Geen verbod, toch toestemming nodig Zwarte Theater uit Praag adembenemend Geef mij maar een neut99 T elefoonboek vol met woningcijfers Jongens vinden gestolen buit Antennes m Vlaardingen Mooi, knap maar gevaarloos 55 Registratie wordt steeds belangrijker MAANDAG' 26 MAART 1979 VD/SC/WW3 Vlaardingen Lang zaam maar zeker rukt het Centraal Antenne Systeem in Vlaardingen op, even langzaam en zeker sluipt het anten neverbod daar achter aan. Dat antenneverbod is opgenomen in de Bouwverordening in die gevallen, waarin er een gemeenschappelijke of centrale voorziening aanwezig is, waarmee alle ter plaatse goed ontvangbare omroep en televisiesignalen kunnen worden doorge geven- Het is mogelijk een vrijstel ling te verkrijgen van dat verbod voor zendamateurs met een zendmachtiging en hen die tot de groep luistera mateurs behoren. De gemeen teraad van Vlaardingen heeft aangedrongen op het opne men van de luisteramateurs in de Bouwverordening, met de motivatie dat een dergelijk verbod voor deze categorie in strijd zou kunnen zijn met het Europees Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, ook wel het ver drag van Rome genoemd. De voorzitter van de afdeling Vlaardingen Ver fijnde estethiek, knap en origineel. Dit zijn een paar typeringen die het Zwarte Thea ter uit Praag, dat vrijdagavond in de stadsgehoorzaal op trad, toegevoegd kun nen worden. Het Zwarte Theater lever de het bewijs dat het achter het ijzeren gordijn heus niet en kel grauwheid troef is. Het deed dat zó overtuigend, dat men na afloop van de voorstelling zich ver baasd af kon vragen wat de inhoud van het stuk nu eigenlijk wel kon zijn. In Tsjechoslo wakije heette het Zwarte Theater oorspronke lijk „Kaleidoscoop". Een naam die veel beter dan Zwart The ater aangeeft waar het gezelschap van regisseur Jiri Smec zich op toelegt: kleur rijke, toverachtige ta ferelen, die zich van de zwaartekracht niet dit aan lijken te trek ken; alles zweeft en wervelt door elkan der. De truc is dat door een speciale be lichting alleen de met fosforescerende verf behandelde attributen en spelers zichtbaar zijn. Uit de voorstelling die het Zwarte Thea ter vrijdag gaf bleek hoezeer Jiri Smec ontwerper is, veel meer dan dramaturg. Wat zich op het to neel afspeelde waren complete levende schilderijen, adembe nemend soms van schoonheid. Vooral de scènes Het Poppen theater en Eén Midzo- mernachtsdroom toonden prachtig ge laden beelden. Het gi gantische droommas-' ker uit Shakespeare's toneelstuk bijvoor beeld, dat als een dreigende volle maan boven het sprookjes- gebeuren hing. Het stuk eindigde tenslot te met een lome pa ring tussen de ezelfi guur en de koningin der elfen, ergens hoog in de lucht, in al zijn absurditeit die grote ezelskop en dat kleine fragiele meisje) niet weinig ontroe rend. Resteert eigenlijk de vraag hoe in de oost- bloklanden een thea tervorm als dit kan floreren? Toneel, lite ratuur, die moeten een boodschap heb ben en, als het even kan, een boodschap die de socialistische maatschappij ten goe de komt. Zo zijn toch in het algemeen de marxistische opvattin gen over kunst. Wat het Zwarte Theater echter liet zien was uitsluitend mooi; knap, maar gevaar loos. J.H.B. rechtspraak van de Raad van State heeft over deze zaken een duidelijke uitspraak ge daan. Naar aanleiding van de weigering van b en w van Ridderkerk om een inwoner van die stad een ontheffing te verlenen een individuele FM- antenne te plaatsen, verklaar de hij dat dit verbod ut Strijd was met het eerder genoemde Verdrag van Rome. Voor alle duidelijkheid moet opgemerkt worden dat de Ridderkerkse Bouwverordening niet de ont heffingsmogelijkheid voor luisteramateurs kent, die Vlaardingen heeft Als er geen verbod geldt ten aanzien van luisteramateurs, dan is er dus ook geen vrijs telling, toestemming of iets dergelijks nodig om een indi viduele antenne te plaatsen voor deze categorie. Maar er is een beperking. De voorzit ter van de afdeling recht spraak verwijst in zijn uit spraak naar „het 14e supple ment van de Model-Bouwver ordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeentes, waarin staat dat het alleen geldt voor zover met die bui tenantenne andere stations kunnen worden ontvangen dan die met behulp van het centraal antennesysteem. Voor Vlaardingen is het eerder ge noemde veertiende supple ment van de Model-Bouwver ordening nog in bewerking, maar de uitkomst zal niet af wijken van het bovenstaande: wel een antenne voor bijvoor beeld Radio Boedapest, geen antenne voor Hilversum 3. Daarnaast speelt er een ande re zaak. Het college van b en w van Vlaardingen heeft zich geschaard achter een nota van het hoofd van de afde ling openbare werken, stads ontwikkeling en volkshuisves ting over deze kwestie. In deze nota staat de volgende frase: „Het blijft naar mijn mening mogelijk, afhankelijk van de situatie, het recht van vrije meningsuiting te beper ken ten gunste van de schoonheid van stad en land". Het college behoudt zich dus het recht voor om antennes die het stedelijk schoon aan tasten te verbieden. Verder is er voor antennes die hoger zijn dan drie meter een bouwvergunning vereist, ook een mogelijkheid om een an tenne tegen te houden. Voor antennes kleiner dan drie me ter is het ook verboden te bouwen in strijd met de be palingen van de Bouwveror dening „en de krachtens deze verordening gestelde nadere regelen of de voorschriften van of krachtens een bestem mingsplan". Ook op deze ma nier kan een antenne dus te gengehouden worden. Kort samengevat komt deze wirwar van verbodsmogelijk heden feitelijk neer op het volgende: je valt niet onder het verbod, maar jc moet toch toestemming hebben. Dit zijn alleen de zogenaamde publiekrechtelijke aspecten, maar er zitten ook privaat rechtelijke kanten aan. Als je een antenne wil plaatsen moet je immers ook toestem ming hebben van de eigenaar van het pand waarin je woont De gemeente kan na tuurlijk alleen maar een standpunt innemen ten aan zien van deze privaatrechtelij ke kant voor haar eigen wo- ningbezit, maar ook in de er fpachtscontracten kan zij eventueel beperkingen formu leren. De werkgroep „Antenne Vrij" Nederland stelt in haar bro chure „De antenne moet weer vrij, nadelen van de invoering van kabeltelevisie" het volgen de: „De belangrijkste reden van invoering van zo'n anten neverbod is dat de exploitant van de CAI (in Vlaardingen de gemeente zelf - red.), zo veel mogelijk aansluitingen kan vergaren, maar officieel geeft men andere redenen op, zoals het verdwijnen van an tennewouden op de daken. Hilversum Ome Joop woont niet in Maassluis. Dit bleek zaterdag tijdens de fi nale van de nationale Ome Joop vei kiezingen in de NCRV-studio te Hilversum Dertig mensen uit geheel Ne derland en zei/s een uit Duitsland, streden om de titel, hetgeen borg stond voor een middagje plezier en schorre kelen. Diegenen die op zaterdagmid dag afstemmen op de Lach of ik schiet show, kunnen zich waarschijnlijk wel voorstellen hoe die verkiezingen er uit hebben gezien: Een volslagen wanorde. De zaal, waarin ei genlijk maar 150 mensen mochten, vertoeven, was afge laden met deelnemers, belang stellenden, pers en omroep mensen. In deze, voor deze verkiezin gen prima sfeer, lukte het W. Wartout echter niet om zich bij de drie finalisten te voe gen. Daarvoor was de concur rentie te moordend. De deel nemers, in leeftijd variërend van 5 tot 44 jaar, konden al len ongeveer vijf minnuten bewijzen, dat zij de enige wa- r._n, die in aanmerking kon den komen voor de titeL Ver momd als de „dikke drank zuchtige galbak met de grote oren" traden zij stuk voor stuk voor het voetlicht, de ca mera's en de microfoon. En vooral niet te vergeten voor de jury, die bestond uit An- dré van Duin en Ferrie de Groot, de geestelijke vaders van de Dik Voormekaar show. Deze twee werden ver gezeld door drie poppenspe lers, verkleed als Meneer de Groot, Ome Joop en Dik Voormekaar. Het samenspel tussen de stemmen. Van Duin en De Groot, en de poppen, was zo verbluffend, dat iedere aan wezige daarvoor zijn verba zing en bewondering uitsprak. Ook het samenspel tussen de jury en de deelnemers was vink zo adrem van beide kanten, dat hiermee veel ap plaus en lachsalvo's geoogst werden. De meest gehoorde kreet van de middag was uiteraard: .Geef mij maar een neut". Voor één der deelnemers werd deze kreet waarheid, hij kreeg, als derde prijs win naar,- een fles jenever. De tweede prijs bestond uit een draagbare radio en de eerste- uit een draagbare televisie. Er werd gestreden in twee ca tegorieën: Junioren en Senio ren. Bij de junioren werd de 9-jarige Christ Schurink uit Monnickendam eerste. Twee de was W. Kraan uit Utrecht en derde M, Toussaint uit Wassenaar. Als junior-deelne mer kreeg hij geen fles „neut" maar een platenbon. Bij de senioren ging de eerste prijs naar de heer Van Tol uit Veghel. Tweede werd S. B. J. Donley uit Lelystad en derde F. Zwiers uit Schelling - woude. Het zou echter gezonder zijn als mensen geheel uit eigen vrije wil een aanslu-ting zou den kunnen nemen en niet onder dwang van een drei gend of bestaand antennever bodOvertuigen kwaliteit en programma-aanbod van de collectieve antcnnevoorziening echter niet, dan behoort men vrij te zijn er een eigen an tenne op na te kunnen hou den. Hoe zou men het in dit vrije land vinden indien het aan een deel van de bevol king verboden was meer dan een beperkt aantal kranten en tijdschriften te kopen. Toch bestaat deze situatie al, zij het dat het niet om publica ties. maar om programma's gaat Deze uitstekende brochure met zeer veel achtergrondin formatie is te verkrijgen bij P. C. Noorland, Koolzaadland 26, 3833 CJ Leusden. De prijs bedraagt drie gulden. Gaat het bij een antenne verbod alleen om het ver dwijnen van dit soort toe standen, of spelen er ook andere zaken een rol? ïjw*. - JT v Alle gege- Schiedam Als Schiedam vens over de een top-tien samenstelt van Schiedamsö de woninggrootte in de ge woningen mcente, worden de eerste zijn in de <jrie plaatsen ingenomen door kartotheek de drie-, vier-, en vijfkamer- terug ie vin- woningen. Onbedreigd eerste den. Luchtfo- js <je vierkamerwoning, die to SijthoiT bijna veertig procent van de ers- totale Schiedamse woning voorraad vertegenwoordigt Die gegevens zijn te halen uit het jaarverslag van de woningkartotheek van de ge meente Schiedam over 1917. Vlaardingen Drie jongetjes van tien jaar hebben eind verleden week 200 pakjes shag, 92 pakjes sigaretten en acht dozen sigaren bij de Vlaardingse politie afgele verd- Zij vertelden dat zij de rook waren langs de spoorbaan in de buurt van het station had den gevonden. De goederen blijken afkomstig te zijn van een inbraak in de rijwielstal ling van Station Vlaardingen- Oost die begin vorige week werd gepleegd. Een jaarverslag van telefoonboekfor maat; ruim vierhonderd pagina's vol met cijfertjes en tabelletjes geven een schat van informatie over Schiedams woningen. De woningkartotheek bestaat sinds 1960, toen in Nieuwland de grote uit breidingen plaatsvonden. Al eerder werd er aan een kaartsysteem gewerkt met gegevens over alle woningen, maar pas in '60 wordt er ook daad werkelijk van de gegevens gebruik ge maakt Steeds meer gemeentelijke in stanties raadplegen bij het maken van plannen de kartotheek, die door twee ambtenaren zonder computerhulp ge rund wordt Het jaarverslag bevat -telkens die in formatie waar het meeste naar wordt gevraagd, en wordt toegestuurd aan gemeentelijke instanties, en naar enke le grootverbruikers, zoals de PTT en het openbaar lichaam Rijnmond. Ook het Centraal Bureau voor de Statistiek betrekt gegevens van de woningkarto theek. Schiedam telde in 197? ruim achten twintigduizend woningen. De meeste sta am in Nieuwland, de minste in het industriegebied (negenendertig). De kleinere woningen, met maar één of twee kamers^noeten vooral in de Gor zen worden gezocht Meer dan de helft van de éénkamerwoningen staat in die wijk en daarnaast ook nog eens twintig procent van do tweekamerwo ningen. De binnenstad komt met de nk amerwo rsingen op een tweede plaats; bijna twaalf procent van alle woningen met maar één kamertje staan in het centrum. De binnenstad en de Gorzen liggen daarmee ver bo ven het Schiedamse gemiddelde waar in éénkamerworüngen zeer slecht rijn vertegenwoordigd. Iets meer dan één procent van alle woningen in de stad heeft één kamer. Grote woningen blijken er in Schie dam méér voor te komen: ongeveer zestienhonderd huizen hebben zes ka mers, zeshonderd hebben er zeven en nog zo'n tweehonderd huizen halen acht kamers of meer. Vooral in West rijn de woningen groot: meer dan de helft van de „paleisjes" met acht of meer kamers staat in die wijk. Het rijn er. de woningkartotheek heeft ze geteld, 127. Toch komen de kleine huishoudens er met zo slecht af, als weieens wordt beweerd. Bijna tien procent van het woningbestand nemen ze in. En, hun aantal groeit. De tendens gaat, volgens Van der Kruyt van de woningkarto theek, in de richting van kleinere wo ningen. Daarmee is het vroegere stre ven naar steeds grotere huizen achter haald, en komt de nadruk meer op kleinere huishoudens te liggen. Niet vreemd, omdat het aantal mensen per woning ook aanzienlijk is gezakt. De cijfers van 1977 wijzen op iets meer dan tweeëneenhalve inwoner gemid deld per huis. Erg belangrijk is de woningkartotheek geworden met het aannemen van de nieuwe woonruimteverordening. De ge meente heeft door die verordening greep op het toewijzen van woningen. Als er iets vrij komt moet het worden gemeld, en aan de hand van de gege vens in de woningkartotheek kan over de toewijzing worden beslist Een pun tensysteem zal gaan uitmaken wie er voor een vrijkomend huis in aanmer king komen. Medische urgentie, de huidige huisves ting, gezinsgrootte; het rijn allemaal zaken van belang bij het toekennen van punten. Minstens even belangrijk is het over gegevens te beschikken van het leegkomende huis. Hoeveel kamers rijn er in het huis, is er een aanpassing voor bejaarden en invali den, hoe is de ligging van het pand? Al die gegevens zijn bij de kartotheek terug te vinden. Omdat het werk van de kartotheek al leen nog maar toeneemt, en er nu al een achterstand in de registratie is, wordt er gestudeerd op automatisering van de gegevens. Het monnikenwerk met de duizenden kaarten kan dan worden afgeschaft J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3