r Controle door gemeenteraad achteraf onmogelij Hoe gaat dat met 'n bouw vergunning 99 Vooral brommers in trek bij jong inbrekersduo Indieners bezwaarschrift tegen bus 59: Bruidsparen voorlopig niet in Grote Kerk mms Ook hofje voor Laurens Coster? Vrouwencafé gesloten t/// kelders in Schiedam en Vlaardingen: Woonwagenkamp krijgt verwarming 6 man in de fout Zuiderkwartier geen diploma {Ruiten in bij arbeidsbureau Man schopt deuk in rijdende auto SÊS DINSDAG 10 APRIL 1979 VP/SC <WW 3 f- Schiedam Met de aanhou ding van twee jongens van 15 en 16 jaar heeft de Schie» damse politie een hele reeks inbraken in Schiedam en Vlaardingen weten op te los sen. Het onderzoek duurt nog voort, maar tot nu toe heb ben de twee knapen 26 inbra ken bekend, waaronder 21 in kelders. De helft van het aantal inbra ken, vond de afgelopen twee maanden in Schiedam plaats. Elf maal werd in Vlaardingen een kraak gezet en zowel in Maassluis als in Recuwijk werd één maal toegeslagen. Meestal ging het de twee jeugdige Schiedammers om bromfietsen. Het is nog niet bekendgemaakt, wat er met de brommers en de overige buit gebeurde. Vooral in do noordelijke wij ken van Schiedam en Vlaar dingen ging het jonge duo op het inbrekerspad. De brom mers moesten dan ook vooral uit kelders worden gestolen. Schiedam Koud zal het niet lang meer zijn in het Hof van CjTene. Die voorspelling ligt natuurlijk voor de hand, nu bij steeds meer café's de terrasstoeltjes buiten gezet worden, maar in elk geval is cr op het woonwagenkamp een stellige zekerheid dat het in hun Hof niet langer onbehaaglijk zal zijn. De gemeente schenkt name lijk een complete nieuwe een- Alcoholcontrole: Vlaardingen Tijdens een regionale alcoholcontrole, die in het weekend werd gehou den, heeft de Vïaardingse po litie 46 automobilisten aange houdenen gecontroleerd. Bij deze steekproef kregen twee bestuurders een proces verbaal wegens overtreding van het bekende artikel 26 van de Wegen- Verkeerswet, terwijl aan vier automobilis ten een rijverbod voor een bepaalde tijd werd opgelegd. Schiedam Het Zuiderkwar tier krijgt geen cafévergun ning. De wijk vereniging van de Gorzen, die een ontmoe tingsruimte heeft in een voormalige school aan de Dwarsstraat, zal dus voorlo pig nog geen drank mogen slijten aan de leden en ande re bezoekers. {Dat'komt, omdat er nog nie- Imand is die voldoende kennis Jheeft van het cafébedrijf. {Daarom zal een van de leden [hel vereiste vakdiploma gaan [halen, en dan zal.het Zuider kwartier alsnog die vergun- jning aanvragen. Schiedam Met straatstenen zijn zondagavond drie niitcn van het arbeidsbureau in Groenoord ingegooid. Wie dat gedaan heeft, is niet bekend, maar het schijnt dat een be woner van de Valeriusstraat een paar kwajongens zag weglopen, juist voordat dc politie op het alarm afkwam. Gisteren heeft het personeel van hét gewestelijk arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg-Noord - overigens niet op de tocht ge zeten, want 's ochtends wer den meteen al nieuwe ruiten ingezet, twee van 60 bij 80 centimeter en één van 150 bij Schiedam Het voorbijrij den van enkele mensen, die op de rijbaan liepen, Is de 22-jarige automobiliste S. J. Ib uit Rotterdam niet een voudig afgegaan. Toen zij zondagavond in haar Opel Kadett op de Mgr. Nolens- laan reed in de richting van de Nieuwe Damlaan, liep on verwachts een aantal mensen de straat op. Eén van hen gaf een harde trap tegen het portier van de auto, waarna de jongedame er hevig geschrokken met grote snelheid vandoor ging - naar de politie. Daar deed zij aangifte van de vernieling. De schade wordt geraamd op duizend gulden. trale verwarming aan het cen trumgebouw op het kamp aan de Schiekade. Die installatie kost twaalf mille en komt er, omdat de oude verwarming sketel met buizen en al kapot- gevroren was. Dat gebeurde twee maanden geleden, toen door een elektrische storing op het kamp de verwarming uitsloeg cn de vorst meedo genloos kon toeslaan. zoals in Schiedam aan de Mo- zartlaan, tweemaal aan het Henriëtte Bosmansplein, voorts aan de Toon Verheijs- traat en in Vlaardingen en in Vlaardingen aan de Zwalu wenlaan. Ook in de Seringen flat in Maassluis troffen de twee een bromfiets naar hun zin aan. Het ging hen niet uit sluitend om de duurders mer ken. Ook werden oude, twee dehands brommers meegeno men. Hun voorliefde voor bromfietsen deed de twee jon gens vorige week de das om: bij het station Schiedam/Rot terdam-West werden zij op heterdaad door surveillerende politieagenten betrapt, toen zij aan het slot van andermans brommer stonden te morre len. Sinds die tijd zijn zij op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwestraat verhoord. Naast verdere diefstallen uit kelders, van vooral limonade, helmen en lampen en ook een verre kijker, kwamen ook twee in braken aan het licht waarvan bij de politie nog geen aangif te was gedaan. Het gaat daar bij om twee tenten en vier helmen, die alle uit kelders aan het Johann Straussplein zouden zijn gestolen. De poli tie verwacht nog een melding van de rechtmatige eigenaars. De bus werd op 10 maart door protesterende bewoners tegengehouden. Maassluis Ifet bustraject van de NV Verenigd Streekvervoer Westnederland, dat een verbinding voert tussen Maassluis en Maasland, lijn 59, werd op 10 maart feestelijk in gebruik genomen. De „stadsbus" is echter niet door de gehele Maassluise bevolking met gejuich ontvangen. De bewoners van de Lijsterlaan maakten tijdens de openingsrit kenbaar, niet verheugd te zijn lijn 59 in „hun" straat te krijgen. Zij tooiden de Lijstertaan met spandoeken en blokkeerden de straat, zodat de twee bus sen met 'genodigden niet dc vastgestelde route konden rij den. Bewoners van de Lijster laan en omgeving hebben ook officieel beroep aangetekend bij de minister van verkeer en waterstaat, Tuynman, te gen de routering van buslijn 59. De opstellers van het beroep schrift, EUy Leijendekker en Joop van den Broek, hebben inmiddels ook de overwegin gen waarop het gesteund- wordt geformuleerd. In een tiental punten komt onder meer ter sprake, dat de route ring niet in overeenstemming De Hervormde Gemeente Schiedam hoopt dat de restauratie van de Grote Kerk snel achter de rug is, anders gaal straks alles de mist in. „Voor de kerk trouwen1 kart er nu al niet meer. Schiedam Zolang tie restauratie van het berkdak duurt, kunnen bruidsparen niet in dc Grote Kerk te recht om hun huwelijk te laten bevestigen. „Het is steeds een geklop en gehamer, wat een dergelijke dienst ernstig zou verstoren," meldt het college van kerkvoogden in het gisteren verschenen maandblad van de Hervormde Gemeente in Schiedam. Hervormd Schiedam, zoals dit blad heet, laat weten dat huwelijksbevestigingen wel kunnen plaatsvinden in de Opstandingskerk. Ook kunnen afspraken worden ge maakt op het kerkelijk bureau aan de Lange Kerkstraat 35. Overigens heeft de Hervormde Gemeente Schiedam na de teleurstellende opbrengst van het dakconcert van co mité Schiedam Zingt weer een financiële opkikker ge kregen. De Hervormde Gemeente Kethel heeft namelijk voor de restauratie van het dak van de Grote Kerk een bedrag van bijna vijfduizend gulden geschonken aan de Hervormde Gemeente Schiedam. Dat geld is afkomstig uil een fonds voor bestemmingen buiten de Kethelse ge meente. Met die transactie is het fonds meteen opgehe ven. Schiedam Bij gemeentewerken piekert directeur Harm de Block erover, of het inderdaad wel zinnig is om wekelijks een lijst te publiceren met aanvragen van Schiedammers voor al lerlei bouwvergunningen. Zoals het nu gaat, komt er al leen maandelijks een publica tie van een lijst waarop de verleende bouwvergunningen staan. Maar vanuit de raads commissie voor ruimtelijke Schiedam Binnenkort krij gen de bewoners van het hof je achter de Singelkerk zeker heid over hun adres. Als de raadscommissie voor ruimtelijke ordening weer vergadert in het oude stad huis, zal namelijk het voorstel op tafel komen van twee be woners van het hofje, Bart Overzier en Ben van der Knaap. Zij hebben enkele na men voorgesteld, waaronder Kepplerhofje en Van dén Burchhofjc. Het zit erin. dat de commissie een van die adviezen zal over nemen Laurens Costerhofje gaat het rijtje huizen achter de Sintegkerk dan heten. Die naam werd voorlopig uit verkoren om het de PTT niet moeilijk tc maken, want het hofje wordt momenteel aange duid als Laurens Costerstraat 2-kleïn. Voor de bewoners zal het hebben van een eigen identi teit, zoals Overzier en Van der Knaap dat noemen, pret tiger zijn. Wel maakt een nieuwe naam een „verhuisbe richt" noodzakelijk. Wie nu woont aan de Laurens Costerstraat 2-klein 1, woont straks in het Laurens Coster- hofl. ordening is het verzoek geko men om niet de verleende vergunningen maar de aan vragen te openbaren, en dan met een hogere frequentie. Dat zou volgens sommigen de voorlichting doen verbeteren, omdat Schiedammers dan eerder kunnen zien wat er met hun aanvraag waar en wanneer te gebeuren staat. Nu beeft wethouder Chris Zijdeveld het eens aan De Block gevraagd, en de direc teur gemeentewerken dubt er momenteel over. Bij die lijst van aandragen komen zoveel niemendalletjes voor, dat pu blicatie ervan op de gemeen telijke voorlichtingspagina in Het Nieuwe Stadsblad best wel eens te veel van het goe de zou kunnen zijn. is met het verkeerscirculatie plan, zoals dat in 1976 opge steld is door het adviesbureau Dwars, Heederik en Verhey uit Amersfoort. Met het uitge brachte advies, dat onder meer handelt over de te kie zen route voor het openbaar vervoer, is de Maassluise ge meenteraad op voordracht van burgemeester en wethou ders accoord gegaan. Minder gewenst Zo vermeldt het rappot van Dwars, Heederik en Verhey, dat busverkeer niet harmo nieert met het karakter van een woonomgeving en dat om die reden een route via do Lijsterlaan minder gewenst is. „Een lijnvoering via de Lijs terlaan leidt tevens tot een minder goede bediening van de Burgemeester Zaneveld- straat en omgeving, terwijl de bediening van de relatie van dit gebied met een NS-station een duidelijke wens is", aldus een volgende conclusie uit het verkeerscirculatieplan, dat zelfs de instelling van een lo kale lijn voor het huidige Maassluis ontraadt Joop van den Broek, één van de opstellers van het beroep schrift, heeft bij Westneder land een gesprek gehad met regiochef Van der Lugt „Uit dit gesprek is me duidelijk geworden, dat tijdens bijeen komsten van de gemeente Maassluis en het bedrijf West nederland dit rapport nimmer ter sprake is gebracht, terwijl ik uit een telefonisch contact met de heer Van Trigl van de Rijksverkeersinspecitie ver nam, dat ook hem het rap port niet bekend voorkwam", zegt Joop van den Broek. „Het wekt mijn verbazing, dat een dergelijke dure analyse die ondermeer handelt over o- penbaar vervoer niet wordt besproken bij onderhandelin gen betreffende de lijnvoering van lijn 59. Ik spreek met op zet over lijn 59 en niet over de „stadsbus". De rijksver keersinspectie heeft mij op de vingers getikt ten aanzien van het gebruik van het woord „stadsbus" omdat het in hun visie een interlokale buslijn betreft", aldus de opsteller van het beroepschrift- De gekozen route van lijn 59 Joop van den Broek: „Ge schokt door gevolgde proce dure. is volgens de overwegingen van het beroep niet in over eenstemming met de door wethouder Han Mummelen tij dens een voorlichtingsavond gedane toezeggingen Maas sluis West verkeersluw te ma ken. „En ook deze toezeggin gen zijn nooit ter sprake ge bracht tijdens de meer dan één jaar durende besprekin gen over de routering van de buslijn", is de conclusie van Joop van den Broek. „Die be sprekingen over de definitieve routevoering tussen de ge meente, de Rijksverkeersin spectie en Westnederland wa ren trouwens in september 1978 al beëindigd, zodat wet houder Hummelen de busrou te eerder in de gemeenteraad ter sprake had kunnen bren gen. Tijdens de besprekingen hadden de resultaten daarvan reeds aan de leden van de commissie voor verkcersaan- gelegenheden meegedeeld kunnen worden. Ik ben als inwoner van Maassluis ge schokt door de gevolgde pro cedure voor een dergelijke belangrijke aangelegenheid als de invoering van een bus dienst". „Westnederland heeft mij bevestigd dat in juni een kleine bus wordt ingezet op het traject. Wat het bedrijf echter niet kon bevestigen was dat deze „achtmeter"-bus- sen gemakkelijker verkeers- barrières kunnen passeren. Wel is me daar verteld dat Westnederland weigert om een drempel in een route op te nemen", zo wil Joop van den Broek nog kwijt over zijn gesprek bij Westnederland, „Ik mocht bij het vervoersbe drijf echter niet inzien over welke alternatieven er gespro ken is en wat de bijbehoren de explitatierekeningen zijn- Die mogelijkheid is daarnaast ook niet door de gemeente Maassluis verleend". In het beroepsschrift wordt daarom ook gesproken over het feit dat van daadwerkelijke con trole door onder andere ge meenteraadsleden zelfs ach teraf geen sprake is". Gebrek aan inspraak •Verdere bezwaren die naar voren komen in het aan de minister van verkeer en wa terstaat, Tuynman, gerichte schrijven betreffen het gebrek aan inspraak door belangheb benden, het feit dat een aan tal belangrijke centra niet worden aangedaan (de bejaar dencentra „De Vloot" en „De Schutsluis" en het gezond heidsgebouw aan de Vloot), het feit dat voor de jeugd ge creëerde speelvelden en een kinderboerderij niet meer „kindervqilig" kunnen worden genoemd cn het ontbreken van de noodzaak dat de bus beide stations, liggende aan dezelfde spoorbaan, aandoet. Daarnaast had volgens het beroepsschrift het weren van doorgaand verkeer gereali seerd kunnen worden, indien de bus door een kleiner ge deelte van de Lijsterlaan zou rijden. Voor Westnederland hoorde dit. indien het tijdig ter tafel zou zijn gebracht, niet tot de onmogelijkheden. De opstellers van bet be- rocpsscbrift, die gesteund worden door zeventig onder tekenaars, beogen meer te be reiken dan schorsing van de uitvoering van de huidige be schikking. „We hopen, dat het beroepsschrift en haar overwegingen de gemeente raad aanleiding geeft zich te realiseren, dat er wat ver keerd is gegaan in de proce dure. En dat het een aanzet betekent voor een betere aan pak in de toekomst, waarbij dan alle belanghebbenden zo veel mogelijk gehoord wor den en waarbij ook de aspec ten die wij aandragen geho noreerd worden", aldus Joop van den Broek. Vlaardingen Het vrouwencafé, dat elke vrijdagavond draait in buurthuis De Haven op het Weeshuisplein, aal vrij. dag 13 april gesloten zijn. In het paasweekend trekken veel vrouwen er met hun gezin op uit, zodat op die vrijdag een minimaal aantal bezoekers te verwachten zou zijn. Op 20 april is het vrouwencafé vanaf 20.30 uur weer geopend. De week daarna, de 27ste, wordt de film „Die Macht der Marmer ist die Geduld der Frauen" ver toond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3