Verar t voorde exploitatie wordt zo onmogelijk Laor ïiispenniö voor Ria Janse .x Gunstig advies voor verbetering Holyziekenhuis Vervoerbedrijven over Vlaardingse wensen: Hond jaagt koeien de sloot in Bus schept bejaarde Brand in portiek Zwaailicht gestolen Kunstzinnig vormgeven aan geestelijke waarden 99 II N .éfc' Xi „Degecroonde leersse" op Schravenlantpodium Plankenkoorts, hoort er gewoon bij' DONDERDAG 15 MAART 1979 VD/SC/WW3 Vlaardingen Er zal heel wat veranderd moe ten worden in het wensenpakket van de gemeen te Viaardingen met betrekking- tot het openhaar vervoer, voor de vervoersbedrijven er hun fiat aan hechten. De BET, het streekvervoersbedrijf Westnederland en de Nederlandse Spoorwegen hebben dit laten doorschemeren in een nota, die deze week aan de commissie voor verkeer en vervoer is aangeboden. De vervoerders zijn van mening dat in de wijzigingen, zoals die in het buslijnennet in de stad zijn aangebracht in de Vorig jaar vastgestelde Structuurnota, dusdanige hiaten zitten dat dit onoverkomelijke bezwaren zal opleveren. Het is het eenvoudigste, om die bezwaren op een rijtje te zetten aan de hand van de wijzigingen, die voor de be treffende buslijnen zijn voor gesteld. De RET heeft de meèste wensen op haar bu reau gekregen: het Structuur plan zou voor het functione ren van dit bedrijf veel con sequenties hebben. De belangrijkste locale buslijn in de stad is 56. Die bus ver bindt bijna alle Vlaardingse 'Stadswijken, de Westwijk, de Indische Buurt, Oostwijk, Bahberspolder, Centrum en Holy met elkaar, terwijl ook de stations West en Oost en het Hoty-ziekenhuis worden aangedaan. In de nieuwe rou te, die de bus zou moeten gaan rijden, wordt gedacht aan de invoering van een gro te lus door Holy, waarbij het eindpunt in Hoïy-Noord zou komen te vervallen. Dat le vert grote problemen op, enerzijds omdat zo'n lus in twee richtingen zou moeten worden bereden, hetgeen de nodige vervoerstechnische problemen oplevert, omdat het reizigersaanbod in de bei de richtingen sterk zal ver schillen Anderzijds zorgt het ontbre ken van een eindpunt in Holy ervoor, dat het risico van vertragingen ernstig wordt vergroot, In de wacht- periode die een buslijn bij zijn eindpunt heeft, is altijd een zogenaamde „hersteltijd" ingevoegd: enkele minuten die bedoeld zijn om eventue le vertragingen op de voor gaande route op de kunnen vangen. Niet via Ambacht RET-bus 52 heeft momenteel een functie voor de ontslui ting van de wijken Holy en Ambacht. Volgens de Vlaar dingse wensen zou deze bus in Holy een belangrijke route- wijziging ondergaan, waar de RET geen enkele moeite mee heeft, Een andere wijziging, ten zuiden van de rijksweg, die inhoudt dat de bus niet langer dwars door Ambacht zou leiden, keurt de RET ex pliciet af. Hierdoor zouden niet alleen de Ambacht-bewo ners de dupe worden, maar ook zou er een langere reis tijd door ontstaan die niet verantwoord is. Volgens de RET staat het vast, dat de nieuwe route van 52 reizigers- verlies gaat opleveren en ho gere exploitatiekosten zullen ontstaan. Zwaarwegende verkeerstech nische bezwaren hebben RET en Westnederland tegen de Vlaardingse wens om de bus sen uit het centrum in de toe komst niet meer via de Schie- damseweg naar station Oost te laten rijden, maar via Ho- flaan en Schiedamsedijk. Het kruispunt Hoflaan/Schiedam- seweg/Öosthavenkade levert ernstige moeilijkheden op, omdat de situatie ter plaatse er niet op is berekend dat bussen de hoek omgaan. Dat zou, gezien de fikse draaicir- kel van deze vervoermiddelen, betekenen dat men onvermij delijk op de andere weghelft zou komen, met de nodige ge varen die daaraan voor het overige verkeer verbonden zijn. Eveneens is men niet ge lukkig met de situatie aan de andere zijde van de Hoflaan: de aansluiting op de Schie- Hoek van Holland Bij de Oranjedijk te Hoek van Hol land heeft een loslopende hond zeven jonge koeien de sloot ingejaagd. De pinken zijn eigendom van de 65-jari ge boer D. v.d, S. uit Maas sluis. Bij de jachtpartij wer den alle dieren licht gewond en een daarvan moest uit de rióot worden geholpen. De hond is spoorloos. Schiedam De tachtigjarige Schiedammer A. M. is door een bus van de RET ge schept, nadat hij op het kruispunt van de Churchill- weg met de Mozartlaan en Zwaluwlaan door het rode, licht was gefietst. De bejaar de man liep een diepe snij- wond aan zijn hand op en werd met de GGD naar het Noletziekenhuis gebracht, waar hij moest worden opge nomen. De RET-bus werd be stuurd door de 25-jarige Vlaardinger C. van de H. Schiedam De brandweer heeft met een hogedrukstraal een brandje in het portiek van een flatgebouw aan de Meesterstraat moeten blussen. Oude kranten en oude tele foonboeken waren daar dc>- onbekenden in brand ges"4 ken, en de vlammen grep snel om ach heen. Hoeve*, schade het vuur voor het in grijpen van de brandweer had aangericht is niet bekend. Schiedam De gemeentelijke technische bedrijven missen één zwaailicht Onbekenden hebben van een Dafje in de Musschenbroekstraat een zwaailicht gesloopt en met ach meegenomen. De waarde van zo'n zwaailicht bedraagt tweehonderd gulden. Ria Janse werkt al sinds 1960 aan de Agenda, een document dat bij uitstek oast in de doelstelling van stichting De Laurenspenning. Schiedam/Rotterdam In het Rotterdamse museum Boy mans-van Beurungen krijgt Ria Janse vanavond de Lau renspenning uitgereikt De Schiedamse, in de jeneverstad vooral bekend via de histori sche vereniging, ontvangt deze penning omdat zij als hoofd van de educatieve dienst van Boymans wezenlij ke bijdragen heeft geleverd aan het combineren van kunst en geloof. Of, zoals het officieel heeft: ter waardering van de verdiensten van ie mand voor het kunstzinnig vormgeven aan wat de geeste lijke waarden in onze samen leving zijn, of aan wat die geestelijke waarden bedreigt De penning heet naar Lauren- uus, die, aldus de gelijknami ge stichting, het inspirerend voorbeeld was voor geloofsge hoorzaamheid. De Lauren spenning is na de oorlog inge steld op initiatief vanuit her vormde kerkelijke kring. Ria Janse is zeer bekend door haar vele rondleidingen in Boymans-van Beuningen. Daar werkt zij ook al sinds het begin van de jaren zestig aan de jaarlijkse Agenda, een kunstwerk dat bij uitstek past in de doelstelling van stich ting De Laurenspenning, De Agenda, die ook in het Engels werd vertaald en daar door ook buiten Nederland een begeerd document werd, handelde steeds over een be paald thema. Sinds zij het ■"werk overnam van J.A. Eb- binge Wubben, die vorig jaar afscheid nam als directeur van Boymans, koos Ria Janse als thema's onder meer: eeu wige jeugd, Rembrandt, kunst en techniek, communicatie, kwartetten, sagen en legen den, planeten, goden en enge len, en bomen. „Door de Agenda", zo kwam vorig jaar al ter sprake in het bestuur van de stichting De Laurenspenning, „weet mejuf frouw Janse de schatten van het museum levend te maken. Zij geeft blijk met haar eigen kunstzinnig inzicht anderen inzicht te kunnen verschaffen over wat het museum biedt Haar vindingrijkheid, haar pedagogische gaven en haar niet aflatende ijver mogen ge prezen worden". A<. damsedijk, met üe onoverzich telijke oprit naar boven, is nauwelijks ideaal te noemen. De belangrijkste bezwaren van Westnederland richten zich op het feit, dat de route van haar bussen door de stad, die uiteindelijk richting Schiedam en Rotterdam moe ten, langer zal worden. Dit heeft niet alleen een verlen ging van de reistijd ten gevol ge, maar ook komt een voor Westnederland belangrijke halte op de Schiedamseweg te vervallen. „Resumerend zijn de ver voersbedrijven van mening, dat bij realisering van de structuurplangedachten ten aanzien van het openbaar vervoer het streven naar ver mindering van het aandeel van de auto in het totale ver- plaatsingspatroon ter beper king van de verkeersoverlast, zoals neergelegd in uitgangs punt 5.8.1 van het plan, een papieren intentie zal blijven en dat zelfs een omgekeerde ontwikkeling moet worden ge vreesd", aldus RET, Westne derland en NS in hun nota. De bedoeling is, dat de pro blemen van de vervoersbe drijven alsnog ter dege wor den bestudeerd. In de verga dering van mei van de com missie verkeer en vervoer zal er een nota op tafel komen van de zijde van het college van b en w. Dan zal gepro beerd worden, iets aan de moeilijkheden te verhelpen. SS OPENBAAR VEHVOCB Zo zou, volgens het Structuurplan, in de toekomst het buslijnennet in Vlaardingen er moeten gaan uitzien. De vervoersbedrijven, die de wensen moeten uitvoeren, hebben echter ernstige bezwaren. Schiedam „Je zou kunnen zeggen dat dit een soort volksschool is. Driekwart van de leerlingen gaat niet naar professioneel toneel. Daar om willen wij hier in de school iets goeds bieden". Joop de Krom is aan het woord. Een impossante kerel met een enorme baard. Hij is Ieraar Nederlands op de Rijksscholengemeenschap Schra- venlant aan de Hugo de Grootstraat 4 in Schiedam en tevens regisseur van het blijspel „De gecroonde leers- se", dat vanavond, morgenavond en zaterdag op het toneel van de aula gebracht zal worden. De spelers zijn zowel leerlingen als leraren. „De school bestaat 110 jaar, daarom wilden wij iets speci aals brengen. De afgelopen jaren hebben we verschillende soorten toneel gebracht, maar een puur Nederlands blijspel is nog niet gespeeld. Moderne blijspelen van bijvoorbeeld Dimitri Frenkel Frank en An nie M.G, Schmidt hebben te kleine bezettingen voor een schooltoneel. Heijermans daarentegen neemt weer te veel mensen in zijn stukken op. Daarom hebben we „De gecroonde leersse" van Mi- chiei de Swaen gekozen, een stuk rederijkerstoneel uit 1687. Michiel was eigenlijk een Vlaming, hij woonde in Sen van autoriteiten aan het hof'. Als Joop eenmaal aan het vertellen slaat, is hij bijna niet meer te stuiten. Over de grote band tussen publiek en toneel die met dit stuk wordt bereikt, over al die mensen die de afgelopen maanden zo hun best hebben gedaan en zonder morren alle vrije tijd in het stuk hebben gestoken. Over een moeder, lerares en de vrouw van de rector die al weken aan de kostuums bezig zijn. „Ik heb geprobeerd men sen die rollen aan te bieden die een beetje in het verleng de van hun karakter liggen. Dan hoeven de mensen zich niet te forceren, en natuurlijk moet iemand uiterlijk ook kloppen met de rol". Vanavond vindt de première plaats in de aula. Zo'n drie honderd stoelen staan netjes gerangschikt, het podium is ingericht, het belichtingspro gramma is nog eens doorge nomen en de kaartjes zijn uit verkocht. Plankenkoorts? „Natuurlijk, Dat hoort erbij en dat moet ook. Zou ieder een denken „nou jongens, dat doen we even", dan gaat het gegarandeerd mis. Maar za terdagavond, na de laatste voorstelling dus, wordt er een stevig feestje gevierd. Dam zullen de spanningen wel los barsten". Singeltje In „De gecroonde leersse" wordt veel muziek gespeeld. Volksmuziek. Theo Kuypers, één van de mensen van de groep Snierken, bewerkte spe ciaal voor deze avond echte volksmuziek uit die tijd. Ro nald Han, Karin Heesen, Pau line Meijer, Daniélle Poot en Emil van der Slik speelden die muziek zó leuk, dat er werd besloten een plaatopna me te laten maken. Het sin geltje werd opgenomen bij Soundhouse in Schiedam en de overbekende maatschappij Dureco perste de zwarte schijven. Vanavond kunnen belangstellenden zo'n plaatje kopen. Jae, de concierge en belich tingsman, gaat nog even z'n programma doornemen. Hij bouwde in de loop van de ja ren rijn eigen systeem en toe tsenbord met zo min mogelijk geld. „We zijn een school van het Rijk en kunnen dus niet veel grote sprongen doen. Maar nu heb ik voldoening van mijn werk". door Janet van Huisstede Duinkerken en heeft dit ty pisch Nederlandse stuk ge schreven tijdens de Franse bezetting". Realisme Joop vervolgt: „Een rederij kersklucht is natuurlijk wel ouderwets, maar er was ge lukkig een moderne be werking voorhanden die wij zelf nog eens aangepast heb ben. De vervelende moralise rende stukken bijvoorbeeld, hebben we er maar uitgela ten. Er staat in het oorspron kelijke stuk een hoveling enorme preken tegen het pu bliek te houden. Door er een nar bij de schrijven en die tekst wat te verleggen, ont staan er enorme komische si tuaties, zonder dat de tekst volledig uit z'n verband wordt gehaald. Een ander leuk punt van dit soort toneel is het re alisme en het veelvuldig heke- Vlaardingen De be trokken adviescommis sies van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid vinden dat GS de staatssecretaris voor volksgezondheid en milieuhygiëne moe ten adviseren de ge vraagde uitbreiding en verbouwing van het Holyziekenhuis toe te staan, voorzover het de eerste fase van de plannen betreft. Het gaat daarbij om het labo ratorium en de röntgenafde ling. Door de hier noodzake lijk geachte uitbreiding en verbetering wordt niet voor- uitgelopen op de bevindingen van een werkgroep, die de ziekenhuissituatie m het Rot terdamse onderzoekt: de bouwplannen van het Holyzie kenhuis hebben geen betrek king op uitbreiding of inkrim ping van het aantal functies of bedden. Het Holyzieken huis heeft 357 bedden en 16 wiegen voor gezonde zuigelin gen. Gebouwd naar een ont werp uit 1956/57 bleek al b de ingebruikneming in 196 dat het eigenlijk te krap we opgezet; met een sterke grot van een aantal voorzieninge was geen rekening gehoudei Vooral uitbreiding van d ruimten voor laboratorium e rdntgenafdeling is nu dril gend nodig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3