Meubelen voor tuin en balkon L V ruehtfoomen in de kleine tuin ONDERUIT OF RECHTOP VEEL KEUS IN m Maaien met een nylon draad Kuur voor gazon met kuren HOGEROP Ook kinderen „plantaardig" I ■■■La ml WOENSDAG 21 MAART 1979 VD/SC/WW •*- ,-j, Als het weer bet maar even toelaat wordt een tuin als verlengstuk van de kamer gebruikt Buiten eten, buiten handwerken, buiten huiswerk maken, kortom buiten alles doen wat er maar even kan. Geen wonder dat de keus in tuinmeubilair de laatste jaren enorm is toegeno men en men een variatie vindt die bijna gelijk is aan de keuze voor de meubels binnen. Maar met die grote sortering wordt de keus dikwijls moeilij ker. Vooral als men niet tevoren heeft bepaald waarvoor een tuinameu- blement of een set stoelen moet dienen. Ook de keu ze van materiaal is be langrijk want er is om meerdere redenen nogal wat verschil tussen kunst stof, metaal en hout Bij het kiezen moet dus eerst het gebruik bepaald zijn. Bovendien speelt de oppervlakte van het terras een woordje mee. Wie een klein terras heeft zal met betrekkelijk kleine stoelt jes en tafel genoegen moe ten nemen. De verstelbare stoelen nemen al snel veel plaats in, zeker wanneer men er lekker in wil luie ren. Maar ook bij een turns tel van klein formaat moet bekeken worden of er nog voldoende ruimte overblijft om er omheen fce lopen om bijvoorbeeld een drankie te serveren. Wie zo'n buitenzitje alleen maar gebruikt om er wat te kunnen werken, lezen, naaiwerk doen en al dat soort „tafelvyerk" meer, moet maar liever stoelen op zithoogte (ca. 45 cm. hoog) nemen. Nu zijn er in aie klasse ook stoelen die desondanks tot een wat luiere houding te ver zetten zijn. Dat zijn echter wel meestal dure combina ties. Maar het één (wer ken) hoeft het ander (luie ren) toch niet helemaal uit te sluiten. Voor een gezellig babbel tje met drankje en hapje zal de verstelbare gemak kelijke stoel meer voldoen. De tafel moet daar dan wel bijpassen, dus niet zo hoog zijn dat men, om f t-i M*È- iM ;,'f 4 S& SS* «EES Keus genoeg wat van de tafel te ne men, helemaal overeind moet komen. Materiaal Belangrijk ter afweging is ook het materiaal waarvan het meubilair »s gemaakt. Ge plastificeerd metaal is meestal het goedkoopste. Blank hout is in een aantal gevallen ook niet duur. Kostbaarder wordt de aanschaffing van een setje van hout dat van een dikke kunststoflaag is voorzien. En dan is er natuurlijk ook nog het eerlijke volledige houten Stel van hardhout soorten ver vaardigd. Het geplastificeerde metaal zal meestal niet meer dan en kele seizoenen mooi blijven. Ondanks de laag gaat de roest toch komen. Deze meu beltjes moeten dan ook gedu rende de wintermaanden droog worden opgeborgen en ook dat kan soms een pro bleem zijn. Deze stoeltjes zijn ook veelal voorzien van plas tic draad als zitting en rug leuning. Na een enkel jaar ge bruik gaat dat spul toch rek ken en zit men niet zo lekker meer. De aanschaffing vergt niet zo veel en dat kan ook een overweging zijn. Na een paar jaar kan dan gemakke lijk weer een ander stel wor den aangeschaft. Erg mooi om te zien zijn de meubelen van hout met een dikke kunststof coating. Meu belen die best tegen een bui tje kunnen en ook gemakke lijk zijn schoon te maken. Wanneer zo'n ensemble wordt gekocht van een goed merk is een lange levensduur verze kerd. Wonneer er echter met een mindere kwaliteit genoe gen genomen wordt is de kans groot dat er snel wat van die kunststoflaag af springt door afstoten. Wan neer er dan vocht in het hout komt zal ook de rest van de laag snel gaan loslaten. Het meest duurzame is altijd nog het gewone, stevige, eer lijke hout. Meubelen van hardhout kunnen zomer en winter buiten blijven staan maar dan moeten de verbin dingen (scharnieren e.d.) van roestvrij materiaal zijn ge maakt, anders komen daar de problemen. Ook tuinmeubelen van geïmpregneerd hout kun nen met wat onderhoud ge rust altijd buiten blijven. Ook zijn er nog tuinmeubelen die met beits of dergelijke soor ten „verf' zijn bewerkt Die moeten wel twee keer per jaar een kwastje hebben. Ge verfde tuinmeubelen zijn ook mooi maar vragen veel meer onderhoud dan ongeverfd hout Kussens Het nadeel van houten tuin meubelen is dat ze niet zo lekker zitten. Meestal worden die tuin se ts compleet met kussens geleverd en dikwijls is het ook mogelijk er een tuinparasol bij te kopen, in dezelfde kleur als de bekle ding van die kussens. De keus van de kussens hangt natuurlijk af van de persoonlijke smaak. Op een zonnig terras zullen rustige kleuren het beter doen dan bijvoorbeeld gestreepte des sins. Anderzijds zijn die streepkussens weer wat vrolij ker om te zien. Ook voor de stoeltjes met plastic draad in zitting en rugleuning zijn complete kus sens voorhanden, op maat ge maakt en gemakkelijk vast te zetten. Ook daarmee wordt het zitcomfort sterk vergroot. En dan zijn er natuurlijk nog de opklapbare stoelen in groot en klein formaat. Met grote partijen tegelijk voor dikwijls weinig geld aangebo den. Met kussens die er ge makkelijk uit kunnen waar door ook het opbergen niet veel ruimte vraagt Toch ook bij deze stoelen uitkijken wat u koopt Ga er eerst eens in „proefritten" en doe het niet al te zacht. Dan blijkt snel genoeg of de veren wel stevig genoeg zijn en of ze niet kra ken. Deze stoelen moeten ech ter wel elke avond binnen worden gezet want de meta len veren roesten snel. Banken Voor een gezin met kinderen is een stevige bank altijd een nuttig ding in de tuin. Daar van zijn exemplaren voorhan den met een aluminium fra me en latten van geplastifi ceerd hout Gemakkelijk in elkaar te zetten en dus ook gemakkelijk in de winter op te bergen, al hoeft dat niet beslist Zeker niet zolang het plastic niet beschadigd is. Een lattenbank is uiteraard ook zelf gemakkelijk te ma ken. Zelfs van gewoon vuren hout kan dat, en wanneer dan het hout voor het in el kaar zetten enkele keren met een modem houtbescherming smiddel wordt ingesmeerd, zal zo'n bank vele jaren meegaan en dan is het ook geen enkel probleem om die bank zomer en winter buiten te laten staan. Voor bejaarde mensen is het helemaal zaak goed uit te kij ken naar een gemakkelijk ri tje. Het gaan ritten en op staan moet geen problemen geven. Voor hen is wellicht ook zo'n fraaie schommel- bank een heerlijkheid of an ders een schommelstoel, want die zijn er ook voor gebruik in de tuin. De Sandvik accu-gras kantensnijder. Voor het maaien van graskanten langs vijvers, rot spartijen en zo meer. hebben we weinig aan een gr asm a aim a chine. Dan moet de kant- schaar er aan te pas komen. Een vervelend karweitje als het met de hand moet en het lange stukken be treft De accu-gras- scharen. met steel, die er ook rijn rijn al wat gemakkelij ker, alleen de mes sen van die dingen rijn op een gegeven moment bot en dan moet er een vrij duur nieuw stel in. Handiger rijn dan ook de wat duurde re (in aanschaffing dan) graskantens nijders die zijn voonder. van een nylon koord. Ook die rijn er met een door een accu ge voede motor en met een steel. Moeiteloos kan men daarmee langs hekken, muren en rond bomen het gras maaien. Dat nylon koord draait met een snelheid van zo'n 1CL500 toeren per minuut in het rond. Het slaat het gras keurig af en is be paald minder ge vaarlijk (voor de voeten bijv.) dan de cirkelmaaiers met de stalen mes sen. Zo'n koord is als het versleten is gemakkelijk te ver vangen. Er zij n maar weinig gazons waarvan de conditie als „optimaal" kan worden bestempeld. Mos. kale plekken, geel gras, het rijn. de kenmerken van veel grasveldjes, zeker in d it voorjaar, na de winter die we achter de rug hebben. Vooral als er op bevroren gazons is gelopen zal er weinig fraais tevoorschijn rijn gekomen, vanonder de sneeuwlaag. Het wordt dan ook tijd zo'n gazon een kuur te geven om er straks weer met plezier naar te kunnen kijken. Dat is in ieder geval wat gemakkelijker dan de andere mogelijkheid, namelijk de spa erin en alles maar omgooien. Zo'n kuur vraagt wat meer „geneesmiddelen" dan alleen maar wat mest. Mommersteeg heeft een pakket samengesteld, waarin alle ingrediënten ritten die nodig rijn. Dat is i jzersulfaat om het mos te bestrijden, ureum om nieuwe groei-impulsen te geven en tenslotte nog een graszaadmengsel dat een sterke dichte zode geeft van fijnbladiggras, dat bovendien weinig problemen geeftmet het maaien. Voor zo'n kuur wordt toegepast is het goed meteen verticuteerhark het vergeelde en vastgelopen grastapijt wat los te maken en te zorgen dat er wat lucht in de grond kan komen. Bovendien neemt de grond dan sneller de stoffen op die worden toegediend en vindt het. graszaad een „zacht bedje" om in te groeien. Als er voor veel planten weinig ruimte be schikbaar is, en het scheiden van die groeiers is moeilijk, zullen andere oplossingen gezocht moeten worden om ze toch onder te brengen. Een prachtige mogelijkheid is het hogerop te zoeken. Niet alleen met touwtjes vanaf het plafond of met bevestigingen aan muren. Het is ook te doen met een zuil, voorzien van een gevarieerd pakket planten. Zo'n ruimtepro bleem doet zich ook voor op de kleine bal kons, maar juist daar liggen er kansen voor zo'n toren. Sinds enige tijd is er een Engels produkt op de markt met de naam .Tower Pots", dat ook voor buiten geschikt is en te gen een stootje kan. Dat in tegenstelling tot de fraaie keramische produkten die er in dit genre al waren en die ook meer gechikt rijn voor de huiskamer. Zo'n Tower Pot is een uit zes potten bestaan de zuil. Plastic Is het materiaal waarvan het vervaardigd is en er is keus uit diverse kleu ren. De potten kunnen gemakkelijk op elkaar wor den gestapeld. Elke pot heeft twee uitstulpin gen, waarin de planten komen. Het geheel wordt gecompleteerd door een watersehotel. In die waterschotel komt de eerste pot, nadat deze is voorzien van grond en planten. Onde rin de potten rit een rooster. Alhoewel de ge bruiksaanwijzing dat niet vermeld doet men er goed aan dat rooster af te dekken met een stuk voedingsdeken, waaraan men u in een tuincentrum wel kan helpen. Daardoor wordt voorkomen dat bij teveel watertoevoer de aar de de gleuven van de roosters gaat verstop pen. De toren hoeft niet beslist zes potten hoog te worden. Het kan minder maar mag ook ho ger. Dan is de aanschaffing van nóg een set natuurlijk nodig. Bij elke toren kan de boven ste pot ook boven op van planten worden voorden. Laat daar iets ruimte om water te geven. Dat water loopt dan vanzelf eventu eel met meststof naar de onderste potten. Ook kan in elke uitstulping van tijd tot tijd wat water geen kwaad. De toepassingsmogelijkheden zijn. vele. Op balkons kunnen de uitstulpingen bijvoorbeeld worden voorden van zomerbloeiers. Wanneer dan in de bovenste en ergens middenin ook nog een hanger wordt gedaan (een hang-gara- Een toren metSaintpaulia's. nium of -fuchsia b.v.) ontstaat een fraai ge heel. Ook vaste planten kunnen erin worden gezet en zelfs do kleinste roosjes. Kortom, men kan er allo kanten mee uit. Ook in de huiskamer, waar dan de toren eveneens met afwisselend bloeiende planten en hangers kan worden beplant. Maar ook met één soort plan ton, bijvoorbeeld verschillende kleuren Saint- paulia's (Kaaps Viooltje) kan een decoratief geheel ontstaan. „Kinderen die hinderen" F prak destijds Va der Cats. Hij heeft ze toen duidelijk ver keerd ingeschat. Je zal ze alleen van tijd tot tijd wat te doen moeten geven, en ook hun interesse kweken voor bepaalde dingen. En die interesse kan zeker worden gekweekt voor plantjes en wat dies meer rij. Het leu ke daarbij is dat het een goedkope bezig heid is, en dat met de meest eenvoudige dingen al wat kan worden gedaan. Een bruine boon in een sponsje is wel de meest bekende en toegepaste manier, om de kinde ren het groeien te laten meebeleven. Maar er rijn veel meer mogelijkheden. Een onlangs bij „De Viergang" in Aarlan- derveen verschenen boek van Antje Vogel met als titel „Het grote boek voor de kleine tuinman" geeft een aantal van die mogelijk heden met luchtige, geheel op de kleintjes afgestemde tekeningen. Bijvoorbeeld hoe met toppen van worteltjes in een bakje met kiezelstenen een leuk binnentuintje is te ma ken. Of hoe Avocado-pitten tot een forse plant gekweekt kunnen worden. Laat de kinderen echter ook zelf eens wat zaaien. Een paar zaadjes van gemakkelijke gewas- jes in een bloempot is al genoeg. Achterin dit boek rit dat zaad en voorop zit nog een leuk klein schepje zodat de kleine meteen een stukje eigen gereedschap heeft. Maar ook wanneer we zelf aan de slag gaan met het zaaien is het leuk daarin de kinderen te betrekken. Een klein potje met enkele zaad jes is al leuk en als die dan nog op een ei gen hoekje in de tuin uitgeplant mogen wor den is het plezier nog groter. kmhUhh' <*X HBt'yfT ifWf WWk Een tak van een peer vol bloesem, maar garantie voor vrucht is dat niet. De beperkte oppervlakte van stads-, dorps- of volk stuin maakt het meestal niet mogelijk om aan de verleiding van het plaatsen van enkele vruchtbomen toe te geven. Wie het wel doet zal teleurstellingen ontmoeten op rijn pad naar een eigen oogst van fruit Maar wat meestal nog erger is, hij zal moeten gaan kappen om tenminste nog enigszins uit de voeten te kunnen, Vooral als niet goed wordt opgelet op wal wordt geleverd. Het komt maar al te vaak voor dat men denkt een struikvorm te kopen en een half stam geleverd krijgt of zelfs een normale vruchtboom. Dan is het leed helemaal niet te overzien, of beter gezegd dan is de tuin niet te over zien. Vrucht kan men in zo'n si tuatie aan een boom nau welijks meet verwachten. Alles staat te dicht op el kaar en bovendien rijn het nog soorten die er met el kaar niet voor kunnen zor gen dat er vruchten ko men. Het is namelijk zo dat de vruchtbomen bestui- vers nodig hebben. Wie nu dicht in een omgeving van een boomgaard woont (en dat genoegen treffen er maar weinigen) zal wat die vruchtzetling betreft weinig problemen kennen, maar in de wat dichter bevolkte streken is men soms afhan kelijk van de boom bij dc buurman of er wel appels of peren komen. Daarom mag geen appel of peer in de tuin? Toch wel, maar dan zal men met en kele factoren rekening moeten houden. Omwille van de ruimte is de eerste regel die in acht moet wor den genomen: „hou het klein". Koop niet zomaar een vruchtboom maar doe dat op een vertrouwd adres, waar men zeker is dat een struikvorm of half- stam geleverd wordt De dwergen onder de fruitbo men geven bovendien veel eerder vrucht dan de grote knullen. Koop struiken die minstens twee jaar cud zijn. Eigenlijk is het najaar de beste tijd om zo'n vruch tboompje te planten. Te genwoordig zijn er echter ook bedrijven die struik- vormen in container kwe ken. Zelfs rijn er daardoor midden in de zomer exem plaren verkrijgbaar met de vrucht er aan en die over leven een overplanting in dc tuin uitstekend. In natte streken is het zelfs beter om in het voorjaar te plan ten. Voor het planten wordt een voldoende breed plant- gat klaar gemaakt Dat moet ruim een halve meter diep en voldoende breed om de wortels te kunnen uitspreiden. De uitgeschepte grond wordt voor een deel ver mengd met wat compost De wortels vervolgens uit spreiden onderin het plant- gat en wel op zo'n diepte dat de veredelingskn obbel tien centimeter boven de grond blijft als het plant- gat weer volgeschept is. Op die wortels komt eerst een laagje onvermengde grond Goed met de hand rond de wortels aanbrengen en licht aandrukken. Pas daarna komt de vermengde grond er op en dan de "J boel aanstampen. Water er bij en de boel kan groeien. Let er bij de plaats die de boom of het struikje is toe bedacht dat er ook nog bu ren rijn die hinder kunnen krijgen. Blijf altijd vol- doende ver van de erfaf- scheiding. V ruchten die over de afscheiding vallen rijn voor de eerlijke vinder en ook mogen ze van over hangende takken worden geplukt. Maar die buurman mag die takken er ook af halen. zelfs op kosten van de eigenaar. Nog een puntje waarmee rekening moet worden ge houden is de erfpacht Wie grond In erfpacht heeft kan een vruchtboom nooit meenemen (als dat al kan vanwege de afmeting). Wat in erfpachtgrond wordt ge zet behoort tot het perceel Bes lui ving Om vruchten aan die Strui ken of bomen te krijgen is bestuiving noodzakelijk. Staat een tuin verder een ras dat u wel bekoort neem dan gerust zo'n exemplaar zelf ook. Dan rijn er geen problemen. Anders is het beter te pro beren twee exemplaren van verschillende rassen in de tuin te planten. Maar dan ook maar weer niet lu kraak want niet elke com binatie geeft goede resulta ten. In onderstaand staatje rijn de rassen en bestui- vers vermeld. Met deze combinaties wordt het wei nig kiemkrachtige stuifmeel geholpen door de andere rasssen. Als dat niet zo zou rijn bleven er wel fraaie bloesems te bewonderen, maar te plukken valt er weinig. Behalve de hieronder ge noemde rassen en bes tui- vers, rijn er nog enkele comb Lnaties m ogeli jk. Vraag dat even bij de vak- handel. Appel- cn pererassen en hun bestuivers Appels: a. Cox Orange Pippin b. Glorie van Holland c. Golden Delicious d. James Grieve e. Jonathan f. Laxton's superba g. Schone v. Boskoop gou- dreinette h. Start's Earliest i. Yellow Transparant Bestuivers c, d,e a,d,e a, b, d, e, f a, e, h, i a, b,c,d,f a, c, e a,b,d,e.h,ï a,d,e,i a,d,h Peren a. Beurré Alexandre Lucas bClapp's Favourite c. Conférence d. Doyenne du Comice e. Legipont Chameux f. Triomphe de Vienne g. Williams Bon Chrétien Bestuivers h.e,f,g. c.e.f.g. d,e,f,g. b,c,e,g. b.d.g. b.c.d.e.g. b.d.e.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 8