''Wij vechten niet tegen Koningshoek maar voor ons eigen centrum... Hoofdinspecteurs au officeel weg Winkeliers oude centrum Maassluis: m 99 9 Zilveren' Han Spruijt kwam handen tekort MAANDAG 2 APRIL 1979 Visspullen gestolen A "i:x BBS®» Tê$mH Auto botst drie keer Tubero va nu in Oost Bureau Paspoorten langer open MARIFOON VERDWENEN Astma Fonds vraagt hulp Vergadering Vrouwenraad VD/SC/WW 3 i-mmümémt. M dh i 'j 'v~l y i(v -> hteti^StesSBg Schiedam Twee werpmo- lens zijn gestolen bij een in braak m een kelderbox in de Klaas Katerstraat in Nïeuw- land. De inbrekers hebben waarschijnlijk met een valse sleutel de kelder betreden. De waarde van het vismateriaal bedraagt ongeveer honderd tien gulden. Eigenaar was de 58-jange P. J. R. Onbekenden hebben een in de Dwarsstraat in de Gorzen geparkeerde auto beschadigd. De achter lichten van de Citroen wer den vermeld, rechterspatbord en een portier werden van een paar deuken voorzien De eigenaar van de auto, de 35- jange M. van O. uit Voor schoten, heeft aangifte van de vernielingen gedaan bij de oolitic. Schiedam In een wanhopi ge poging een botsing te ont wijken heeft een beschonken Rotterdammer m de Nieuwe Maasstraat één personenauto, twee gevelkachels en een ka belkastje van de centraie-an- tenneinnchting geramd. De 23-jarige AAG. wast met deze manoeuvre wel de auto te ontwijken die geen voor rang verleende. De politie heeft de Rotterdammer mee genomen naar het bureau voor een bloedproef. De grootte van de schade is niet bekend. De groei geschiedt in Koningshoek met het pistool op de borst". de steriele indruk, die het centrum Koningshoek na slui tingstijd maakt en de ten op zichte van woongebieden geï soleerde ligging. Versterking van de woonfunctie zal ertoe bij moeten dragen dat ook na zessen van een 2ekere leven digheid sprake is. Daarnaast moet volgens het rapport ook het karakter, dat „bepaald wordt door een zakelijke doo sachtige winkelbebouwing en grote parkeervelden", gewij zigd worden. Beoogd wordt daarom een geleidelijk groei proces. „Een meer natuurlijk groeiproces, zoals men ook in bestaande stadscentra kan waarnemen (zie de oude Maassluise binnenstad)", ver meldt de herziening van het bestemmingsplan. Waarmee bij dergelijke ruimtelijke pro cessen dan wel rekening moet worden gehouden, 2ijn de ge vestigde belangen, in dit geval de belangen van de winke liers in het oude centrum, dat volgens de plannen moet de graderen, xran hoofdwmkel- ccntrum tot een „fors wijk winkelcentrum'al blijft het dan door de historische sfeer aantrekkingskracht uitoefenen op mensen uit de andere wij ken. Piet 't Hart (links) en Siem Verkade in het hart van het oude winkelcentrum van Maassluis. Maassluis Het oude cen trum van Maassluis is van oudsher een winkelcentrum geweest, dat een functie had voor de gehele stad, In plano logische termen noemt men zo'n complex van winkels dan hethoofd winkelcentrum". Het gemeentebestuur heeft ja ren geleden Koningshoek aJs het nieuwe hoofdwinkelcen trum van Maassluis aangewe zen, hetgeen inhoudt dat de „Oude Stad" deze functie zal verliezen. Als reden voor deze functieverschuiving wordt het igebrek aan ruimte voor de ,bouw van „grootschalige cen trumelementen" genoemd, ^waarbij bijvoorbeeld gedacht ,kan worden aan grote waren huizen, een stadskantoor, een postkantoor en andere gebou- .wen, die als mensentrekkers beschouwd worden. Het is een noodzaak in een groeien de stad dergelijke „grootscha lige elementen" in het leven te roepen om het voorzienin genniveau op peil te houden. Een tweede reden die volgens het bestemmingsplan tot een functieverlegging noodzaakt, is de verkeers- en parkeersi tuatie in het oude centrum. In een herziening van het be stemmingsplan wordt geschre ven. dat de omvang en het realiseringstempo van de in Koningshoek bedoelde winkel voorzieningen achtergebleven zijn bij de plannen. Meer on vrede over de ontwikkelingen komt in het rapport naar vo ren. Zo wordt eesproken over Pistool op de borst De winkeliers van het oude centrum vinden echter, dat de gemeente hen tegen werkt zich ook in de nieuwe situatie volledig te ontwikkelen. Piet 't Hart. een van de winke liers: „De groei geschiedt in Koningshoek met het pistool op de borst, terwijl wij van zelf groeien, al moeten we te gen de stroom inroeien. We vechten niet tegen Koning shoek, maar voor ons eigen centrum. Je krijgt echter de indruk, dat Koningshoek er moet komen zoals de gemeen- door Jan Schrijver te dat in haar gedachte heeft. En dan geeft het niet hoe, hel doel heiligt de middelen". „Twee jaar geleden was het bijna gelukt ons om zeep te helpen, door de markt een tijdje voor het verkeer af te stuiten. Omzetdalingen van 30 tot 60 procent waren het ge volg. Als dat een paar maan den langer geduurd had, zou het centrum vermoord zijn. Immers, als een aantal zaken verdwijnen, dan heeft dat ook nadelige gevolgen voor de „overlevende" winkeliers", zegt Piet 't Hart. De winkeliers van het oude centrum De Lantaarn hebben in theorie de moge lijkheid het gemeentebeleid vja inspraakprocedures te be ïnvloeden. Dat zou dan kun nen gebeuren via de op ver zoek van de gemeente in het leven geroepen OFM (Onder nemers Federatie Maassluis), welk orgaan een overkoepe lend orgaan van de winkeliers in geheel Maassluis vormt. Dit overleg, dat geleid wordt door wethouder Van der Knaap, voldoet niet aan de verwachtingen van de Maas- sluise middenstand, hetgeen onlangs aan vertegenwoordi gers van de politieke partijen medegedeeld werd. Daarnaast zijn de winkeliers van De Lantaarn ook riet tevreden, over de manier waarop hun ideeén behandeld worden. „De winkeliersvereniging De Lantaarn heeft een tekening laten maken voor de aanleg van een parkeergarage in de binnenstad. Dat ontwerp heb ben we een jaar geleden aan leden van het gemeentebe stuur aangeboden. We hebben er nooit meer iets van ge hoord. We willen eraan mee betalen om zo'n garage wij dachten aan vier verdiepingen met ruimte voor circa drie honderd auto's te realise ren", vertelt Piet 't Hart over één van die ideeeh. Een an der voorbeeld: „We willen hier graag een grootschalig element, ook al is het er maar één, omdat zoiets als een magneet op de mensen werkt. Er is in het oude cen trum nog een stukje over voor de bouw van zo'n ele ment We doen daarom pogin gen om hier een Hema te krijgen, waarvoor het bedrijf zelf interesse heeft. Met judo gebeurt het vaak, dat één partij een worp inzet, maar dc ander door een overname toe te passen als winnaar uit de bus komt...". Angst In bedekte termen geeft Piet *t Hart zijn, angst weer, dat ook dit grootschalige element elders terecht kan komen. „Het is eerder voorgekomen. De Vendet zou aanvankelijk aan de kop van de Nieuw- straat komen", verduidelijkt hij. Siem Verkade, de nieuwe voorzitter van de winkeliers vereniging De Lantaarn, doet ook een duit in het 2akje: „We willen, dat er wat aan de gezelligheid gedaan wordt, maar we kunnen niet veel zelf doen, want als je een steen wilt verleggen, moet je een vergunning aanvragen. Waarom zet de gemeente in Koningshoek bijvoorbeeld wel bloembakken, maar staat er in de Nieuwstraat of op de Markt mets. We streven ook naar de aanleg van een extra bruggetje op de Dr. Kuyper- kade, en als het moet betalen we dat zelf. Maar ook dat bruggetje zit er niet in. Zo is het ook met het voorstel om op zaterdag een bus te laten rijden met een route tussen aüe winkelcentra, hetgeen dan door winkeliers gefinancierd had kunnen worden, vergaan. We hebben dit plan laten schieten, er kwam immers een lokale bus. En die hoeft dan niet op de markt te stop pen, maar toch wel ergens m het centrum". Nog steeds ver bijsterd over de gekozen rou te van de stadsbus vervolgt de voorzitter: „Het is toch een lachertje, dat lijn 59 een stadscentrum niet aandoet. Bij de vaststelling van een route, dient er toch rekening gehouden te worden met de beweging van de mens. Hij rijdt momenteel door buurten, bijvoorbeeld de industrie-wijk, waar weinig mensen naar toe gaan". „De gemeente moet ons niet ais een stiefkind blijven be handelen", vervolgt Piet 't Hart. „Zo wordt ook het par keerbeleid door de gemeente afgestemd op een winkelcen trum van wijk- en buurtver- zorgend niveau. De gemeente houdt vast aan een nul pro cents stadsverzorgende functie van de binnenstad, voor nu en voor de toekomst. We wil len bewezen zien, dat de ge meente het bij het verkeerde eind heeft. Elke voorziening, die we vragen wordt anders van de tafel geveegd met de motivatie dat we alleen van belang zijn voor de wijkbewo ners". „We vragen daarom al een hele tijd om een onderzoek door het ETI (Economisch Technologisch Instituut) Zuid-Holland naar het koop gedrag van de Maassluise consument, dat ongeveer een ton kost. De gemeente hoeft daarvan maar de helft te be talen, omdat de rest door dc middenstand, die weer onge veer tachtig procent subsidie ontvangt, gefinancierd zal worden. Dat onderzoek is dan met alleen van belang voor het oude centrum maar voor alle winkelvoorzieningen in Maassluis, waarbij belangrijke gegevens zijn: waar kopen de mensen, en wat kopen ze daar". Piet *t Hart vervolgt over het gewenste onderzoek, dat in planologische kringen een „Distributie Planologisch Onderzoek" of kortweg „DPO" wordt genoemd: „Als je op koopavond een paar keer tevergeefs de Markt over gereden hebt, op zoek naar een park eer plaatsje, is de kans groot dat de mensen de moed opgeven en bijvoor, beeld even naar Vlaardingen rijden. Ook dergelijke gege vens moeten hard gemaakt worden. 2e heeft een onder zoek van het ETI in het West- land uitgewezen, dat heel wat mensen uit dat gebied naar de Maassluise binnenstad ko- m en om te winkelen". „We hopen, dat de uitkomsten van zo'n planologisch onder zoek een positievere houding bij de gemeente ten opzichte van het oude centrum teweeg brengt, want je mag niet ver geten dat we aan 350 vaste en 80 parttime krachten werk bieden, en dat er van de in het totaal 26.000 vierkante meter verkoopvloeroppervlak' te m Maassluis, 13.000 vier- kante meter in de binnenstad en directe omgeving liggen, j Koningshoek komt op de tweede plaats met 8500 vier- j kante meter". i Schiedam Het Tuberova- onderzoeksbureau in Schie dam-Noord is verhuisd naar de Prinses Beatrixschool in de Buys Ballotsmgel in Oost. Het onderzoek m het Kruisge- bouw aan het Bachplein is vrijdag afgesloten. Iedereen, ook m Schiedam-noord, die alsnog aan het borstonder zoek voor mannen en vrou wen boven de veertig jaar wil deelnemen kan, ook zonder oproep zich naar de Beatrix school begeven. De opening stijden zijn: maandag, woens dag en donderdag van twee tot vijf en van zes tot halfne- gen. Dinsdag en vrijdag is de school voor het onderzoek ge opend van half tien tot twaalf en van twee tot vijf. Tot 12 april zal het onderzoek voort duren. Peter Broeders en Wek van der Veen, hoofdinspecteur van de Sehiedamse politie, na wen-vrijdagmiddag offi cieel afscheid van de sfad. Tijdens een rede lik bezochte receptie in «e kantine van het hoofdbureau in de Lan ge Nieuwstraat was er voor iedereen gelegen heid de beide hoofdin specteurs en hun vrou wen de hand te druk ken. Ook de burgerva der, Arie Lems, wenste het duo het beste in hun nieuwe baan toe. Zoals bekend gaat Broeders naar de een-, trale recherche informa tiedienst in Den Haag, en wordt Van der Veen hoofd van de bewa kingsdienst van Philips. Vlaardingen Gedu rende de maanden april, mei en juni (uit gezonderd 7 juni) zal het bureau paspoor ten in Vlaardmgen op donderdagavond van zeven tot negen uur voor het publiek geo pend zijn. Bij het aanvragen van een paspoort of toeristen- kaart wordt men ver zocht om twee recen te pasfoto's mee te nemen, geen kleuren foto's, en eventueel het oude paspoort of toeristenkaart. Kinde ren beneden de zes tien jaar kunnen gra tis worden bijgeschre ven bij het aanvragen van een nieuw pas poort of toeristen- kaart Een paspoort is viif jaar geldig voor alle landen van de wereld en kost 45,50. Een toeristen- kaart (niet voor alle landen geldig) kost 16,75 en is twee jaar geldig. Voor min derjarigen is toestem ming nodig van ou ders of voogd(es). Het aangevraagde docu ment kan na twee da gen afgehaald worden op het stadhuis. Han Sprufjt bekijkt samen met zijn vrouw het boekwerkje, dat ter gelegenheid van zijn jubileum in beperkte oplage is verschenen. VIaardingen De kantine van het nieuwe gedeelte van het stadhuis zat vrijdagmiddag vol mensen, die de Vlaardingse gemeente-voorlichter Han Spruijt geluk kwam wensen met rijn 25-jarig voorlichtersjubileum. Veel journalisten, die vroeger hun regeltjes bijeengaar den in Vlaardingen, gemeenteraadsleden, en collega's van de zilveren voorlichter hoorden talrijke lovende toespraken aan. Cadeaus, bloemen en een speciaal aan Han Spruijt gewijd boekwerkje waren er voor hem en njn vrouw. Na afloop van de toespraken kregen de aanwezigen de gelegenheid om de familie Spruijt geluk ie wensen. In besloten kring kreeg de voorlichter later op de middag het commandeurschap in een bekende Vlaardingse persorde uitgereikt. Vlaardingen Vanuit de stuurhut van het kustvaartuig Peter AIba, dat in de Vlaar dingse Vulcaanhaven lag, is in de loop van vorige week een marifoon ontvreemd. De commumcatie-apparatuur, die een waarde heeft van vierdui zend gulden, is van het model Stomophone 600. Het serie nummer van de installatie is bij de politie bekend. Vlaardingen Voor de orga nisatie van de jaarlijkse col lecte is het Astma Fonds op zoek naar een vrijwüliger- (stcr) in Vlaardingen. Het werk zal in hoofdzaak be staan uit het zoeken van col lectanten en het verzorgen van de publiciteit in Vlaardin gen. De collecte, die dit jaar in de periode van 23 tot 29 apni wordt gehouden, wordt landelijk ondersteund door TV. radio, advertentie en via het bureau van het Astma Fonds te Leusden. De gedach ten gaan uit naar een actieve man of vrouw die enkele uren per dag beschikbaar heeft (of enkele dagen per week) tot eind april. Enige administratieve vaardigheid is noodzakelijk. Bovendien is be kendheid met het plaatselijk verenigingsleven erg nuttig. Nadere informatie kan wor den ingewonnen onder tele foonnummer 033-41814 (tij dens kantooruren kan ge vraagd worden naar de heer R. E. Murk). Vlaardingen De Vlaar dingse Vrouwenraad houdt op 3 april rijn jaarverga dering voor ae leden van de bij de V. V. R. aange sloten vrouwenorganisa ties. De vergadering wordt gehouden in de burgerzaal van het stadhuis en begint om 20 uur. Na het jaar verslag zal na de pauze een inleiding worden ge houden door mevrouw Anne Kee Schil thuis, medewerkster van „kerk en wereld" en secretaresse van de werkgroep „Vrouw in kerk en samenleving" met als onderwerp „Ge loof en Feninisme"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3