Een lange weg naar huisjes PvdA neemt afstand van notitie Bakker/Konings 1 Blokje ^.fond^ PEUGEOTSE OMDAT WE WETEN WAT EfeN PEUGEOT-RIJDER TOEKOMT. Voor de raad ermee b^.sb Late reactie op rel rond museum Begroting >v j, *s middags Bameveld: nieuwbouw Apeldoorn: splitsen Haarlem: monumenten Amsterdam: fabriek EIGENRAAM Arie Lems: veni, vidi, voetsi QLKSWAGENBÖITTEfl Dambokaal Grootse taptoe jubilerende Rijnmondband WOENSDAG 11 APRIL 1979 SC3 Een excursie naar onder meer verbouwde fabrieken kan voor Schiedam aanleiding zijn om de gedachren nog eens te laten gaan over het Gusto-complex, waar twee hallen en een fraai hoofdkantoor van de voorlopige monumentenlijst dreigen te worden geschrapt. Schiedam Deze week is de PvdA-fractie in Schiedam eindelijk mei een verklaring gekomen naar aanleiding van alle heibel, die in den lande is ontstaan rond Schiedams stedelijk museum. Van ver schillende kanten heeft de PvdA de kous op de kop ge kregen - onder anderen van Gerrit Komrij en Berend Boudewijn - en vervolgens heeft de PvdA eindelijk laten weten» dat de grootste ver warring is ontstaand door een onjuist AN P-bericht. Oorzaak van alle opschudding is een speelse notitie van PvdA-bestuursleden Hans Bakker en Hans Konings, die medio februari de suggestie deden, om de complete kuns- "tcollectie van het museum te verkopen en het gebouw te gaan gebruiken als sociaal- cultureel centrum. In de mu seumwereld, en ook bij enke le critici, is die notitie toege schreven aan de PvdA-fractie, die zich echter van de voor stellen van Bakker en Ko nings distantieert Ook het bevriezen van het aankoopbudget van museum directeur Hans Paalman werd gezien als een sterk staaltje van bemoeizucht van de PvdA-Schiedam, maar de fractie wijst erop dat de hele gemeenteraad zich daarin kon schikken, en wel om duidelij ke redenen die al eerder in onze krant stonden vermeld, maar die de PvdA in zijn lan delijke reactie nog eens op een rijtje zet: „De fractie heeft ach in de discussie rond het museum beleid steeds terughoudend opgesteld, teneinde de mu seumcommissie in samenwer king met de directeur (als de deskundigen bij uitstek) in de gelegenheid te stellen in alle vrijheid een concept-plan te formuleren. Dit plan bleef on danks herhaalde verzoeken gedurende de afgelopen twee jaar uit, terwijl een volledig inzicht in het functioneren van het museum moeilijk was te verkrijgen als gevolg van het, sinds 1974, ontbreken van jaarverslagen. Op grond daarvan besloot de gemeenteraad, dat het onver- HU OOK. antwoord zou zijn Paalman door te laten gaan met het doen van aankopen zonder dat er duidelijk uitgangspun ten voor waren. Dat is een tijdelijke maatregel, bena drukt de PvdA-fractie. ,JEn het is thans aan de museum commissie om samen met de directeur hierin verandering te brengen." In Schiedam was dat wel be kend- Daarbuiten bekende al leen de Nederlandse museum vereniging weinig kaas te hebben gegeten van de plaat selijke situatie, al kwam zij wel met een protest Tanja is eigenlijk om een trieste reden naar de Har- gahoeve gebracht. Haar baas en bazin hadden be sloten om hun verdere le ven niet meer samen te de len en uit elkaar te gaan. Tanja bleef tussen deze scheiding hangen en is uit eindelijk naar de Harga- hoeve gebracht Een triest geval, zeker wanneer men bedenkt dat Tanja op de leeftijd van 3 maanden het oude dierentehuis aan de St. Annazusterstraat verliet om naar haar nieuwe baas en bazin te gaan. Nu zit zij ruim 7 jaar later weer in het dierentehuis in Schie dam alleen nu aan de S porti a an 2. Jammer, om dat juist Tanja veel goede SIGNALEMENT naam: Tanja ras: bastaard-herder geslacht: vrouwelijk leeftijd: 7 1/2 jaar kleur: zwart beharing: kort eigenschappen heeft waar de meeste mensen om vra gen. Het enige is dat rij autorijden niet zo leuk vindt Ze gaat liever lopen, hetgeen natuurlijk gezon der is zowel voor de hond als voor vele hondenbazen. Een bekende kreet van de laatste tijd is „Trim U fit". Dit is zeker zo leuk als u uw hond meeneemt Uw hond zal het zeker waarde ren. Zoals eerder gezegd .heeft Tanja veel voordelen- Alleen zijn is geen pro bleem ze is lief voor kinde ren en is uiteraard zinde lijk. Misschien denkt u: „Ze is al 7 jaar, dat vind ik wel wat oud." Moet een hondeleven dan bij 7 jaar eindigen?, Tanja wordt misschien wel twee keer zo oud, dus is ze misschien pas op de helft Vaak wordt er gevraagd of een hond wei went op die leeftijd. Dat zal voor Tanja beslist geen probleem zijn, omdat zij een erg vriende lijk karakter heeft en vrij wel met iedereen kan op schieten. Haar leeftijd mag dus niet als een bezwaar dienen. Tanja is natuurlijk niet de enige hond in de Hargahoeve, die zit te wachten op een onderko men. Er zit een reutje, dat wel wat jonger is dan Tan ja. Dit hummeltje is slechts acht weken oud Ook zulke kleine hondjes worden op straat alleen aangetroffen. Hij was zeker te veel in huis en is toen maar op straat gezet Naast deze twee ritten er onder ande ren nog een Schotse collie, een Duitse herder, een poe del en wat bastaardjes. Keus genoeg dus. De Har gahoeve is door de weeks open van 9 tot 12 en van 13 tot 16 uur en zaterdags van 9 tot 12 uur. Zondag gesloten. Schiedam Vijf vermoeiende avonden achter elkaar verga deren over de begrotingen is er niet meer bij in Schiedam. Met ingang van dit jaar zal er ook twee keer 's middags worden vergaderd. De com missie voor algemene en be stuurlijke zaken ging hier af gelopen week mee akkoord. Reden van de verandering in de begrotingsbehandelingen is vooral de grote vermoeidheid die optreedt na vijf keer, tot vaak in de nacht door, verga deren. Burgemeester Arie Lems wees hierbij vooral op de mensen die voor hun werk bij de begrotingsbehandelin gen aanwezig moeten rijn. Lems: „De pers moet de vol gende ochtend, gewoon weer werken en heeft ook voor de vergadering geen extra vrije middag, zoals raadsleden dat vaak wel hebben. Vooral voor die mensen is het gedeeltelijk in de middag vergaderen een uitkomst". Met de verplaatsing van twee zittingen naar de middag rijst wel de vrees dat de begrotin gen door nog minder Schie dammers zullen worden ge volgd, dan tot nog toe ai het geval was. „Veel mensen moe ten *s middags gewoon wer ken en kunnen daardoor de gang haar het stadskantoor niet maken", zei Anne-Marij- ke Peterhans. En ook raadsle den zelf zouden volgens haar door een verplaatsing naar de middag in de moeilijkheden kunnen komen. „Het is inder daad wel redelijk van ieder een te veiw achten dat ze twee middagjes vrij nemen, maar het is maar de vraag of dat overal kan", was haar mening. Schiedam Alleen Ge rard Prins heeft ideeën aangedragen voor de excursies, die door wet houder Chris Zijdeveld zijn gepland op vrijda gen 27 april en 18 mei. Prins heeft als direc teur van de stichting van samenwerkende Schiedamse woningcor poraties (SSSW) vier bouwprojecten ge noemd, waar die reis naar toe kan gaan. De vier projecten zijn er voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens, en de gelijknamige Schiedamse stuurgroep kan er tijdens de twee excursiedagen een brok inspiratie op doen dat hoopt althans wet houder Zijdeveld. De vier bouwplannen, waarvan Prins weet dat deze al voldoende uitge voerd zijn om er een goe de indrul? te kunnen krij gen van „kleine huisves ting", zijn gemaakt in Apeldoorn, Amsterdam, Haarlem en Bameveld. Het gaat om zowel nieuw bouw als verbouwingen. Volgens Ab Noordzij, in het stadskantoor de secretaris van de stuurgroep die op stap gaat, is het bij die vier ideeën gebleven. Wel waren in de vo rige vergadering onder voor zitterschap van Zijdeveld door de Jonge Socialisten en kele suggesties gedaan, maar gegevens daarvan zouden ook rechtstreeks verkrijgbaar zijn via het LOBH, een landelijk overlegorgaan dat ook al eens een excursie maakte naar die projecten. Dus blijft het wat betreft het uitstapje op 27 april en 18 mei bij de sugges ties van Gerard Prins. Overigens was het juist Prins, die op 21 februari en kele vraagtekens zette achter het nut van excursies. Hij vreest, dat ideeën van elders in Schiedam misschien niet bruikbaar zijn. Ook zonder excursie kan vol gens hem al begonnen wor den met het maken van bouwplannen voor „gaten" in Schiedam. Daaraan wordt dan ook momenteel gewerkt bij de SSSW aan de Laan van Bolles. Maar omdat Zij develd toch veel heil ziet in een excursie (hetgeen al bleek met het herhalingsproj eet- Hoom voor Woudhoek-Noord), heeft Prins ondertussen ook ideeën daarvoor naar voren gebracht In Apeldoorn, de eerste sug gestie, gaat het om het project Parelvissers traat. Daar rijn vierkamerflats „ge splitst" op een manier, die nauwelijke meer doet denken aan het plan dat de gemeente Schiedam op het moment uit voert in de Slachthuisbuurt: ook daar worden enkele meerkamerflats teruggebracht tot negen kleinere flatwonin gen voor mensen, die alleen wonen of met iemand samen. In de Slachthuislaan gebeurt dat echter meer provisorisch dan in de Parelvisserstraat in Apeldoorn. Prins' tweede voorstel heeft betrekking op een voormalige fabriek aan de Nieuwe Uilen- burgerstraat in Amsterdam. Interessant daarbij is hoe kleine woningen in die fa briek rijn opgezet, maar ook het behoud van het fabrieks gebouw op zich is de moeite waard want het is een fraai staaltje van industriële arche ologie. Voor de Schiedamse stuurgroep is het project aar dig genoeg om de discussie over de Gusto-gebouwen aan de gang te houden. Monumenten Als Prins in zijn derde voor stel de Haarlemmer Houttui nen noemt, heeft hij het niet over het ontwerp van Her man Hertzberger voor nieuw bouw in de Amsterdamse binnenstad. Prins doelt dan op verbouwde monumenten in Haarlem en hoe moe urn en ten verbouwd kunnen worden Is voor Schiedam belangrijk genoeg om te welen want er is noga! wat te doen aan Lange Haven, Korte Haven en in de Brandersbunrt. Overigens is in de stuurgroep het voorstel te verwachten om, als men toch in Amster dam is voor de fabriek aan de Nieuwe Uilenburgerstraat, ook in de hoofdstedelijke bin nenstad naar de Haarlemmer Houttuinen van Hertzberger te informeren. Te zien valt er nog nauwelijks iets, maar het gaat er om een verkeersloze straat, waar huizen als het ware kunnen openbloeien met balkons, buitentrappen en ei gen erfjes, waar de bewoners zo gauw rij dat willen snel contact met elkaar kunnen hebben. Ook voor dc Schie damse binnenstad moet een dergelijk plan niet worden uitgesloten. Nieuwbouw staat ook in Prins' vierde voorstel cen traal. In Bameveld rijn 46 twee- en driekamerwoningen neergezet, en voor zulke bouwplannen is in Schiedam ook wel hier en daar ruimte. Voordat de excursie wordt vastgesteld, vergadert de stuurgroep overigens nog ïn het stadskantoor. Over een week, woensdagmiddag om drie uur, komt men bijeen. Op de agenda staan ook de Lindenhof en de school op het Oude Kerkhof weer eens. De Haarlemmer Houttui nen in het ontwerp van Hertzberger: een straat zonder verkeer in de Amsterdamse binnenstad, waar de huizen helemaal kunnen „openbloeien". Zoiets is ook voor Schie dam bruikbaar, als hier fedacht wordt aan ver- eersloze straten in het stadshart. ADVERTENTIE- van Beettovensjngd 124 l VLwrCmge*! 0:0-35 7gQQ Door Gerard Verhuls- donk, fractie-voorzitter van de WD. Alhoewel het vonnis nog niet is uitgevoerd, is de eis wel bekend. Lems, onze burgervaer, wordt verbannen naar Zaanstad, een samenvoeging van enige ruige dorpen aan de Zaan ergens boven Am sterdam, bevolkt door een stam die Zaankanters wordt genoemd Politiek worden ze geplaatst als ontzettend rood. Liberalen vind je daar praktisch niet, en die er nog zijn worden van rege ringswege in speciale re servaten in stand gehou den. Maar goed, de heer Lems heeft ja gezegd, wij hebben hem niet tegen kunnen houdenm. Het is leuk en interessant een blik te slaan op de afgelopen vier, vijf jaar, waarin de heer Lems de stad bestuurde, volgens anderen teisterde. Toen hij hier kwam en zich installeerde op de zesde verdieping van onze bestuur-silo, was ongetwij feld zijn eerste vraag: Zijn er nog klusjes hier?" Ochhij was toen nog jongen onervaren. Om maar enige moeilijk heden te noemen: een uff- slaande brand bij de bran d weer, overk ook-toe- Standen in het ambtelijk apparaat, een zeer stroef verlopende ziekezihuis-re organisatie, rasscnrellen. Jeugd oorlog tussen Vlaar- dingen en Schiedam, werkloosheid, huisvesting- tragedies, programeoUege en ga zo maar door. Dit lijstje is nog zeer on volledig, maar toch pittig genoeg. Is hij daar aan onderdoor gegaan? Inte gendeel, zijn rondborstig heid en zwaarwichtigheid heeft hij evenals zijn opti misme behouden. Hoe heb ik Arie Lems er varen als politiek tegen stander? Heel in 't kort,£portieT'. Waar blonk hij in uit? Projectontwikkelaar van koude buffetten, liefheb ber van calorierijke vloeistoffen. Cupido-aan bidder, socialist, maar wel van de prettige soort, slimme inschatter van po litieke situaties, een scheermesschcrpe hamer met een bulldozer-mentali teit, namelijk de proble men opschuiven door het instellen van niet meer te tellen werkgroepen. Tot slot: maandagavond in de ziekenhuisvergade ring (een besloten verga dering overigens) waar de heer Lems voorzitter van is, werd er door hem het volgende gezegd: Hoe je 'i ook doet, als 't maar gezellig is". En dit is onze burgemeester van dunne kruin tol soepele voetzool uitgetekend. ADVERTENTIE. Schiedam In een heerlijk lentezonnetje ontving de Rijnmondband zaterdag een prachtige bokaal uit handen van de Amster damse burgemeester W. -Polak. Het tamboer en trompetterkorps Rijnmondband uit Schie dam kwam als eerste uit de bus bij een mu zikaal evenement, de jaarlijkse Damparade in de Nederlandse hoofdstad Amsterdam. Niet minder dan veertien muziekkorpsen uit heel Nederland maakten de zonnige parade tot een succes. De Rijnmond band kreeg de beste beoordeling van de jury. Ook burgemeester A. Lems en zijn echtge note waren uitgenodigd om de plechtigheid luister bij te zetten. Ter gelegenheid van „tien jaar nieuw ge meenteziekenhuis' werd in Schiedam die zelfde dag een nieuwe show in de tuin van het ziekenhuis gebracht Schiedam In het kader van het 50-jarig bestaan van de Rijnmondband heeft de jubileumcommissie op 12 mei een grootse taptoe ge pland op het terrein van D.H.S. aan de Schiedamse- wegin Schiedam/Kethet Aan de show die om 20.30 uur begint zullen verschillen de muziekverenigingen hun medewerking verlenen zoals: Forty Four Degrees uit Lei den; Jubal uit Dordrecht; Juliana uit Amersfoort; Eu roband uit Rotterdam; De Pijpers uit Vlaardingen en uiteraard de Rijnmondband. De Jeugd-Rijnmondband treedt in het voorprogram ma op. In totaal werken vijfhonderd muzikanten aan deze taptoe mee. Mede om dat de toegang vrij is, wor den er rond drieduizend be zoekers verwacht Tijdens de show zullen er loten worden verkocht in verband met het 60-jarig ju- bileum van DKS. en de Rijnmondband zal zijn gloednieuwe grammofoon plaat te koop aanbieden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3