'Jong. mensen zijn zeer gelovig Belang van Trechter wordt steeds groter Betere kansen overdekt zwemmen Pater Jan Nieuwenhuis: Bazar groot succes O Meer werklozenook meer hulp: Dief op de weekmarkt In Hoek van Holland Inbreker (14) gegrepen Fontein voor vijver hertenkamp Nieuwe namen in „Bosplan" Beschonken man ramt spoorboom Brand in de berm DINSDAG 27 MAART 1979 SC7VD/WW3 Vlaardingen Zonder dat er door de organi serende werkgroep „Pastoraal Jongeren Pastoraat Vlaardingen" veel publiciteit aan is gegeven, heeft pater Jan Nieuwenhuis uit Amsterdam een lezing gehouden in Vlaardin gen over zijn ervarin gen met jongeren en hun geloof. In een aan tal uitzendingen voor de KRO-televisie, onder de titel „Geloven tus sen twaalf en zeven tien", had deze Domini caan al laten zien uit stekend op de hoogte te zijn van de geheel eigen geloofsbenadering van deze jongeren. De speciale interesse voor deze leeftijdsgroep heeft Jan Nieuwenhuis opgedaan in zijn werk als godsdienstleraar aan een school in Amsterdam. De ervaringen die hij daar op deed, brachten hem ertoe zich te gaan verdiepen in de pu berteit en de daarmee samen hangende verschijnselen. Al lezende, studerende en praten de ontdekte hij, dat er toch wel erg weinig bekend was over de geloofservaring van jongeren in de puberteit Zo ontstond langzamerhand het idee om vragenlijsten op te stellen voor jongeren, om meer te weten te komen over hun specifieke belevingswe reld. Hij deelde 4000 van deze vra genlijsten uit aan allerlei scholen in het land, kreeg er 1420 terug en is de antwoor den gaan inventariseren. Naar zijn zeggen lag de kwaliteit van de antwoorden op een zeer hoog niveau en het ge beurde regelmatig, dat hij zeer lange verhalen terugge stuurd kreeg, soms wel van Pater Jan Nieuwenhuis m Triangel; praten over jongeren in een zaal vol ouderen. zes of zeven kantjes. De alge mene tendens van de ant woorden was, dat de kinderen het zeer prettig vonden om nu eens allerlei dingen te ver tellen zonder dat zij tegen spraak kregen. Vaak ook kreeg hij te lezen dat het Begin deze maand werd het ontmoetingscentrum voor mensen zonder werk in de Overschiesestraat geopend. Nu da' draait, komt de behuizing van de Trechter op de Broersvest wear aan de orde. Het zogenaamde kraakcontract biedt noc weinig zekerheid. Schiedam Gezien de ont wikkelingen in de scheeps bouw heeft de gemeenteraad niet krenterig willen doen met het subsidiëren van de Trechter. Toch is het rode potlood wel gehanteerd en dat betekent dat nog niet alle wensen van het werk loosheidsproject dit jaar kun nen worden vervuld. Als ech ter de Tweede Kamer besluit om meer geld uit te trekken voor werkloosheidsprojecten, zal de Schiedamse gemeente raad enkele bezuinigingen moeten herzien, is de mening van Luud Snel van het CDA. Schiedam De 14-jange Schiedammer R. O. heeft eind vorige week op de weekmarkt de portemonnee van mevrouw A. O. gestolen. In de razende drukte van de markt heeft de jongen niet kunnen voorko men dat de diefstal door en kele omstanders werd gezien, en dat de Schiedamse politie door die omstanders werd ge waarschuwd. O is aangehou den en door de politie ver hoord Een kinderwagen is ont vreemd uit de Stationsstraat. De wagen, die een waarde van ongeveer honderd gulden vertegenwoordigt, was eigen dom van de 32-jarige Schie dammer C. P. M. H. De man heeft aangifte bij de politie gedaan van de diefstal. Een kind was ten tijde van de diefstal niet aanwezig in de wagen. De 15-jarige Schiedammer P. H. B. heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van fijn zwarte integraalhelm. De helm is gestolen in de Groe- nelaan en heeft de jongen ne gentig gulden gekost Voor dit jaar heeft de raad vorige week een bedrag toe gekend van 174 mille, waar van 53 mille voor rekening van het rijk komt. De Trech ter, die een kantoor heeft aan de Broersvest en een ontmoe tingscentrum in de Overschie sestraat, kan dan voorlopig weer uit de voeten. Zekerheid op langere termijn is er ech ter nog niet Pas aan het eird van dit jaar zal het gemeen Ui- bes tuur beoordelen, of de Trechter na drie jaar uit de verf is gekomen. Daarvan hangt de financiële garantie af. In het voorrangslijstje van de gemeente, ofwel het priori teitenschema, zal daarmee re kening worden gehouden. Voorlopig gaat het college van burgemeester en wethou ders er echter vanuit, dat subsidiëring van de Trechter niet ten koste mag gaan van andere voorzieningen, en daarom wordt geput uit de saldi-reserve; dat is het ge meentelijke appeltje voor de dorst Met name CDA-raadslid Snel en PvdA'er Peet van der Lubbe wezen bij het raads voorstel op het stijgende -be lang van het werkloosheid sproject, en daarom past het volgens Snel met om met een kruidemersmentakteit de be groting van de Trechter te bekijken. Dat wordt beaamd door verantwoordelijk wet houder Herman Posthoorn, cue er overigens wel op wijst dat de Trechter slechts kan doen aan symptoombestrij ding: mensen zonder werk in de gelegenheid stellen zich toch nuttig te maken. „Dat is natuurlijk noodzakelijk", al dus Posthoorn, „maar het be tekent niet dat wij met de Trecher de werkloosdheïd kunnen bestrijden. Dat is an- derekoek". Nu het ontmoetingscentrum voor werklozen in de Over schiesestraat gereed is geko men, zal binnenkort in de raadscommissie voor vorming en recreatie de huisvesting van de Trechter op de Broersvest besproken worden. Die ruimte huurt het project op basis van een „kraakcon tract". voor hen de eerste keer was dat ze dit allemaal aan ie mand vertelden. Zijn ervaringen met deze ant woorden heeft hij neergelegd in een dnetal boeken: „Ter wijl de boer slaapt", „Geloven tussen twaalf en zeventien" en „Volgend jaar misschien". Tijdens zijn lezing in Vlaar dingen heeft hij zich beperkt tot een dnetal sleutelwoorden in de reacties van de jonge ren; God, het praten en de vrijheid. God „Ja, ik geloof wel in iemand of iets, maar ik wil het geen God noemen", dat is één van de reacties die hij kreeg. Het blijkt dat een groot percenta ge van de jongeren gelooft in „God". Uit al de reacties heeft hij een theorie ontwik keld, die een verklaring moet geven voor het feit dat het in stituut Kerk bij deze groep jongeren totaal met meer aan slaat Zij herkennen niets van dc problemen die hen wezen lijk bezighouden in de obliga te kerk-bijeenkomsten. Hun reacties op de zondagse kerk gang zijn dan ook ondubbel zinnig veroordelend- Jongeren worstelen met de grote exis tentie vragen: Wie ben ik nou eigenlijk? Hoe vind jij mij? Wat moet ik met mezelf aan? Pater Jan Nieuwenhuis is van mening dat deze vragen feite lijk grote religieuze vragen zijn. „God is iemand die naar me luistert, hij is een dag boek waaraan je alles kunt toevertrouwen, hij is altijd thuis, het is fijn dat hij nooit iets terugzegt, hij luistert al leen maar", zo maar wat op merkingen over God, opgete kend uit de mond van jonge ren. En pater Jan Nieuwen huis vindt het dan ook hele maal met gek dat jongeren weinig behoefte hebben om te „tempelen". Het hele religieu ze systeem staat loodrecht op hun ervaringswereld en gods beleving. Praten „Ik praat 's nachts in bed met iemand waarvan ik met weet of hij bestaat, maar waarvan ik wei geloof dat hij luistert", een jongen van een technische school in zijn ant woord op de vraag over bid den. Jongeren blijken best wel vaak iets te doen, wat je bidden zou kunnen noemen. Zij praten graag hun ervarin gen van de dag weg, willen zich op deze manier helemaal leeg maken en doen dat dan tegen een fictief iemand, noem het God. Zij hebben een grote behoefte aan praten en verstaan daar dan, het uit wisselen van ervaringen on der. Jongeren nemen geen ge noegen meer met pasklare waarheden, ze willen weten wat de ouderen er zelf werke lijk van vinden. „Als ik met mijn ouders praat over het naar de kerk gaan, dan zeg gen ze dat het gewoon moet, maar ze zeggen met wat ze er zelf van vinden, wat hun diepste ervaringen zijn ten aanzien van dat naar de kerk gaan". Jan N;euwenbuis hield een warm pleidooi om de ou deren te overtuigen van de noodzaak zich meer bloot te geven. „We moeten meer dur ven op dat gebied". Vrijheid Jan Nieuwenhuis: „We gelo ven in een God die bevrijden zal. Hoe moet je jongeren dat nou bijbrengen? Je moet de jongeren die bevrijding laten invoelen m vrijheid". Naar zijn zeggen is het voor de jongeren helemaal geen punt om eens een keer iets te moe ten. Het is wel een onoverko melijke zaak voor hem, als ze niet weten waarom 2e iets moeten. Ze moeten bidden, ze moeten naar de kerk, ze moe ten naar de godsdienstles. Ou ders zouden meer moeten luisteren naar de argumenten van jongeren en die moeten stellen tegenover or die van hen. Ze vragen echt met om antwoorden als: Je ziet maar! We moeten af van de kerk, het bidden en de godsdiens tles als formaliteit, ais insti tuut en ons meer gaan rich ten op de ervaringszaken. De discussie na afloop van de lezing, had een zeer eigenaar dig karakter. Omdat er prac- tiseh geen jongeren aanwezig waren, fungeerde Jan Nieu wenhuis als de woordvoerder voor deze groep. Er waren nogal wat ouders the zich sterk aangetast voelden in hun „opvoed-terntonum", maar Jan Nieuwenhuis her haalde enige malen, dat het er niet om gmg om hen de les te lezen. Hij had geen en kele pretentie in die richting, hij wilde alleen maar zijn er varingen vertellen. Deson danks gaf zijn Amsterdamse vrijmoedigheid soms aanlei ding tot een soort „Ajax-Fey- enoord discussie". Maar het ging om wezenlijke zaken. .Jonge mensen zijn zeer gelo vig, ze zijn bezig met een Nieuwe Kerk, een kerk die zich beweegt aan de zelfkant van het huidige instituut kerk", en „het geloof in jezelf is het meest evangelische ge loof dat er Is", dat zijn toch uitspraken die er niet om lie gen. Jan N'iewenhuis staat een christeiijk-humanisme voor. „Een kerk waar plaats is voor iedereen". Hoek van Holland Het da- gelijk bestuur van de Hoekse deelgemeenteraad is van me ning dat de nota overdekt zwemmen in Rotterdam, Hoek van Holland betere kansen biedt op een overdekt zwembad. In de betreffende nota wordt uitgebreid aandacht besteed aan de zwemsituatie in Hoek van Holland. Volgens deze nota voldoet Hoek van Hol land aan alle normen om te worden aangemerkt als „on verzorgd gebied" omdat bin nen de gehanteerde straal van twee kilometer geen overdekt zwembad te vinden is en om dat de verbindingen volgens de stadsnormen bijzonder slecht zijn. Het deelraadsbes- tuur is het eens met de stel ling in de nota dat een klein inwonertal zeker met altijd een belemmering behoeft te zijn voor een rendabele ex ploitatie. De commissie sport, cultuur en recreatie van de deelraad heeft in dezelfde geest geadviseerd. Overigens wordt in de nota erop gewe zen, dat het voor Hoek van Holland moeilijk is de stede lijke normen te hanteren. In feite is het plattelandsgebied en gebruikmaking van zwem baden m omliggende gemeen ten volgens de nota zeker niet onlogisch. De gemeente Rot terdam is met bereid een gro ter tekort te accepteren dan nu het geval is bij het (on overdekte) mstruktiebad, dat alleen m de zomermaanden gebruikt kan worden. In deze redenatie blijft er een „gat" van ruim honderdduizend gul den per jaar. Wanneer dc deelgemeenteraad en het zwembadfonds kans zien dat gat te dichten dan is Rotter dam zeker bereid om te pra ten over de bouw van een overdekt zwembad in de plaats van het bestaande ïn- structiebad. In dat geval pleit de vereniging Zwembadfonds Hoek van Holland voor een bad bij het wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatoiweg omdat op die manier de ex ploitatiekosten belangrijk ge drukt kunnen worden. Het was zaterdag een drukte van jewelste op de bazar van dePrms Willem Alexanderschool en de F. J. F. van Hasseltschool in Vlaardingen. Allereerst werkte het lekkere len tezonn et je prima mee, daarnaast heeft de clown op de bakfiets, die 's morgens door de wijk reed om de bewoners op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen op de scholen, ook. veel wijkbewoners naar de bazargelokt De exacte resul ta ten van de verschillende activiteiten zullen pas begin april bekend worden, maar uit de bruto-opbrengsten valt al af teleidenr dat de bazar ook uit financieel oogpunt ruimschoots aan de verwachtingen heeft voldaanDe bruto- opbrengst van de loterij was ongeveer duizend gulden en de verschillende kraampjes brachten maar liefst ongeveer 5700 gulden op. De opbrengst van de activiteiten zal besteed worden aan leermiddelen voor de individualisering van het onderwijs. Schiedam Een veertienjari ge inbreker is zondagochtend om zes uur door de politie in het nekvel gegrepen. De jon gen fietste over de Vlaardm- gerdijk met een basketbal achterop de fiets, en een „verdacht uitpuilende" jas. De verdenking van de surveille rende agenten bleek terecht. Onder de jas van het jongetje kwam een stereo-cassettedeck te voorschijn met nog wat klein spuL Het knulletje be kende aan de agenten te heb ben ingebroken m scholenge meenschap Nieuwelant aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Bij het meenemen van de spullen had de veertienjarige H. van de S het overigens met gelaten. Met behulp van de brandslang had hij de gang van de scholengemeen schap blank gezet, en ook heeft hij hier en daar wat troep achter gelaten. De scha de, die Van de S. zo heeft aangericht, loopt in de dui zenden guldens. Maasland In de kleine vij ver bij het hertenkamp aan de Maaslandse Molenweide komt een fontein. Het installe ren daarvan zal op korte ter mijn geschieden. De fontein met bijhorende pomp is een schenking van het caravanbe- drijf Ooms aan de gemeente Maasland. Dit ter gelegenheid van de opening van de nieu we showroom van het bedrijf. Hoek van Holland Voor het „Blesplan", het uitbrei dingsplan in Hoek van Hol land waar m de nabije toe komst 120 woningen gereali seerd moeten worden, heeft de deelgemeenteraad vier nieuwe straatnamen bedacht Gelet op de afbraak van het quarantainestation, dat nu de beschikking knjgt over een nieuw gebouw dat in aan bouw is aan de Prins Hen- drikweg, wil de deelraad de namen ontlenen aan paarden in aansluiting op de reeds aanwezige Paardenstraat, Blesstraat en Schimmelstraat In dit verband zijn de namen Hoefslag, Mustangstraat Ponystraat en Ve uien straat door de raad naar voren ge bracht De gemeentelijke commissie van advies inzake straatna men heeft een andere mening. De leden voelen meer voor namen van overleden redders van de reddingsmaatschappij. De deelraadsleden vinden echter dat de straten van het uitbreidingsplan Krimsloot meer in aanmerking komen om naar redders vernoemd te worden. Schiedam Een 44-jarige bromfietser is vrijdagmiddag met een grote klap frontaal tegen één van de spoorbomen aan de Nieuwe Dam laan gere den. P. van de B. moest na de klap met een wond aan zijn Iinkerenkel in het ge meenteziekenhuis worden op genomen. Controle door de politie wees uit dat de man onder invloed van alcohol verkeerde. Door de drank heeft Van de B. het dichtgaan van de spoorbomen waarschijnlijk niet op tijd ge zien en is hij er frontaal te genop geklapt. De zestienjarige bromfietser L, J. K. is zondag naar het gemeenteziekenhuis gebracht met een gekneusde voet, na dat hij een flinke schuiver met zijn brommer had ge maakt. K. reed op de Rem brand tlaan in de richting van het Rubensplein, toen hij naast zach een auto op zag doemen die rechtsaf het fiets pad dreigde te kruisen. Om dat de zestienjarige bromfiet ser bang was dat hem geen voorrang zou worden ver leend, remde hij krachtig waardoor hij slipte en tegen de straatstenen smakte. Schiedam Vlak bij een oud benzinestation op de Rotter dams edijk, bij de grens met Rotterdam, laaiden zaterdag plotseling de vlammen op de Schiedamse jeugd had een hoop afval in de berm van de dijk in brand gestoken. Om dat het vuurtje wel een beetje uit de hand dreigde te lopen, heeft de brandweer de vlam men met een hogedrukstraal geblust. De brandstichters wa ren al verdwenen, toen brand weer en politie op de dijk ar riveerden. Tegen twee jongens is op het Schiedamse politiebureau pro ces-verbaal opgemaakt, nadat het duo in een telefooncel bij het station Nieuwland een te lefoonboek in brand had ge stoken. Na verhoor en ver baal op het politiebureau wer den de twee, de 15-jarige D. van A., en de Ift-jarige L. P. B-, beiden afkomstig uit Vlaardingen, heen gezonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3