S CH IEDAMSCHE COURANT 400 ondergrondse parkeerplaatsen üöl lu-ïm Ziekenhuis krijgt aquarium en vlag „Kort sluiting tussen Maasland en provincie Juwelen- kraak in West College houdt vast aan architectenkeuze Onder stroom Eerste stap Verkeersplan: „Middenstand heeft miiiach- ting voor raad" Urnentuin op begraaf plaats Sehiedamse burgemeester eerste op voordracht irf! t'K 59 Vracht auto te zwaar Dinsdag 3 april 1979 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26334-6 pagina's- Broer*.ve>t 3 - telefoon .irimmivtr.iTit* 2680JH leH.irtie 262566 kl-irhtonriienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De nota parkeervoorzieningen binnenstad Vlaardingen is openbaar gemaakt. Daarmee heeft het college weer een flinke stap gezet op weg naar het autovrij-maken van het centrumgebied. Wethouder Goudriaan verwacht dat nog deze collegeperiode een begin zal kunnen worden gemaakt met de uitvoering van het plan, de realisering van 400 ondergrondse en 400 bo vengrondse parkeerplaatsen, dat een gedetail leerd beeld geeft van de afsluitingen en de par keergarages. Schiedam Voor duizenden gulden aan goud en sieraden zijn ontvreemd bij twee in braken in de Thomas a Kern- pisïtraat in West. De 32-jari- ge mevrouw F. M. L. A. P. zag bij haar thuiskomst dat de achterdeur van haar huis openstond. Aan de aangerichte ravage bemerkte zij dat heel haar huis was doorzocht en uit de slaapkamer bleken haar siera den te zijn meegenomen. De buit bestond uit een gouden ketting, drie gouden ringen, één hanger en twee paar oor bellen, met een gezamenlijke waarde van tweeduizend gul den. Mevrouw G. C. J. van de T. mist na een inbraak op de zelfde dag twee gouden han gers, een horloge, een zegel ring, drie trouwringen, drie paar oorbellen, een zilveren ketting en een ivoren ring. De inbrekers hebben via een bo venlicht aan de achterzijde de woning betreden en hebben de buit wederom in de slaap kamer- vergaard. Vlaardingen Het college van b en w gaat akkoord met het verlenen van een crediet voor het aanleggen van een urnentuin op de begraafplaats Holy. De huidige umenmuur is vastgebouwd aan de aula en moet uitgebreid worden. Het ligt in de bedoeling om, na goedkeuring van het voor stel door de gemeenteraad, op het terrein van de begraaf plaats een tuin aan te leggen, waarin een nieuwe umen muur geïntegreerd opgenomen gaat worden. In het oorspron kelijke voorstel was een ur nentuin met drie muren, opge nomen, maar het college heeft een crediet beschikbaar ge steld van 61,200 gulden, waar voor slechts één muur gereali seerd kan worden. Over het verzet van de 5 middenstad en met name =5 de uitspraken van de H woordvoerder van de actie- groep „Bedrijfsleven tegen afsluitingen" gebruikte Goudriaan de termen „schijnbare eensgezind- heid" en „minachting voor 5 de raad". H Zoals bekend voorziet het parkeerplan in de bouw van een aantal parkeerga- rages, deze zullen naar alle H waarschijnlijkheid gesitu- eerd worden onder de Ioca- ties Afrol, de parkeerterrei- S nen bij hei stadhuis en het i S Schapen weitje. Daar ondcr- n gronds parkeren zal de toe- li; komstige bezoeker van hel Vlaardingse centrum onge- veer één gulden per uur gaan kosten, terwijl boven in gronds parkeren iets meer 5= dan vijftig cent zal zijn. v? Dc locatie van een onder grondse parkeergarage on der het Veerplein noemde wethouder Goudriaan in strijd met de doelstellin gen van het autovrij-ma ken van de binnenstad. „Kiezen voor de Veerplein- locatie is kiezen voor de oude verkeerssituatie," zei hij. In zijn visie zou een Veerpleinlocatie alleen het grootwinkelbedrijf ten goe de komen. Over het verzet van de middenstand (vorige week kwam als woordvoerder van de actiegroep, de heer Den Draak in deïe krant aan het woord) zei Goudn- aan ondermeer: „Als de middenstand zo doorgaat, draait ze zichzelf de nek om." Hij doelde daarmee op de huidige verkeers chaos, die er op drukke dagen in het centrum heerst Naar zijn mening is de middenstand ook slechts schijnbaar een eenheid. „De acties die nu door de middenstand gevoerd gaan worden dienen alleen maar de belangen van de groot winkelbedrijven." Goudri aan zei zelf over voldoende aanwijzingen te beschikken dat het klemwmkelbedrijf achter het verkeersplan staat. Hij had zelfs goede hoop, dat de middenstand de bouw van de parkeerga rages mede zal financieren. De opmerking van Den Draak dat de raad destijds met verkeerde informatie een besluit heeft moeten nemen over het structuur plan (waarin de aanzetten tot het parkeerplan al aan gegeven zijn) zijn Goudri aan in het verkeerde keel gat geschoten. Uit wat Den Draak zei kon, volgens Goudriaan. grote minach ting voor de raad opge maakt worden. Zoals be kend heeft de middenstand de dubieuze term „proefaf- sluitmg" aangegrepen om alsnog te proberen de ver keersplannen terug te draaien. ..Is de stad van de winke liers of van ons allemaal?" vroeg Goudriaan zich af. Het college kiest voor het laatste. Dat betekent dat het autovrij maken van de binnenstad ook en vooral de bewoners van het cen trum ten goede zal moeten kommen. In een raadsmo- tie van juli 1978 staat dan ook uitdrukkelijk vermeld: ..De bewoners van de bin nenstad dienen niet meer te betalen aan parkeervoor zieningen dan dc overige Vïaardingers". Nieuwe woningbouw in het centrum zal daarom, aldus de nota, gebruik moeten maken van ondergronds parkeren onder de wonin gen. Door dubbel grondge bruik zouden zo ook geen extra kosten gemaakt hoe ven worden. Goudriaan tot slot ver wacht dat de plannen Vlaardingen gezelliger en aantrekkelijker zullen ma ken. Voor een kort historisch overzicht zie pagina drie. Lems naar Zaanstad? ArieLcms Schiedam Het gemeen teziekenhuis is sinds gis teren een vlag en een aquarium rijker. Burge meester Arie Lems ont hulde in de hal van het hospitaal een twee meter lang aquarium en ont vouwde even daarna, sa men met zijn echtgenote een nieuwe vlag met het vignet van het ziekenhuis, die buiten meteen werd gehesen. Met deze-gebeur tenissen begonnen giste ren de feestelijkheden voor het tienjarig bestaan van het ziekenhuisge bouw. De eerste baby, die in het huidige gebouw van het gemeenteziekenhuis is ge boren, was gisteren ook aanwezig. Het is de nu tienjarige Monique Stou- thandel, die samen met haar klasgenootjes en haar onderwijzer de tocht naar het hospitaal had ge maakt Monique kreeg van mevrouw C. de Frel van de directie een hangertje met het vignet van het zie kenhuis. De gebeurtenis sen werden bijgewoond door vertegenwoordigers van de afdelingen van het hospitaal en ook de men sen die wegens ziekte niet in de hal aanwezig zijn, Tientallen fleurige ballonnen geven het al aan: het was feest gisteren in het gemeentehuis, vanwege het tienjarig bestaan van het huidige gebouw. werd afgesloten met het hijsen van de gloednieuwe vlag en het loslaten van tientallen balonnen door Monique Stouthandel en haar klasgenootjes. Daar waren in staat om via de huisomroep het gebeuren te volgen. Het officiële gedeelte van het gebeuren gisterochtend na ging Re^ wat minder officieel nog de hele dag door in het ziekenhuis, zoals directeur De Koning het al zei: „Wij maken er een rommeltje van". Maasland Tijdens het werkbezoek dat mr. Maarten Vrolijk gisteren aan Maas land bracht, kwamen er geen nieuwe aspecten aan het licht omtrent het al dan niet onder water zetten van de Foppenpolder, De commissa ris der koningin was over dit onderwerp tijdens een buiten gewone raadsvergadering ui- 1 terst summier. .Jk ben hier ook niet namens gedeputeerde staten'1, zei mr. Vrolijk meteen aan het begin van de vergadering, „maar op grond van geldende ambtsin structies". Die houden in dat een commissaris af en toe de gemeenten in zijn provincie moet bezoeken. Geen politieke uiteenzettingen of discussies derhalve tijdens die vergadering, alhoewel de drie raadsfracties wel alle tangijzers aansneden. Naast de Foppenpolder waren dat de nieuwe provinciale inde- kig, het woningbouwbeleid en de vestigingsverordeningen, het structuurplan Westland, het gebied Midden-Delfland «t de plaatselijke problema- nek omtrent de reconstructie Commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk tijdens zijn werkbezoek aan Maasland Dij één van de veehouderijen aan de Oostgaag. van de Koningin Julianaweg. Mr. Vrolijk ging wel even in op de beschuldigingen van de provinciale onderzoekcommis sie voor de Foppenpolder aan het adres van Maasland. Ge steld was namelijk, als 2ou Maasland zijn terug gekomen op een in 1975 genomen be sluit CDA-fractievoorzitter W. van Geest benadrukte nog eens duidelijk, dat er door de omstandigheden toen wel over gesproken is, maar er rummer een besluit is gevallen. Mr. Vrolijk noemde de ver wijten nu een kortsluiting tus sen Maasland en het provinci aal bestuur, waarop zeker nog terug gekomen zal wor den. Betreffende de provinciale in deling en sanering van de ge meenten, stelde mr. Vrolijk dat 10.000 inwoners minimaal voor een gemeente een gege ven is van de minister van binnenlandse zaken. „In Zuid- Holland wordt dat nogal met flexibiliteit gehanteerd, 10.000 is geen heilige greep. Momen teel zijn we ook met met het Westland bezig", zo verzeker de mr. Vrokjk nog. „Dat komt mogelijk pas bij een volgend college van G.S." Over de provinciale herinde ling zei mr. Vrolijk, dat Rijn mond zo gauw mogelijk de status van provincie moet krijgen. Het probleem van de financiering van de Westland- se samenwerkingsak tiw teilen ontlokte de commissaris geen toezeggingen: „Dat is een rijk saangelegenheid". Tijdens het werkbezoek werd ook het sport- en recreatie park De Commandeur aange daan, evenals trouwens de Nederlands hervormde en RK kerk, daar mr. Vrolijk een liefhebber is van dergelijke monumentale gebouwen. Een inzicht omtrent de werking in een voor Midden-Delfland ge middeld bedrijf kreeg de commissaris bij veehouderij De Vette aan de Oostgaag. Tijdens de raadsvergadering brachten de dames van het gezelschap een bezoek aan de deze week in de Rozenhof te houden expositie van wand kleden. In raadsvoorstel Muwi Vlaardingen Het college van b en w van Vlaardingen heeft in zijn raadsvoorstel over de architectenkeuze Muwi 1 vastgehouden aan zijn oorspronkelijke keuze. Als de gemeen teraad bij de komende vergadering op 5 april dit voorstel volgt, dan gaat niet het Bureau Van Wijngaarden, Wijand, de voorkeur van de bewoners en van de meerderheid van de commissie stadsontwikkeling, de werkzaamheden In de Bab- berspolder uitvoeren, maar het Bureau Eijkelenboom, Gerrit- se en Middelbeek B.V. In de toelichting bij het raadsvoorstel stelt het college dat het de bevoegdheid heeft om zelfstandig een beslissing te nemen over deze zaak, maar dat het de beslissing aan de gemeente-" raad overlaat, enerzijds omdat de gemeenteraad al ineen eerder stadium bij de architectenkeuze betrokken is geweest en anderzijds, omdat de commissie voor stadsontwikkeling en i volkshuisvesting een beslissing heeft genomen waar het college i het niet mee eens is. Uitvoerig wordt in het begeleidend schrijven aandacht besteed 1 aan de historie van de architectenkeuze voor het Muv.i-1 project Een zaak die de stadsverrueuwingswereld geruime tijd heeft beziggehouden en al voor het nodige oponthoud heeft I gezorgd. Het uiteindelijke voorstel aan de raad wordt vooraf - gegaan door een uit vijf punten bestaande motivering, waarin het college de naar zijn mening doorslaggevende argumenten voor de keuze van het Bureau E. G. M. nog eens nadrukkelijk j vermeldt Het is onwaarschijnlijk dat deze argumenten afwij- ken van de argumenten die wethouder Bas Goudriaan naar voren heeft gebracht bij de commissievergadering, waarin over deze zaak werd gepraat En aangezien het voorstel daar werd aangenomen met zeven stemmen voor en vier stemmen tegen, mag verwacht worden dat de gemeenteraad dit college-voorstel niet of niet zonder meer zal overnemen. Schiedam Het feest, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het gebouw van het gemeentezieken huis is gisteren, be gonnen met een onge val. De microfoon, die in de hal van het zie kenhuis was opgesteld om niets van de toe spraken verloren te la ten gaan, kwam onder stroom te staan toen de heer Scheffcrs van het ziekenhuis het ding lager probeerde te zetten. Door de schok, die Scheffers kreeg, sloeg hij achter over tegen de vloer. Door het personeel werd hij meteen afge voerd en later werd, ook toen bleek dat hij geen schadelijke gevol gen van het ongeluk had opgelopen, voor ai le zekerheid een hartcardiogram geno men. De officiële overdracht van een aquarium aan burgemeester Arie Lems, waarvoor de microfoon stond op- gsteld, ging na het on geval gewoon door, zij het zonder geluidsin stallatie. Schiedam/Zaanstad De burgemeester van Schiedam, drs. A. J, Lems, is voor- gedragen als eerste kandidaat voor het i burgemeesterschap van Zaanstad. De t vertrouwenscommissie uit de gemeente- raad in Zaanstad, die uit zeven fractie leiders bestaat, ziet hem ais meest ge- schikte opvolger van oud-burgemeester R. Laan. 1 Over zijn voordracht heeft Arie Lems inmiddels een gesprek gehad met de commissaris van de koningin in Noord-Holland, R. J. de "Wit. Zaanstad telt ongeveer 125.000 inwoners, en vergeleken met de 75.000 van Schiedam zou dat voor Lems een flinke stap vooruit betekenen. Sinds 1974 is hij burgemeester van Schiedam; hij volgde in dat jaar Harm Roelfsema op. Nummer twee op de voordracht van de vertrouwens commissie is de Meppelse burgemeester Eijsink. Dat aan Lems een voorkeur wordt gegeven, heeft te maken met rijn politieke carrière binnen de PvdA. Volgens de vertrouwenscommissie heeft hij daarin steeds een vooruitstrevende rol gespeeld, fcsjsink daarentegen wordt bestempeld als een meer rechtse PvdA'er. Zaanstad heeft een „rood programcollege", dat gevormd word door PvdA, CPN en een combinatie van PPR en PSP Dit college kant rekenen op een kleine meerderheid m de gemeen teraad van Zaanstad, en de PvdA is er veruit het sterkst vertegenwoordigd. Andere partijen in de gemeenteraad aldaar zijn de WD, het CDA, D'66 en de ZOG. Over de voordracht van Lems zou geen grote verdeeldheid bestaan, maar de leden van de vertrouwenscommissie willen nog niet uit de schobt klappen.p In de profielschets stond wel, dat de nieuwe burgemeester van Zaanstad bestuurlijke ervaring moet hebben in sterk geïndus trialiseerde regio's en dat hij of burgemeester van een middel grote gemeente óf wethouder van een grote gemeente geweest moet zijn. Lems kan op die ervaring bogen: voor zijn Sehie damse tijd was hij een topfiguur m de Rotterdamse PvdA. Doorslaggevend is het advies van de Zaanstedelijke vertrou- I wenscommissie niet Onder anderen minister Hans Wiegel heeft een grotere stem in het kapittel. Bij de PvdA ziet men geen problemen: „burgemcestersspeciaiist" J. T. VeUenga wijst erop dat bij grotere gemeenten vooral politieke factoren een rol gaan spelen, maar in Noord-Holland zouden er voor Lems geen problemen zijn. Nieuwe directeur Am ro-Vlaardingen Vlaardingen De heer drs Vlaardingen. De heer L. Zoor Z. J. HoUesteUe 2al de heer L is benoemd tot Amro-direc- Zoon opvolgen als directe ui teur van het district Krimper. van het Amro-kantoor in aan den Ussel. Schiedam De 22-jarige vrachtwagen chauffeur ILW.S. keek gisteren vreemd op, toen hii zijn gebruikelijke tussen-de- middag-koffie gedronken had. Toen hij terugkwam bij zij» vrachtauto, op de VlaardingerdJjK, bleek de wagen wegge zakt in het wegdek. Tot aan de assen was de glascontainerwagen in de grond Rond half één zakte gistermiddag een vrachtauto met aanhangwagen door het wegdek van de Vlaardmgerdijk. gezakt, en geen beweging was er meer lZi^ïï/5;? J"de 'wlbtigïonaer. Een ta- ke I bedrijf hiel p. Maai een gat in de be- stratmg bleef achter. Met hei incident werd bewezen, dat klachten van bewo nersi van de Vlaardingerdijk over het penaijn.* m£t hit de lacht gegre-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1