Boerderij herbergt historie van cle Krin]tpenerwaard Midden-Delfland is nog net niet ontdekt wmmm Een oase van Lrust. Dagje recreëren aan de Binnenmaas Iliir SEven eruit STREEKMUSEUM CRIMPENERHOF EENDENKOOI DE BAKKERSWAAL f4 WOENSDAG 21 MAART 1979 VD/SC/WW 5 7 Geen zin om ver te rij den en er toch even uit willen? Er zijn tal van mogelijkheden vlak bij huis. Op 5 deze pagina een 4 paar tips voor dit, hopelijk, 1 mooie voorjaar. Het is een willekeurige greep uit de talrijke mogelijkheden die de directe omgeving biedt 'vooreen .uitstapje. Krimpen aan den IJssel Wie een bezoek brengt aan Krimpen aan den IJssel het tot forensengemeente uit gegroeide dorp omgeven door Lek en IJssel moet be slist een bezoek brengen aan Streekmuseum „Critnpencr- bof\ gelegen aan de Oude IJsseldijk 413. Het museum heeft in de loop der jaren een collectie voorwerpen verza meld. die een indrtik geven hoe het huishouden van de plattelandsbevolking in de Krimpenerwaard gedurende de negentiende en het begin van ac twintigste eeuw reilde en zeilde en welke bedrijfstakken en ambachten in deze streek van belang zijn geweest. Het boerenbedrijf, de scheepsbouw, de klompenmakerij en de steenmakerij waren voor Krimpen en omgeving vroeger de bron van het bestaan. Nog steeds is de scheepsbouw voor dit dorp aan het water een werkgelegenheid voor honderden werknemers. In de loop der jaren verdwenen echter de steenovens, het land van de boeren werd opge kocht om er nieuwbouw te plegen slechts enkele agrari sche bedrijven bleven bestaan en ook de oude ambach- te n komt men niet veel meer tegen. Om toch niet alles uit vroegere tijden verloren te laten gaan werd in 1953 door een aantal belangstellende Krim- penaren de Stichting Oudheidkamer Krimpen aan den IJs sel opgericht. Doel was: het opzetten van een oudheidka mer, waarin de nadruk viel op het streek-eigene. In de eerste jaren werd het accent voornamelijk gelegd op het vergaren en bewaren van karakteristieke voorwerpen en geschriften, die betrekking hadden op de gemeente Krim pen aan den IJssel. Maar naarmate de verzameling groei de, breidde de belangstellingssfeer zich uit en werd in toenemende mate gestreefd naar de status van streekmu seum. Boerderij In 1964 stelde de gemeenteraad de boerderij aan de IJssel dijk 314 ter beschikking van de stichting. Na een ongeveer twee jaar durende restauratie, die het achtergedeelte van de boerderij (de deel, het karnhuis, alsmede het gehele dak) en de hooiberg omvatte, werd in 1968 de collectie kunst- en gebruiksvoorwerpen hier opgesteld. Dankzij door verschillende instanties verleende subsidies, kunnen regel matig aankopen worden gedaan en vooral dankzij het en thousiasme van de leden en streekbewoners, heeft de ver zameling in korte tijd grootse vormen aangenomen. Geschiedenis museum De boerderij, waarin thans het streekmuseum ..Crimpener- hofis gevestigd, behoort qua opzet tot het S;sische of hail e huis-type. dat direct te herkennen is aan de driebeuki- ge plattegrond van de stal. Het type komt voor als weide» bedrijf in West-Utrecht en Zuid-Holland met uitzondering van de Alblasserwaard en de Eilanden. Uit archieven kan worden opgemaakt dat de boerderij vóór 1690 gebouwd moet zijn. De boerderij is in de loop der tijden echter steeds aangepast aan de moderne tijd. Welke vorm en indeling zij oorspronkelijk had, is moeilijk na te gaan. Ook tijdens de restauratie heeft men geen aanwijzingen kunnen vinden hoe oud precies de boerderij is geweest Men hoopt dat bij toekomstige restauratie van het voorhuis meer gegevens naar voren zullen komen. Doel van de restauratie, die in fasen wordt uitgevoerd, is de boerderij terug te brengen in de toestand waarin deze omstreeks 1850 verkeerde, nl. bestaande uit een voorhuis met woonkamer, opkamer en kelder, woonkeuken, werk huis of kernhuis met psiardekarn, bakoven en stal. Openingstijden Een deel van de museumstukken is ook ondergebracht in de bijbehorende gebouwen: een wagenschuur uit 1731. een (in 1968) opgeknapte hooiberg, en de kleine schuur. Daar naast is er een expositieruimte waar regelmatig tentoon stellingen worden gehouden. In 1972 werd dcor het mu seum ook een aantal kledingstukken aangekocht als aan vulling en ter completering van de reeds aanwezige collec tie. Het streekmuseum, dat geopend is of dinsdag t/m zaterdag van 14 tot 17 uur, is een bezoek zeker waard. Vrolijk fluitend op de fiets rondom komt de charme van De VI fluitend op de fiets joerk je er nog weinig van. dat Midden-Delfland op het jjtun'. staat door recreanten te nyorden ontdekt. Af en toe jioet je voor een auto aan de leant, dat wel, maar zelfs een Vredig herkauwende koe wil jan een stille wielrijder nog j-el eens opkijken. Een reiger kt nieuwsgierig zijn snavel it, en daaruit moge blijken t it de stadsmens nog een on wennig verschijnsel is in dat gchaarse boerengebied tussen Schiedam, Vlaardingen, Maas- jfend en Delft Het is het laat ste polderland in dit deel van fte Randstad en, omringd door almaar groeiende ge beenten, is het haast verwon derlijk dat Midden-Delfland (fti pas door recreatie wordt jbedreigd". Wat de gevolgen zullen zijn vpor landbouw, boerenbedrij ven en weidevogels, laat zich caden. Meer drukte is funest foor de landelijke rust, die er qu oog is. Toch is het juist die rust die het gebied voor veel mensen zo aantrekkelijk maakt Door het contrast met industrie en hoogbouw l- rondom komt de charme van het oorspronkelijke karakter van Midden-Delfland sterk naar voren. Een vogelvriend voelt zich er thuis. Een hen gelaar ook. De watersporter begeeft zich cp de Vlaarding- se Vaart, de vlieten naar Maassluis en aan het eind van een doodlopend landweg getje mag een gezin graag eens picknicken. Een fietser ziet dat zo alle maal eens aan. In dit polder landschap kan hij zich beter voortbewegen dan de autorij der, voor wie het rijden op boerenpaden niet alleen ris kant is, maar in sommige ge vallen, zoals langs de Vlaar- dingse Vaart, zelfs onmoge lijk. De fietser kan overal ko men en met de verrekijker op zak kan hij van Kethel tot Den Hoorn, van de Zuidbuurt tot 't Woudt, de weidevogels zien broeden. Tenslotte is Midden-Delfland niet zo groot (meer) en op de fiets ben je er binnen een paar uur hele maal doorheen; het zijn dan wel leuke uurtjes geweest, vol beleving van de natuur. Midden-Delfland: het beste per fiets te bezoeken. De VUetlanden vormen zo'n uniek natuurmonument, dat erg gevoelig is voor water sporters en dat daarom beter door die fietser vanuit de ver te bekeken kan worden. Ook de eendekooien in Midden- Delfland zijn bij recreanten niet gebaat, en de boerengo- riefbosjes zijn er niet voor de stedeling. Houtkaden en oe verlandjes, mooie vaarten en vlieten, het rustieke landschap en enkele oude dorpskernen, het broedgebied voor zeldza me vogels, over sloten hellen de knotwilgen dat alles streelt het oog, en de landelij ke rust streelt het oor. En ook aan andere zintuigen is het vertoeven in de polder nog wel te merken. Tussen alle gejakker, ver keersdrukte, industrielawaai en allerlei vervuiling is dat waardevol, en ontspannen doe je er anders dan bij de film of in de schouwburg. De stuwgroep Midden-Delfland Schiedam maakte dan ook een boekje met fietsroutes, dat te verkrijgen is bij de VW in Schiedam. ^V^JL-0 De Bakkerswaal, een oase van rust Lekkerkerk Eendenkooi De Bakkerswaal, Eén oase van rust. Zelfs een wild vreemde in de Krimpe- nerwaard, die nog nooit in zijn leven Lekkerkerk heeft bezocht, herkent de eendenkooi De Bakkers waal al van verre. Een schitterende boomgroep in het open vlakke land, ge nesteld tegen de Lekdijk. Aan de ingang verwacht je zwijgend ontvangen te worden. Tientallen jaren oude knotwilgen en knot- populieren wuiven je, door de op dat moment strakke wind, toe. Alleen al de in gang van De Bakkerswaaf is een symbool van na tuurlijke ongereptheid, een weldadige rust, die trou wens de hele kooi uit straalt. De Bakkerswaal heeft iets mysterieus over zich. Het lijkt wel of de tijd, juist in die mooie Krimpener- waard, waar vanaf het be gin van onze jaartelling een bevolking heeft ge woond en woont, die zwoegt en slooft om de waard bewoonbaar te hou den, heeft stilgestaan. De Bakkerswaal ademt rust en natuurlijk even wicht uit. Dat laatste mag dan misschien op schone schijn berusten, want een eendenkooi zoals cr in ons land niet zoveel meer zijn, is er nu eenmaal om een den te vangen en niet om de mens te vermaken. Het is echter de merkwaardige kunst van de kooiker om samenspelend met de na tuur een omgeving te scheppen die niet alleen de eenden waar het tenslotte om gaat - maar ook de mens vertrouwen inboe zemt en rust geeft Monument De eendenkooi in het vlak ke polderland van de oude Crempene is een hstorisch monument. De Bakkers waal, sinds 1941 eigendom van de Stichting Het Zuid holland Landschap, dankt haar bestaan aan die on heilsvolle nacht van 18 of 19 november van het jaar 1421 toen de Sint Eliza- bethsvloed zich liet gelden en twee geweldige gaten sloeg in de dijk, één boven Krimpen bij de Breeka en één ongeveer een kilometer naar het oosten, in de pol der Schuwagt. het onstuimi ge rivierwater stortte zich met donderend geweld door de bressen in de dijk in de waard, woelde metersdiepe gaten in de bodem en stroomde weg over het lage- land dat tot aan de verre horizon blank kwam te staan. Het instromende wa ter vormde een enorm diep gat, een zogenaamd wiel, nu De Bakkerswaal. Een plas die nu op sommige plaatsen 10 tot 15 meter diep is. Wanneer De Bakkerswaal („bakker" betekent „ach ter"; Lekkerkerk heeft twee walen, waarvan de Bakkers waal de achterste is) als eendenkooi in gebruik is ge nomen, is niet precies be kend. In ieder geval is de waalplas al eeuwen als koo- iplas in gebruik. Door de Stichting Het Zuidhollands Landschap en met name door de kooiker van de kooi zelf, zijn in de exposi tieruimte bijzondere interes sante gegevens, opgezette dieren en tal van oude vangwerktuigen verzameld. Het is zelfs mogelijk in deze ruimte het kooikersbe- drijf van A tot Z te leren kennen. Er is in de loop der tijden heel wat strijd gevoerd over de eenden kooi. „Vergeet niet dat de jacht, of het nu herten of ander wild betreft, in vroe ger tijden altijd een per soonlijk belang is geweest", licht de Kooiker toe. „De ei genaar, landheer, duldde veelal de jacht van anderen op zijn gebied niet Hij en zijn edele vrienden ver maakten zich met jagen. Broodwinning was niet de hoofdzaak, daar zorgden zijn „onderdanen" voor." Wetenschappelijk „Nu, anno 1979", vervolgt de kooiker, „worden er in derdaad wel eenden gevan gen voor de consumptie, maar dat zijn dan bast aard-eenden. Een eenden kooi produceert juist meer eenden dan zij consu meert." De Bakkerswaal heeft in hoofdzaak een wetenschap pelijke functie. Gevangen eenden worden slechts ge ringd en daarna weer los gelaten. Een sterke stimu lans kreeg het ringen in 1948 toen het Rijksinstituut voor natuurbeheer het rin- gonderzoek ging organise ren. Gedreven door hun belangstelling in het leven van het wild, waarmee de kooiker dagelijks te doen heeft, zijn er in de loop der jaren duizenden een den van allerlei soorten ge ringd. Honderden terugmel dingen uit vrijwel alle lan den van Europa tot ver achter de Oeral maken het niet moeilijk de trekwegen op kaart te traceren. Er is zelfs een terugmelding te zien van een smient die meer dan 9000 kilometer aflegde. Flora en fauna Door de eeuwen heen zijn eendenkooien ook gebieden geweest waar de flora en fauna zich ongestoord kon den ontwikkelen. De Bak kerswaal is een voorbeeld van groeiplaatsen van wil de planten die elders nau welijks levenskansen kre gen. En niet alleen wat planten betreft, maar het is ook een uniek oord door haar rijke broedplaats voor vele andere vogels zoals wielewalen, winterkonink jes, merels en zanglijsters. Zelfs de torenvalk, de boomvalk en vooral de roe ken voelen zich in De Bak kerswaal op hun gemak. Gemiddeld vijfduizend mensen brengen jaarlijks een bezoek aan dit unieke oord. U kunt dat ook maar dan wel vanaf april tot juli. De kooiker, vergezeld door rijn kooikershondje, en zelf een natuurvriend in hart en ziel, zal u graag het doel.' de werking en dit paradijsje laten zien. Op het recreatieoord Binnenmaas valt voor de jeugd heel wat te beleven. Uitermate geschikt voor een uitstapje desnoods een hele dag is het re creatieoord Binnenmaas in de Hoeksche Waard. Daar treft de bezoeker om een ruim twintig hec taren groot gebied, aan het water, tal van moge lijkheden voor ontspan ning. Met name de jeugd kan er zich kostelijk ver maken. Dat recreatieoord heeft, zo is afgelopen jaar al ge- hleken, namelijk veel aan aantrekkelijkheid gewon nen nu er attracties als trap skelters, elektrische boten, mini-cars, roeiboten en een pannekoekenhuis zijn gekomen naast het zwembad en de midget- golfbaan, die al enkele ja ren aan de boorden van de Binnenmaas duizenden bezoekers trekken. Recre atieoord Binnenmaas heeft daarnaast grote speel- en ligweiden, wan delpaden cn een lange vissteiger, zodat bijna ie dereen, die een rustig dagje uit wil, er wel iets van z'n gading kan vin den. Dat dit recreatieoord, dat in z'n geheel bekostigd wordt door de vijf omlig gende gemeenten, in een behoefte voorziet, bewij zen de bezoekerscijfers, die elk jaar stijgen. Onge veer de helft van het be zoek blijkt uit de Hoek sche Waard te komen, de andere helft komt hoofd zakelijk uit de randsta d Het recreatieoord-bestuur doet er ook van alles aan om mensen naar dit ter- rein te trekken. Zo wer den vorig jaar alle lagere scholen in Zuid-Holland op de aanwezigheid geat tendeerd, waarbij gewezen werd op het recreatieoord als „stopplaats" voor schoolreisjes. Eind deze maand rijn op nieuw folders verspreid. Dit keer in samenwerking met onder meer het streekmuseum Hoeksche- Waard, dat aan de Hof weg in Heinenoord staat. Die folder is onder meer naar alle toeringcarbedrij ven in Nederland gegaan. Sinds half maart is het recreatieoord Binnenmaas in de weekends al weer open. Ook al met het oog op de paasvakanties begin april gaan de attracties met ingang van 2 april open. De tarieven voor mini-cars, trampoline, elektrische boten, traps- kelters en dergelijke rijn niet omhoog gegaan. Dit betekent dat kinderen die er gebruik van willen ma ken hooguit twee kwartjes of een gulden voor een poosje speelvertier kwijt zijn. Het zwembad van het recreatieoord (met di verse bassins) gaat pas per 1 mei open. Ook dit jaar weer wil het recreatieoord Binnenmaas, als de weersomstandighe den dat toelaten, tot okto ber open blijven; rij het dan dat dit in september hoofdzakelijk in de week ends zal rijn. Op het recreatieoord, dat op echte zomerse dagen wel zo'n vijfduizend be zoekers binnen rijn poor ten haalt, is voldoende parkeergelegenheid aan wezig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4