3€iieep§i>ouw raakt steeds dieper in het dal MAANDAG 19 MAART 1979 VD/SC/WW4 Rozenburg/Rotter- dam De Nederlandse scheepsbouw zit in een diep dal. En dat is niet iets van de laatste maanden. Sinds de economi sche wereldrecessie halverwege de jaren zeventig zijn grim mig en hardnekkig karakter toonde en de buitenlandse con currentie toch een voorsprong bleek te hebben verworven, is het armoe op de Ne-' derlandse werven. Saneringen, over heidssteun en hals brekende toeren om orders binnen te sle pen moesten en moe ten de werkgelegen heid zo goed en zo kwaad zeker stellen. Dat is maar ten dele gelukt en het einde van de lange lijdensweg is nog niet in zicht. Waar de economie hier en daar weer wat meer op adem schijnt te komen is daar in de sector scheepsbouw nog wei nig van te merken. De kleintjes houden daar bij wat makkelijker het hoofd boven water en zien. kans met repara tie- en kleine bouwop drachten de werven draaiend te houden. Vooral echter bij Verol- me's Dok en Scheeps bouw Maatschappij (VDSM), onderdeel van het Rijn-S chelde-Verol- me-concem (RSV), is de situatie nijpend. „Een uiterst zorgwek kende toestand" vinden vertegenwoordigers van de Industriebond NW. Een standpunt dat wordt gedeeld door de regering, die de RSV, onder harde voorwaar den een steun van een kwart miljoen gulden toezegden, ter redding van een deel van de werkgelegenheid. Hoe zeer de scheeps bouw mondiaal in het slop zit bleek onlangs nog uit de cijfers van Lloyd's Register of Shipping in Londen. Gesignaleerd werd dat de wereld scheepsbouw zich nu op het diepste punt bevindt sinds 1965. In het laatste kwartaal van het vorig jaar nam het aantal nieuwbouworders wer- derom af met 2,3 bruto registerton tot een to taal van iets meer dan 28 miljoen ton. In het eerste kwartaal van 1974 werd er nog ruim 133 miljoen ton aan or ders geboekt. Van de overgebleven 28 miljoen ton, als gevolg van de oliecrisis en de daarop volgende wereldreces sie, neemt Japan met zeven miljoen nog het leeuwendeel voor zijn rekening, gevolgt door Brazilië (3 miljoen), de VS (2,75 miljoen) en Polen met 1,5 miljoen ton. Tel daarbij nog de groeiende inspanningen van de Sowjet-Unie en China, waarvan geen cijfers bekend zijn en het is duidelijk dat er voor de rest van de we reld, waaronder ons land, weinig overblijft. De groeiende angst over die situatie resul teerde eind vorig jaar en begin dit jaar tot politieke en organisato rische activiteiten. De beleidscommissie scheepsbouw, waarin overheid, vakbeweging en werkgevers verte genwoordigd zijn wees minister van economi sche zaken Van Arden- ne op de „alarmerende situatie" in deze be drijfstak. Oppositielei der Den Uvl vroeg van de overheia om meerja rige garanties voor de werkgelegenheid in de scheepsbouw naar aan leiding van een bezoek aan scheepswerf Van der Giessen-de Noord, waar overigens de werkgelegenheidspro- ble- matïek iets minder nij pend is. Het antwoord van de minister kwam snel en de Kamercommissies voor economische en sociale zaken eveneens in de materie. Met op de achtergrond het vo rig voorjaar ontworpen steunplan ter otte van bijna een r _jard gulden voor de scheeps bouw en metaalindus trie, waarvan vooral RSV en de Verenigde Machinefa brieken-S tork (VMF) moesten profite ren, werden overheid, werven en vakbonden het eind vorig jaar eens over een scheepsnieuw- bouwbedrijf in Amster dam voor de NDSM, u echter van het RSV- concem. Maar het hoe en waarom van de op zet is nog in nevelen gehuld. Miljoenen Enige weken geleden Ongerustheid over werkgelegenheid bij Verolme neemt toe door Frans Neten De scheeps werf van Verolme te Rozenburg in betere dagen toen de mam- moettan- kers de werkgele genheid overeind hielden. legde de minister zijn plannen op tafel bij de Tweede -Kamercommis sies: VMF-Stork krijgt vijftig miljoen, maar voor de RSV tastte de minister dieper in de buidel. Een kwart mil jard kwam er uit de pot. De Nationale In vesteringsbank neemt voor risico van de staat voor 80 miljoen deel in het aandelenkapitaal van de RSV. Daarnaast wordt nog voor zo'n slordige 160 miljoen aan steun verleend over de jaren 1978 tot en met 1981. Terugbetaling behoeft alleen indien de winst voor de belasting in het tijdvak 1982 1991 groter is dan vijf tien procent van het aandelenkapitaal. In dat geval vloeit twee derde van het steunka- pitaal terug naar de overheid. Verder maakt een investeringssubsidie van dertig procent deel uit van de overeen komst die met RSV is gesloten. Met het doen van investering moet echter nog gewacht worden tot het onder zoek naar de scheeps- nieuwbouw bij de NDSM-Amsterdam is afgesloten. Als tegenprestatie ver langt de overheid een stevige vinger in de pap door middel van een regeringswaame- mer en drie commissa rissen, die door de mi nister van economische zaken worden benoemd en ontslagen. Die rege- ringswaamemer krijgt duidelijk bevoegdheden en verder zijn er maat regelen getroffen om een „wegloop" van winst, activiteiten en materiaal naar buiten landse vestigingen van RSV te voorkomen. „De steunverlening beoogt de werkgelegen heid in Nederland te behouden en te verbete-- ren" zo luidt het argu ment van de minister. Een hard gelag daarbij is dat de voorgenomen en deels uitgevoerde sa nering van de scheeps bouw en reparatie in het Waterweggebied weinig reden tot vreug de geeft. De herplaat sing van ruim tweedui zend werkoverbodige werknemers^. in ae scheepsbouw had tot gevolg dat eind vorig jaar ongeveer de helft nog geen vervangend werk had gekregen. Voor vierhonderd werk nemers in de leeftijd van 57 1/2 jaar en ou der is een ontslagver gunning verleend. Van Ardenne liet weten dat vervangend werk voor deze mensen nauwelijks tot de mogelijkheden behoort en aat ze zon der veel financiële schade met vervroegd pensioen kunnen gaan. Behalve de steun van 240 miljoen mag de RSV nog rekenen op een al verstrekte ach tergestelde lening van 150 miljoen en een nog wachtende lening van een honderd miljoen voor de financiering van investeringen in de grote scheepsbouw. De afhandeling van dit steunonderdeel is ech ter afhankelijk van de resultaten van een on derzoek in de scheeps- nieuwbouwsector van RSV, speciaal de Verol me werf op Rozenburg. Orde op zaken Dit met de te benoe men regeringswaame- mer toont eens te meer aan hoe groot de onge rustheid is rondom de werf bij Rozenburg want vrij vertaald bete kent het regeringsstand punt toch: eerst rode op zaken stellen, dan de financiële steun. Uit blijven van voldoende orders van flinke om vang om zowel de con tinuïteit bij de voorbe reidingswerkzaamhe den, nieuwbouw en af werking zeker te stellen hebben tot gevolg ge had dat met name de voorbereidingsafdelin gen bij de VDSM maar met moeite aan het werk te houden zijn. Bovendien ligt er een reorganisatieplan van het bureau Berenschot bij de bedrijfstop om diverse problemen in de beleidssfeer, arbeids plaatsen en de produk- tiviteit op te lossen. Vanuit de PvdA-fractie in de Tweede Kamer is onlangs nog scherpe kritiek uitgeoefend op de bedrijfsorganisatie en de proauktiviteit bij Verolme. Van die zijde werd het bedrijf verwe ten door slechte organi satie een aantal tanke ropdrachten niet con currerend genoeg te kunnen uitvoeren. Juist omdat de Nederlandse staat nu door de kapi taalsdeelname voor veertig procent aandeel houder wordt van het RSV-concem en boven dien de grootste schul deiser is werd afge vraagd of de overheids controle wel toereikend Bij de VDSM was men eind vorig jaar nog niet zo pessimistisch over de vooruitzichten van het bedrijf, ondanks het feit dat de wereid- scheepsbouw nog steeds in het diepe dal zit. Een vertegenwoordiger van het bedrijf ontken de dat er door het ge reedkomen van het boorplatform waaraan men nu bezig is, er niet meer voldoende werk zou zijn om vooral de mensen die betrokken zijn bij de aanloopacti viteiten van nieuwe projecten aan het werk te houden. „We zijn nu bezig met de afronding van een booreiland en er wacht een nieuw project, het booreiland voor de Stevin-groep. De nieuwbouw- en con structiekamers zijn daar nog mee bezig. Dit booreiland moet medio dit iaar te water worden gelaten. Daarna wachten ons nog drie of vier nieuwe projec ten. Verder hebben we de machinebouwactivi teiten. Wij zijn hier in staat om met alleen van de scheepvaart- nieuwbouw actief te zijn, maar ook op het gebied van de off-shore en alle overige projec ten te water. Dat we dus mensen naar huis zouden moeten sturen omdat er niets te doen valt is eenvoudig niet waar." Over de kansen om de orderportefeuille vol doende gevuld te hou den merkte bedrijfsver- tegenwoordiger de heer Gaper op: „Dat weet je nooit Maar het kost ge zien de moeilijke situa tie in de scheepsbouw inderdaad grote moeite om de orderportefeuille gevuld te krijgen. In de moeilijke situatie van de scheepsbouw is nog steeds geen kentering merkbaar. Integendeel." Over de oorzaken merkt hij op: „Op dit moment de uiterste voorzichtigheid waar mee opdrachtgevers te werk gaan. Zeker de buitenlandse maat schappijen. De Duitsers kampen met hetzelfde probleem. De Japanse scheepsbouw verkeert eveneens in mineur. De scheepsbouw kent nu eenmaal een onvoldoen de vraag naar nieuwe schepen". Een nieuwe ontwikke ling binnen de scheeps- nieüwbouw waaraan het bedrijf denkt zijn de gastankers. De grij ze eminentie van het bedrijf, de 78-jaxige Cor Verolme, heeft on langs wederom laten weten mogelijkheden te zien voor de bouw van een gastanker van meer dan driehonder duizend ton (de normale maat is nu circa 125 duizend ton). Hiermee zou goed koop aardgas uit het Midden-Oosten kunnen worden geïmporteerd. Voor de voorbereiding- skosten zijn al zo'n twintig miljoen gulden uitgegeven. De bouw prijs wordt door Verol me op een zeshonderd miljoen gulden geschat: de bouwtijd zou onge veer drie jaar bedra gen. Echter, de Neder landse regering lijkt er weinig voor te voelen en ook andere mogelij ke opdrachtgevers zien er tot dusver geen brood in. Ook de In dustriebond NNV is weinig enthousiast over het mammoet-gastanker initiatief van Verolme. Districtsbestuurder Be rkhout daarover: „Er wordt een enorme op hef over die gastankers gemaakt. Ze bieden echter geen uitkomst en wel om twee redenen: ten eerste is er geen vraag naar. Recentelijk zijn er nog zo'n zeven tien opgeleverd, waar voor nauwelijks werk is. Ten tweede: er is bij Verolme nauwelijks er- varing met dit soort projecten. Daarom vind ik dat onverantwoorde lijk gepraat". „Problee eem is echter dat ook de andere sectoren weinig oplossing bie den", zo gaat Berkhout verder. Door een hoe veelheid vakmanschap en ervaring is men nog in staat een graantje mee te pikken, maar veel helpt dat ook niet. Met de buitenlandse or ders in de marine-sec tor is het een trieste zaak, in die zin, dat er in de hoogontwikkelde westerse wereld genoeg capaciteit is om zelf aan de behoefte te vol doen. Daar zit men niet op Nederland te wach ten. De enige markt is dus de derde wereld. Hoogwaardig wapen tuig, daar zijn wc sterk in, maar de gewone scheepsbouw kan over al worden uitgevoerd. De grote vraag is, wat gaan we in de toekomst aoen. Er is nu sprake van een produktieplat- form voor de Shell. Maar daarbij zijn ook Engelse kapers op de kust. Als Verolme die Shell-buit binnenhaalt zon dat voor de werk gelegenheid weer een stap vooruitzijn". De situatie is nu zo dat de booreilanden voor de Stevingroep en Pe- tro Baltic qua voorbe reiding afgerond zijn. Dan is de continuïteit er uit. De reële situatie is dan: geen werk. Dat is eigenlijk doodgrieze lig". Van werkgelegenheid sprojecten met steun van de overheid ver wacht Berkhout niet al te veel; „Al krijg je daarmee een aardig stuk staartwerk, de prijzen daarvan zijn doorgaans slecht". Continuïteit Eveneens begin dit jaar analyseerde NKV-be- stuurder Janmaat de si tuatie bij Verolme-Ro- zenburg als volgt: „Bij mijn weten is er nog geen grote order voor het tweede deel van dit jaar met een overloop naar 1980. De proble men ontstaan dan het eerst bij de werkvoor- bereidende afdelingen, zoals tekenkamers en aanbouwhallen. De vraag is of de raad van bestuur er in slaagt een dusdanige order te krij gen dat de werkbezet- ting tot in 1980 kan doorlopen. Daar zijn we ongerust over en er wordt voortdurend over gesproken. En over de positie van de scheepsbouw in 't algemeen: „Bij de klei ne en middelgrote wer ven zijn er toch nog wel wat orders. Verol me heeft zich echter al tijd beziggehouden met de bouw van mam moettankers en die tijd is voorbij. Dan is het zoeken naar nieuwe ac tiviteiten. Vooral bij de RSV-VDSM bestaat de noodzaak tot die verleg ging. Maar het bedrijf heeft zeker mogelijkhe den om daar in te sla gen". Bij de VDSM, met 2300 man personeel dat di rect en nog eens 1200 man personeel dat indi rect bij de scheeps bouw is betrokken dacht men tot enkele weken geleden niet dat het dit jaar tot werke lijk grote problemen, werktijdverkorting of ontslagen zou komen. Afvloeiing Behalve bij Verolme- Rozenburg gaat het ook de andere onderdelen van het RSV-concem niet voor de wind. De vierhonderd oudere werknemers bij Wilton- Fijenoord, de Rotter damse Droogdok Maat schappij, Piet Smit en Gusto krijgen een af vloeiingsregeling, maar of het bij dit aantal blijft is de vraag. Ook de bij NDSM-Amster dam is de stemming matig. Volgens de onderne mingsraad van dit be drijf zijn orders voor twee chemicaliëntan- kers voor de Canadian Pacific van dertigdui zend ton elk onnodig gemist. „Toen duidelijk werd dat Van der Gies- sen-de Noord de twee schepen niet op tijd ge reed kon krijgen is door de RSV onvol doende geprobeerd om één of beide schepen te laten bouwen bij de NDSM of de VDSM". Zowel bij Van der Giessen als bij de RSV wordt er op gewezen dat het eerste schip in dertien maanden moest worden opgeleverd en het tweede schip een maand later. „Maar de Japanners doen het nu binnen de veertien maanden", zo wordt in kringen van de Beleids commissie Scheeps bouw gehoord. „Met goede wal en het nodige overwerk was dat best gelukt. Daar hadden we ook garanties voor wil len geven", stelt een ondernemingsraadlid daar tegenover. Bij Verolme-Rozenburg is daarover eveneens het nodige ongenoegen ontstaan. Door de on dernemingsraad van dit onderdeel van het RSV- concem wordt deze gang van zaken uïtge- I legd als een mogelijke voorbode van een defi- 1 nitief afstoten van de „natte poot", dat wil zeggen ae sector nieuw bouw erVoff-shore. Het geen tot een leegloop en nog grotere verlie zen zou kunnen leiden, is de opvatting. De RSV-Ieiding ontkend overigens dat het niet bemachtigen van de or der voor de beide sche pen te wijten zou zijn geweest aan de slechte organisatie. „Geen en kel Nederlands of West europees bedrijf kon dit aan binnen de ge- g stelde tijd. Bovendien was de prijs waarvoor de schepen moesten worden gebouwd zo laag dat het verschil met de kostprijs tot enorme verliezen had feleid". Zelfs met een eelname van de over heid had dit onverant woordelijk geweest". Inmiddels gaat het overleg binnen het be drijf, ondernemingsra den, parlement en mi nister Van Ardenne over het dal waarin de Nederlandse scheeps bouw zich bevindt ver der. De bedrijfsleiding van de RSV staat daarbij noodgedwongen met de rug tegen de muur in de wetenschap dat er bijna geen activiteit meer mogelijk is zon der een investeringssub sidie van het ene minis terie en een „verliespar- ticipatic" van het ande re, zoals het opvangen van de verliezen door de overheid tegenwoor dig mooi heet. Maar zelfs verliesgevende or ders zijn nauwelijks te krijgen. Intussen wacht men bij de RSV-VDSM op. bete re tijden, indachtig het roemrijke verleden van de jaren zestig, waarbij de afhankelijke positie van de overheid op.dit moment een nauwelijks te accepteren feit blijkt Of zoals ir. A. Stikker, president-directeur van de RSV onlangs in een interview met deze krant zijn gedachten vorm gaf; „Toenemende overheidsbemoeienis .is een noodzakelijk kwaad" en „Ik zal de dag prijzen waarop .ik weer als onafhankelijk ondernemer de wereld in kan gaan". Zover is het nog niet Voorlopig verkeert men bij de RSV nog in het stadium zoals plaatsver vangend president van de raad van bestuur A Rijke dit onlangs for muleerde bij de te wa- terlating van het contai nerschip Nedlioyd Ro chester: „Alle krachten worden momenteel ge bundeld om te zorgden dat de VDSM in de toekomst zo efficiënt en zo concurrerend moge lijk zal kunnen wer ken". „We hopen van harte dat in samenwer king met alle instanties wegen en middelen ge vonden kunnen worden om door het diepe dal van de eerstkomende jaren heen te komen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4