Liever tafelen dan eten Van „baard tot staart of braad rooster? m Betalen voor ongezonde leefwijze :De Nederlander werd een lekkerbek: „Gourmetten" voor de doe-het-zelver m. Marineren, farceren, larderen of flamberen? Fondue fijner Ondeugdbelasting99 voor wie z'n leven niet betert 99 Grill, gauw en gezond ®|f - i WOENSDAG 21 MAART 1979 VDiscrww f >De Nederlander, die tijdenlang stug vastïiield aan het vertrouwde menu van soep-vlees-groente-aard- appelen-toetje, heeft zich na de oorlog in de ar- •men van de buitenlandse keuken gestort. De Ne derlanders werden, mede onder invloed van va kanties in het buitenland en de komst van vreem- delingen naar ons land, „gourmets": lekkerbek- ken. Bistrootjes, pizzerias, Chinese restaurants en grill- en fonduehuizen schoten als paddestoelen uit de grond. Maar voor een gezin van zes perso nen is dat nogal kostbaar. Dus kwamen vernufti ge zakenlieden op het idee het mogelijk te maken thuis zo iets gezelligs te doen. Na verloop van tijd had iedereen wel een fondueset of barbecue in huis. Er werd weer iets nieuws geïntroduceerd: de Amerikaanse „gourmet-party". Die nieuwigheden hebben wel tot gevolg dat er in de Nederlandse keuken als het even kan niet meer wordt gekookt Want wat is er nou gezelli ger dan op een lange koude winteravond met de hele familie rond de fondueset zitten Of op zo'n mooie zomeravond de barbecue te pakken en op het balkon of in de tuin vlees te roosteren? En de gastvrouw die haar gasten eens echt wil verwen nen, zonder zelf uren in de keuken door te bren gen, zet toch zeker een gourmetset en wat ingre diënten op tafel en laat haar gasten zelf kokkerel len? Waar het woord barbecue precies vandaan komt weet eigenlijk niemand. De een zegt dat het afkomstig is van de Franse uitdrukking „Man ger de barbe queue", het geen zoveel wil zeggen als van baard tot staart eten. Een ander zegt dat het iets te ma ken heeft met het Hawaiiaan- se woord „barbacoa", dat braadrooster betekent Het gaat in beide gevallen echter duidelijk om vlees, en dat is ook nu nog het hoofdgerecht bij de barbecue zoals wij die kennen. Of er op een balkonnetje driehoog, in de tuin, of aan het strand gebarbecued wordt, maakt niet uit Even min als het verschil maakt of er tussen straatstenen of in een peperdure ijzeren bak een vuurtje wordt aangelegd. Het voornaamste is dat het Steeds meer vrouwen zijn de laatste jaren gaan werken. Een onderzoek heeft echter uitgewezen dat er maar wei nig echtgenoten zijn die een gedeelte van het huishouden overnemen. Dat betekent voor de werkende vrouw een dub bele taak. Vaak bracht de pa- tatboer uitkomst als moeder te moe was om eten te koken. Maar nu er meer en meer over gezond eten en hart- en vaatziekten gepraat wordt krijgt men bedenkingen tegen patat-frites. Een grill is dan de redder in nood: het vlees is snel gaar en het is niet vet Kliekjes kunnen er in worden opgewarmd en zelfs de scho tel, die vroeger in de oven werd geschoven, kan in de grill worden klaargemaakt De avond tevoren het eten klaarmaken en na het werk alleen maar even de grill aan zetten. Klaar is Kees rooster niet te brede spleten heeft en dat de kolen uitge brand zijn maar nog voldoen de gloeien. De hoeveelheid kolen hangt af van het aantal eters. Bij een barbecue horen geen porceleinen borden en kristal len wijnglazen. De noodzake lijkste dingen zijn water (voor als het vlees vlam vat), een flinke stapel servetjes voor vette vingers en een fles fris se, droge wijn. Tip: strooi wat kruiden over de gloeiende kooltjes voor een aangename geur. Het vlees krijgt dan een aparte smaak. Een scheut wijn of bier over de kolen heeft hetzelfde ef fect De meer ervaren barbe- cuers zullen wel eens een kip aan het spit roosteren. Geu rende kruiden, een stukje dennenhout, paprika en ui in het gat doen het ook altijd- goed. -V „Gourmetten" is een nieuwe vorm van (re)creatief tafelen. Het betekent dat iedere eter aan tafel zijn eigen hapjes klaarmaakt De benodigde set bestaat uit een of meer ré- chauds en een aantal kleine pannetjes, die met een anti- kleeflaag rijn bedekt Dat heeft als voordelen dat de pannen gemakkelijk schoon te maken zijn, ze niet aanbak ken en er zonder vet of boter in gekookt kan worden. Hoeveel succes een gourmet party oogst is afhankelijk van de creativiteit van de eters, maar vooral van die van de gastvrouw. Zij moet voor de ingrediënten zorgen. Niet al leen vlees of ris, groenten en eventueel fruit, maar ook kruiden, en alles wat verder nodig kan rijn. Zoals bouil lon, room, sausjes, chutney's, stokbrood en kruidenboter. Ook moeten er enkele wijnen (sherry, madeira, port, rode en witte wijn) op tafel staan. Omdat de gastvrouw weinig tijd hoeft te besteden aan ko ken, heeft zij de handen vrij om. de tafel extra feestelijk te dekken en de schotels leuk op te maken. Nogmaals, hoe leuk, of liever gezegd hoe lekker, zo'n party is hangt helemaal af van de eters zelf. Een ervaren gast vrouw 2al voor een ruime keuze in ingrediënten zorgen, zodat de gast precies kan ma ken wat hij zelf lekker vindt. Ook de vegetariërs komen aan bod: zij bereiden gewoon geen vleesgerechten! Iedereen weet dat vlees op verschillende manieren kan worden klaargemaakt Het hangt van de soort vlees, de keus van groente en bijge rechten en niet te vergeten de smaak van de eter af hoe dat wordt gedaan. Bief stuk smaakt het best wan neer die heel even gebak ken wordt. Een runderlapje moet lang sudderen of sto ven voor het echt lekker is. Andere vleessoorten kunnen worden gebraden, geroos terd of gesmoord- Wat ech ter in Nederland niet zo be kend is, is dat vlees met een speciale voorbereiding nóg lekkerder word t Marineren bijvoorbeeld is een methode om vlees zach ter te maken, maar vooral om er een aparte smaak aan te geven. Een heel sim pele manier is het insmeren met Franse mosterd. Het vlees moet enkele uren blij ven liggen. Heeft men wat meer tijd, dan zijn er mari nades te maken van combi naties van bijvoorbeeld wijn, slaolie, knoflook, noot muskaat, peper, azijn, ket jap of kerriepoeder. Daarin moet het vlees 24 uur op een niet te koude plek lig gen. Paneren is vooral bekend van de Wiener Schnitzel. Daarmee kan het uitdrogen van dunne, malse lapjes worden voorkomen. Vóór het bakken wordt het vlees achtereenvolgens door pe per, zout, losgeklopt ei en paneermeel gehaaid. Vlees vullen, bedekken of bekleden met een gekruide massa, waarvan gehakt meestal het hoofdbestand deel is. heet farceren. Tot slot noemen we het lar deren en bardcren. Met be hulp van een pen worden door het vlees dunne reep jes spek geregen: larderen. De andere methode om vlees sappig te houden, het barderen, is het omwikkelen van vlees met plakjes spek of ontbiitsoek. Het zijn maar "weetjes", die vlees extra de moeite waard kunnen maken Manieren van afwerken van een ge recht kent iedereen wel: flamberen en sausjes zijn inmiddels al ingeburgerd. Het woord „fondue" komt van het Franse „fondre", dat smelten betekent. Het gerecht werd het eerst gegeten in de 's winters zeer geïsoleerde be rgdorpen van Zwitserland. Daar was het zelfgemaakte kaas, gesmolten in eigen witte wijn, gegeten met hompen oudbakken brood. Later werd dat allemaal wat verfijnd: er werden kostbaarder kaassoor ten. kruiden en kirsch ge bruikt en het oudbakken brood werd vervangen door knapperig vers stokbrood. Om de kaas te smelten wordt een aardewerken pan met een kort handvat gebruikt, de zo genaamde caquelon. Iedere andere aardewerken pot kan echter ook dienst doen. Bij een metalen pan zou de kaas aanbranden. Ook vlecsfondue is bij de Ne derlanders een geliefd gerecht geworden, al heeft bet woord fondue daar niets meer met smelten te maken. Er wordt dezelfde pan voor gebruikt De fondue bourguignonne is wel de bekendste en eenvou digste, maar er rijn honderd en een variaties op. Vorig jaar besteedde de Nederlandse sa menleving ruim 21 miljard gulden aan de gezondheidszorg. In 1982 zal dat bedrag volgens een raming van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zijn op gelopen tot ruim 32 miljard. Het ziet er niet naar uit dat de kostenstijging zal af nemen. Er worden steeds weer nieuwe technieken ontworpen, die de grenzen van de medische hulpverle ning verleggen. Daarnaast schijnt ook de leefstijl van de Westerse burger -roken, teveel eten, te weinig bewegen- de kans op het krijgen van kanker en hart- en vaatziekten te vergroten. Deze ziekten, die welvaartsziekten rijn ge doopt, kunnen zich op een als maar groter wordende klandizie verheugen. De laatste jaren is, met name om het aantal patiën ten met hart- en vaatziekten terug te dringen, erg geha merd op de z.g.risicofacto- ren, Eén merk margarine is er zeer bekend mee gewor den. Meervoudig onverza digde vetzuren en choleste rol behoren tegenwoordig tot ieders woordenschat. Het resultaat van deze cam pagnes is niet overweldi gend te noemen. Vandaar dat in medische tijdschrif ten regelmatig brieven wor den opgenomen, waarin wordt voorgesteld om de leefstijl op een andere ma nier dan door voorlichting te beiinvloeden. Namelijk door met geldelijke prikkels mensen te stimuleren een gezondere leefwijze te kie zen. Accijns In Nederland bestaat -zij het niet formeel- een soort „ondeugdbelasting". Werd er geen accijns op jenever geheven, dan kon je met een daalder al aardig in de olie zijn. De zeer hoge ac cijnzen op tabak en alcohol hebben gedeeltelijk tot doel het ongebreidelde gebruik van deze genotsmiddelen tegen te gaan. Deze accijn zen leveren bovendien zo veel geld op, dat de schat kist er niet meer buiten kan. Mr. J.Reugebrink, verbon den aan het fiscaal-juridisch instituut in Leiden: „Op rich is de accijnsheffing wel erkend als middel om ge drag te corrigeren. Deze ge dragscorrigerende maatrege len hebben ook wel enig ef- 'fect, maar dat effect is glo baal." In dit soort ondeugdbelas ting schuilt de oneerlijk heid, dat rijkere mensen zich wel allerlei riskante lu xes kunnen permitteren en op de nullijn toevende ar beiders niet Over een eventuele verho ging van de accijns zegt Reugenbrink: „Ik vind dat je de accijnzen op alcohol en tabak eigenlijk niet meer kunt verhogen. Je maakt dan de heffingen zo hoog, dat er nauwelijks nog men sen rijn die het gebruik kunnen betalen. Als dat de bedoeling is, dus wanneer de beleidsbepalers vinden dat deze middelen eigenlijk niet meer gebruikt dienen te worden, dan moeten ze andere maatregelen nemen. Anders vind ik dat de be lastingen oneigenlijk ge bruikt worden." Premieheffing In Amerika hebben sommi ge verzekeringsmaatschap pijen al verschillende pre- mieschalen ingevoerd. Ieder die zich wil verzekeren wordt eerst medisch gekeur- d.Iemand die te dik is, krijgt enige weken de tijd om te vermageren. Lukt hem dat niet, dan moet hij onver bid dellij k meer premie betalen vanwege het ver hoogde risico. Ier Torrey stelde in een in gezonden brief voor om mensen die niet roken, wei nig drinken en geen auto bezitten, te belonen door ze een korting te geven op de premie. Ook al zou dit ge schieden op basis van vrij willigheid, dan nog, zo geeft Fuller toe, blijft het grote probleem bestaan van hoe de informatie te vergaren en te controleren zonder ie mands privéleven aan te tasten. Risico's Wanneer mensen iets doen waarvan ze weten dat ze hierdoor extra risico's lo pen, dan lijkt het niet onbil lijk dat 2e hiervoor wat meer betalen. Wat nu overi gens al gebeurt bij sommige gevaarlijke sporten (er is een premieverhoging om skirisico's in wintersportva kanties te dekken). De Amerikaanse arts E.Ful- Ook van mensen die een ongezond leven leiden zou in principe verlangd kunnen worden dat ze wat meer premie betalen. Zij lopen een groter risico om ziek te worden dan mensen die ge zond leven. Gezondheid moet echter voorgesteld worden als een schilderij, dat meer schake ringen bevat dan alleen pikzwart en spierwit, res pectievelijk ongezond en ge zond. Het roken van siga retten mag met het oog op longkanker een gevaarlijke bezigheid rijn, het schenkt veel mensen ongetwijfeld ook enige gemoedsrust. De opvattingen over een ge zonde leefwijze kunnen da nig veranderen. Een eeuw geleden, toen de tuberkelba cil nog niet ontdekt was en men nog niet over doeltref fende bestrijdingsmiddelen beschikte, werden leefregels voor het voorkomen van tbc gepropageerd, die nu funest voor het hart heten te zijn: het consumeren van veel vlees, melk, boter, eie ren en veel lichamelijke rust. Was tbc op dit mo ment nog niet bedwongen geweest, dan hadden veel Nederlanders op een stevige premiekorting kunnen reke nen. Uiteindelijk draait het in alle voorstellen die gedaan worden om ongezond ge drag te belasten, of gezond gedrag te belonen, om één ding: de Westerse burger moet zich meer verantwoor delijk gaan voelen voor z'n eigen gezondheid. Of gelde- Lijke prikkels hem ertoe zul len stimuleren een gezonde re leefwijze te kiezen blijft de vraag. De toch niet ge ringe belasting van tabak heeft niet geleid tot een af name van het gebruik. Inte gendeel, doordat steeds meer vrouwen zijn gaan ro ken is het gebruik gestegen. Er rijn maatschappelijke belemmeringen voor „ge zond" gedrag. In Nederland bijvoorbeeld is gezelligheid onverbrekelijk verbonden met eten. Bovendien wordt er volop reclame gemaakt voor snoep, sigaretten, au to's, eieren, enz. Al deze ge neugten liggen voor het op rapen en wie ze Iaat liggen lijkt in onze maatschappij wel gek. Vragen Er rijn nog teveel open vra gen betreffende de on deugdbelasting om een snel le invoering mogelijk te ma ken. Vragen als: Wat heb ben anderen met jouw leef stijl te maken? Welke risi co's moeten belast worden? Waarheen leidt een boete maatschappij? Hoe onge zond is Op bet ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne is men zeer on langs begonnen met het ma ken van een inventarisatie van maatregelen welke denkbaar rijn om de leef stijl via geldelijke prikkels te beïnvloeden. Volgens een ingewijde zal het nog heel wat commissies en jaren duren voordat er eventueel „iets" uit zal komen. (Bron: Stichting Bio-Weten schappen en Maatschappij.)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 6