SCHIEDAMSCHE COURANT gmt \mmm mor tót Onduidelijkheid over toekomst van bedrijven Woningvoorraad niet meer bij te houden Vlaardingen laat schip zonder eigenaar opruimen „Minder treinen onaanvaardbaar^ Arie Groenevelt Schiedam Bewoners klagen over containerbedrijf Vader Iaat zoon van 12 op rijksweg achter stuur Bestemmingsplan Vettenoordsepol der: Zilver voor rattenfilm mi Door sloop renovatie en nieuwbouw: naar ra m i Statenlid Van der Vlist: WEBER CAR 24 maart t/m 7 april ALLES IS NIEUW SHOW' VOLVO'S RECHTERHAND MN DE SCHIE Overschieseweg 150 - Schiedam - Tel. 010-150766 IVOLVOI Vrijdag 23 maart 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26327-8 PAGINA'S Brorrsvcst 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Scbiedam De woning kartotheek kan de razendsnelle veranderingen in de Schiedamse woningvoorraad niet meer bijhouden. De twee ambtenaren, die alle gege vens over de woningen in de gemeente in een kaartsy steem bijhouden, liggen al een stuk achter. De gege vens zijn allemaal wel bekend, maar nog niet in net net op de kaarten bijgeschreven. Dat bleek gisteren bij de P££5£.ntatie van jaarverslag van de woningkaart over 1977. Al in 1956, vlak na de toen gehouden volkstelling is de gemeente Schiedam begonnen, alle gegevens over woningen in de stad op een kaartsys teem bij te houden. In 1960, met de uitbreiding van Nieuwland, begon die regi stratie vruchten af te werpen. Na die tijd zijn er steeds meer veranderingen in de Schiedamse woningvoorraad opgetreden, die steeds door twee man, zonder hulp van een computer werden bijge houden. Sloop, renovatie en nieuw bouw maakten het de laatste jaren steeds moeilijker om „bij te blijven" met is gevolg dat er nu een achterstand is in de registratie. Om grotere problemen in de toekomst te voorkomen, wordt er gedacht over automatisering. De ge meente Tilburg vormt een voorbeeld voor Schiedam. Schiedam Arie Groene velt, de voorzitter van de Industriebond NW, komt naar Schiedam. In ge bouw Irene aan de Nieu we Haven zal hij dinsdag 27 maart vanaf acht urn 's avonds komen praten over de ontwikkelingen rond de CAO-onderhande- Iingen. In verschillende bedrijfs takken, waaronder de me taalindustrie, zijn de CAO-onderhandelingen af gebroken. Er is met de werkgevers geen accoord te bereiken over het scheppen van meer werk gelegenheid door het in voeren van een verkorte werkweek. De situatie, die nu is ontstaan, kan in de nabije- -toekomst - acties - ontketenen met vervelen de gevolgen. De industriebonden NW en NKV zijn echter nog niet uitgepraat De .afde ling Schiedam van het Nvv heeft Arie Groene velt uitgenodigd om zijn visie nog eens duidelijk te maken in Schiedam. Na tuurlijk kan iedereen daarnaar komen luisteren „inlrene. VIaardingen Bewoners van de achter het containerbedrijf van de firma Lensveld gelegen huizen klagen al een tijd over geluidsoverlast van dit bedrijf. De overlast wordt veroor zaakt door het storten van puin. Ook vrezen de bewoners dat eventueel ander afval in de zomer ratten en ander ongedierte aan zal trekken. De gemeente is vorig jaar december al be gonnen met pogingen de oorzaak van de hinder weg te ne men. „Op grond van de erfpachts voorwaar de", deelde de gemeente Lensveld toen mee, „moet u onmiddellijk stoppen met de op slag van containers, anders komt het erfpachtsrecht te verval len", Maar de klachten gingen door en nu zal Rijnmond de firma binnenkort een bezoek brengen. Mocht dan blijken dat Lensveld zich nog niet aan de afspraken houdt dan komt er een kennisgeving van voorgenomen sluiting, zoals dat heet. Daarmee is de zaak echter nog niet beklonken. Onmiddellijke sluiting is volgens een gemeentewoordvoerder slechts mogetijk als onmiddellijk levensgevaar dreigt. De eigenaar van dit bedrijf: „Al vijftig jaar zit ik hier. Nooit eerder last gehad. Om half acht 's ochtends rijden hier mijn wagens weg en van die containers, ach, dat is zwaar overdre ven. Belachelijk, vind ik het." Dat Lensveld er al vijftig jaar zit is waar, echter niet dat hij daar vijftig jaar lang puin stort. In Let kader van het bestemmingsplan overigens zijn er onder handelingen tussen Lensveld en de gemeente gaande over op koop van het bedrijf. deze kram, waarin j al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad ite&r voor mij m.ï.v. n abonnement per kwartaal M2.20 O abonnement a f14.33 per maand, dan geel ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr, is de eerste twee weken ontvang ik de krant» gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: f ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon In open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam Daar is men met een automa tiseringsplan bezig en Schie dam volgt de ontwikkelingen in die gemeente nauwgezet Het jaarverslag over 1977 (sinds 1976 spreekt men over documentatieregister), bevat ruimvierhonderd pagina's met een schat aan gegevens over de Schiedamse woning voorraad. Het aantal kamers, het bouwjaar, de eigenaar en het aantal bewoners van de woning staan allemaal in het boekwerk vermeld. Al die ge gevens zijn dan ook nog eens uitgesplitst naar wijken, en zelfs naar buurten. Zodra er een verandering optreedt, wordt dat onmiddellijk door de kartotheek geregistreerd. Het documentatieregister is dit jaar voor het eerst op een wat grotere schaal verspreid. In het verleden beperkte die verspreiding zich slechts tot verschillende gemeentelijke diensten en enkele „grootver bruikers" zoals de PTT en het openbaar lichaam Rijn mond. „Het is zonde dat maar zo weinigen van die ge gevens konden profiteren", verklaart wethouder Chris Zijdeveld die extra verzen ding. Vlaardingen Nu pas is bekend geworden, dat afgelopen zondag een 12^arige jongen uit Rotterdam ruim twintig kilometer van rijksweg 20 achter het stuur van een personenauto heeft afgelegd. Dat gebeurde met toestemming van zijn vader, die naast de "bestuurder" zat. Komend vanuit Rotter dam trok de wagen ter hoogte van Vlaardingen de aandacht van de po litie, omdat de wagen nogal slingerend over de weg reed en de sur veillerende politieman- nen aanvankelijk geen bestuurder konden ont dekken. Voor de politie reden om de achtervol ging in te zetten. Bij de afslag Maasland/Maas sluis werden vader en zoon aangehouden op het moment, dat zij van zitplaats verwisselden. Tegen de 41-jarige va der R.B. is proces-ver baal opgemaakt. Vlaardingen Bond het pas gereedgekomen be stemmingsplan voor de Vettenoordsepolder zijn enkele problemen gerezen. Deze spitsen zich toe op de vraag wat er gaat gebeuren met de bedrij ven in de wijk. Volgens het bestemmingsplan mag het merendeel daarvan blijven, de gemeente echter is van mening, dat de bedrijven groten-' deels de wijk uit moeten en baseert zich daarbij op het structuurplan, dat voor de Vettenoordse polder versterking van de woonfunctie aangeeft. Als onderdeel van het be- stemmingsplan werd indertijd door het bureau voor stede bouwrecht en planologie van Abel de Jong een kleine be- drijfsenquête gehouden. Ge vraagd werd ondermeer naar het bestemmingsverkeer, het bezit van een hinderwetver gunning en de hoeveelheid personeel, die men in dienst heeft. Uitkomst: -het grootste gedeelte hoeft niet "weg"-be- stemd te worden. Zo wordt in het plan Wasserij de Hoop ge- handhaaft. In zekere zin zijn nu uitkomst van het bestemmingsplan en het voornemen van de ge meente ten aanzien van de bedrijven haaks op elkaar ko men te staan. De gemeente heeft Abel de Jong inmiddels gevraagd zijn gegevens uit handen te geven, om zo het onderzoek wat gedegener over te doen. Abel de Jong weigert echter de enquêtegegevens aan de gemeente ter hand te stellen, omdat deze indertijd onder geheimhouding zijn verkregen. Gemeeentewerken op haar beurt vindt een vol komen hernieuwd onderzoek te duur. Geconcludeerd kan worden, dat er tussen Abel de Jong en de gemeente een bepaald niet optimale samenwerking heeft bestaan tijdens de tot standkoming van het bestem mingsplan. Zwarte Piet Abel de Jong: „Ik heb de in druk, dat de gemeente ver wacht had, dat het bedrijve- nonderzoek VOP zou kunnen dienen als bouwsteen voor haar eigen saneringsbeleid". Dat is dus niet zo uitgeko men. Probleem is nu, dat een aantal bedrijven dat aanvan kelijk op grond van het be stemmingsplan dacht te mo gen blijven straks de medede ling krijgt toch nog weg te moeten. De Jong vindt dan ook, dat de gemeente zo snel mogelijk met haar plannen op* tafel moet komen. De ge meente zelf echter beweert nog helemaal geen plannen te hebben. De bedrijven die in het be stemmingsplan de aanteke ning "te handhaven" kregen zijn buiten wasserij De Hoop de visverwerkende bedrijfjes (hoort nu eenmaal bij de wijk, vonden de opstellers van het plan) en een paar kleine bedrijfjes. Alleen meu belzaak Ouwebroeks is weg gestemd. De Jong geeft overi gens toe, dat het gedane on derzoekje niet diep op milieu aspecten heeft in kunnen gaan. De gegevens daarover heeft hij echter ook nooit van de gemeente los kunnen krij gen. Kortom: wie straks de bedrijven moet vertellen, dat ze toch nog weg moeten, wordt een spelletje Zwarte Piet. Het bureau van Abel de Jong kreeg indertijd van de ge meente het verzoek de tot standkoming van het bestem mingsplan te coördineren en een onderzoek te doen naar de hinder die bedrijven in de wijk eventueel bezorgden. (Sjfcr- aö'atN. xem-wzzm r De Psiloritis gaat nu officieel tot wrak verklaard worden. ADVERTENTIE CiïS*, VUMOINQEN' SOENDALAAN30 Schiedam Als er deze zomer minder treinen gaan rijden tussen Leiden en Rotterdam, betekent dat vol gens de Schiedamse verkeersdeskundige Hans van der Vlist zo'n verslechtering van het openbaar vervoer, dat hij meer argumenten vreest voor aanleg van rijks weg 19. Van der Vlist, voor de PvdA lid van provinciale staten van Zuid-Holland, heeft daarom schriftelijke vragen gesteld. „De voorgenomen kwaliteits verlaging van het treinverkeer is onaanvaardbaar en niet te rijmen met het streven van de provincie om het openbaar vervoer te verbeteren", aldus Van der Vlist Hij wil weten, of minister Tuijnman met het college van gedeputeerde staten contact heeft opgenomen over de ver mindering van het aantal trei nen. In de nieuwe zomerdien stregeling van de NS zou deze lagere frequentie al zijn opgenomen, heeft Hans van der Vlist bij de spoorwegen in Utrecht begrepen, en als er nu niet ingegrepen wordt, kan deze dienstregeling niet meer teruggedraaid worden naar de huidige situatie. „Verlaging van het aantal treinen houdt ook in dat alle reizigers, die bijvoorbeeld in Leiden zijn ingestapt en in Delft of Schiedam moeten zijn, In Den Haag moeten overstappen", meent Van der Vlist Hij vindt dat een on aanvaardbare achteruitgang van de dienstverlening van .meneer Spoor". Van der Vhst hangt de theo rie aan, dat een slechter o- penbaar vervoer alleen maar meer autoverkeer in de hand kan werken en omdat het juist gaat om een lijn tussen Den Haag en Rotterdam, die min of meer samenvalt met het tracé van rijksweg 19 door Midden-Delfland, ziet hij donkere wolken naderen. De provincie moet alles in het werk stellen om het openbaar vervoer en met name tus sen de Rijnmond en de Haag se agglomeratie te verbete ren, vindt hij. „Binnen afzien bare tijd moet de kwaliteits- verlaging ongedaan worden gemaakt", aldus de PvdA'er, Hans van der Vlist heeft al eerder vragen gesteld over rijksweg 19. Telkens als ook maar iets wijst in de richting van aanleg daarvan, zit hij er bovenop. Vlaardingen Het college van ben w heeft besloten een procedure te starten in het kader van de wrakken- wet, op de Psiloritis, een schip dat al ruim een jaar in de Koningin Wilhekninahaven bij HVO ligt, op te kun nen ruimen. Tot deze ongebruikelijke maatregel is be sloten, omdat men vreest dat het schip, dat al wat slagzij maakt, anders gaat zinken. De Psiloritis liep op 35 janua- Schiedam Om de decors in Schiedam en Delft is „Nosfe- ratu" tijdens de Filmfestspie- van Berlijn in de onder scheidingen gevallen. De rat tenfilm van de Westduitse ci neast Werner Herzog kreeg van de jury de Zilveren Beer toegekend. Herzog zelf moest overigens met lege handen naar huis. De prijs werd namelijk niet de maker van de Dracula-per- sïflage toebedacht, maar de decors van Henning von Gier ke. Deze decorbouwer maakte vooral in Schiedam en Delft bijzonder mooie opnamen. Daardoor liepen de reacties uileen van „Delft is in de film nog mooier dan in wer kelijkheid" tot „het meest on roerende moment in de film is het binnenlopen van het spookschip in de Lange Ha ven van Schiedam". Of „Nosferatu", die vrijdag 9 maart tn Delft in première ging, ook binnenkort in Schie dam te zien zal zijn, is niet bekend. Voor de komende twee maanden staat de film nog met geboekt in het Pas sagetheater. n van het vong jaar bij HVO binnen vanwege schade, die opgelopen was bij slecht v/eer. Al snel ontstonden er moeilijkheden met de eige naar van het schip Begin april verliet de eigenaar het land en is sindsdien spoor loos. Vlak daarna heeft de Vereniging \*an Griekse Zee beden beslag laten. leggen op de Psilontis, omdat de be manning, die nog steeds aan boord was, geen salaris meer kreeg uitbetaald. De beman ning heeft overigens het schip al geruime tijd geleden verla ten en het beslag van de Ver eniging van Griekse Zeelieden is inmiddels opgeheven. In oktober van het vorig jaar trok HVO zijn handen af van het schip. Twee advocaten waren ermee bezig, maar ook zjj hebben een aanvankelijk beslag opgeheven. Procedure De gemeente heeft nu dus de zaak aangepakt, maar het is een zeer omslachtige procedu re, omdat de eigenaar ver dwenen is. Burgemeester en wethouders hebben als be heerder van de haven beslo ten om het schip op te rui men. Binnenkort zal deze mededeling op het schip aan gekondigd worden. Na de op ruiming wordt hetgeen gebor gen ts overgegeven aan de burgemeester, die dan de be voegde autoriteit is voor ver der afhandeling van de proce dure. In gemeentekringen ver wacht men dat het slopen van de Psilontis meer gaat kosten, dan de opbrengst van het materiaal ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1