6 rrN&T 1 Er is een motie maar wat kan Schiedam no ff meer doen Lange Haven zeer ongerust Historische Vereniging praat weer over Gusto t '/Blokje -i rond^ PEUGEOT SER^fE! OMDAT DE PEUGEOT-RIJDER NU EENMAAL VOOR IETS GOEDS HEEFT GEKOZEN. Een nieuwe lente, een nieuw geluid i Wij moeten doorgaan, vindt Noordegraaf •VOOR DE RAAD ERMEE Muziek installaties bij dieven in trek Vuurtje stoken naast butaanfles Bedrijfsauto gekraakt W;a .n MÈÊk Zorgen om scheepsbouw EIGENRAAM WOENSDAG 21 MAART 1979 /sc a Schiedam Tijdens één van de vijf tussenstops is uit de bestelauto van de 21-jarige P. j. D. uit Rotterdam voor ruim duizend gulden aan ge luidsapparatuur gestolen. D. reed met zijn wagen van Rotterdam-Zuid naar Schie- dam en moest op vijf adres sen een tussenstop maken. Bij één van die tussenstops is de bestelwagen met vermoedelijk een valse sleutel geopend. Twee cassettedecks en één pick up werden daarbij mee genomen. V/at minder dure geluidsappa ratuur verdween bij een in braak in een winkel van spar- tartikelen in de Oranjestraat Een radiocassetterecorder en een gewone cassetterecorder werden ontvreemd. Erg moei lijk was het niet voor de die ven om de apparatuur van zeshonderd gulden te berei ken; één van de ramen van de winkel stond gewoon open. Voor vijf cassettes, een recor der, zonnebril en wat pape rassen heeft een onbekende inbreker een auto aan de Nieuwe Haven opengebroken. Schiedam Een nog onbe kend jongetje heeft, vlak naast een butaanfles, een vuurtje gestookt. De brandweer moest er met een hoge drukstraal aan te pas komen om het brandje te blussen om erger te voorko men. Het jongetje dat verant woordelijk was voor het vlammetje op het bouwterrein op het Faassenplein, was toen al verdwenen. Schiedam Drie rekenma chines en een telefoonkiesap- paraat zijn ontvreemd uit een auto van het Vlaardingse bedrijf Hoogerwcrf BV. De auto, die geparkeerd stond in de Colijnstraal, is vermoe delijk met een scherp voor werp geopend. Be totale waarde van de buit bedraagt ongeveer 3600 gulden. Het westelijk deel van da binnenstad, met links de Lange Haven, die wordt be dreigd door een invasie van vrachtverkeer. Luchtfoto: Henk Speksnijder/Sijthoff-pers. Schiedam De bewonersvereniging Schie dam-Centrum maakt zich zeer ongerust over de dreigende invasie van bouwverkeer op de Lange Haven. Voor de bouw van de zeven tien woningen en drie winkelpanden aan de Lange Haven/Hoogstraat verwacht men „ka nonnen van vrachtwagens", en dat Jevert enorme gevaren op voor zowel de kade, de bomen als de bebouwing. Beschadigingen van bijvoorbeeld de monumentale panden zouden daarvan het gevolg kunnen zijn. Daarnaast vraagt de bewonersvereniging zich af of het heien op de Lange Haven voor het nieuwe bouwproject geen schadelijke gevolgen zal hebben. Op 19 april van het vorige jaar al heeft de bewonersvereniging het college van burge meester en wethouders van haar ongerustheid op de hoogte gebracht. Aan een eventuele bouwvergunning zouden eisen met betrekking tot het vervoer moeten plaatsvinden, waardoor het risico tot een minimum beperkt zou blij ven. Na talloze problemen over de welstand saspecten van het bouwproject is een vergun ning inmiddeis toegekend, en kan het bouwen beginnen. De bewonersvereniging heeft echter nog niets van de gemeente gehoord over speciale eisen voor het vervoer, en is bang dat die suggestie niet door het college is overgenomen. „Wij hebben naast het verzoek tot extra eisen ook een plannetje ingediend bij het college" zegt Jan Hagendoorn, namens de bewonersvereni ging. „Daarbij gaan wij er van uit dat het vervoer van alle materialen en van de puin over het water zou moeten geschieden. Daar door wordt de overlast, die door zware vrachtwagens wét zou worden veroorzaakt, tot een minimum beperkt", voegt de plaatsvervan gend voorzitter van de bewonersvereniging daar aan toe, In een nieuwe brief vraagt de bewonersvereni- ging daarom om alsnog geïnformeerd te wor den over de toegekende bouwvergunning, en over de manier waarop er geheid zal worden. Dit keer een hond met een bekende naam: Ceasar. Hij is genoemd naar de bekende keizer uit vroe ger tijden. Deze Ceasar is echter rüet zo'n heersend type als dege ne die in alle geschiedenis boekjes ver meld staat. Hij- wil best doen' wat zijn baasje zegt en zal niet altijd zijn eigen zin door drijven. V/aar hij echter wel een hekel aan heeft is om alleen achtergelaten te worden. Dan maak je hem kwaad en hij laat dat dan ook duidelijk merken. Zoals zijn vorige baas zei, blijft er dan in huis niet veel op zijn plaats staan. Hij wil dan wel eens de kamer inrichten zoals hij denkt dat het het leukste is. De ka mer inrichten blijft natuurlijk wel een taak van de baas en niet van de hond. Het is natuurlijk alles be halve leuk als de vrouw des huisjes terug komt van boodschappen doen. de deur opent en. denkt dat 2e verkeerd is omdat alles er zo „anders" uitziet De vrees van een hond om achter gelaten te worden komt misschien omdat het dier niet zeker weet of zijn baasje wel terug komt. Men moet het dier beslist le ren door hem een kortere tijd al leen te laten en dan kijken wat hij heeft „uitgespookt". Voordat de hond alleen gelaten wordt is het be ter hem eerst een lekker eindje mee uit te nemen. Hij zal dan waarschijnlijk moe en voldaan voor de kaqhel gaan liggen. Een hond van 1 jaar oud is natuur lijk niet zo'n makkelijke hond. Aan de ene kant is het probleem van het zindelijk maken achter de rug. maar aan de andere kant moet men nu beslist de kwalijke eigen schappen van het dier trachten te onderdrukken anders wordt het straks een onmogelijke hond. Naast de kwalijke eigenschap heeft Ceasar natuurlijk ook goede eigen schappen. Hij is namelijk erg lief voor kinderen, kan tegen autorij den, is zindelijk en. is ook katten gewend. De Duitse dog van vorige week zit er nog, en voor degene met een goed geheugen, ook Bach us at er nog. Naast deze twee wat grotere honden zitten er een aantal kleine bastaardjes nu alweer een aantal weken te wachten. Zij verdienen echter allemaal een goed tehuis, dus heeft u interesse, komt u dan even langs bij de Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. SIGNALEMENT; naam: Ceasar geslacht: mannelijk leeftijd: 1 jaar ras: kruising herder kleur: zwart/geel beharing: kort CK°r Kegef door Schiedam Elke politieke partij in- de Schie damse gemeenteraad heeft wel bezorgdheid geuit over de malaise in de scheepsbouw. Tij dens de debatten daarover maandagavond, re sultaat van een interpellatie die Arie Vertin de van de PvdA had aangevraagd, heeft geen partij verzuimd iets te melden over de ramp zalige gevolgen, die de economische situatie voor met name Schiedam kan hebben- Immers, na de dramatische sluiting van IHC- Gusto, na de verhuizing van scheepsreparatie- bcdrijf De Jong en na het geraffineerd voor bereide opdoeken van de Nieuwe Waterweg, is Wilton-Fijenoord zo'n beetje de laatste der Mohikanen - een bedreiging van deze werf be tekent niet "alleen een zware psychische druk op de honderden werknemers, maar ook een stap meer in de richting van massale werk loosheid. Het is de berekening van wethouder Reinier Scheeres, dat twee jaar geleden nog 33 pro cent van de mannelijke beroepsbevolking in Schiedam in de scheepsbouw werkzaam was. Sluiting van Wilton-Fijenoord (en de gemeen teraad vreest daarvoor, evenals voor sluiting van de VDSM, Piet Smit en de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij) zou betekenen, dat van elke drie Schiedammers met een beroep er één op straat komt te staan. Motie Het is dan ook niet vreemd, dat de verschil lende politieke groeperingen elkaar in hun be zorgdheid snel hebben weten te vinden. Alle partijen ondertekenden grif de motie van Ver linde, waarin aan burgemeester en wethouders wordt gevraagd om weer eens naar Den Haag te gaan („Reinier, trek dan ouwe kleren aard" zo zei men vorig jaar in de PvdA) en ook de CPN en de WD, die de motie pas op Ret laatste nippertje kregen voorgelegd voor on dertekening, schroomden niet. Toch is de vraag gerezen, of al die bezorgd heid om de Schiedammers - en dat is onge twijfeld oprechte zorg - wel losstaat van par tijpolitieke reclame. Elke partij vond het zo nodig om zelf ook wat te zeggen, uit angst voor het verwijt: „Hé, gaat jou de scheeps bouw niet aan?" - dat sommige woordvoer ders nauwelijks naar elkaar luisterden. Arie Verlinde had zich grondig op zijn interpellatie voorbereid en kwam met talrijke cijfers en gegevens: een uitgewerkte beschouwing, waar in overigens wel alles dubbel stond. De motie was daarvan een samenvatting. Desondanks vond CDA'er Siem Rosman het een plicht om in andere bewoordingen na te kauwen wat Verlinde van zichzelf al had herhaald en op de koop toe kwam D'66 met een identiek ver haal, zij het op andere toon voorgedragen. Liberaal Verhulsdonk en communist Colle hielden het speels: van de WD'er kwam een mening over hoe sociaal bewogen Verlinde was geweest en hoe weinig Scheeres een spandoek-mentaliteit heeft, en het toch wel ge rijpte CPN-raadslid bracht de hoofden op hol door het college te vragen of straks acties ge steund gaan worden, waarvan nu nog niet be kend is hoe zij gevoerd gaan worden. Slechts Herman Noordegraaf, die met Coké en Verhulsdonk gemeen had dat hij niet van een papiertje voorlas, droeg nieuwe facetten aan. Als enige bracht hij onder de aandacht, hoe mensen persoonlijk getroffen kunnen wor den door onzekerheid in hun werk: „Dat geldt vooral voor de mensen, die van Gusto naar de RSV gingen. Zij worden nu voor de twee de keer gepakt» en dat kan heel fnuikend zijn!". Alternatieven Noordegraaf onderscheidde zich van de ande re partijen door direct op Schiedamse proble men in te spelen. In plaats van een algemeen betoog over de Nederlandse scheepsbouw ging hij in op wat Schiedam daadwerkelijk kan doen en te doen heeft: het zoeken naar alternatieven bijvoorbeeld. „Al een paar jaar geleden is er een nota toe gezegd over de economische situatie in Schie dam. Die is er nog steeds niet Dat is jammer, want dan waren er \vellicht meer zekerheden geweest voor bedrijfsmogelijkhcden in de bin nenstad en in andere stadsdelen. Zo wordt er steeds alleen gesproken over het Gustoterrein, dat een bestemming moet krijgen, maar besef wel dat ook het terrein van de Nieuwe Water weg is vrijgekomen". Om meer duidelijkheid te geven deed Scheeres de toezegging met de gevraagde nota te komen, al zal dat in delen gaan geschieden. Ook wees Noordegraaf op de moeilijkheden, die werkloos geworden mensen van 5? jaar en ouder vaak nog ondervinden bij het arbeids bureau. „Zelfs hun vakantie moeten zij Opge ven, als zij elke maand bij het arbeidsbureau worden verwacht. Wat zijn de mogelijkheden om deze mensen meer vrijheid te geven, om hen bijvoorbeeld te beschouwem als ver vroegd gepensioneerden in plaats van mensen die nog naar een baan moeten zoeken, als dat toch al moeilijk lukt"? Ook daarop deed wethouder Scheeres de toe zegging het uit te zoeken: „Ik kende dat pro bleem van die mensen niet. Ik weet ook niet hoe wettelijk de mogelijkheden voor hen lig gen. Maar ik zoek het meteen uit". Van de hele scheepsbou w-discussie van maandag waren dat de meer concrete resulta ten, misschien ook meer concreet dan de mo tie waarvan Scheeres zelf al zei, dat het waarschijnlijk weinig zou uithalen: „Onze in vloed blijft maar klein". De glas-in-lood-koepel van Gusto, waar een permanente expositie werd gehouden van de bouwwerken die door Schiedamse handen werden vervaardigd in de nog betere Gusto-dagen, De modellen zijn verdwenen naar musea etce tera. O Schiedam In ©Scye- dam©, het tijdschrift van de historische vereniging Schie dam, wordt wederom aan dacht geschonken aan de wens om de Gusto-gebouwen op de monumentenlijst te zet ten. De historische vereniging heeft zelf al het nodige onder nomen om de gemeente ervan te overtuigen dat hot kantoor gebouw en minstens één werkplaatshai van de voorma- lige scheepswerf Gusto op de definitieve lijst van monumen ten geplaatst zou moeten wor den. Het heeft niet mogen ba ten. van Beethovensmgel 124 Vlaardingen 010-35 7900 Daarmee is overigens nog niet alles verloren. De defini tieve beslissing moet nog ge nomen worden. Bovendien hebben gedeputeerde staten van Zuid-Hol!und zich al uit gesproken vóór plaatsing op die lijst. Cees van der Geer, die ver antwoordelijk is voor wat de redactie in ©Scyedam© pu bliceert, schrijft: „Een belang rijke rol in do beslissing spe len de mogelijke bestemmin gen, die aan een (toekomstig) monument gegeven kunnen worden. De vereniging deed wat dat betreft reeds enkele suggesties. Ook andere be langhebbenden lieten inmid dels hun stem horen." „Hopelijk volgen nog meer steunbetuigingen» liefst direct gericht aan de staatssecretaris van CRM. Gusto valt nog te redden! Laten we daarvan overtuigd zijn. Evenals het feit, dat over honderd jaar een werkplaatshai wel eens even bijzonder zou kunnen zijn als een brandersmolen •nu." Wie zou willen schrijven, moet de brief richten aan: Ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk, ter attentie van Staatssecreta ris C. G. Wallis de Vries, Steenvoordelaan 370, Rijswijk, Zuid-Holland. door Nikolaj Dieiemans, fractieleider PvdA. Volgens de kalender be gint de lente 21 maart. Vandaag dus. Er breekt een periode aan waarin velen zullen grijpen naar de bezem, dweil, mattenk lopper. witkwast en ande re soortgelijke attributen. Als ons nestje lekker schoon is en we het oude bankstel en de salontafel buiten hebben gezet om opgehaald te worden door de kraakwagen, installe ren we onze nieuwe meu beltjes. Dit lijkt voorwaar een traditie te worden: Maar zijn we ook bereid ons gezamenlijke nest te weten de binnenstad te ontdoen van opgehoopt vuil? Kunnen we de gees telijke voorjaaLrswoede ook op het bestemmings plan loslaten en oude en vastgeroeste ideeën reso luut omverkegelen? Door het opwerpen van deze vragen denk ik terug aan de tijd van de werk groep Schiedam. We trachtten mee te denken en de door ons ontwikkel de ideeën x*oor het voet licht te krijgen. Nadat we ons politiek gingen opstel len, kwam er enig zicht op een doorbraak. Ik stel nadrukkelijk enig zicht, want een wan ter van circa vier jaar heeft het ontlui ken van onze (PvdA-) denkbeelden belemmerd. Wat betreft de PvdA kan gesteld worden dat zij ge zien de meningsvorming, die zij over de binnenstad heeft ontwikkeld, bereid is de ballen te laten rol len om de kegels te laten vallen. Denken is een continu veranderend proces, zodat ook onze gedachten/opvat tingen aan vernieuwingen en veranderingen onder hevig zullen zijn. Echter, legen het huidige bestem mingsplan zullen uitgangs punten van ons in stelling worden gebracht, die de basis onder het bestem mingsplan '74 zullen weg- vagen. Interessant in het rondje binnenstad is de vraag hoe de andere partijen zich opstellen. Van de PPR is het bekend hoe zij de stad ziet, immers, zij heeft met ons een visie ontwikkeld die is neerge legd in de discussienota binnenstad. Van de ande re partijen is eigenlijk weinig bekend. Oh, zeker, ze hebben wel wat in hun programma's staan en hebben incidenteel wel eens een schril geluid la- ten horen, maar vuurwerk heb ik van hen nog niet gezien. Het CDA zal zeker onze denkbeelden steunen, getuige het samenwer kingsprogramma. Echter, ik verwacht dat de overi ge partijen (WD, CPN en D'66) hun gezond ver stand zullen gebruiken en derhalve het in grote lij nen met ons eens zullen zijn. En laten we eerlijk zijn, het is broodnodig want het tapijt vertoont kale plekken, de wanden scheuren en het plafond bladdert. In de lente knappen we onze woning op en maken we haar schoon. Na vele jaren winter hoop ik dan ook op een uitbundige ler.te.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 14