SCHIEDAMSCHE COURANT D766: truien aan, verwarming lager m Nieuw meubilair moet weg uit het stad hu is" Nieuwland zoekt milieugroepen Verwijt aan kunstenaars ?Nauw overleg'9 over lege scheepswerven vmk£ëso ERTAN Opening Ton de Vos uit museum- commissie 5 Gemeente boos om open brief Scheeres: contacten met IHC en RSV „Gemeente moet energie besparen" VANAF ZATERDAG 24 MAART IS ALLES NIEUW BIJ - VOLVO'S RECHTERHAND AANDESCHIE VOLVO Ijjjfr: tïSüuipihoeh Brandstichter veroordeeld conform eis Bejaarde dood botsing na Verhulsdonk: t: Auto bedrijf i. Woensdag 21 maart 1979 - onafhankelijk dagblad -104de jaargang no. 26325 -6 PAGINA'S- BroiTwrst 3 - telefoon jdmmMi.nu» 268091 ux1»u*tu* 262566 - kLichtendienst 144144 SCHIEDAM EN' KETHEL -!523| Schiedam In de rau- I seumcommissle heeft een I opmerkelijke verandering 'f plaatsgevonden. Ton de f Vos, de lastigste tegen- stander van museuzndirec- teur Hans Paalman, is deels om persoonlijke, deels om zakelijke rede- nen opgestapt. Zijn zetel is ingenomen door Hans van der Vlist, evenals De Vos lid van de PvdA. Van der Vlist werd door een meerderheid van de commissie verkozen boven. .Cees van der Geer en Herman Coenen. Deze twee hebben al meerdere malen kandidaat gestaan, maar vallen telkens bui ten de boot. De combinatie van func ties (gemeenteraadslid en museumcommissielid) was Ton de Vos al vaker ver weten, met name door Trees Moolhuljsen. Maar daarvan heeft de PvdA'er zich nooit iets aangetrok-' ken, Redenen van zijn op stappen liggen buiten, de commissie. De museumcomnnssie heeft voorts kunstenares Marjo van Soest gekozen als opvolgster van Albert Verkade- Schiedam De twintig Schiedamse kunstenaars, die in een brief aan het gemeentebestuur hun ongenoegen hadden geuit over de gang van zaken rond de museuracommissie, krijgen het verwijt dat zij een besloten kwestie naar buiten hebben gebracht In een brief, die de gemeenteraad op voorstel van burgemees ter en wethouders heeft goedgekeurd, staat „Het besloten ka rakter van de commissievergadering vormt voor u kennelijk op geen enkele wijze een belemmering om bepaalde kwesties in de publiciteit te brengen. Sterker nog: de indruk wordt gewekt dat u daarin zelfs een aanmoediging vindt". Met dat laatste doelt het college op het open karakter van de brief van de kunstenaars. Als enig raadslid was communist Eef Collé tegen het verstu ren van deze brief. De CPN-er vindt het onbehoorlijk, dat twintig kunstenaars iets wordt verweten waaraan zij zelf geen schuld hebben. „Een lid van de museumcommissie, en wie zal mij een zorg wezen, heeft misschien iets naar buiten gebracht Maar niet de kunstenaars: die niet eens bij die besloten verga deringzijn geweest", aldus Collé. Gedoeld wordt op de kandidatuur van Marjo van Soest, als opvolgster van Albert Verkade in de museumcommissie. Het college van burgemeester en wethouders had haar eerst afge wezen, omdat zij via de kunstklassen aan het Stedelijk Mu seum van Schiedam verbonden is, maar omdat hetzelfde geldt voor Sjef Henderickx die in de commissie zit heeft het college dit bezwaar ingetrokken. Dat was echter besloten in de mu seumcommissie aan de orde gekomen. Overigens vindt PvdA-fraetieleider Nikolaj Diclemans, dat de inhoudelijke aspecten rond het museum eindelijk maar eens in de politieke raadscommissie voor vorming en recreatie aan de orde moeten komen, in plaats van in de burgerlijke mu seumcommissie. Schiedam In de over heidsgebouwen moet de temperatuur omlaag. Amb tenaren die in die gebou wen werken moeten dan maar een dikke trui aan trekken. Zo luidt één van de suggesties, die D'66 het college van burgemeester en wethouders van Schie dam aan de hand doet om mee te werken aan ener giebesparing. Als de tem peratuur in de overheids gebouwen weer wordt te ruggebracht tot achttien graden, raken de mensen die in die gebouwen wer ken daaraan gewend, en zuilen ze ook thuis de ver warming lager zetten, re deneren de Democraten. D'66 wijst in de vragen aan het college op uitspra ken die de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, op 6 februari in Utrecht heeft gedaan. De minister legde er in die toespraak de nadruk op dat gemeen ten zelf al veel aan ener giebesparing kunnen doen. De energiedeskundige van het TNO, ir. J. Claus, heeft eerder aJ voorgesteld om meer dikke truien te gaan dragen. Als voorbeeldje haalde Claus daarbij een schoolklas aan. ,,De tempe ratuur kan daar best zo'n drie graden omlaag, als de kinderen maar weer een stevige trui aantrekken", zei de deskundige van het TNO. Met die drie graden om- Een blik uit de lucht op de scheepswerven aan de Nieuwe Waterweg. Luchtfoto Sijthoff Pers/Henk Speksnijder. Schiedam Zowel 4>ver het Gusto-terrein als over het ïn december vrijgekomen terrein van scheepswerf Nieuwe Waterweg voert de ge meente Schiedam „nauw overleg", volgens wethouder Reinïer Scheeres, met de radeu van bestuur van de IHC en het RSV-con- cem. In antwoord op vragen van PPR-raads- lid Herman Noorde- graaf heeft de Wethou der meegedeeld, dat er geregelde contacten zijn over de toekomst van beide terreinen. Voor wat betreft het com plex van Gusto is de ge meente Schiedam nog niets opgeschoten, ook niet na het onlangs gehouden over leg met de minister van economische zaken, Gijs van Aard enne. Volgens Scheeres heeft het verzoek aan de overheidssteun aan IHC een voorwaarde te koppelen met betrekking tot het terrein van de Gus to niets uitgehaald. Het 20u daarbij gaan om verkoop van de grond. Over het terrein van IHC- Gusto aan de Maasdijk is bovendien nog onzekerheid, waar het gaat om de plaat sing op de monumentenlijst van het hoofdkantoor en twee fabriekshallen. Daar over heeft staatssecretaris Gerard Wallis de Vries nog geen definitief besluit geno men en als het aan de his torische vereniging Schie dam ligt, mag hij met die beslissing best nog even wachten totdat er meer verzoeken bij hem binnen zijn tot behoud van de op stallen. Over een nieuwe bestem ming van het terrein aan de Wilhelminahavcn, tegen over Tankercleaning, waar de Nieuwe Waterweg tot december draaide, is even min iets bekend. Scheeres kon ook nog met meedelen in welke richting het over leg voert, of in welk stadi um liet overleg is. Als in termediair tussen de ge meente en Rijn-Schelde- Verolme, waarbij de Nieu- we Waterweg was aange sloten, fungeert het nog jonge bureau voor econo mische aangelegenheden. De Nieuwe Waterweg was binnen de RSV geïnte greerd met de RDM en Wilton-Fijenoord, benevens de BM11, ofwel bouwmaat schappij Heijplaat, Bij de sluiting eind vorig jaar, waartegen weinig verzet bestond, gingen de meeste werknemers over naar de andere lïVS-wervcn.Nu het ook daar moeilijk gaat, heeft de Schiedamse gemeenteraad daarover een motie aangenomen. Daar over meldde de Schiedam- sche Courant gisteren al. In onze krant van vandaag komen wij daarop uitge breid terug: zie pagina drie. ADVERTENTIES J SOENDALAAN 30 V' TEL010-34IW44 .7> Vlaardingen De negentien jarige Vlaardinger, die in de nacht van 8 op 9 november brand heeft gesticht in de showroom van het autobe drijf Unique en daarmee een schade veroorzaakte van on geveer een half miljoen gul den, is veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van het voorar rest en een proeftijd van twee jaar. Tot zover is de uit spraak conform de eis van de officier van justitie. Daar naast moet hij zich onder toe zicht stellen van de Rooms- Katholieke Vereniging voor Kinderbescherming. Schiedam Een zesen- tachtigjarïge Rotterdamse fietser is gistermiddag om kwart over drie in Schie dam door een RET-bus geschept en later aan zijn daarbij opgelopen verwon dingen overleden. De be jaarde man kwam op zijn fiets uit het dorp Kethel en ging in de richting van de Schiedamse binnenstad. Op de kruising van de Schiedamseweg met de Zwaluwlaan verleende hij geen voorrang aan een lijndienst van de RET, die hem daarop niet meer kon ontwijken. Door de klap raakte de man zo ernstig gewond, dat er niets meer voor hem kon worden ge daan. laag wordt dan een tempe ratuur van achttien graden bedoeld. In 1937 was die temperatuur volgens D'66 gebruikelijk in overheidsge bouwen, Daarna is de ther mometer hogere temperatu ren aan gaan wijzen en op het moment heerst er in de meeste overheidsgebouwen een temperatuur van onge veer 21 graden. Als de toe standen van voor de oorlog inderdaad terugkeren, kan een besparing van maar liefst twintig procent wor den bereikt en daar kan de gemeente zich voor inzetten door een gerichte campag ne te starten die het dra gen van truien binnenshuis moet bevorderen. Het ideetje van D'66 is ei genlijk een aanvulling op de motie die tijdens de be- grotmgsdebatten is inge diend en is ondertekend door PvdA, PPR en D'66. Doel van die motie was een warmte-tsolatieplan waarin isolatie van ge meentelijke en met-gemeen tel» jke woningen en gebou wen wordt voorgestaan. De twee gemeenteraadsle den van D'66, Marijke Pe terhans en Hob Hijmans, pleiten naast het dikke- truienplan ook nog voor enkele andere maatregelen. Vanaf 2 april zou de ge meente het energiegebruik van alle gemeentelijke ge bouwen op kunnen laten nemen en kunnen onder zoeken hoeveel er per ge bouw aan energie kan wor den bespaard, Zo'n opna me moet wel regelmatig gebeuren, zodat ook kan worden gecontroleerd of de besparende maatregelen in derdaad effect hebben. D'66 noemt m haar vragen een maandelijkse opname van het verbruik als voor beeld. Bij renovatie en nieuw bouwprojecten zou gebruik kunnen worden gemaakt van een nieuw ontwikkelde energiebesparende cv-keteL Zeker in gemeenlewonin- gen moet dat volgens de Democraten mogelijk zijn. „Huidige cv-ketels leveren slechts een rendement van zeventig procent op. De rest van de energie gaat verloren. Met de nieuwe ketels, die zijn ontwikkeld door de gasunie in samen werking met specialisten, wordt een rendement van 93 procent ve» kregen. Voor een gemiddelde woning spaart dat 250 tot 300 gul denper jaar uit Energiebesparing Is hoe dan ook noodzakelijk, stel len de Democraten in een toelichting op hun vragen en vooral voor de gemeen te is hier een taak wegge legd. „We zijn het aan ons nageslacht verplicht", al dus Peterhans en Hi jmans. Schiedam „Het nieu we meubilair moet weg: uit het stadhuis. De sfeer van de trouwzaal van het oude stadhuis is er deerlijk door ge havend. Die conclusie trekt VVD-raadslid Ge rard Verhulsdonk, na dat hij zichzelf van de gedaanteverwisseling van de oude zaal op de hoogte had gesteld'*. In de stad is grote b beroe ring ontstaan na een arti kel in onze krant van donderdag 15 maart, waarin de door wethouder Chris Zijdeveld tot stand gebrachte verandering van het meubilair was vermeld. Moderne tafels, met wit formica, chromen poten en oranje kleedjes in plaats van de peperdu re eiken tafels die er stonden, zo kan de meta morfose wel het beste worden omschreven. De ambtenaar van burgelijke stand, mevrouw Van der Toom was geschokt, voor al omdat zij, noch enige andere betrokkene bij de maatregel was geraad pleegd of zelfs maar inge licht. Verhulsdonk kon nauwe lijks geloven wat hij las en ging zelf een kijkje ne men tijdens het voltrekken van een huwelijk. „Dit kan niet", was de conclu sie van de WD'er; „de sfeer van het meubilair past totaal niet bij de Schiedam Wijkverem- ging Nieuwland zoekt mi lieugroepen die in de wijk actief zijn. Veel bewoners van Nieuwland klagen over stankoverlast, maar of er binnen de wijk al iets aan die stank wordt gedaan, is niet bekend. Het platform Nieuwland, de basis van de vereni ging waar acties moeten ontstaan en moeten wor den gesteund, is razend benieuwd naar de activi teiten, die al worden on dernomen. In het laatste blaadje van de wijkvereniging wordt een oproep aan alle leden gedaan om contact nemen met het platf als ze op de hoogte van milieu actiegroepen zijn. op te atform „Bel even naar de Jeugd- haven, tel. 70.46.71", schrijft de vereniging in Nieuwland Geluiden. In de wijk zijn er volgens de vereniging al enkele groe pen actief. Omdat met name de stankoverlast nogal leeft bij de bewo ners, is het tijd om ook op dat gebied acties te on dernemen. In het verleden is in de wijk door de werkgroep Wonen en leven felle ac ties gevoerd tegen de ver ontreiniging van het mi lieu. Vooral mouterij De Koning aan de Burge meester Honnerlage Grete- laan was daarbij het mid delpunt van de acties. De werkgroep wist te berei ken dat door een techni sche voorziening de stank bij De Koning sterk ver minderd werd. Omdat de wijk midden in het Rijnmond-gebied is ge legen, is de stankoverlast nog geenszins uit de we reld. Klagen doen de buurtbewoners nog steeds. Nadat enkele maanden ge leden het platform Nieuw land werd opgericht om wat meer actie in de wijk terug te brengen, komt dan nu de oproep aan mi lieugroepen om iets van zich te laten horen. zaal, en dan vind ik die oranje kleedjes nog niet eens het allerergste. Over smaak valt dan wel niet te twisten, maar er zijn za ken die gewoon niet kun nen. Dit is er één van". Verhulsdonk heeft inmid dels vragen over het ge beurde gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. Bij een verandering 2oals die heeft plaatsgevonden zou eigenlijk een binnenhuisar chitect moeten worden ge raadpleegd, aldus de WD'er. Daarnaast moet er overleg worden ge pleegd met de ambtena ren, die direct of indirect bij het voltrekken van hu welijken zijn betrokken. Verhulsdonk vraagt aan burgemeester en wethou ders of dat allemaal wel is gebeurd. Eén van de meest voor de hand liggende motieven voor de verandering in de trouwzaal is het multifunc tionele gebruik van het stadhuis. „Dat multifuncti onele moet dan maar cip nieuw ter discussie wor den gesteld", meent Ver hulsdonk, „en als het col lege het met mij eens is dat het nieuwe meubilair niet in de sfeer van de zaal past, dan moeten er maatregelen worden ge troffen waardoor er wél een passende sfeer wordt bereikt. En dat kan even goed met modem meubi lair". 0 Mouterij De Koning heeft in het verleden in Nieuwland nogal wat stankoverlast veroorzaakt. Vlaardingen Sportwethou der Cees Bot opent zaterdag het nieuwe hand bal complex van De Hollandiaan aan de Esdoorn dreef (10.30 uur). Om 12 uur zullen de junioren van De Hollandiaan en WF (he ren) tegen elkaar spelen. voor betrouwbare Bovag-occasions 12 mnd. garantie. VAN DEVENTEBSTRAAT1? I. TEL. 731 SCHIEDAM - iKoopavond ceopend, deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch •lieujtöblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal f42,20 abonnement a 114,33 permaand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijngiro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplasts; telefoon: f ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 12