aan zelf-bewustzijn Toneel en cabaret langs de Waterweg B De dromen van een taxichauffeur Toppop Paranoia, Macbeth en nog een stel gekken Headline in Ozobleu Schrijf in voor dichters- festival Gruppo Sportivo en Kaleidoskoop mm §81 N# «SB Mêm fel5 Wandkleden in De Teerstoof Het Praags Zwarte Theater vrijdagavond in Stadsgehoorzaal DONDERDAG 22 MAART 1979 VD/SC/WW5 Een wekelijkse pagina vol informatie over muziek, toneel, theater en andere culturele zaken in het Nieuwe Waterweg gebied. Aankondi gingendienen uiterlijk dinsdag ochtend binnen te zijn. Wie wil bellen: 010- 26604$, Janet van Huisstede. In de lente van 1944 arri veert in een belegerd ge deelte van het Russische front kapitein. Stransky, Pruis, aristocraat en fana tiek nazi. Hij hoopt van de apathie en ontgoocheling van de Duitse militairen te kunnen profiteren om vóór de nederlaag van het Derde Rijk het IJzeren kruis in de wacht te sle pen. Zo begint Cross of Iron, een film van Sam Peckinpah met James Co- burn en Maximillian SchelL Cross of Iron wordt morgenavond vanaf negen uur gedraaid in Jongerencentrum De To verbal aan de Lange Boo nestraat 33 in Maassluis. Zaterdag 24 maart komt om negen uur de groep Jango Edwards and Friends een kijkje nemen in het Maassluise. Hun op treden schijnt over te ko men als één wervelend to taalgebeuren met Jango zelf als inspirator. Jango and Fools hebben vorig jaar onder andere ge speeld in het Shaffythea- ter, Paradiso en Melkweg, waar ze in drie weken tijd Jango Edwards and Friends verzorgen zaterdag een optreden in De Toverbal in Maassluis. wekkend meesterwerk de moeite waard. In Sociëteit Q.T? aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam wordt vrij dag 23 maart de film Pa ranoia van de Nederlandse cineast Adriaan Ditvoorst vertoond. Een film naar het gelijknamige boek van •Willem Frederik Hermans. Vanaf half tien is iedereen welkom. niet minder dan 150.000 mensen trokken. In cinetheek Vlietzieht in Huis ter Lucht in Maas land zal 28 maart Macbeth gedraaid worden van de beruchte Roman Polanski. Jon Finch en Frencesca Annis laten vanaf negen uur zien wat werkelijke eerzucht, verraad, geweld en moord is. Een indruk- ïn een school, niet ver van station West ïn Maassluis, re peteert theatergroep Argeloos voor de nieuwe produktie. Niet zoals vele andere ama teurs met een regisseur en een tekstboekje, maar met een docente ter begeleiding, hun eigen ervaringen en hun eigen creativiteit Want Argeloos maakt vor mingstoneel Maar wat is dat nu, vormingstoneel? Meestal zie je dat woord in verband met beroeps-groepen of pro-* jekten met een min of meer gespecialiseerd karakter, zoals het Werktheater en de Bloem- .groep, Voor sommige mensen heeft het woord net zo'n soort klank als ontwikkelingshulp: het publiek moet gevormd worden? Maar dat is de be doeling niet Judith Mokogin- ta, lid, oud-bestuurslid en ook wel begeleidster, legt uit dat de vorming begint bij de spe lers zelf. Het begint met oefeningen bewegings-, ontspannings- en contactoefeningen (zoals op de foto), waardoor de mensen zichzelf en elkaar beter leren kennen en leren zien; ze wor den zich ervan bewust hoe ze overkomen. Als je bjvoor- beeld een beetje gebogen loopt, met hangend hoofd, dan zal niemand zien dat je boos bent al voel je je van binnen spinnijdig. Dan komen de improvisaties, waarin ook dingen boven kunnen komen waar de men sen zich mee bezig houden, problemen of andere thema's. Daaruit kan dan weer één ding extra sterk naar voren komen; als dat de moeite waard is, wordt er verder Contactoefeningen van de groep Argeloos uit Maassluis. meer gericht aan gewerkt tot dat er een produktie uit groeit. Alles wat de spelers zelf ge leerd hebben, proberen ze in de voorstelling door te geven 'door het te laten zien in de scènes die ze gemaakt heb ben, en in diskussie met het publiek. Als het goed gaat, krijgen de toeschouwers op him. beurt'.weer wat kmeer zelf-bewustzijn. Het laatste jaar komt'het wat vaker voor dat Argeloos een verzoek of een opdracht krijgt om iets te maken op een bepaald thema. Dat moet dan vaak in zeer korte tijd. Zo brachten ze vorige maand voor het vrouwencafé een paar improvisaties rond het „uiterlijk", waar ook de be zoeksters enthousiast aan meededen. :V. Op het ogenblik wordt er gewerkt aan een opdracht in het kader van het Jaar voor het Kind, met als onderwerp kindermishandeling. Een moeilijk onderwerp om in 4 k 5 weken iets zinnigs van te maken, en een onderwerp waar toch met enige voorzich tigheid mee omgesprongen moet worden. De spelers van Argeloos zijn zich dat terdege bewust. Het programma zoals dat op 27 maart voor eén jubilerende toneelgroep in Capelle ge speeld zal gaan worden, zal dan ook van een toelichting voorzien moeten worden. De spelers hopen, dat zè: :öp grond van dé ervaringen van die voorstelling samen met docente Gerda Duba .(óók lid. van de groep geweest) het thema nog verder en nog be ter zullen kunnen uitwerken. Voor het dichtersfestival van 31 maart, dat in het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112 gehouden zal worden, moeten evéntuele kandidaten zich voor 26 maart inschrijven. Dat kan gebeuren bij het museum, de Schiedam se boekhandels en de bibliotheek. Er wordt aan gedacht om de poëzie, die op deze avond naar voren zal. komen, te bundelen :eri;ièVpu-.- .blicerenV' Tot 22 april exposeren Inge van Haastert (schilderijen), Peter Lindauer (keramiek), Daan Padmos (beelden) en Jaap Zwier (als de elementen razen) nog in het museum. In het Schiedamse Passagethe ater zullen dinsdag 27 maart vijf heren hun muzikale talen ten tonen. De vijf vormen sa men de groep Kaleidoskoop. Vanaf kwart over acht zal Laurens van Rooyen zijn pia no en fenderpiano bespelen, Jan Akkerman speelt gitaar en luit, Niels Walen hobo en synthesizer. Jan Hollestelle bas en Louis Debij leeft zich uit op zijn slagwerk en percussie. Geen grap: één april komt Gruppo Sportivo naar Vlaar dingen. In de Lijnbaaiihallen begint Strëetbeats óm 19 uur .met. hét voorprogramma. Aan de zaal kosten de kaartjes een tientje, maar ze zijn'ook in de voorverkoop verkrijgbaar bij Plato in VIaardingèn en Schie dam, in de freeshops in die plaatsen en bij radio Spèyer in Maassluis. Wié eerder koopt, betaalt maar 7,50. "Drie weekeinden achtereen zal Clown Woudi in het Zol dertheater In de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in C _dam optreden' en wel op zaterdag 24, 31 maart en 7 april. Telkens om, halfdrie klimt de beroemde clown op het podium. De toegangsprijs is drie gulden per persoon. Het stuk „Hét Ezeltje" is vooral geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Toneelgroep Sater komt vana vond om kwart over acht de vraag stellen óf Berufsverbo ten ook in Nederland voorko men. In Duitsland is het al een bekend verschijnsel. John Leddy en Jaap Donselaar, zul len getweeën „Het Verhoor" 'spelen, in de Harmoniezaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. Bij ons in Ne derland worden mensen niet openlijk verwijderd uit funk- ties als ze lid zijn- van een linkse partij; maar hoe wordt in het bedrijfsleven of bij de overheid beoordeeld of men sen wel of niet geschikt zijn voor een bepaalde funktie? In de Kweekbak in Hoek van Holland wordt 30 maart het amateurgezelschap Banzaai op het toneel verwacht met een avondvullende produktie. ,De evenementencommissie presenteert vrijdag om 20.30 uur een avond cabaret in de Koningshof aan de Ui verlaan in Maassluis. Het Lagelanden- cabaret bestaat sinds 1976 en dat is mede te danken aan hun positieve opstelling tegen over het publiek. Amoud Wit- teveen en Guus Ponsioen (vroeger in cabaret Vangrail) spelen ditmaal een program ma met de titel Dom Ding. Kaarten zijn voor drie rijks daalders aan de bar van de Koningshof verkrijgbaar. Donderdag 22 maart (de voor première) en de daarop vol gende twee weekends speelt toneelgroep Groeten de Lief deloze Komedie Voshart, een nieuwe vrije bewerking naar Ben Jonsons Volpone uit 1607. Deze moderne Voshart, een cynische „practical joker" en gierigaard, krijgt van Groeton, een bekende Schie damse toneelgroep, een nogal Commedia dell'arte-jasje aan naar eigentijdse mode. De be werking van regisseur Rob van de Meeberg is te zien. in de Teerstoof, alle avonden om negen uur. De toegangsprijs komt op een tientje. Het Lagelandencabaret vrijdagavond in de Koningshof in Maassluis. ■*r De popgroep Headline zal zaterdag 24 maart optreden in Ozobleu aan de President Steynstraat 2 in Maas sluis. Deze nieuwe topformatie speelt momenteel in alle grote zalen van Nederland zoals Paradiso, Eksit en de Effenaar Eindhoven. Ook op het New Pop- en Ongelukkige Lief- 'de Festival hadden zij zeer veel succes. New Wave, met teksten van essentieel belang en gaan over psy chische problemen, welvaart, wan hoop etcetera. Binnenkort komt de eerste plaat van Headline op de markt. Fred Sleutelaar op gitaar, Frans Vermeulen op bas, Steve Keen drums, Martin van der Meer gitaar en Lydia Bremer met haar stemmetje, zullen vanaf negen uur de boe! voor zes gulden per per soon vermaken. Zondagmiddag 25 maart wordt er Folk-muziek in de barzaal ges/>eeld. Tot aan het eind van het.theatersei zoen exposeert kunstenares Willy Reppel haar wandkleden in de foyer van het Zoldertheater In de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 te Schiedam. De interesse in weven begon bij Willy na een cursus raamweven van de Schiedamse Ge meenschap in De Teerstoof. Zij koos na het uitproberen van diver se technieken voor de dubbele weeftechniek en maakt het liefst gebruik van natuurlijke materialen zoals schapewol, linnen en katoen. Ze spint zelf. Daardoor ontstaat een - onregelmatige structuur die zeer' de coratief is.. Ook'-'het'-, verven doet ze met plantaardige materialen. Tot 12 mei kunnen ook niet-bezoe- kers van het theater op vrijdag en zaterdag van half negen tot elf uur en zaterdag van twee tot vier uur genieten van haar werk en het zelfs kopèn. Het kunstleven in de oost- bloklanden mag er waarach tig wezen. Hier in het westen leeft sterk de opvatting dat wat rich daar achter het ijze ren gordijn afspeelt kleurloos is, magertjes en zonder fanta sie. Dat is een vooroordeeL Natuurlijk heeft het culturele klimaat van de staatscensuur te lijden en betekent de ideo logische maatstaf die cultuur producten wordt aangelegd een belemmering van de vrije, ongeremde expressie. Daar staat echter tegenover dat de drang tot expressie zich andere uitwegen gezocht heeft Als een rivier die in haar loop belemmerd wordt en een andere bedding zoekt Twee beddingen rijn het in feite. De ene loopt dwars door het officiële, openbare leven. Inhoudelijke censuur heeft daar een sterk accent op vormaspecten tot gevolg gehad en het rijn dan ook de abstract formele kunstvormen waarmee de staatsgezelschap- pen naam hebben gemaakt Ballet bijvoorbeeld. Ander zijds is er ook het riviertje dat achter de publieke scher men zeer levendig kabbelt. Dat is het stroompje van de dissidente literatuur, de Jazz, het avant-garde theater. Vrijdagavond vindt er in de stadsgehoorzaal een eenmalig optreden plaats van een Praags theatergezelschap, het Zwarte Theater. Het gezel schap behoort tot de officiële stroming. De nadruk ligt dus op de vorm. Het gezelschap bestaat al 21 jaar en werd opgericht door Jiri'Smec, die zo'n beetje alle denkbare the atervaardigheden in ach vere nigt: hij is schrijver, regis- seur, acteur, choreograaf en décorontwerper tegelijk. Het Zwarte Theater dankt zijn naam aan een zeer originele werkwijze, die het van begin af aan heeft toegepast: de voorstelling speelt zich af op een geheel zwart toneel, al leen die acteurs, actrices en voorwerpen rijn zichtbaar die van belang zijn voor het ver haal „De Taxichauffeur" heet het stuk dat het Zwarte Theater in Vlaardingen op de planken brengt. Uitgebeeld wordt het innerlijk leven van een taxi chauffeur in de vorm van ze ven dromen, iedere dag één. Soms zijn het sprookjesachti ge dromen, soms nachtmer ries. Eén van de dromen is geïnspireerd op Jules Veme's „science-fiction roman" Twin tigduizend mijlen onder zee. Het Zwarte Theater telt twin tig medewerkers; slechts én kelen daarvan zullen tijdens de vr- elling zichtbaar rijn, de anderen rijn geheel in het zwart gestoken en zullen on zichtbaar hun werk verrich ten. Vrijdagavond 23 maart in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15. JJLB. In het gemeentemu seum van Maassluis is vanaf 24 maart een won derlijke tentoonstelling te rien. Poppen, ouderwetse, nostalgische poppen. Alle poppen rijn afkomstig uit de collectie van mevrouw Stolwijk-Koeleman. De tentoonstelling draagt de toepasselijke naam: „Top pop". Dus vanaf 24 maart tot en met 22 april Hét museum is geopend elke middag van twee tot vijf en bovendien op donder dagavond van zeven tot negen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5