Zoete broodjes bakken in molen De Vrijheid 1 GS faikens V B'okje Zaterdag nationale molendag MI Welkom op onze keukenshow. Waar blijft die koffie? PEUGEOT SERVICE! OMDAT DE 3>V PEUGEOT-RIJDER RECHT HEEFT OP HET BESTE. rond^ iüüi ,-r» «aad» Kredieten goed gekeurd door provincie Tuberova bijna klaar Lenteprimeur 333© SieMatic de gezelligste en I de beste thuis De keukens van morgen nu al in huis bij: Recorder uit auto Méér woningzoekenden met medische urgentie Jonge Socialisten in arbeidsbureau: EIGE!\JR/\AIV1 VOOR Raad Kunst - geritsel WOENSDAG 9 MEI 1979 SC 3 Schiedam Wat hadden wij, moderne Nederlan ders, op onze ansichtkaarten moeten zetten als onze voorvaderen zich niet de blaren hadden ge bouwd aan molens en zich niet suf hadden gepie kerd over het kweken van de meest schitterende tulpen? Ach, we lachen er nu om als buitenlan ders zich verbazen over het feit dat we de klom pen hebhen verwisseld voor heuse schoenen. En we leggen toeristen nu geduldig uit dat de tul pen deze lente nog niet zo mooi staan als anders in de Keukenhof. We zijn de zee door de eeuwen heen wel de baas geworden, maar aan de maan denlange vorst kunnen ook wij, bewoners van de Lage Landen niets veranderen. grootste in Nederland. Eén van deze molens. De Vrijheid, maalt sinds enige jaren tarwe voor een groep ambachtelijke bakkers. Schiedam kan zich dus met recht molenstad noe men. Daarom wil stichting Molen De Vrijheid elk jaar weer iets nieuws doen op de molendag. Van half elf tot half vier kunnen belangstel lenden de molen bezichtigen. Een leuke belevenis, want Rob Batenburg, de molenaar, kan vertellen als de beste. Gelukkig zijn er nog honder den mensen in ons schone vlakke land die het nut van de voortsnellende nieuwbouw wel inzien, maar zich deson danks inzetten voor het be houd van monumenten. En molens zijn monumenten. Zaterdag wordt de nationale molendag gevierd. Niet alleen een landelijk gebeuren, maar ook een typisch Schiedams evenement. Schiedam telt im mers vier windmolens die ge rekend mogen worden tot de Elke bezoeker zal worden ge trakteerd op een verse panne- koek, ter plaatse gebakken uit het echte meel van de molen. En ten derde: een broodbak wedstrijd voor iedereen. Thuis bakken Het gaat bij de broodbak wedstrijd om brood dat thuis gebakken is van meel van molen De Vrijheid. Een gele genheid waarbij de amateur haar of zijn bedrevenheid kan tonen in het thuis brood bak ken. De wedstrijd zal echter niet alleen beperkt worden tot het echte molenbroodje. Dit jaar zal namelijk ook de gele genheid worden gegeven wit brood ter keuring aan te bie den. Er zijn drie spelregels: uit sluitend volkoren tarwemeel of tarwebloem van de molen zelf; het moet zo vers moge lijk zijn, maar niet warni en het moet worden ingeleverd op zaterdag 13 mei tussen drie uur en half vier 's mid dags op de molen De Vrij heid aan de Noord vest. Het brood zal volgens een be paald punten-systeem op on der andere geur, smaak, structuur, kleur, volume en eventueel vormgeving worden gekeurd. De jury zal bestaan uit drie personen: molenaar Rob Batenburg, een ervaren amateurbakker en een profes sionele bakker, lid van het Echte Bakkersgildc, die de ju rering van deskundig com mentaar zal voorzien. De keu ring vindt plaats om vier uur cn de uitslag wordt om half vijf bekend gemaakt. Daarna volgt de prijsuitreiking. De eerste prijs is vijftig kdo op de molen gemalen produkten naar keuze. De tweede prijs dertig kilo en de derde prijs twintig kilo. Daarbovenop nog een blijvende hertnnering. Wie bakt de 2oetste broodjes van Schiedam (naast het vol tallige gemeentebestuur)? Molen De Vrijheid. Pasja is één van die hondjes die niet voor het geJuk gebo ren schijnen to zijn. Lief als ze toch werkelijk wel is heeft ze al zes verschillende bazen gehad. Ze wisselde tussen de leeftijd van zes weken en vier maanden maar liefst vijf keer van eigenaar. Iedere keer word ze door de mensen die haar uit het asiel hadden op gehaald zelf weer terugge bracht. Mocht dit het vermoe den doen rijzen dat Pasja dan een erg lastige hond zou zijn: dat is niet het geval! Problemen van of bij de men sen zelf waren er iedere keer de oorzaak van dat Pasja weer in het asiel terugkwam. Met de zesde baas of ei genlijk: bazin leek het ein delijk goed te gaan. Pasja heeft daar ongeveer twee jaar doorgebracht. Nu zit ze echter weer in één van die hokken die ze al zo goed kent, maar waar ze toch o zo graag weer uit wil. Het was dan ook een vrij trieste affaire. Niet alleen voor de hond, maar ook voor het „vrouwtje". Zij werd ziek en het laat zich aanzien dat ze de eerste zes maanden het ziekenhuis niet meer mag ver laten. Deze eigenaresse is dus eenvoudigweg niet meer in staat om voor Pasja te zor gen. Wat voor hond krijgt de even- Signalement: Naam: Pasja Geslacht: leef Kleur: zwart met bruin ge stroomd Leeftijd: 21/2 jaar tuele volgende eigenaar nu ei genlijk? Pasja is een kruising tussen een Duitse dog en een Dobermann. Ze is een vrij makkelijke hond. Om te be ginnen en dat mag gezien .haar leeftijd ook wel is ze zindelijk. Verder moet worden opgemerkt dat ze erg lief voor kinderen is, hetgeen be tekent dat een gezin met kin deren geen bezwaar hoeft te zijn. Ze kan ook goed tegen autorijden, dus wie er op uit wil kan haar rustig meene men. Overgeven doet ze dan niet. Echt negatieve eigenschappen heeft Pasja voor zover te merken valt, niet. Het enige wat je zou kunnen zeggen maar dat mag toch niet meer dan een kleine ondeugd heten is dat Pasja nogal een vreetwolf is. Niet zö dat ze de baas de oren van zijn of haar hoofd eet, maar toch. Alleen Schiedam Het gemeentezie kenhuis krijgt nu officieel 25.000 gulden voor de aan schaf van een isotopen!abora- torium. Het krediet dat de ge meente hiervoor ter beschik king heeft gesteld is goedge keurd door do gedeputeerde staten van Zuid-Holland. De provincie sprak verder ook haar goedkeuring uit over de exploitatiekosten voor gewoon lager onderwijs, over de subsidieverordening ten behoeve van het opbouwwerk, over de verhoging van het ta rief waterverontreinigingsbe- lasting, over de subsidie voor het wijkcentrum West en over de subsidie die de gemeente aan de vrouwen adviescommis sie wil geven. Dit laatste is door de gemeente bepaald op een bedrag voor tweehonderd vijftig gulden. Daarnaast is het krediet van ruim 52,000 gulden goedge keurd, dat is uitgetrokken om 31 woningen aan de Burge meester Van Haarenlaan op water, gas, licht en CAI aan te sluiten. thuis blijven is voor haar geen probleem, alhoewel geen enkele hond natuurlijk dagen lang alleen gelaten moet wor den. Slopen doet ze in huis in elk geval niets. Wel gaat ze, wanneer ze alleen moet blij ven, soms op zoek naar een hap eten. Maar een klein bak je extra brokjes als troost kan in zo*n geval voor u en voor haar een uitkomst zijn. Schiedam Schiedammers die deel willen nemen aan het Tuberova borstonderzoek kunnen nog tot 10 mei te recht. Op die datum stopt de stichting Tuberova, die met röntgenfotografie Schiedam mers van boven de veertig ADVERTENTIE 'Jf-~ Schiedam Uit een auto op het Albert van Raalteplein is een radiocasetterecorder van 500 gulden gestolen. De 31-ja- rige mevrouw M. C. J. heeft de inbraak in haar auto bij de politie gemeld. Vermoede lijk kreeg de dader het por tier van de auto met een val se sleutel open; de recorder is van het merk Philips. Schiedam Tweeëntwintig Schiedammers met een medi sche urgentieverklaring zijn in de maand maart aan een huis geholpen. Voor zestien van hen was verhuizen naar een passendere woning drin gend noodzakelijk volgens de rapporten van de GGD, en in zes gevallen was zo'n verhui zing gewenst tot zeer ge wenst. Ondanks hel oplossen van weer 22 van de probleemge vallen wil de lijst met men sen, die op medische gronden voorgaan bij het toewijzen van woningen, nog niet erg slinken. In de maand maart is hij zelfs gegroeid: de GGD verstrekte 28 nieuwe urgentie- verklaringen. Het totaal aan tal Schiedammers dat voor* hun gezondheid dringend tot zeer dringend aan verhuizen toe is is nu gekomen op 892. Ook het totaal aantal woning zoekenden in de gemeente, is in de derde maand van het jaar toegenomen. Bij bureau huisvesting staan nu 4581 mensen ingeschreven, die op zoek zijn naar woonruimte in het Schiedam se. Het aantal vergunningen dat in maart werd verleend bedraagt zestig maar omdat 191 mensen zich als nieuwe woningzoekenden hebben laten inschrijven, wil ook die lijst van bureau huis vesting maar niet verminde ren. aan een borstonderzoek on derwerpt. met haar werk zaamheden in de jcneverslad. Alle wijken zijn door de stichting één voor een be zocht, en op vier april was men zover dat do tienduizend ste Schiedammer voor de röntgenapparatuur plaats kon nemen. Dat gebeurde nog in de prinses Beatrixschool, waar vanuit men het onder zoek in het oosten van de stad verrichtte. Nu zit het bureau in de Jo- hannes Calvijnschool in de De Wilde straat in Nieuw land. Iedereen die zich niet door Tuberova heeft laten kieken, kan daar nog tien mei te recht. Dat geldt niet alleen voor de mensen in Nieuw- Iand; mensen die eerder voor een andere wijk waren opge roepen en niet zijn geweest, of mensen die zelfs niet meer over de oorspronkelijke op roep beschikken kunnen in de school in Nieuw!and terecht. Rotterdam, Goudsesinget 61.3031 EE Rolterdam. Telefoon 010 -127700 Open ma ifm.r flüO l/JO en tui):)-1/00 JO hoOPJuOn?) f900-7»00uu» i tl jen montiwjunitmtst imvmc ïie«vf5. /ooOQiete/i en cokeiceni' Schiedam Nog steeds wordt op het arbeidsbureau aan de Valeriusstraat in Schiedam geen koffie ge schonken aan werklozen, die er om een baan komen vra gen. Js ons verzoek daartoe vergeten of is er sprake van ambtelijke sabotage?" vragen de Jonge Socialisten zich daarom af. Een open brief is geschreven aan de commissie van advies van het arbeidsbureau. „U, mijne heren, heeft nu allen nog een baan en u hoeft dus niet veel van uw tijd door te brengen in wachtruimtes van bijvoorbeeld het arbeidsbu reau, de sociale dienst of het GAK. Dai is namelijk, en dat kan ik u persoonlijk verzeke ren, echt geen pretje," schrijft Hans Konings namens de JS. Hij wil ermee aantonen, dat er wel degelijk behoefte be staat bij bezoekers van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord aan koffie, ook al zal daarvoor betaald moeten worden. Vorig jaar voerden de Jonge Socia listen nog een actie om dat duidelijk te maken, en de po litie werd er toen zelfs bijge haald om een eind daaraan te maken. Met koffiekannen en bekers hadden de jongeren er koffie geschonken aan de mensen in de wachtgang, die er greüg gebruik van maak ten. Daarra is de JS beloofd, dat hun voorstel om een koffieau- tomaat te plaatsen zou wor den besproken. En ook al was de centrale directie erte gen, vanwege „concurrentie vervalsing", de verwachte rommel en de vrees dat het arbeidsbureau een ontmoe tingscentrum zou gaan wor den, bracht de commissie van advies een positief voorstel uit. Dat is echter alweer twee maanden geleden en de Jonge Socialisten hebben er nog niets van gehoord. „Dan kun nen we nog lang wachten op een koffievoorzicning in het GAB," vreest Hans Konings. ADVERTENTIE Piuctor van Beethovensmge! 124 Vlaardingen 010-3*3 7900 Zaterdagavond. Thuisge komen van een bezoek aan museum Boymans zet ik mij aan de voor bereiding van m'n drie wekelijkse bijdrage. Waar zal ik het deze keer over hebben. Met de raadsvergadering en de opening van het kan toorgebouw *s-Graveland, vorige week, nog in ge dachten wordt het mu seum en kunst. In de raadsvergadering heb ik namens het CDA wat gezegd over het in diskrediet raken van het museum. Dat dreigde te gebeuren door de wijze waarop twee jonge soci alisten het museumbe leid blijken te benade ren. Geen dure exposi ties. Desnoods maar de collectie hedendaagse kunst verkopen. Over deze uitlatingen zijn krantenstukjes versche nen. Ook waren er brie ven en telegrammen bin nengekomen bij de raad. Wij meenden ons als fractie duidelijk te moe ten distantiëren van de negatieve beeldvorming die inmiddels was ont staan. Een dergelijke be jegening heeft ons mu seum en z'n directeur niet verdiend. Betekent dit dan, dat er niets aan het museumbeleid kan gebeuren? Het Schicdamse museum behoort tot de kleintjes in den lande. Niettemin zie ik het in de W. P.- cn cyclopedic vermeld bij een lijst van 70 musea. Met de vermeldingen; beeldende kunst/openges teld 1899. Juist terugge komen van een tentoon stelling van internationa le allure over Egyptische kunst besef je terdege dat ons museum slechts een bescheiden rol kan spelen. Toch is do laat ste tientallen jaren ge bleken, dat ook met een beseheiden doelstelling en een bescheiden bud get wel iets is te berei ken. Aankopen moderne kunst. Daarmee een ei gentijdse collectie opbou wen. Met gevarieerde (educatieve) tentoonstel ling drempels voor het publiek verlagen. Dat was en is nog steeds nodig. Kunst is al te vaak de aangelegen heid van een bovenlaag. Dat was in het oude Egypte zo. Dat was tot niet zo lang geleden in feite in alle culturen 20. Die bovenlaag beschikte over de nodige finan ciën. In onze tijd zijn de verhoudingen anders ko men tc liggen. Komt een breder publiek met de kunst in aanraking. Krijgt ook een gemeen- te bestuur steeds meer taken op het cultuurter rein. Is ook vaak op drachtgever. Zo kwamen we bij de opening van kantoorgebouw 's-Grave- land ook weer met de kunst in aanraking. Wet houder Seheeres, de man die de rits van de gemeentelijke portemon- naie bewaakt, opende het gebouw officieel. Ditmaal geen lint door knippen. Maar hij stelde het gebouw in gebruik door het opentrekken van een levensgrote nts. Vervaardigd door een kunstenaar. Verfraaiing van overheidsgebouwen door kunstenaars. Een van de gebruikers van het nieuwe gebouw is de sociale dienst. Deze dienst voert de beelden de kunstenaarsregeling uit. Via deze regeling verwierf de gemeente (volgend jaarverslag) in 1977: 297 werken (totaal- uitgaven ruim 500.000). Een aantal werken hangt in gemeentegebou- wen. Honderden zijn op geslagen. Ik vraag mij af of de gemeenschap niet méér van deze rege ling kan profiteren. Op het terrein van educatie 0/ b.v. het uitlenen van werken via een arto theek. Zo krijgt cultuur beleid een sociaal karak ter. Een stimulerend en vormend beleid zal ook het belang van het mu seum voor de plaatselij ke samenleving vergro ten. Krijgt het een plaats in het geheel van sociaal-kulturele voorzie ningen waarin informa tie, verstrooiing en vor ming elkaar afwisselen. Er valt best nog wat te doen in deze sektor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3