a Symposium 19 3 WOENSDAG 9 MEI 1979 SC/VD/WW4 De kunst is om adn ter de oorzaak te komen Wel eens een tennisarm ge had? Een voelbalknie? Een hernia misschien? 01 iets simpels als een verstuikte en kel? Kortom: een aandoening waardoor bepaalde bewegin gen pijnlijk of helemaal niet meer mogelijk zijn? Iedere huisarts besteedt een groot deel van zijn dagelijks spreekuur aan dit soort klachten. Soms is de oorzaak duidelijk en ligt de remedie voor de hand, maar vaak ook niet. En in dat gevaï kin er een lange lijdensweg begin nen. Dan krijg je als patiënt te horen: mevrouw/meneer, ik kan niets vinden. Of je word, vaak maanden achtereen, be handeld zonder merkbaar re sultaat. Fysiotherapeut Dos Winkels uit Delft krijgt veel patiënten die al van alies en nog wat hebben geprobeerd om van hun, zeg maar bewegingspan af te komen. „Vaak gaat het om iets simpels, iets wat echt niet zo moeilijk te genezen is", vertelt hij. „De kunst is om erachter te komen wat er precies aan de hand is. En daar heb je m de eerste plaats een uitgebreide kennis van de anatomie voor nodig". Huisartsen hebben die in de regel niet voldoende paraat, zo meent hij. Kunnen ze geen oorzaak vinden? Geen nood, een verwijsbriefje voor wat röntgenfoto's is zo geschre ven. Maar als die foto's niets aantonen en eventuele bloed en urineproeven al evenmin uitkomst bieden, wordt het lastig- Wat nu, denkt de dok ter. Als patiënt denk je al leen: ik wou dat iemand me van mijn pijn afhielp. Alternatief Niet voor niets hebben de meeste alternatieve genezers een bloeiende praktijk. Wie bij de traditionele genees kunst geen baat vindt, pro- door Christl Visser beert sets anders. En lang niet altijd tot zijn nadeel. Ook de Koninklijke Nederlandse maatschappij te bevordering van de geneeskunst, een zeer eerbiedwaardige instelling, kon er niet meer omheen. On langs werden er aanbevelin gen opgesteld voor de toepas sing van verschillende soorten manuele therapie. Dat bete kent een betere controle en tegelijkertijd het begin van erkenning. Vijftig jaar geleden realiseer de de Engelse arts James Cy- riax zich ai dat manueel the rapeuten, in de wandeling vaak .krakers" genoemd, zo vaak succes hadden dat het van hoogmoed zou getuigen om kwakzalverij te blijven roepen. De theorieën achter deze geneeswijzen vond hij uiterst aanvechtbaar. Wat hem interesseerde was het gat in de erkende geneeskunst waardoor duizenden en 'nog eens duizenden niet van hun klachten bevrijd werden. Hij ging zich met die materie be zig houden en ontwikkelde In de loop der jaren een metho de om onduidelijke bewe gingsklachten op te sporen en te behandelen. Dos Winkel werd een van zijn vele volge lingen. Cedesiü usion eerd Hij vertelt hoe hij na zijn-, stu die fysiotherapie met geeste lijk en lichamelijk gehandi capte kinderen ging werken en daar erg gedesillusioneerd van raakte. ,3hj zijn afcs- ze na zes maanden een hand# kunnen bewegen. Voor mij een te grote opgave". Hij werd fysiotherapeut bij het Nederlands Danstheater. „On gelooflijk hoe die mensen met hun lichaam omgaan- Ze we ten precies hoe ze in elkaar zitten". Bijna beter dan hij het wist. „Ook als fysiothera peut ben je tamelijk opper vlakkig geïnformeerd over het funktioneren van het mense lijk lichaam" Hij wilde zich specialiseren. En koos voor de opleiding van de stichting manuele geneeskunde in Eindhoven. Tijdens zijn eindexamen ont moette hij James Cyriax voor lu l „Die man vertelde tangen, kwam met resultaten waarvan itk dacht: of het is onrm of die man is een abso luut geme": Hij ging m Lon- d' n stage kapen bij Cyriax en kaam .'tuigd in Nederland terug. v. „t hij geleerd had mng hit, in zijn praktijk in Dc-H'V toepassen. „Dat had oen krankzinnig effekt. Patiënten die jaren praktisch zonder succes behandeld waren, gin gen ineens ongelooflijk voor uit Vage klachten kon ik plotseling thuisbrengen. Het ging zo snel dat er op een ge geven moment een patiënten- tekort ontstond, terwijl daar voor iedereen eerst op de wachtlijst moest. Dat heeft zich nu gelukkig weer gesta biliseerd. Er komen veel pa tiënten van buiten Delft en omgeving dus er is genoeg werk". Boven: Fysiotherapeut Dos Winkel bezig met het manipule ren van de lendewen/els. In dit geval omdat er een zenuw beklemd zat. Links: Met de wervelkolom erbij legt hij uit hoe het in zijn werk gaat Eerst oprekken (traktie) en dan een draaiende beweging. Rechts: En zo ging het vroeger, in het middeleeuwse lur- kije. Het lijkt heel primitief, maar toch is er sindsdien in de technieken niet zoveel veranderd. MW>'i«SAAClÜï*4v«l. f Volgeboekt Winkel is nu lang niet meer de enige die op deze wijze werkt. Die methoden moeten beter bekend raken, dacht hij al snel. Met steun van de gro te meester zelf, zette hij de cursussen in Zoetermeer op. Cursussen waarvoor grote be langstelling bestond. Kenne lijk hadden veel artsen en fy siotherapeuten moeite met het behandelen van spieren, pe zen, banden en gewrichten. „We zijn voorlopig helemaal volgeboekt", zegt Winkel en thousiast. Waar komt die „wonderleer" nu op neer? Winkel legt uit hoe eenvoudig het in feite is. De basis is zoals gezegd, een grondige kennis van de anato mie. Iedere spier, pees, band en gewricht heeft een beperkt aantal funkties. Als je precies weet welke die funkties zijn, is het niet moeilijk om te checken wat er niet klopt Wel moet je bekend zijn met het verschijnsel dat bij som mige aandoeningen de pijn zich ergens anders voordoet Cyriax heeft het hele lichaam onderverdeeld in zones waar binnen de pijn te herleiden is. Zo kan iemand die iets aan zijn nek heeft dat - soms - in zijn arm voelen. En dan is het niet de arm die behan deld moet worden maar de nek. Diepe massage Is de oorzaak van de pijn eenmaal vastgesteld, dan volgt de therapie. In een aan tal gevallen kan worden vol staan met het uitoefenen van druk op de plek van de aan doening, dwars op de weefsel richting. Een soort diepe mas sage eigenlijk. In andere ge vallen, zoals bij diverse vor men van pees- en bandletsel, wordt er een stof met een ontstekingsremmende werking in het weefsel gespoten. Bij sommige hernia's wordt Jaag in de rug een plaatselijk ver dovende stof geïnjekteerd. En bij andere aandoeningen is het nodig om te „kraken", een woord dat Dos Winkel trouwens liever niet gebruikt Hij heeft het over manipule ren cn mobiliseren en verdui delijkt: „Het is het herstellen van de beweging in gewrich ten die niet goed funktione ren". Traktie, een vierde mo- Foto's Theo Böhmers gelijkheid, is het oprekken van de wervelkolom en wordt toegepast bij bepaalde nek- en rugklachten. In tegenstelling tot wat vaak beweerd wordt, doet manipu latie volgens Winkel meestal weinig pijn. „Ik ken die ver halen ook wel. „Gillende pijn" wordt er dan gezegd, of „het middel is erger dan de kwaal". Maar dat is altijd achteraf. Patiënten schrikken wel vaak van' het geluid, vooral hij nekmanipulaties want die hoor je erg duide lijk. Kijk, de meeste mensen ervaren elke vorm van ingrij pen als pijn. Ze zijn al ge spannen en zenuwachtig en dan gebeurt er iets wat mis schien niet prettig is, maar medisch gezien geen pijn kón doen. Een tintelend gevoel, dat is naar maar niet pijnlijk en toch wordt het in de hui selijke kring wel zo ge noemd". .Dacht je", zegt hij, „dat ik er niet op let of patiënten een bepaalde behandeling wel kunnen hebben. Als iets echt ontzettend zeer doet, zie je dat aan iemands ogen. En pa tiënten die verschrikkelijk Zoetermeer In wijkcentrum Meerzicht te Zoetermeer wordt op zaterdag 12 mei een symposium gehouden over on derzoek- en (ni et-operatieve) behandelmethoden van men sen met hernia's en andere lage rugklachten, gewrich- tsaandoeningen en spier-, pees- en bandletsels. Het gaat hier om methoden die ontwik keld zijn door de Engelse spe cialist James Cyriax en waar door veel patiënten die voor heen met hun pijn bleven rondlopen omdat de oorzaak niet achterhaald kon worden, nu een kans op genezing heb ben. Het symposium is be doeld als huldeblijk aan Cyri ax omdat deze vijftig jaar ge leden met zijn loopbaan be gon. Zoetermeer is als plaats geko zen omdat daar ai sinds een jaar of twee cursussen wor den gegeven voor huisartsen en fysiotherapeuten die zich deze methoden eigen willen maken. Het lesprogramma be staat uit het leren herkennen van allerlei soorten aandoe ningen van gewrichten, spie ren, pezen en banden, en het toepassen van de geëigende therapie. Daarvoor is een goe de handvaardigheid vereist want zowel het onderzoeken als het behandelen gebeurt in veel gevallen manueel, met de handen dus. Tijdens het symposium wor den lezingen gegeven over om. de werking van manipu latietechnieken in de wan deling 'kraken' genoemd en de voor- en nadelen daarvan. Een Nederlandse bijdrage wordt geleverd door de ana- esthesist H. M. Dagas en de fysiotherapeut F. D- Winkel, beiden uit Delft, die er zullen spreken over het behandelen van hernia's door laag in de rug een plaatselijk verdoven de stof in te spuiten. nerveus zijn en zich niet kun nen ontspannen, krijgen eerst twee woken ontspanningsthe rapie. Met iemand die er door rijn angst als een plank bij ligt, kan ik toch weinig begin nen". Kratje pils „Iedere aandoening heeft zijn eigen therapie", vertelt hij. „Om een voorbeeld te noe men: iemand tilt een kratje pils op met een vooroverbui gende beweging, een foute be weging dus. Als er dan akuut, van de ene sekonde op de an dere pijn in de rug optreedt en hij laat zich zo snel moge lijk behandelen, dan gebeurt dat door manipulatie. Krijgt zo*n man pas de volgende dag last, dan gaat het om een niet-akute rugaandoening en wordt er een traktie toege past. En krijgt hij de volgen de dag last, maar blijft hij er een tijd mee doorlopen zodat de pijn naar het been gaat uitstralen, dan is de therapie vaak een plaatselijke verdo ving". Omdat injekties niet door de fysiotherapeut zelf mogen worden uitgevoerd, is samen werking met de (huis)arts of specialist vereist. Ook voor de fysiotherapeutische behande lingen heeft een patiënt na tuurlijk de verwïjsbrief van zijn huisarts nodig. De Delft- se huisarts Maarten Jonquière werkt al een hele tijd samen met Dos Winkel en de ander fysiotherapeuten uit diens praktijk. „Bij mij komt onge veer één op de vijf patiënten met een klacht over pijn bij het bewegen". Er zijn soms dagen dat ik denk; daar gaat weer zo'n riekenfondsflap". Jonquière werkt als docent mee aan de cursussen in Zoe termeer. „Toen ik voor het eerst met die methoden ge confronteerd werd, dacht ik: ach, dat voelen kan ik ook wel. Pas als je het gaat pro beren, merk je dat je er wei nig van terecht brengt, ook al ben je huisarts. Je moet die per kunnen voelen dan de op pervlakte. Dóórvoelen in feite. Bij iemand die zijn pols niet goed kan bewegen moet je al leen door kijken, onderzoeken en voelen vast kunnen stellen waardoor dat komt En er rijn zoveel hele kleine ver schillen in hoe iets aanvoelt, dat leer je niet een-twee-drie. Zo ben ik aan manipuleren nog lang niet toe. Ik ben al blij dat ik de speciale ïnjek- tieteehnieken beheers en mijn patiënten beter kan onderzoe ken". Uitkomst Hij noemt het werken op ba sis van de methoden door Ja mes Cyriax ontwikkeld, een uitkomst. „Er zijn een groot aantal aandoeningen waar op eratief niets aan te doen is. De mensen die daar last van hebben zijn met deze metho den zeer gebaat". Met name hernia-patiënten kunnen er gelukkig mee zijn. Voor veel van hen zat er tot nu toe wei nig anders op dan de kiezen op elkaar klemmen en de pijn verdragen. „Hernia's", vertelt Maarten Jonquière, „ontstaan o.a. doordat de tus senwervelschijven van de wervelkolom in de loop van het leven degenereren, in ver val raken. Bij een akute her nia raakt er een hard stukje van zo'n schijf los. Er schiet iets in mijn rug, wordt er dan gezegd. Een hernia die lang zaam ontstaat wordt veroor zaakt doordat er een zacht deeltje beklemd raakt". Waarom bij niet-akute herni a's injekties die een plaatse lijk en tijdelijk verdovend ef fekt hebben een blijvende re medie bieden, is niet bekend. Dos Winkel: „Het werkt ver bazend goed, dat is het enige wat vaststaat We gebruiken een half procentsoplossing, net afwaswater in feite. Ik denk dat het te maken heeft met het doorbreken van de vicieuze pijncirkeL Pijn is iets wat zichzelf in stand houdt Voel je het even niet, dan blijft het vaak weg. Omdat ie mand pijn voelt, gaat hij rich zo bewegen dat hij er het minste last van heeft, maar dat doet de aandoening geen goed, in legended Een gefor ceerde houding maakt het op den duur alleen maar erger". Leefregels Waar Winkel en zijn mede-fy siotherapeuten het meest mee te maken krijgen rijn echter nek- en schouderklachten. Rugklachten komen op de tweede plaats, gevolgd door elleboog-, knie- en heupklach ten. „Zestig tot tachtig pro- cent van alle patiënten zijn te helpen. Op voorwaarde na tuurlijk dat de klachten een lichamelijke oorzaak hebben. Mensen die met allerlei span- j ningen en problemen zitten en daardoor rugklachten krij gen, moet ik terug verwijzen naar de huisarts of specialist. Bij sommige aandoeningen helpt de therapie slechts tijde-' lijk. Toch zegt Winkel: „Het grootste deel van de patiënten" dat na verloop van tijd weer terugkomt, heeft zich niet ge- •- houden aan de leefregels. Een behandeling bestaat niet enkel - uit een injektie of een paar -* keer manipuleren, maar ook uit voorlichting. In de eerste plaats nauwkeurige instruk- ties over wat men na de be handeling wel en niet mag doen, en daarnaast adviezen voor op langere termijn. En je moet als patiënt verdomd gemotiveerd rijn om die op te volgen lang nadat de pijn verdwenen is. Je riet mensen met rugklachten bij wijze van spreken direkt na de behan deling al diep voorover bui gen om de veters van hun schoenen te strikken, dót is de moeilijkheid. Mijn ervaring J is dat de gemiddelde patiënt weinig of niets van zijn eigen lichaam afweet De „motori-"n sche" intelligentie is laag. Was dat niet zo, dan waren er veel meer mensen te genezen". Op de valreep zegt Winkel--' nog: „Noem me alsjeblieft0-1 geen manueel therapeut De— ben fysiotherapeut gespeciali seerd in alles wat met bewe-a- gen te maken heeft De me thoden die ik en steeds meer— anderen toepassen, hebben niets alternatiefs. Erkenning- speelt helemaal niet Het gaat om een uitbreiding van de traditionele geneeskunst, een noodzakelijke uitbreiding, en niet om een duistere zijtak".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4