen, of men gemeen schappelijke voorzieningen wil hebben zoal<= één ruimte voor de wasmac .ue, hoeveel kamers men wï; het zijn al lemaal gegevens die opge stuurd zouden moeten wor den naar het stadskantoor, vinden de belangengroepen. Op initiatief van de Jonge So cialisten is vrijdag de oproep gedaan door belangengroepe ringen, die zitting hebben in de gemeentelijke stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Daaronder bevinden zich ac tiecomité De Laan, Man- Vrouw-Maatschappij, stichting De Lindenhof en de ANJV ..Na lang wachten gaat de ge- meente eindelijk eens bouwen voor Schiedamse alleenstaan den en mensen die met hun tweetjes zijn, en dan moeten die woningzoekenden ook maar eens zeggen wat voor woningen dat moeten zijn", aldus de belangengroepen. In een enquete, die het Bouw centrum twee jaar geleden hield, staat volgens hen niets over de huur die de mensen bereid zijn te betalen voor een kleine wooneenheid. „En om de hoogte van die huur gaat het tegenwoordig juist, ook bij' de sociale woning bouw", aldus de Jonge Socia listen namens de belangen groepen. Ook wordt een vorig jaar door het Komité Jongeren huisvesting Schiedam gedane oproep nog eens herhaald: „Laat je inschrijven bij het bureau huisvesting van. de ge meente! Laat zien hoe groot de woningnood is!" Met die oproep verwachten de belan gengroepen te bereiken, dat de gemeente nog meer haast gaat maken met de woning bouw voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Schriftelijke Informatie over de woonwensen moeten wor den gericht aan Ab Noordzij, secretaris van de stuurgroep, in het stadskantoor, Emmas- traatl. VI aar din gen „Kleding is niet uitsluitend functioneel in de zin, dat het het li chaam helpt zich te bescher men tegen temperatuur, vocht, de tastbare natuur èa ongewenste blikken, maar is óók functioneel in de per soonlijk, dagelijks terugke rend expressiemiddel is, kin of behoort te zijn." Opening swoorden van Ed Kramer, de voorzitter van de Rijnmond Artotheek, uitgesproken op vrijdagavond bij de opening van „Draagbaar" in de Vlaar- dingse Artotheek op de Oost havenkade, Het werd een voor VIaarding- se begrippen ongewone avond. Een mode-happening, een textiele wervelwind, een poging de mode een plek te geven in een van de vele randgebieden van de kunst. Ed Kramer was de geestelijke vader. „We gaan iets met mode doen", sprak hij en de trein is gaan lopen. Vrijdaga vond deed hij het eerste stati on aan. Ik woon in mijn lijf en omkleed dat als dank met mooie dingen Een versje van Kirstin Emous. Zij vulde de minu ten op, die ongebruikt ble ven tussen net showen van de verschillende mo dellen uit de collectie van Alice van Holten en Joke Rodriques, twee Vla ar- dingse mode-ontwerpsters. „Mooie dingen", om te zien.1 Opvallend, maar ook fewoon, onopvallend, 'eestelijke jurken, maar ook lekkere, losse, onge dwongen kleren. Alice en Joke: „ieder lijf is anders, wij bouwen een pak om een lijf heen en maken de mensen zo bewust van de mogelijkheden van hun lijf. Uitgangspunt voor ons is altijd, dat jje Je lek ker moet voelen ra je kle ren. Onze kleren mogen opvallen, maar het hoeft met. Kleren hebben met gevoel temaken." De vrouw als huis, schilderijen van José Ras Zij ontwerpen alles zelf, kopen de stoffen, bedruk ken die met allerlei motie ven, vlinderachtige figuren en zetten het in elkaar. Vrijdagavond lieten zij hun collectie zien. Geen professionele mannequins, maar kennissen showden de kleding. Elly Rietveld had gezorgd voor een so bere choreografie. Norman zorgde, zo nu en dan, voor luchtige, vlinderachtige fluitkianken. De kleren de den de rest. Ai/es is ijdelheid" zegt Prediker, maar waren we niet ijdel, dan waren we zeker lelijker Kirstin Emous gaf, zoals gezegd, tussendoor wat vluchtige verbale impres sies over kleding, die vaak bijzonder aardig aansloten bi] het geshowde. „Ik heb mijn kleedjes met vlin ders bedrukt en wacht op Prikkebeen." Er gebeurt meer in Vlaardingen dat je, al rondkijkend op het Liesveld, zou vermoeden. Marianne Smits was aan wezig met de producten van haar „Project IV." Gewatteerde, in zijde uit gevoerde, wat je zou kun nen noemen, partiële kle dingstukken. Een borstbe- dekking, een scheenstuk, een schaamlap, een kraag, enzovoort. Zij probeert met dit project „de emoti onele werking van de kleur zwart tegenover de spectrumkleuren als een heid te stellen." Een man en een vrouw kleedden zich met deze „stukken van kleding", versierden elkaar als het ware. Spiegels zijn de materialen waarmee Roos van Alten deelnam aan „Draagbaar". Voor de man m aakte zij armbanden, enkelbanden en een middelband van spiegels. Voor de vrouw een wonderlijk ceintuur, een medaillon van spiegel. Alice van Holten ontwierp een van de wandelende Een creatie van de Vlaardingse mode-ontwerp sters Alice van Holten en Joke Rodriques er een prachtige jurk bij José Ras bracht wandelen en showde deze eombina- de schilderijen. De mens tie. Bespiegelende siera- omgebouwd tot huis, land den. schap, koe, zee, stoim. Schiedam "Meneer De Groot heeft zijn zaakjes zo goed versierd, dat het lijkt alsof hij naast zijn restaurant ook nog andere bedrijven erop na houdt". Daarmee doelde burgemeester Arie Lems vrijdagmiddag tij dens de opening van La Du- chesse op de overburen, aan de andere kant van de Nieu we Waterweg. Want daar op Pemis is De Groot Offshore gevestigd. "Het is voor mij geen reden geweest om hier een restaurant te beginnen", zei Jan de Groot in het ver nieuwde etablissement op de Maasboulevard in Schiedam, dat voorheen bekend stond als restaurant Europoort De verbouwing is grondig ge weest, bemerkten de tientallen genodigden vrijdag. En ook was de opmerking "Hier zal de Gorzenaar jaren voor moe ten sparen!" niet van de lucht. La Duchesse mikt dui delijk op een ander pubïidc dan de eetpaleizen in Schie dam lot nog toe doen: het zeer exclusieve. Burgemeester Lems open de vrijdag het nieuwe restaurant van zijn vriend uit de Rotterdamse hore ca, Jan de Groot, die in Schiedam al meer restau rants gedreven heeft! Vooral dit gedeelte was zeer verrassend. De mu ziek ondersteunde de ge beurtenissen op het podi um. Daar lieten de ver schillende modellen een origineel Hollands allerlei zien, dat zeer suggestief was. De costuums waren zeer mooi gemaakt Een prachtig geheel. De avond werd besloten met het tweede deel van de mode show van Alice en Joke. Een deel waaraan ook een paar aanwezige klanten van het duo meedeed, voorzover zij het plankier durfden bestijgen. Al met al een zeer ge slaagde avond. Een eerste kennismaking voor Vlaar dingen met de onuitputte lijke mogelijkheden die textiel en mode ons kun nen bieden. Alice van Hol ten: „Mode, mode, ik spreek liever van node; het is nodig om iets aan te hebben, want je kunt nu eenmaal niet bloot" Dat er meer te koop is dan onze obligate spijker broek met T-shirt, valt de komende drie weken nog te zien in de Artotheek aan de Oosthavenkade. Door de week kan men daar de verschillende arti kelen tentoongesteld zien staan en kijken naar een video-opname van een paar dingen die nu een maal niet neergezet kun nen worden. De komende drie vrijdagavonden is er vanaf acht uur ook weer van alles te beleven op het gebied van mode, tex- tiel werkvo rm en, bespiege- Schiedam Het zondagse .borreltje is de negentienjari ge MLÏ.P. v. H. uit Schiedam niet al te best bekomen. Hij reed met zijn personenau to op de Nieuwe Damlaan naar de Churcihweg en raak te de macht over het stuur kwijt Met hoge snelheid reed de man tegen een GEB- en PTT-kastje aan, dat naast de weg stond. Zowel de kast als de auto werden beschadigd. M. v. H. heeft er geen ver wondingen aan overgehouden. Schiedam ïn het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112 in Schiedam werd gisteren om half vier de nieuwe expositie geopend van Daan Padmos, met rijn beelden. Peter Linda oer, met keramiek, Jaap Zwier, met „als de elemeoten razen" en Inge van F laas te rt met haar schilderijen. De overgrote belangstelling voor de opening, door Hans Paalman, de directeur van het museum, was mede het gevolg van de nota van de so cialistische heren Konings en Bakker, In een toespraak van Paalman werd die nota nog maals ter sprake gebracht Het bevreemdde Paalman naar zijn eigen 2eggen nogal dat alle protesten buiten hem omgingen, dat er nooit iets als een nota aan hem was ge richt Eerder deze week ver telde hij al dat hij het nieuws uit de kranten moest verne men en Konings en Bakker nooit zelf naar Paalman toe waren gekomen. Woensdagavond zal de com missie weer vergaderen in het museum en zal het aankoop beleid zeker ter sprake ko men. Textiele wervelwind van Jase Ras' lende sieraden, dan wel dingen heeft met het mo gesteund. Dat moet meer wandelende schilderijen, gelijk maken van deze gebeuren. „Draagbaar", De Culturele Raad Vlaar- happening een goede zaak Oosthavenkade 8, doen! Schiedam Voor het kinder kamp Ln augustus houdt wijk- vereniging Nieuwland morgen weer een bingo-avond. Het batig saldo wordt bestemd voor het zomerkamp en vol gens voorzitter van de wijkve- reniging Hans Bernard komt er stukje bij beetje meer bin nen. Het bingo-gebeuren trekt doorgaans veel mensen. Mor gen vindt de avond plaats in dienstencentrum 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. De aan vang is om acht uur. Wie veel „bingo!" roept, maakt kans op een klokradio. Deelnemers hoeven geen Lid te zijn van wijkvorenigmg Nieuwland. Schiedam „De schaamte voorbij", Anja Meulenbelt. „Hoe komt de zee zo zout", B. Sehwaiger. „Twist gesprekken van een huisvrouw met God", M. van der Steen. Slechts een paar titels en namen van boeken die tussen enorme sta pels boeken liggen, die speciaal geschreven zijn door vrouwen voor vrouwen. De stapels liggen op grote tafels aan het einde van de lange gang van de Schiedamse openbare bibliotheek aan de Lan ge Haven 131. Els Prin sen heeft het er maar druk mee, want zij is bezig met het inrichten van de expositie voor vrouwen en mannen over vrouwen. Els is klein, donker, heeft grote bruine ogen en is twintig jaar. Tot vijf april liggen in de hal van de biblio theek zoveel mogelijk boeken die met vrou wenemancipatie en fe minisme te maken heb ben bij elkaar. ttIk werk hier sinds septem ber. Daarvoor heb ik de bibli othecaresse-opleiding gedaan in Tilburg. Het is opvallend dat er nog steeds zoveel meis jes op die opleiding zitten. In mijn klas zaten 24 leerlingen, onder wie slechts twee jon gens. Dat stamt nog uit het begin van de negentiende eeuw. Toen werden de eerste bibliotheken opgericht De vrouwen die daar hielpen, de den dat gratis. Een soort lief dewerk. Aan het hoofd stond een man. Dat is nu nog steeds zo. Hier heeft de heer Van der Blij de leiding, maar verder werken er bijna alle maal vrouwen." De tentoonstelling in de b Els praat op vlakke toon. Af en toe verschijnt er een diepe frons tussen haar wenkbrau wen. Alsof ze het moeilijk vindt om er over te praten. „Nee, ik zit zelf niet m een echte vrouwenbeweging. Wel in een VrouwenfiLngroep, in Delft, Ik woon zelf in Delft. Ja, een eigen huisje. Gelukkig wei Die Vrouwen film groep nodigt soms spreeksters uit. Meestal draaien we speciale füms." Els leest erg veel. „Op het ogenblik heb ik er niet zoveel tijd voor, in mijn vrije tijd. Ik heb mijn handen vol ge had aan die tentoonstelling. Die boeken uitzoeken is na tuurlijk niet zo moeilijk, maar de informatie van verschillen de vrouwengroeperingen liet nog wel eens op rich wach ten. Ik had de vrouwengroe pen, praatgroepen en VOS- groepen enzovoorts uitgeno digd om wat posters en infor matiemateriaal in te sturen. Dat leg ik dan op de tafels neer, zodat bezoekers dat op hun gemak thuis kunnen doorlezen. Maar voordat het hier in de gang ligt, duurt het wel een tijdje. Het meeste is nu wel binnen. Die VOS-vrou- wen hebben er een prachtig werkstuk van gemaakt" Aan de muur van de kamer, waarin het gesprek wordt ge voerd, hangen posters over boeken. Eén daarvan: „Niets te vrezen, en toch bang", Re- nate Rubinstein. „Dat boek heb ik nog niet gelezen, wel een klein stuk eruit maar dan krijg je nog geen goede indruk. We zullen het zeker opnemen hier in de biblio theek. Voordal het in de uitle ning staat, duurt nog een maand of vier, vijf. Zo'n boek moet gelezen worden. Er moe ten recensies over doorgelezen worden. Uit kranten en zo. Dan komt het op een lijst te staan die doorgekeken wordt door de heer Van der Blij. Die beslist dan uiteindelijk of het in de kast komt te staan. De uitgeverijen rijn ook niet al te snel. Dus het duurt lang, voordat wij het uiteindelijk kunnen uitlenen." Marhi van der Steen „Ik hoop dat er veel mensen komen luisteren naar Maria van der Steen, aanstaande woensdag. We zitten hier al met een ruimtegebrek, dus hebben we het museum ge vraagd om de aula ter be schikking te stellen. Dat heeft de heer Van der Blij gedaan. De Schiedamse Gemeenschap betaalt de lezing. Eén van de andere meisjes hier had Ma ria eens horen voorlezen in door Janet van Huisstede Maassluis. Dat beviel erg goed. Nu komt ze dus in de aula van het museum aan de Hoogstraat. Op de lentoonstexiingstafels liggen tussen de boeken door erg veel krantekmpsels, map pen met de meest uiteenlo pende informatie over vrou wenbewegingen. In een glazen vitrine staan vrij nieuwe boe ken te glimmen onder het ne onlicht. Er staan veel moeilijk leesbare boeken bij. Van Si- mone de Beavoir, de vriendin van Sartre, dagboeken van Virginia Wolff. Filosofische, diepgaande boeken. „Ik ben met je eens dat dat geen eenvoudige boeken zijn. Maar er liggen genoeg boeken bij van uitgeven; De Bonte Was. „Het morderboek" enzo voorts. Dat zijn boeken die op alle lagen van de bevol king afgestemd rijn. De boe ken die Simone de Beavoir schrijft, rijn misschien erg eli tair. Maar het is ook vaak een elite die op deze wijze voor de vrouw naar buiten treedt Die boeken moeten er wel bij liggen, vind ik." Verschillende vrouwengroepen zullen deze week rondleidin gen krijgen langs de kasten. „Veel vrouwenboeken liggen in de studiezaal. De dagboe ken van Virginia Wolff staan echter weer bij de literatuur. Dat moet je maar weten. Daarom hoop ik vrouwen de weg te kunnen wijzen naar de boeken die ze willen lezen. Dat kan ook drempelverla gend werken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3