Met de Transsiberi'é-expres dwars door Rusland a Amerika: Het nieuwe reisdoel KJ? Een avontuurlijke reis van Europa tot Azie WOENSDAG 21 MAART 1979 VD/SC/WW fe| 1| 4fC P WW •few* 1 Vele tientallen ke ren zullen de ko mende zomermaan den tjokvolle straal vliegtuigen van Schiphol vertrek ken. Bestemming: De Verenigde Sta ten. Inhoud: Dui zenden en nog eens duizenden Neder landse vakantiegan gers, op weg naar het grote land dat nog maar onlangs ontdekt is als hèt reisdoel voor een vogelvrije zomerva kantie. De belangstelling voor Noord-Amerika (ook Cana da pikt een graantje mee) heeft dit jaar plotseling een enorme sprong ge maakt In het vorig sei zoen was er al iets van te merken. Toen begonnen de vakantiepioniers, die mensen die net altijd nèt eèn beetje anders doen, te profiteren van de plotse ling uitgebroken tarieven- oorlog op de transatlanti sche vliegroutes. Beladen met enthousiaste verhalen kwamen ze terug, om meer en meer kennissen warm te maken voor een reis naar dat verre land van de „Onbegrensde Mo gelijkheden". Dat -was de naam die de Ver enigde Staten kreeg in de tijd van de grote emigratiegolf. We naar Amerika ging, deed dat om zich daar blijvend te vestigen. Om een nieuwe toe komst te beginnen temidden van dat allegaartje van volke ren. waar met wat moed en dadendrang van alles te be reiken was. Krantenjongens werden miljonair, en pas in de laatste decennia begint duidelijk te worden dat ook heel wat miljonairs een onge- keerri carrière hebben moe ten c maken in de harde Amerikaanse maatschappij. Maar die naam bleef. Het sprookje van Amerika is altijd gevoed geweest door de wereldomvattende economi sche invloed waarnaar de Verenigde Staten sinds lang hebben gestreefd- Hollywood- films, Donald Duck, later Starsky and Hutch en ham burger-restaurants. Het is wat overdreven te zeggen, dat de Verenigde Staten hier het beeld hebben gekregen van één groot Disneyland, maar toch is het land altijd al voor veel mensen een sterk, maar onbereikbaar verlangen ge weest Die onbereikbaarheid is het, die de laatste jaren een beetje aan het tanen is gegaan. De steeds lager wordende vliegta- rieven en de koers van de dollar zorgden ervoor, dat het tegenwoordig voor grote groe pen Nederlanders best tot de mogelijkheden behoort om een paar weken vakantie in Amerika door te brengen. Vrijheid De manier waarop die vakan tie dan doorgebracht kan worden is typisch voor de Verenigde Saten. Vrijheid is het toverwoord. Wie dat wil kan zich wekenlang helemaal in z'n eentje vergapen aan de overweldigende natuur van de Grand Canyon, of, zonder zich van iemand iets aan te trekken, desnoods een maand lang als een gek rondrijden dwars over het hele continent In Amerika zijn nog steeds niet veel dingen abnormaal, en het laatste dat de Ameri kaan doet is iemand.anders nawijzen omdat hij „iets geks" doet. De mogelijkheden die de rei sorganisatoren geschapen heb ben zijn daar dan ook hele maal naar. De camper, het huis op wielen, is troef. In een zo groot land waar zoveel gelegenheid bestaat om van vrijheid te genieten is het „motorhome" de ideale moge lijkheid om van die vrijheid optimaal gebruik te maken. De uiterst comfortabele wa gens kunnen overal komen, van de binnenstad van Los Angeles tot de passen van de Rocky Mountains. Veel ver huurders geven de mogelijk heid tot „one way trips", waarbij het niet noodzakelijk is om de auto in te leveren op dezelfde plaats waar hij werd opgehaald. De vrijheid ten top dus, zo'n camper. Geen wonder dat de boekingen bij de Nederlandse reisbureaus als warme brood jes over de toonbank gaan. Dat geldt overigens voor alle mogelijke manieren om Ame rika te „doen": De ANWB bij voorbeeld heeft in januari ruim vijf keer zoveel charter- stoelen ingekocht als vorig jaar, en is zeer optimistisch over de verkoopresultaten. „Het gaat de normale groei ver te boven", aldus chef reis organisatie buiten Europa L.M. Bernard. „Ik wil niet zeggen dat alles al volgeboekt •is, maar er zijn niet veel ver trekdata meer over voor char tervluchten. Mogelijkheden ge noeg zijn er nog wel bij de iets duurdere APEX-vluchten, en ook voor Canada is de be langstelling wat kleiner. Maar over het algemeen kun je best spreken van een hausse." Of die hausse ook vervelende aspecten heeft voor de vakan tieganger, die toch het liefst zo weinig mogelijk landgeno ten tegen het lijf loopt, is een vraag die in een uitgestrekt land als de Verenigde Staten moeilijk te bantwoorden is. De heer Bernard: „Het is na tuurlijk de vraag of het mid den in juli nou wel zo aardig is om een bezoekje aan Dis neyland te brengen. Dan zit het daar echt wel helemaal vol, want de Amerikanen zelf trekken daar ook in groten getale naartoe. Maar voor wie gewoon de prachtige natuur wil zien is heus wel ruimte genoeg." Bus De camper is uiteraard niet het enige middel waarmee een perfecte vakantie te hou den valt. Voor wie wat min der geld wil uitgeven is het mogelijk om, met het behoud van alle gewenste vrijheid, een abonnement te nemen bij één van de grote busmaat schappijen zoals Greyhound of Continental Trailways. Daarmee kan de vakantiegan ger het hele continent overste ken, voor een prijs die in ver gelijking met de Europese vervoerstarieven belachelijk laag is. Onderweg zijn tal van hotels en motels te vinden, waar het met de goedkope dollars prima overnachten is. Voor wie "er niet de moed voor heeft om op een zo on- gedwongen manier op vakan- tie te gaan zijn er ook nog min of meer verzorgde reizen, a) dan niet met Nederlandse begeleiding. Vooral de west- 1 kust is bijzonder geschikt om vanuit een plaats als Los An- geles of San Francisco korte excursies te maken, en toch nog een behoorlijk beeld te krijgen van de imposante na- Z tuur. j Meer visa De Amerikanen zelf zijn best*^ gelukkig met de grote belang-JT stelling uit Nederland. Vpt£* gens consul Joseph Basil, die- op het Amerikaanse consulaat!' in Rotterdam belast is met- het uitreiken van visa, wordt het bezoeken van de Verenig de Saten flink aangemoedigd, ondanks de flinke extra be lasting die dat voor hem en zijn mensen oplevert „Precie ze cijfers heb ik nog niet, maar je kunt gerust sprekers van een stijging van veertig - tot vijftig procent in het aan tal visum-aanvragen", aldus de heer Basil. „Het is een hoop werk, maar we kunnen het aan. Wat ons meezit is het feit dat de mensen voor die charters minstens een maand vantevoren moeten boeken. Daardoor krijgen we ook niet alle aanvragen op het laatste moment binnen. Bovendien vragen hoe langer hoe meer mensen hun visum per post aan, een procedure die we ook stimuleren, omdat het voor ons sneller werkt. Maar desondanks hoeft onder de huidige omstandigheden niemand die bij ons komt binnenlopen langer dan an derhalf uur op zijn stempel te wachten." Steeds meer Nederlan ders krijgen er genoeg van hun vakantie door te,, brengen met zwem men en zonnen in Spanje of Italië. Steeds meer Nederlanders gaan dan ook naar al ternatieven zoeken. In donesië, Mexico of de Verenigde Staten kwa men de laatste jaren erg in trek als vakantie land. Maar ook een reis door het oostblok is een avontuurlijk alternatief. De mogelijkheid bestaat om met de Transsiberië-expres in groepsverband dwars door de Sovjet Unie te reizen. De reis blijft op die manier betaal baar en het ingewikkelde re serveren van hotels en treinen vervalt De Nederlandse re organisatie Kon takt organi seert die reizen en zorgt bij voorbeeld ook voor het aan vragen van visa. tok is vervangen door Na- chodka omdat de eerste de thuishaven van de Russische vloot is: En van Nachodka vertrekt de boot naar Japan. Wel zo praktisch dus. Aan de kleur kun je zien waar de wagons heen gaan. Naar Chabarowsk gaan bij voorbeeld groene wagons met gele banen. Zijsporen buigen af naar Kazakstan, Oezbekis tan, Kirgizië, Toerkmenistan, Tadjikistan, Mongolië en Chi na.- Mogelijkheden genoeg voor de avonturier. Ieder treinstel is ingericht met zit- slaapeompartimenten voor vier personen. Internationaal Alle kans dat er in één com partiment vier verschillende nationaliteiten zijn vertegen woordigd. Sovjetburgers uit alle staten gebruiken de Trans-sib namelijk om te ver huizen, voor een zakenreis of een familiebezoek. Japanners maken gebruik van de trein om in Europa te komen, ter wijl de Europeanen met de trein naar Nachodka gaan om vandaar de boot naar het land van de rijzende zon, Ja pan, te nemen. Dat scheelt nogal wat in prijs met vlie gen. Sfeer Al op het station in Moskou is er dat sfeertje dat alle rei zigers tot broeders maakt. Ie dereen vertelt iedereen waar hij vandaan komt, waar hij naar toe gaat en waarom. Met een fles wodka op tafel en een paar heildronken op bijvoorbeeld vriendschap, vre de, gezondheid en niet te ver geten een goede reis kan het al snel gezellig zijn. Jc zou jc zelfs gaan afvragen of je nou in een trein of in een vakan tiekamp terecht bent geko men. De reiziger hoeft zich ook helemaal niet buitengeslo ten te voelen als hij geen Russisch spreekt: het gesprek gaat dan gewoon via het schaakspel, de nationale sport Reputatie Dé Transsiberische spoorlijn werd rond 1900 aangelegd en had vrijwel gelijk een magi sche reputatie. Alleen de (in middels verdwenen) Oriënt-ex- pres kon wat dat betreft met de* Siberische wedijveren. In 1916 was de langste spoorlijn ter- wereld, ruim 7400 kilome ter lang, als enkelspoors baan voltooid. Waar de lijn precies begon weet niemand. De trein Verirekt vanuit Moskou, maar* ^nmige historici zeggen dat h# beginpunt eigenlijk in de °eral ligt Na vijf dagen spo- rgp, waarbij verschillende WSrenzen worden gepas- se^"d, ben je in Nachodka- «fenwoordig is het hele «aject dubbelspoors uitge- \®erd en voor het grootste geëlectrificeerd. Het vroegere eindpunt Wladiwos- van de Sovjet Unie. Op ou- derwetse Russische theeketels, samovars, wordt boven een houtskoolvuurtje thee gezet. Dat doen de conducteurs en conductrices. Die waarschu- wen ook wanneer een coupé in de restauratiewagen terecht kan. Er zullen echter ook veel Russen zijn die hun eigen proviand hebben meege- bracht. Uit de koffers komt dan worst, brood, boter, kavi- I aar en wijn maar ook allerlei vreemde etenswaren. En dat allemaal in onvoorstelbaar grote hoeveelheden. Het Siberische landschap, bij lange- na niet zo troosteloos als de meesten denken, is al- leen te herkennen aan de huisjes langs de spoorlijn. Verder waan je je het ene moment in de Zwitserse Al- pen, het volgende moment in Noorwegen en even later weer in Engeland. Dat koning Winter op zijn tijd streng kan regeren is 's zomers nog te zien aan de ijspegels en kris- tallen in de vele tunneltjes. Laina-kloosler De treinreis zelf wordt ge- - combineerd met verblijven ih - hotels, excursies en ontmöe- tingen met de bevolking van - de steden. Een zo'n excursie kan bijvoorbeeld gemaakt worden naar de stad Oelan - Bator in de republiek Mongo- iië. De stad is te bereiken met een zijlijn van de Trans- sib. Het beroemde historische Lama-klooster moet voor ie dere Westerling een openba- ring zijn. Wie iets bijzonders van rijn i vakantie wil maken kan in- formatie en documentatie - krijgen bij de reisorganisatie die zich heeft gespecialiseerd in deze Russische en Trans- sib reizen: Reisorganisatie Kontakt, Overtoom 246, Am- sterdam, tel. 020-122872. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 2