Hollands Landschap heeft harde werkers nodig Vrijwilligers knotten, schonen en repareren,.. LPG- meter 3 Waar? Aqua Natura '79 mm k- Steeds meer vakanties met de touringcar Rook moet door de schoor steen Vakantiepiek rond 14 juli Nieuwe knabbel uit soya-bonen Gezondheids onderzoek m r WOENSDAG 21 MAART 1979 VD/SC/W ,U Enkele duizenden Nederlanders brengen hun zomervakantie door op een zeer bij zondere manier: Zij gaan werken. Niet in hét" grijze kantoorgebouw of in de fa briekshal, ook niet onder spanning van tijd of met de sleur van alledag. Die vrij willige werkers beschouwen hun zomerse bezigheden wel degelijk als vakantie, want wat ze doen is neel wat anders dan hun dageljks werk. ontstaan bij het onderhoud van onze landschapselemen ten, een achterstand die al leen kan worden ingehaald door de inzet van vele duizen den vrijwilligers. Het onderhouden van ons fraaie, Hollandse land schap is hun taak gedu rende enkele weken in de zomer of een hele reeks zaterdagen in het winter seizoen. Op vrijwillige ba sis doen zij het werk, waarvoor het nu eenmaal niet mogelijk is om een le ger van betaalde beroeps krachten in te schakelen, maar dat wel heel noodza kelijk is. Ais we tenminste willen dat er van Neder land nog iets meer over blijft dan steden en snel wegen. Het Nederlandse landschap, wat is dat eigenlijk? Vooral bewoners van de grote steden zullen niet zo bekend zijn met zaken als knotwilgen, mei doornhagen, tuin- en houtwal len, iepen, singels, eendekoo- ierg oude hoogstamboomgaar- dcn, rietlanden, veenterreie- nen,. schraalgraslanden en schaapskooien. Toch zijn het deze zaken en nog heel wat meer die samen het traditionele Nederlandse land schap vormen. Rijk en afwis selend, en niet alleen belang rijk Voor de natuurliefhebber maar ook en vooral voor alles dat leeft en groeit tussen die „landschapselementen". Functies Helaas zijn al deze genoemde zaken bijzonder kwetsbaar. Ddt komt doordat de meeste landschapselementen door de mefts" zijngemaakt, in een tijd dat ze nog allerlei belang rijke functies vervulden in landbouw, waterhuishouding en andere aangelegenheden. In de moderne tijd echter verliezen een heleboel land schapselementen hun oor spronkelijke taak, zodat maar al te vaak de noodzaak tot het onderhoud niet meer wordt gezien. Op die manier raken veel Stukjes landschap danig in de versukkeling. Ook de uitbrei ding van dorpen en steden, de aanleg van snelwegen en recreatiegebieden zijn vaak verantwoordelijk voor het in de verdrukking komen van het oorspronkeb'jke land schap. Zo is er in de loop der jaren een forse achterstand Gelukkig gebeurt er op dat gebied al het één en ander. De ANWB organiseert al sinds 1965 „Iandschapskam- pen", waar gezinnen geduren de een tijd variërend van een weekend tot twee weken in een gezonde, ontspannende sfeer bezig zijn met bijzonder nuttige karweien op landgoe deren. Het herstellen van wrakke bruggetjes, het schoonmaken van waterlopen en vijvers, het weer begaan baar maken van overwoeker de paden en hét opkronen van bomen zijn maar een handvol van die bezigheden, die allemaal bij elkaar het Hollands landschap in de loop der tijd al een flink stuk vooruit geholpen hebben. Daarnaast zijn al jarenlang de „knotgroepen" van de ANWB bezig met het knotten van wilgen, één van de be langrijkste en misschien wel de meest omvangrijke klus die tot het landschapsbeheer behoort De traditionele knot wilg met zijn karakteristieke kroon, die zelfs voor doorge winterde stadsbewoners een symbool van het Nederlandse „boerenland" is geworden, moet geheel door mensenhan den onderhouden worden. Daarvoor zijn. overal in het land vrij will: gersgroepen ak- tief, al dan niet onder de vlag van de ANWB of andere or ganisaties. Hooien Andere groepen houden zo- merwerkkampen op heidevel den, maken hoogveenkemen schoon, rooien moerasbossen, maken veendammen om de afvloeiing van regenwater uit het veen te belemmeren, scho nen afscheidingssloten en hooien schraalgraslanden. Het wilgen knotten vindt 's win ters plaats, de meeste van de andere werkzaamheden zijn typische zomervakantie-bezig heden. De laaste tijd is overal in het Het knotten van wilgen: Een omvangrijk karwei, maar noodzakelijk om het typisch Hollandse in ons landschap te behouden. Hieronder volgt een lijst van adressen waartoe men zich kan wenden voor nade re inlichtingen omtrent vrij willig landschapsbeheer: Algemeen: Vrijwillig Land schapsbeheer in Nederland, de heer W. Rol, Postbus 121, 3940 AC Doom, telefoon 03430-4516. Provinciale Raad voor de Recreatie en de Natuurbe scherming in Zuid-Holland, p/a Koningskade 1, Den Haag, telefoon 070-264111. Plaatselijke knotgroepen ln de provincie Zuid-Holland: Knotgroep Maassluis-Maas land, p/a Peter Ravensber- gen. Schoolslop 2, Maas sluis. Werkgroep Milieubeheer Dordrecht, p/a Marslaan 10, Dordrecht (078-170758). Simonette Aldus, Ferentius- straat 19, 3076 ZH Botter dam. Yneke de Wijn-Bettink, Westdijk 7, Goidschalxoord (01862-2366), AMVO, p/a de heer Van Zanten, Eskampstraat 17 D, Rotterdam. Werkgroep Grienden Hoog vliet, p/a Max Havelaarwcg 166, Hoogvliet (010-167692). Zwijndrechtse Groengroep, p/a De Botvink 7, Zwijn- dreeht. Vereniging voor Natuur- en Landschspsbescherming „De Camisse Grienden", p/a Senng 16, Rhoan Stichting tot Behoud van Natuur en Landschap in de Hoeksche Waard, p/a Zui- demesse 4, Wesünaas. Vereniging Vrienden van het Lickebaertsbos, p/a Roe mer Visscherstraat 19, Vlaardingen. Buurthuis „Het Diekhuis", p/a de heer Bosdijk, Zand pad 140, Mïddelhamis (01870-2400). NJN-afdeling Voome, p/a Herman Costerstraat 3 B, Rotterdam. land een sterke behoefte ont staan om al dit werk beter te organiseren en te begeleiden. Er zit namelijk nog heel wat meer aan vast dan alleen maar een recreatieve manier om het landschap netjes te houden. Om te beginnen zijn er talrijke subsidieregelingen van het rijk, de provincie of de gemeenten die het onder houdswerk aan landschapsele menten steunen. Dan komt er vaak heel wat gespecialiseerd en zelfs gevaarlijk werk bij te pas, waarvoor deskundigheid verworven en gebundeld moet worden. Tenslotte kan het vrijwilligerswerk aan land schapselementen een belang rijke factor zijn bij het schep pen van werkgelegenheid. Op verschillende plaatsen in het land draaien al werkgelegen- Het Landelijk Overleg Vrij willig Landschapsbeheer houdt zich op het ogenblik bezig met het coördineren van zoveel mogelijk groepen en is bovendien aan het werk om een landelijke organisatie van de grond te krijgen. In de provincie Utrecht is inmid dels al de Stichting Stichts Landschapsbeheer aktief op een manier, die door het lan delijk overleg als voorbeeld wordt gesteld voor andere provincies. In Zuid-Holland heeft dit al geresulteerd in de eerste aktiviteiten om te ko men tot een provinciaal land schapsbeheer, evenals in Drente. Typische werkzaamheden voor zon organisatie zijn het verzorgen van hulp aan plaat selijke groepen in de vorm van gereedschappen, adviezen, het voorbereiden van zomer- werkkampen, administratie en publiciteit. Verder zouden die organisaties moeten gaan be kijken, hoe precies het be langrijke aspect van de werk gelegenheid in het land schapsbeheer kan worden in gepast Tot nu toe was op het dashboard van auto's met een LPG-tank niet af te lezen hoe het met de in houd van de tank gesteld is. LPG-rijóers hielden meestal de geneden afstanden in de gaten om on geveer te kunnen bepalen, wanneer er weer ge tankt moest worden. Sinds kort is het echter mo gelijk een LPG-peilsignaal te monteren. Op het dashboard licht een lampje op, als er nog vijf liter LPG in de tank zit. Het apparaat bestaat uit een sensor, die wordt gemonteerd op de tankinhoudme- ter. Een kabeltje voert naar het lampje. Er zijn twee uitvoeringen: een voor de meters met vaste wijzerplaat (85% van alle LPG-installaties) en een voor de meters met losse wijzerplaat Inclusief montagemateriaal kosten ze respectievelijk vijftig en zestig gulden. tiitiiiiiiimiiiiiiiimiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De laatste jaren gaan steeds meer mensen met een bus op vakantie. Vorig jaar steeg het aantal touringcarreizen met ruim 14 procent Het aantal reizigers nam toe met onge veer 13 proeent Dit bLijkt uit een steekproef van de KNVTO, waarbij toerwage- nondememingen zijn aange sloten. De bestemmingen, die duidelijk meer bustoeristen trokken zijn vooral Joegosla vië (+28 procent), Frankrijk en Zwitserland (beide +18 procent). België, Luxemburg en de Oostbloklanden bleven constant. Voor de overige lan den werd gemiddeld 10 pro cent meer genoteerd. De belangstelling voor dag tochten daalde. Het aantal reizigers liep terug met 12,5 procent: het aantal reizen mei 10 procent De prognose voor dit jaar is nog moeilijk te maken. Eind vorig jaar kwamen de boekin gen op gang. De belangstel ling was toen normaal te noe men. Maar toen het slechte weer begon zakte de animo. De KNVTO heeft haar hoop gevestigd op een inhaal-effect, nu sneeuw en ijs verdwenen zijn. iiiiiiiiiuiiiujiiiimniaiiiiiiiuiiiiiiiiiijiuiiiiiiii W/zrz. In steeds meer woningen wordt de open haard gemetseld. Aan houtblok ken likkende vlammetjes brengen nu eenmaal erg veel sfeer in de woonka mer. En vooral in de afgelopen nogal barre winter was het naast ae c.v. bo vendien een behaaglijke bijverwarming. Maar de schoorsteen van zo'n open haard moet wel trekken, want anders wil er nog wel eens wat rookontwikke ling in de kamer optreden. Uit Engeland is de Colt schoorsteenkap afkomstig. Het aluminium apparaat is vrii eenvoudig op de schoorsteen aan te brengen. De wind trekt een vacuüm in de kap en daarmee ontstaat er een natuurlijk luchtafvoersysteem. De trek in het rookkanaal verbetert aanzienlijk. De kap kost (adviesprijs) 79 gulden. Iedereen die vol bewondering voor een mooi ingericht aqua rium kan blijven staan moet binnenkort beslist een paar uurtjes uittrekken voor een bezoek aan het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Daar voltrekt zich van 31 maart tot en met 8 april de tentoonstelling Aqua Natura '79. Aanleiding is het zestigja rig bestaan van de VGraven- haagsehe Vereeniging van Aquarium- en Terrariumlief- hebbers De Natuurvriend, die een zeer veelzijdige expositie zal inrichten. Niet alleen, maar met hulp van andere verenigingen, waaronder zelfs buitenlandse. Behalve aqua ria, zoals gezelschap-, streek-, speciaal- en zeewateraquaria, zullen er terraria, paludaria en insectana te zien zijn. An dere natuurhobbyverenigingen vullen de tentoonstelling aart Aqua Natura '79 is in de ge noemde periode dagelijks van 9.30 tot 22.30 uur te bezoeken. De Stichting Recreatie ver wacht de vakantiepiek deze" zomer rond zaterdag 14 juli Dan begint de bouwvakva- kantie en hebben ook het kleuter-, lager- en voortgezet - onderwijs in het gehele land zomervakantie. Bovendien wordt in dat weekeinde een stroom Duitse toeristen ver wacht, omdat de scholen in de Duitse deelstaat Noord- Rijn Westfalen dan eveneens zomervakantie hebben. De drukste periode in Nederland zal derhalve duren van 14 juli tot 4 augustus. De Stichting Recreatie advi seert inwoners van Noord- en Zuid-Holland de vakantie zo mogelijk te beginnen op 7 juli. Van de ruim 7,2 miljoen Ne derlanders die met vakantie gaan zijn er 5 miljoen gebon den aan het hoogseizoen, als gevolg van school- en/of be- drijfsvakanties. Het betekent dat 2,2 mijjoen vakantiegan gers in staat zijn het hoogsei zoen te mijden. Gewoonlijk maken ongeveer 1,4 miljoen Nederlanders daarvan ge bruik. Alweer wordt de markt ver rast met een nieuwe knabbel. Dit keer is het geen tokkel, klater of frinkel die zo heer lijk weghapt onder het televi siekijken, maar een soya- knabbel die zijn weg moet vinden naar de Nederlandse mogen. Fabrikant Akkerglo- ren noemt het zelf een revolu tionaire knabbel, waaraan an derhalf jaar werk is verricht Het revolutionaire schuilt hem hierin, aldus de fabrikant, dat er geen gebruik wordt ge maakt van chemische smaak stoffen en conserveringsmid delen. Het knabbeltje wordt in zeven verschillende smaken op de markt gebracht, ver pakt in een zogenaamd door- kijkkuipje. Volgens Akkerglo- ren zou men van soya-knab- bels met zo dik worden als van andere knabbels. De nieuwigheid is te koop in re form-winkels. Gezondheid speelt een steeds belangrijker rol in de secun daire arbeidsvoorwaarden. In de CAO voor werknemers in het bank- en verzekeringsbe drijf is als bepaling opgeno men, dat de werknemers van 45 jaar en ouder door de werkgever in de gelegenheid moeten worden gesteld een algemeen medisch onderzoek te ondergaan met inbegrip van een onderzoek van hart en bloedvaten. De werkgever moet de kosten betalen. Een gezondheidsonderzoek door de Nederlandse Stichting voor Gezondheids bewaking NSG staat open voor iedere particulier, maar ook voor di recties van. bedrijven die hun personeel een gezondheidson derzoek willen aanbieden. Li- formatie hierover is te krijgen bij de stichting NSG, tel 020- 268528, of via antwoord num. mer 645,1000PB Amsterdam. UI» as if*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 10