Scheepvaartmuseum uniek in de wereld Een fraai overzicht van de expositieruimten in het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis. De d ymg NV Nederlandse Rijnvaart Vereni- O De radiokamer: een van de trekpleisters van de ex positie. i Een kijkje in een van de vitrines met voorwerpen, afkomstig van de sleepvaart. Moiorelcepboot Njord van de Maassluis Het scheep- vaartmuseum, dat gistermid dag door oud-burgemeester M. K. van Dijke officieel is opengesteld, is uniek in de wereld. Nergers anders is een collectie te vinden, die zich uitsluitend richt op de sleepvaart. Dat Juist Maas sluis die eer te beurt is ge vallen is voor een flink deel te danken aan de oud-bur gemeester, die in de zomer van 1976 het plan lanceer de om iets dergelijks in de stad op te zetten. Hij bleek met dit plan enthousiast ontvangen te worden door de directies van diverse sleepdiensten en vooral door de Internationale Sleepvaart Hobby Club, die al jaren had geijverd voor een dergelijk museum er gens In ons land. Maassluis is ook een uitste kende plek voor een derge lijk museum, immers: sinds 1872 is de Eerste Stad aan de Waterweg de thuishaven geweest van de Nederlandse zeeslepers. De rederijen die vanaf het eerste moment aan de verwezenlijking van het museum meewerkten waren G. Doeksen Zonen uit West-Terschelling. Willem Muller uit Terneuzen. de Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst uit Rotterdam. Smit Internationale uit Rotterdam en Wijsmuller uit IJmuiden. Samen met de hobbyclub werden uitgebreide bespre kingen gevoerd, die er uit eindelijk toe leidden dat het gemeentebestuur van Maas sluis het oude stadhuis aan de Hoogstraat voor dit doel beschikbaar stelde. In janua ri van dit jaar werd officieel de Stichting Nationaal Scheepvaart Museum opge richt. De bestuursleden: ver tegenwoordigers van de sleepvaartrederijen, het ge meentebestuur en de Sleep vaart Hobby Club. De huidige expositieruimte van her Nationale Sleep- vaartmuseum omvat twee zaaltjes op de begane grond van het oude stadhuis, in de grootste van de twee zijn di verse modellen opgesteld van oude en nieuwere sleep boten. terwijl in de andere zaal ook enkele vitrines te vinden zijn met voorwerpen, afkomstig van de sleepvaart. Enkele oude logboeken zijn wel het meest interessante in die collectie. Daarnaast is in het museum een compleet ingerichte ra diokamer te vinden. Een van de radio's is gedurende de openingstijden van het mu seum in werking, zodat men hier ook even kan luisteren hoe het berichtenverkeer met schepen verloopt. Behalve de expositieruimte komt er in de nabije toe komst. in het museum ook een fifmzaal en een biblio theek/documentatiecentrum. Naast de vaste expositie, die ook heel wat foto-materiaal omvat, zullen in het museum ook regelmatig lezingen en andere bijeenkomsten kun nen worden georganiserd. Helemaal klaar is het mu seum zeker nog niet. Met name de bovenverdieping zal nog moeten worden af gemaakt: daar is tot nu toe geen tijd en geen geld voor geweest. Grote trekpleister is zonder twijfel de stoomsfeepboot De Furie, die een perma nente ligplaats zal krijgen achter het museum. Deze boot, die door vrijwilligers van de Stichting Hollands Glorie momenteel geheel wordt opgeknapt, is vooral bekend door haar belangrij ke aandeel in de TV-serie Hollands Glorie, naar het boek van Jan de Hartog. Als alles goed gaat kan de sleepboot over enkele maanden weer onder stoom varen. Op de achtergrond de Pernis met een afneembare ijsbrekerneus. Op de voor grond de Fiat VoluntasXV. Een fraai model van de Ena^flnt. van W. Muller in Ter- neuzen. DONDERDAG 19 APRIL 1979 SC/VD/WW 5 door Paul Houkes, Foto's: Ben Blumers De Zwarte Zee. gebouwd in 1933 bij L. Smit Zoon in Kinderdijk De voorplecht „Broedertrouw XV" van de De bergingssleepboot ..Smit Rotterdam'gebouwd in 1975. Het zusterschip van de „Smit London"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5