Grote manifestatie f eg<sii rij 'isweg 19 pWfBTjïrfl voor é6n oeli X Verontruste bruidsparen willen meubilair terug Uziet hoort Gamma^ overal. Verkeersmaatregelen Lijsterlaan en Chopinstraat Samenwerking met ontwikkelingsland stapje dichterbij |*^SE0KlasSE5i; Duizenden guldens schade bij nieuwe kleuterschool Milieugroepen komen op 28 april met nieuw protest: Sociale Gids van Vlaardingen is uit Demonstratie: „Keukentafels, nee!" „Trouwzaal bij Gusto" Bedrieger bedrogen Handgranaat gevonden Van Woerden in Bosbouw I Donderdag 29 maart 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Brovrsvest 3 - telefoon administratie 26805*1 - redactie 262566 klaehtendlenst 144144 104de jaargang SCHIEDAM EN KETHEL Over een maand wordt opnieuw een grote ma nifestatie gehouden uit protest tegen de aanleg van rijksweg 19. De sa menwerkende milieu groepen Midden-Delf land willen op zaterdag 28 april een actiedag houden, in verband met de definitieve uitspraak die binnen een jaar van de Tweede Kamer kan worden verwacht over aanleg van de rijksweg. De manifestatie vindt plaats ten noorden van Schiedam, op de kruising van de Woud weg en het zand lichaam dat al voor rijksweg 19 klaar ligt. Daar werd in mei 1975 al een kampeeractie gehouden, waar aan meer dan duizend de monstranten deelnamen uit protest tegen de komst van een drukke snelweg door het laatste stukje polderland schap, dat er in dit deel van de Randstad nog is, Eén van de actievoerders van het eer ste uur, Henk Tetteroo uit Delft: „Sindsdien zijn de ogen bij velen open gegaan. Zo keerden de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Delft en Rotterdam en ook de provin cie zich tegen aanleg van de rijksweg. Als ook in het par lement nog een stuk of tien, vijftien mensen gaan inzien, dat de weg een ontstellende schade zou toebrengen aan liet poldergebied, dan is Mid den-Delfland geconfronteerd met de plannen voor de actie. Toen de bus, waarin de com missieleden een excursie maakten door het bedreigde gebied, bij het 2andlichaam aankwam, stonden daar twee vertegenwoordigsters van de stuwgroep Midden-Delfland Schiedam, die een korte toe lichting gaven op het waarom van de actiedag op 28 april. Het was voor het eerst, dat rijksweg 19 in de reconstrue- tiecommissie ter sprake kwam, al gebeurde dat nog met officieel. Gisteren werd de reconstruc- liecommissie Midden-Delfland geconfronteerd met de plan nen voor de actie. Toen de bus, waarin de commissiele den een excursie maakten door het bedreigde gebied, Maassluis Wethouder Routewiizi"ina stadsbus niet aan de orde Han Hummelen heeft op J o de gisteravond gehouden commissievergadering voor verkeersaangelegenheden inegezegd de Maassluise Lijsterlaan door het plaat sen van verbodsborden af te sluiten voor vrachtauto verkeer. De wethouder droeg tevens een nieuwe oplossing aan om het door gaande verkeer in de Cbo- pinstraat, wat ongeveer duizend personenauto's per dag bedraagt te weren. Hij denkt daartoe aan de con structie van een speciale drempel, waarover wel de stadsbus, fietsen en brom fietsen heen kunnen rijden, maar die aan eventueel passerende personenauto's schade toebrengt. Deze drempel wordt reeds toegepast in Lelystad. De wethouder wenste uitdruk kelijk niet te praten over de route, die de stadsbus volgt, omdat deze dienst volgens Hummelen bestaat bij de gratie van een rijks bijdrage, wat routewijzigin gen uitsluit Het betekende voor de aanwezige bewo ners van onder meer de Lijsterlaan een teleurstel ling, temeer daar in een uitnodiging aan deze bewo ners de vergdering bij te wonen gesproken werd over het mede in verband met de busroute staande herindelingsplan van hun wijk. „Het is ook stijlloos, dat slechts twee mensen in onze straat deze uitnodi ging, die bij ons echt de indruk wekte dat vanavond ook de busroute besproken zou worden, ontvangen hebben", vond mevrouw S.E.E. Leijendekker, die onlangs beroep aantekende tegen de busdienst Ook raadslid Leen de Zeeuw (VVD) had gehoopt uitge breid over de route van lijn 59 te kunnen praten. Het lukte hem slechts een regeltje uit zijn betoog in de vergadering tc brengen waarin hij Han Humme len verzocht een of meer o penbare vergaderingen te beleggen, waarin de ver- keerscommissie samen met de rijksverkeersinspectie, het vervoersbedrijf West- Nederland en eventueel een vertegenwoordiger van het ministerie van verkeer en waterstaat de problematiek kan bespreken. Leen de Zeeuw kreeg echter niet de kans de door hem op pa pier gezette alternatieve route, onder meer via de Westiandseweg, die meer overeenkomt met de visie van het adviesbureau Dwars Heederik Verheij, ter discussie te stellen. 9 Gisteren reikten Nancy MacGillavry en Lieke Blaauw van de stuwgroep Midden-Delfland Schiedam informatiemateriaal uit over de actiedag tegen rijksweg 19. Zij deden dat in de bus, waarin de reconstructiecommissie een"excursie door het poldergebied maakte. bij het zandlichaam aan- kwam, stonden daar twee vertegenwoordigsters van de stuwgroep Midden-Delfland Schiedam, die een korte toe lichting gaven op het waar om van de actiedag op 28 april. Het was voor het eerst, dat rijksweg 19 in de rccon- stmctiecommissie ter sprake kwam, al gebeurde dat nog niet officieel. De manifestatie wordt inge luid door recreatieve fiet stochten, dïo op verschillende plaatsen beginnen: in Maas land bij taveerne De Pynas, in Vlaardingen bij de Vlaar- dingse Vaart nabij de Land- bouwweg, in Schiedam op de Harreweg nabij park Kethel en in Delft vlakbij de grens met Den Hoorn, bij café Delf land. Vertrektijden zijn om half elf en om één uur. On derweg zijn er stempelplaat- sen en speciaal voor deze ge legenheid is er een veerpontje in het leven geroepen, 's Mid dags vindt op het eindpunt, bij het zandlichaam, de mani festatie plaats. Enkele politici zullen spreken, er komt een spreker shock waar iedereen zijn zegje kan doen over rijksweg 19 en Midden-Delf land, wedstrijden van allerlei aard worden er gehouden als mede een vliegersfeest, en ac tiegroepen zullen met kraampjes aanwezig zijn. Vlaardingen De Stichting Welzijn Vlaardingen heeft een sociale gids samenge steld. Een overzichtelijke in ventarisatie van allerlei in stanties, die werkzaam rijn op het gebied van ons wei rijn. Adressen, telefoonnum mers en achtergrondinforma tie over alle denkbare zaken die kunnen bijdragen tot het doorzichtiger maken van Nog geen project op het oog Vlaardingen In de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis hebben ongeveer 65 geïnteresseerden gepraat over de moge lijkheden om aan ontwikkelingssamenwerking te doen in Vlaardingen. Burgemeester Kieboom had tijdens de begro tingsbehandeling van november 1978 de raad toegezegd, de mogelijkheden van een „ontwikkclingsuitwisseling" met een plaats in de derdewereld te zullen bezien. Deze toezegging werd gedaan na opmerkingen in de raad over het achterhaalde karak ter van de tot nu foe gebrui kelijke uitwisselingen met bui tenlandse gemeentes. De meest bekende in dat kader is de jaarlijkse kerstboom uit het Noorse Larvik. De raad sprak zich toen uit voor het gestalte geven in Vlaardingen van solidariteit met de mede mens in de derde wereld. Vertegenwoordigers van ver schillende Vla ar dings e organi saties waren aanwezig om te luisteren naar een woordvoer der van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking uit Bor ne in Overijssel, een emeente die al ervaring heeft met deze rnatede. Na afloop van deze inleiding en die van de heer J- Wagener van de NOVIB was er de gelegenheid om te discussiëren. Uit de vragen en opmerkingen die tijdens deze discussie werden gesteld, bleek dat de aanwezigen nog al gespitst waren om te weten of de gemeente al een be paald project in het hoofd had. Maar uit de reactie van de burgemeester bleek dat er dienaangaande nog helemaal niets was besloten en dat het slechts de bedoeling was om als gemeente een bepaalde beweging op gang te brengen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat het de betrokken organi saties "waren die de uiteinde lijke vorm moesten ontwikke len. Uiteindelijk kwamen de deel nemers tot de volgende af spraken: de organisaties en de mensen die deze organisa ties vertegenwoordigen krij gen een brief, waarin hen ge vraagd wordt te omschrijven wat rij aan ontwikkelingssa menwerking doen, daarnaast zal hen gevraagd worden om zitting te nemen in de groep, die de uiteindelijke plannen moet gaan maken. In* samen werking met de gemeente zal deze groep dan verdere activi teiten gaan ontwikkelen, ge bruik makend van de inventa risatie, die uit de antwoorden op de eerste vraag, gemaakt zal worden. Schiedam - De actiegroep verontruste bruidsparen roept de Schiedamse bevolking op zondagmiddag mas saal naar het oude stadhuis op de Grote Markt te ko men om te demonstreren tegen wat zij noemt „de bela chelijke metamorfose van dc trouwzaal". Op de Grote Markt zal worden gesproken door WD-gemeenteraad- slid Gerard Verhuisdonk, die eerder ook al vragen aan burgemeester en wethouders stelde over het nieuwe meubilair van het stadhuis en mevrouw Van der Toom, de ambtenaar van de burgerlij"ke stand. Gerard Smid en Ineke ten Have zijn de tweede initia tiefnemers van de actiegroep. Gerard: „Die verandering is belachelijk en bovendien erg oneerlijk tegenover die bruidspaartjes, die binnenkort in Schiedam gaan trou wen. We roepen die bruidspaartjes dan ook op om de trouwzaal van het stadhuis te boycotten, hoe kun je nou de mooiste dag van je leven doorbrengen aan keukenta fels"? Ineke: „We hadden het koud buffet al besteld, dat smaakt ook niet meer. Bovendien zijn de kaartjes ver stuurd en ook de taxi's gereserveerd. Hoe moet dat nou...?", vraagt zij, terwijl ze hulpeloos naar Gerard kijkt Ook Schiedammers, die niet gaan trouwen, kunnen la ten weten dat zij het met de verandering van de trouw zaal niet eens zijn. De actiegroep vraagt iedereen een kaartje naar het stadskantoor te sturen met de tekst: „Keukentafels, nee!", ter attentie van wethouder Chris Zijdeveld. Het protestprogramma van aanstaande zondag begint om half twee. Het is dan verzamelen in café 't Raad huis op de Grote Markt, Om twee uur begint de demon stratie en er wordt als symbolisch gebaar een verlept bruidsboeket neergelegd op de trappen van het stad huis. Ook zullen er gratis bruidssuikers en beschuit zod der muisjes worden uitgedeeld. Het actiecomité heeft inmiddels al verschillende solidari teitsverklaringen ontvangen. Horecabedrijven in de bin nenstad zijn het met de actie helemaal eens. Nu er met de veranderde trouwzaal minder huwelijken worden ge sloten in het stadhuis, bestaat de vrees dat de omzet door de terugloop van het aantal recepties ook zal da len. Schiedam Oud-werkne mers van Gusto hebben een oplossing bedacht voor de problemen rond de sterk veranderde trouwzaal van het, oude stadhuis. „Nu de zaal in het stadhuis vol staat met formica-tafels en oranje kleedjes, zal moeten wor den uitgekeken naar een alternatieve trouwzaal waar de huwelijken nog in stijl kunnen worden vol trokken", vertellen zij. „De ontvangsthal van het Gus- to-kantoorgebouw lijkt mij daar uitermate geschikt voor. De zaal is vol hout en bevat een werkelijk schitterende glas-in-lood- koepel. Ideaal voor het voltrekken van een huwe lijk dus". UillllUlllllllllIUllIUUllllllllllllUllilIllUllUluiiii!^ Gerard Smid en Ineke ten Have, een van de toekom stige bruidsparen: „Wij willen niet trouwen in een kantine!" 51inil!llllll|!llll!!llll(lilli|jlII!ll[l[inil]iniII!ir::n!!I>>I,>''!:;iiillH]||l!lllll]l!l!lll|[l]|ll!lllll!lll|jn!IIl(lI[[lllll!!ll[l]lll[l[[limi)lllllll[[ltl]!l[II!!llf!llli[[(l[IIllllll!!llllittll]lItQllillll!IIIIUIIlllliimiU[lli5 ADVERTENTIE Drie jongens die een centje bij wilden ver dienen zijn in Hoek van Holland van een koude kermis thuisgekomen. Zonder daarvoor ge vraagd te zijn „pasten" zij op geparkeerde au to's. Wanneer de eige naar van de betreffende auto weer terugkwam en in zijn voertuig wil den stappen, eisten zij geld, omdat zij op de auto hadden „gepast*. automobilist werd zo kwaad, dat hij één van de jeugdige chanteurs zo'n klap gaf dat hij door de voordeur van een woonhuis vloog. Danig geschrokken gingen de knapen er ver volgens als hazen vandoor. De politie heeft het drietal nog niet achterhaald. De automobilist moet wel de schade aan de deur beta len. Schiedam Voor duizenden guldens aan schade is er al aangericht aan de splinternieuwe kleuterschool De Zeven sprong in de Fahrenheitstraat in Oost. Al voordat de officiële opening door gedeputeerde Jo Borgman werd verricht, was de' schade die vooral door opgeschoten jeugd werd aangericht aanzienlijk. Nu is er weer voor vierdui zend gulden „bij" vernield. Acht ventilatorkapjes werden kapot geslagen en tien licht koepels werden, nadat ze eerst netjes waren losge schroefd, ook tot splinters verwerkt- De gemeente probeert om door middel van huis-aan-huis briefjes de ouders van de jeugd opmerkzaam te maken op de vernielingen die wor den aangericht Onderwijscon- sulent Lex Tigges: „Het is toch zonde als er voor een paar duizend gulden aan schade wordt aangericht Voor dat geld zou een school een heleboel kunnen doen". Na een eerste brief liep het aantal* "vernielingen inderdaad wat terug. Maar dat effect was al snel weer afgelopen. De opgeschoten jeugd is weer vol ijver bezig met nog snel-" Ier af te breken wat net is opgebouwd. Een nieuwe huis-aan-huïs brief moet de vernielingen de finitief stoppen. Gedeputeerde Borgman had daar tijdens de officiële opening vorige week goede hoop op. „Kinderen schoppen er in het begin wat tegen, sprak Borgman, „maar zoiets moet als een kinder ziekte worden beschouwd. Na een paar weken is het nieuwe eraf en zullen de vernielingen teruglopen." Hoek van Holland In een sloot tussen de Nieuwlandse- dijk en de Haakweg in Hoek van Holland is een handgra- naat uit de tweede wereldoor log opgevist Het projectiel kwam bij baggerwerkzaamhe- den boven water. De politie en de explosieven opruiming sdienst hebben rich over de granaat ontfermd. onze, op dit gebied toch wel ingewikkelde, samenleving. Dat is wat het boekwerkje te bieden heeft Achtereenvol gens komen aan de orde: ar beid en beroep; gemeente; huisvesting; informatie en ad vies; levensbeschouwing; maatschappelijke dienstverle- i ning; milieu; onderwijs; oude- j renwerk; politieke partijen;' =jj i recreatie; sociaal culturele ac- S I tiviteiten; volksgezondheid; vormingen cultuur. Het zou niet gek zijn als elke Vlaardinger een exemplaar varx deze welzijns-bijbel in huis had. Voor de prijs hoeft men het niet te laten: één gulden kost dit waardevolle boekwerk. Het is verkrijgbaar bij de volgende adressen: Stichting Welzijn, Oosthaven- kade 31; Instituut Burgerraad slieden, Schïedamseweg 67; V.V.V. in de Visbank; Bureau Voorlichting van het Stad huis; Boekhandel Den Draak en Het Vlaardings Dagblad, Brede Ha venstraat 6. Vlaardingen Boer Van Woerden, regelmatig in het nieuws vanwege zijn agrari sche activiteiten in de Vlaar- dingse Broekpolder, blijkt zich soepel aan te passen aan veranderende standpunten ten aanzien van rijn bedrijf. In een brief aan het college van b en w van Vlaardingen laat hij weten graag In aan merking te komen voor een stuk van het Broekpolderbos, met als verduidelijking, dat hij dan wel bosbouwer wordt. Het is bekend dat boer Van Woerden pas uit de Broekpol- i der gezet kan worden als er j een bestemmingsplan is, waarin wordt aangetoond dat de grond nodig is voor Vlaar dingen. Op dit moment kan noch de gemeente Vlaardin gen, noch het rijk iets onder nemen tegen de verbouwing van produkten op de giftige grond van de Broekpolder, deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch kiieuwsblad a #SjWö|SaaB^ gar- r voor m ij m.i.v. O abonnement per kwartaal #42,20 D abonnement a #14,33 per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is de eerste twee weken ontvang Ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daama zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834. 300QVB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1