Schiedam als stripstad voor het leven getekend? Ruilbeurs in Tivoli Passage: ballet Süske en Wiske Honderden strips in 't stedelijk museum MANIFESTATIE VAK IET BKLüVERHML 4 I APRIL Zoals ik al zeijonge vriend: Bakken aan de bar Bij Mikx jonge tekenaars Tekenwedstrijd Jean Pol in T" lordmolen Originele tekeningen zijn te koop ttu*3 -J- VRIJDAG 20 APRIL 1979 SC/VD/VVvV 5 Schiedam Als straks vijf weken lang Schiedam een stripstad wordt genoemd, be tekent dat niet dat alle "5.000 en nog wat inwoners van die stad na een sappige uitkleedshow over de Koe markt gaan lopen streaken, alsof zij zich Tom Poes zelf wanen. Maar wie de jenever- stad als een Hof van Heden ziet, gaat zijn gang maar, al blijft commissaris Bullebas paraat. Het gaat dus niet om strip pen, wel om strips, en van zaterdag 28 april tot Pinkste ren zal er in Schiedam niets anders te lezen zijn. Dat is natuurlijk weliswaar nogal wel zo tamelijk bedenkelijk, nietwaar, want een jaar of tien geleden was een Donald Duckie in de schoolbank nog Tante Sidonia en Lambiek maken op 12 mei danspasjes Ir» de Passage. In het theater zijn, zolang de stripmanifestatïe duurt, ook tekenfilms te zien die in relatie staan tot wat in het museum geëxposeerd wordt. In het Passagetheater is zater dagmiddag 12 mei het Werk centrum Dans te zien met ballet, dat gericht is op Suske en Wiske. De choreografie daarbij is van Hans Tuer- Iings, de muziek van Henk Alkema, Van het programma blad werd de lay-out speciaal vervaardigd in de studio's van Wiily Vandersteen, de schepper van onder andere Suske en Wiske. Negen dansers doen aan het ballet mee. Swee Joe Lim speelt Suske en Enka Trabi heeft de Wiske-rol. Als tante Sidonia danst Marja Braaks- ma, Raymond Colling is Lam biek cn Howard Maduro speelt Jerom. De boevenrollen in het ballet worden vervuld door Diana Coolen, Patricia van Roessel, Nicky Wentholt en Suze van der Ster. Decors en kostuums zijn van Tom Schenk. De dolle musketiers dat is de naam die aan hot ballet is meegegeven. De "première er van vond plaats op 20 okto ber vorig jaar in Rotterdam. Zaterdag over een week zijn honderden strips uitgestald in het stedelijk museum. Unieke exemplaren zitten er bij cn daarom moest alles he laas achter glas, maar dat maakt de groots opgezette tentoonstelling niet minder de moeite waard. Op de opening zullen ook tientallen striptekenaars aan wezig zijn. De expositie draagt dan wel de pretentie niet dat het om een over zichtstentoonstelling gaat, maar geeft een goed beeld van waar striptekenaars aan begonnen zijn, daardoor soms voor het leven getekend. Om eens wat strips op te J noemen: Spaghetti, Miehei fVaillant, Trigie. Chlorophyl ien Minimum, Guust Flater, tDonald Duck, Comanche, Suske en Wiske. Tangy en La verdure, FC Knudde, Bob Morone, Johnny Goodbye, Storm, Ton en Tineke, Simon van de rivier, Eppo, Robin Hoed, Paulus de boskabouter. Buddy Longway, Kraayenho- ve, Kry'agh Sage, Natasha, Agent 327, Julie Wood, de ge neraal, Alex, de Macaroni's, baron Van Tast tot Zeveren, Anna Tommy, Chick Bill, Tom Poes, Rik Ringers, Roel Dijkstra, Bollie en Billie, de Partners, Cori de scheepsjon gen, Nero Co, Lucky Luke, Arman en IIva. Kuifje, Stef Ardoba, Robbedoes en Kwab- bernoot, Jerry Spring, Vader cn Zoon, Dommel. Ambrosius, Franka, Leonardo, Baard en Kale, Bernhard Voorzichtig, Appie Happie, Bernard Prin ce, Joris PK, Luc Orient, Bruno Brazil, en verder een greep uit Kamagurkas (het ruikt hier naar onzin), het ontstaan van de Stuntels, de avonturen van prins Bernhard, zwarte humor van Franquin en andere verhalen uit de Vrije Balloen en een sloryboard van leden van Holland Animation. Een heel apart onderdeeltje van de expositie zullen de stripverhalen uit Indonesië zijn, die naar Schiedam wor den gehaald door Han van der Horst, die tegenwoordig in de ontwikkelingssamen werking zit als voorlichter bij het Nuffic in Den Haag. Aan de balie van het museum is gratis een krant ter be schikking met biografieën van de exposanten. Ook is er ge legenheid tot intekenen voor een speciale uitgave met voor Schiedam gemaakte tekenin gen en een onderzoek naar het drankgebruik van stripfi guren. Wethouder Herman Posthoorn opent de manifestatie vrijdag avond om kwart over acht in het museum. Voor de jeugd worden op en kele dagen creatieve werk plaatsen opgezet op verschil- - Jende pleinen in Schiedam. De - afdeling jeugdzaken van ■de gemeente heeft een thema verzonnen: maak je eigen ^tripje. En op woensdagen •kan dat, op 2 mei op het Dr, "ibautplcin in Nieuwland en mei op het Bachplein in .Groenoord. -e ^Ur7 voor de tekenwed- strijd „Teken je eigen stri kje hebben zitting: Aad op.eng en Bram Uil en de striptekenaars Daan Jippes en Jan van Haasteren. Ook vanuit de middenstand kwam enige interesse om Schiedam in het teken van de stnps te zetten. Op een cen traal punt in het centrum, bij C A in de etalage, is actue le informatie per dag te vin den over aanvangstijden van activiteiten, over welke teke naars er in de stad zijn, en zo meer- Ook bij Mikx, op de eerste verdieping van deze zaak voor vrijetïjdskleding, aan de Hoogstraat wordt een tentoon stelling opgezet. Daarin staat de jonge generatie van teke naars in de kijker, die veel met elkaar optrekt. Voorna melijk zijn het medewerkers van Dupuis en Lombard, om er enkele te noemen: André Beniest (Benn), Dédé, Bernard Hislair, Jannin en Serve. De meesten publiceren in Spirou en Tintin, alleen Wasterlain kreeg van Dupuis de kans om een album te maken; Dokter Zwitser. De tentoonstelling bij Mikx is 's middags te bezichtigen, be halve op zondag, en tevens op koopavond. In het weekend zuilen de tekenaars zelf vaak aanwezig zijn. De opening voor het publiek is 28 april om elf uur in de ochtend. De tekenaar van Kramikske van de bakker en van Annie en Peter is Jean Pol, pseudo niem voor Jean Paul van den Broeck uit Leuven. In Neder land zijn zijn strips nog wei nig bekend, maar in België heeft Jean Pol een indruk wekkende publicatielijst Het is daarom, dat van originele tekeningen van deze Vlaming een expositie is_ ingericht in de Noordmolen. Wie in dit proeflokaal van de koninklijke distilleerderijen Erven Lucas Bols een kijkje gaat nemen, is met verplicht tot consumeren. Maar wie de tijd neemt voor Jean Pol en voor het krantje, dat de Noordmolen speciaal voor die gelegenheid uitgeeft, zal dat haast automatisch tóch doen. Het krantje bevat naast een biografie van Jean Pol een serie Belgenmoppen. Ook an dere kenmerken van onze zui derburen zullen m deze Belgi sche periode van de molen aan bod komen. De expositie is vanaf de drukke zaterdag van volgende week te bezichtigen, op zater dagen van vier uur des mid dags tot elf uur in de avond en van maandag tat vrijdag van twaalf tot tien uur. taboe en wie patat mèt ver koos boven de macrobioot, behoorde ook Sjors door te bladeren, in plaats van de jonge Billy Shakespeare. Wat tenslotte Jan Cremer was in de literatuur, was een strip- pie voor de opvoeding van klein Holland. door Kor Kegel En nóg zijn er vooroordelen. Hm. Want aï kómen straks tientallen striptekenaars uit verschillende landen met zijn allen naar Schiedam toe en al stóót straks het museum, met Passage, Zoldertheater, Noordmolen, Tivoli en wat middenstand, op zijn kop en barstensvol van Striphelden, en al zól kapitein Haddock moeten wennen aan Schie dams zilte nat, terwijl SVV de laatste jaren al veel weg heeft van FC Knudde zo door de bank genomen kan gerust gesteld worden, dat het Bram Uit en Aad Sprong niet meeviel om in Schiedam zo'n stripmanifestatie van de grond te krijgen. Politieke macht In het museum, waar over een week het meest te zien en te doen valt, liep men bij voorbeeld niet warm voor plannen met stripverhalen. Niet omdat de Pep tóch beter was dan Eppo, maar omdat Kuifje het in een tempel der kunsten nu eenmaal beter doet dan de Stuntels. Ook hier kwam dus de politieke macht eraan te pas en moest wethouder Herman Pos thoorn, die al met al toch al thans een béétje lijkt op de leerling van Leonardo, best zijn best doen om Hans Paal man ervan te doordringen dat die striptentoonstelling hoe dan ook in het stedelijk mu seum móest komen en lang daarna nog heeft Paalman ge schamperd, van „dat het nooit wat kan worden". Mo menteel lijkt de directeur overigens redelijk in zijn sas, omdat de hele manifestatie een succes lijkt te worden. Yabbadabbadoe! Trouwens: wie van de verge lijkingen tot nog toe geen snars begrepen beeft, had tien jaar terug maar niet de neus op moeten halen en wat meer strippïes kunnen lezen, in plaats van Lou de Jong of de I Tjing en zeg niet dat stripverhalen fnuikend zijn voor iemands algemene ont wikkeling, want zelfs in As- térix staat dat de Vikingen invielen toen Julius Caesar hier aan de macht was-. Als je begrijpt, wat ik bedoel. Roemrucht Uiteindelijk is het Uil en Sprong dus gelukt, na ruim anderhalf jaar zweten en ploeteren. Hun namen zijn in derdaad nog niet zo ingebur gerd als Robbedoes en Kwab- bemoot, Baard en Kale, en Bakker en Konings (welke poppetjes horen niet in dit rijtje thuis?), maar het is wel zo dat hun ijver van strate gisch belang is en tot in mili taire kring roemrucht. Zegt immers niet de Generaal in een voorbereidende voorlich tingsfolder voor de groots op gezette manifestatie, terwijl hij naar de Schiedamse bin nenstad kijkt: „Aha! Als ik het goed begrijp, heeft hier een greep naar de macht plaatsgevonden... Bofkonten". Aad Sprong en Bram Uil hebben die greep gedaan, rijn er nog mee bezig en hebben nog één week de tijd om hun gemoed vol te laten schieten. Snok. Hinf. Taréut! Want over een week, op zaterdag, gaat de manifestatie van start en staat Schiedam in het te ken van het beeldverhaal. Voor het leven getekend? Dat is de titel, die aan het hele gebeuren wordt meegegeven en waar die titel op slaat, op Schiedam, op Uil en Sprong, op de stripverhalen, de -teke naars of de -figuren, dót kan vijf weken lang eens lekker uitgedokterd worden. Schiedam stripstad? Op deze pagina een eerste indruk van wat er zoal te doen is. Tjon ge, wat een geheim agent al niet moet doen om achter al die informatie te komen! i Een aantal activiteiten gedu rende de tijd, dat Schiedam geen jencverstad maar strip stad is, moet nog nader wor den uitgewerkt. Daarbij gaat het om tekenfilms, die Jean Du lieu maakte van Paulus de boskabouter, om films van Holland Animation op don derdag 10 mei en om de ver koop van originele tekenin gen. Dat laatste gebeurt in sa menwerking met de Haagse galerie Clemar. Op diverse dagen zijn originele exempla ren te koop van voornamelijk Nederlandse stripfiguren. Er wordt aan gewerkt om Schiedam op nog meer ma nieren stripstad te laten lij ken.' zo staat er op 28 april in de binnenstad en op 2 juni in het Hof van Spaland de Springsnuffel, een luchtbeest van twintig bij twaalf meter. Van Paulussie zijn de komende tijd enkele tekenfilms te zien, maar daarover wordt nog nader bericht Het St"^P organiseert dat samen met de In samenwerking met het Stripschap wordt zaterdag 28 april een ruilbeurs gehouden xn zaal Tivoli aan de Nieuwe Haven. Die begint om half tien "s ochtends al en later op de dag zal, ook in Tivoli. een voorjaarsledenvergadering worden gehouden van het Stripschap, het Nederlands centrum voor belangstellen den in strips. De toegang is alleen vrij voor leden, en wie een tafel wenst kan het best even tussen zes en zeven uur bellen naar Aad Sprong (tele foon 621284) of schrijven naar het Proveniershuis 20, met in de linkerbovenhoek van de enveloppe: ruilbeurs. De vergadering begint 's mid dags om twee uur. De bokken aan de bar, uitge tekend door IJf Blokker met teksten van Harry Touw en bekend door de Nieuwe Re vue, staan centraal in een ex positie, die in het Zolderthea ter in de Teerstoof wordt in gericht. De openingstijden zijn nog niet bekend, maar naar verwachting is op de avonden, dat er voorstellingen in het vestzaktheatertje aan de Nieuwstraat zijn, de expo sitie in ieder geval te bezichti gen. In de foyer van het thea-4 ter hangen originele tekening gen van IJf Blokker. Zolang de stripmanifestatie 1 Schiedam in de ban houdt,* probeert het Zoldertheater'* speciale programma's te orga-'"* niseren. Stichting Latema Ma-1 gica bijvoorbeeld geeft een-* programma lichtbeelden*! (waaronder Der Struwelpeter)! met antieke toverlantaarns en/ een expliquateur. -1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5