Zaterdag open dag glastuinbouw DEUS VRIJDAG 6 APRIL 1979 SC/VD/WW^ yjZZ+i Al in 1921 werden een soort open dagen gehouden, meestal uitsluitend bestemd voor vrienden en kennissen van de tuinder. Op de foto bekijkt men een druivenser- door Frits Baarda Hele gezinnen wandelden vorig jaar over de kaspaden. -y-.w- Honselersdïjk Weinig mensen zullen tijdens het eten van een krop sla stilstaan bij de vraag wat er allemaal voor komt kijken voordat dat product op hun bord ligt. Voor wie zich dat wel eens afvraagt of bijvoorbeeld wil weten hoe het I komt dat een krop de ene dag een kwartje en de andere dag dertig cent kost, is er zaterdag april de gelegenheid om op die vragen antwoord .te krijgen. Dan wordt namelijk voor de tweede maal in het gehele land een groot aantal kassen opengesteld voor publiek. Reden Behalve om geïnteresseerden eens de gelegenheid te geven om zich op de hoogte te stel len van de activiteiten in de glazen huizen is er nog een heel andere reden waarom voor de tweede maal tot de open dag is besloten. De stu dieclubs, die de organisatie van het gebeuren voor hun rekening hebben genomen, hopen dat een bezoek .aan een kas bij de mensen het en- thousiasme zal losmaken om in de tuinbouw te gaan wer ken. Jaap Kester van de Neder landse Tuinbouw Studieclubs, die het evenement van een kamer in de bloemenveiling CCWS coördineert, legt dat als volgt uit; „Het aantrekken van nieuwe arbeidskrachten is natuurlijk niet het hoofd doel van de actie. Vóórop staat dat de Nederlandse be volking de kans krijgt in con tact te komen met de nieuw ste ontwikkelingen in de tuin bouw. Maar in deze bedrijfs tak is nog altijd een grote be hoefte aan vaste arbeids^ krachten en waarom' zouden we dan niet van de gelegen heid gebruikmaken?" De voorzitter van de studie club Westland Noord en orga nisator van Kom in de Kas in het Westland, de heer H. H. M. Koppen, meent dat de vaak erg negatieve publiciteit die de tuinbouw volgens hem krijgt door het houden van open dagen wordt goedge maakt. Ook is hij van mening dat bij niet-agrariërs steeds minder begrip is voor de be drijfstak, die van vitaal be lang is voor de Nederlandse economie. „Wij hopen met deze open dag een bijdrage te leveren aan de image-verbete ring van onze glastuinbouw", aldus voorzi tter Van Koppen. Zoals reeds gezegd is het voor de tweede maal dat Kom in de Kas wordt georga niseerd. Open dagen zijn al meer keren gehouden, maar vorig jaar april werden voor het eerst kassen in het hele land op hetzelfde tijdstip voor het publiek opengesteld. Coor dinator Jaap Kester: „Een dergelijk evenement kan pas goed slagen als het landelijk wordt gecoördineerd. Er is een betere verzorging van de publiciteit mogelijk en dat trekt vanzelf meer mensen". De secretaris van de NTS zegt dat bij zijn weten een project Kom in de Kas uniek is in Nederland. ,Jk zou geen bedrijfstak weten die mensen zo direct betrekt bij zijn werkzaamheden". De open dag van vong jaar Onder het motto Kom in de Kas kan de Nederlandse be volking in elf gebieden ken nismaken met tuinders en hun dagelijks 'werkterrein. Duizenden mensen worden van tien tot vijf uur verwacht tijdens de open dagen, die worden gehouden van Lim burg tot Groningen, maar die voornamelijk zijn geconcen treerd in het westen van ons land. Uiteraard is ook het Westland bij de actie Kom in de Kas betrokken. Met bussen zal vanaf veiling Noord te Poel dijk iworden vertrokken naar twee tuinbouwgebiedjes.te we ten de Zwethlaan in Honse lersdïjk en Madestein, dat on der de rook ligt van Den Haag. De bedrijven in die ge bieden. kunnen ook wel zon der bus worden bezocht, maar de organisatie vreest dat de parkeergelegenheid bij de tuinderijen gering zal zijn. Vandaar dat dit jaar voor een centrale verzamelplaats is ge kozen. Pijnacker Het tuinbouwgebied rond Pij- na cker is ook in het program ma opgenomen. Daar zijn op 7 april de tuinbouwbedrijven aan de Molenlaan voor bezoe kers opengesteld. Tevens is een aantal boerderijen opge nomen in de route die voor de wandelaars is uitgezet. Het gebied is met auto's te berei ken. Op de tuinderijen krijgen de belangstellenden alle kans om te zien hoe de tuinbouwpro ducten van een klein plantje opgroeien tot eetbare artike len. Getoond wordt wat er al lemaal aan te pas komt om het product tot volle wasdom te laten komen: de door com puters begeleide klimaatbe heersing, de vooruitstrevende besproeiing en ook zaken als biologische bestrijding, die als alternatief kan fungeren voor de chemische behandeling van ongedierte op de gewas- sen. Uiteraard zullen de kwe kers ook tonen welke soorten groenten en bloemen tegen woordig in de kassen worden grootgebracht 'De Westlandse bezoekers wor den na hun bezoek aan de kassen aan de Zwethlaan en Madestein in de gelegenheid gesteld ook een kijkje te ne men in veiling Noord. Daar is ander meer een kleine exposi tie, waar instellingen als de stichting Tuinbouwhistorie present zullen zijn. Gastvrou wen zullen de mensen weg wijs maken en van folders voorzien. Een speciale „attrac tie" is het zelf kopen van een bosje bloemen door een druk op de knop van de veiling- klok. Ook wordt de mensen de film „Een maaltijd van morgen" getoond en kan men kennismaken met een perk- ptanlenkeuring. deed ongeveer tachtigduizend mensen besluiten een kijkje te nemen bij de tuinders. De organisatoren hopen dit jaar op tenminste hetzelfde aantal •Maar veel zal afhangen van het weer. „Slecht weer is uit eraard helemaal funest, maar het mag bijvoorbeeld ook weer niet te stralend worden, anders wordt het te heet in de kassen en daar zijn de meeste mensen niet aan ge wend", vertelt Jaap Kester. De studieclubs hadden vorig jaar de aandacht gericht op een gebied bij 's-Gravenzande en het tuinbouwgebied Sion, gelegen tussen Rijswijk en Delft Op elk van de open da gen kwamen achtduizend mensen af. Om te voorkomen dat de organisatoren in die gebieden elk jaur in de weer zijn, is dit jaar voor een tweetal andere tuinbouwcen tra gekozen. Sion met name had al een behoorlijke reputa tie als opendag- gebied opge bouwd. Op al te veel bezoekers wordt dit jaar, hoe vreemd dat ook mag klinken, niet gehoopt. NTS-secretaris Jaap Kester verklaart dat;" Hoe meer mensen langs komen, hoe minder van het directe con tact tussen de tuinder en de bezoeker terecht kan komen. Juist het individuele aspect maakt de open dag zo aan trekkelijk". Direct na de open dagen van vorig jaar zijn vertegenwoor digers van de organisatie uit alle regio's bij elkaar geko men om te trachten lering te trekken uit gemaakte fouten. Toen bleek onder meer al dat het inzetten van bussen een oplossing zou kunnen zijn voor de parkeerproblemen bij de tuinderijen. Regelmatig is het comité Open Dagen daar na bijeen geweest De werkelijke organisatie komt echter aan op de laatste' weken voor het gebeuren. Jaap Kester, die de kontakten met de diverse organisatoren vanuit de Honselse bloemen veiling onderhoudt: „Het voornaamste werk ligt in de regio zelf. Ik geef goeie tips door of schrijf de persberich ten". Hij wordt daarbij behol pen door het nieuwe West landse promotiebureau West land Promotion, dat voor een deel van de publiciteit zorg draagt Jaap Kester wil duidelijk rijn over de opzet van de actie Kom in de Kas: „Het is echt niet de bedoeling dat bet een reklame wordt in de sfeer van: eet meer groente of koop eens een bloemetje. Als de mensen in de kas zijn ge weest, gaan ze echt niet meer sla eten". Hij verduidelijkt het doel van de landelijke ac tie nogmaals met een con creet voorbeeld: "Als mensen langs de kassen rijden, dan hebben velen nog het idee dat daarachter tuinders met hun handen in de grond wroeten. Ze weten meestal nauwelijks hoe vooruitstrevend de midde len zijn die hen ten dienste staan. Maar voordat een krop sla er uit ziet zoals ze in de winkel ligt, is daar heel wat moeite aan voorafgegaan". Landelijk coördinator Jaap Kester wijst op het affiche dat overal is opgehangen. Veel mensen die de kassen eens van binnen kwamen bekijken. Dat was het beeld van de vorig iaar gehouden open dag in de Nederlandse kassen. iti.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4