Ooievaars vliegen naar ander nest Suske en Wiske dansen in Passage Werkcentrum Dans met kinderballet Burgemeester Lems open nieuwe sporthal Bazar van De Ooievaars •'-«ivN. Spannend WOENSDAG 9 MEI 1979 Schiedam Op zaterdag 26 mei om twee uur is het zover. De invalidensportvereniging zal haar nieuwe nest invliegen. Het pand aan de Dr. Zamenh of straat 153 wordt verlaten. Aanstaande zaterdag wordt nog gauw een rommelmarkt ge houden om de laatste „onbruikbare" spulletjes aan de Schic- dam se man te slijten. Burgemeester Arie Lems en Maarten Vrolijk, de commissaris van de koningin, zullen gezamenlijk de opening verrichten van het pand aan de Westmolenstraat (met de ingang van de Korte Haven). „Ik kan je niet uitleggen hoe dankbaar we ztjn met deze nieuwe ruimte", zeg Joop Si mons. Cees Kroone, Koos Kempers en Joop zijn de laat ste weken dag in dag uit be zig geweest om alles maar zo goed mogelijk vóór de ope ning in orde te brengen. Het koffiezetapparaat staat de ganse dag aan en de telefoon staat roodgloeiend. Allerlei paperassen, lege kopjes, pak jes zware shag, pennen sieren de tafel in het kantoor. Er gaat nog snel een brief weg naar een drukkerij: Beste Sportvrienden. „Na zo veel felicitaties en gelukwen sen die er al zo zijn binnen gekomen, is het haast onmo gelijk om ook nog wat op pa pier te kunnen zetten. Het be stuur is letterlijk al het gras voor de voeten weggemaaid. Wij zijn er dan ook van over tuigd dat er na al die maan den dat er aan ons nieuwe Ooievaarsnest is gebouwd, een zeer goede verstandhou- ding_ met diverse stichtingen, bedrijven, winkeliers, particu lieren en vrijwilligers is ont staan. Wij als bestuur zijn er gewoon stil van geworden. Op zoveel good wil en daadwerke lijke hulp hadden wij niet durven rekenen. Vooral van gemeentewege hebben wij in de, af gelopen twee jaar voor waj. betreft de inspraak enzo voorts veel zeggenschap en medewerking gekregen". De, Ooievaars mogen zich ze ker gelukkig prijzen. Zij zijn de eersten die zo'n ruimte tot hun beschikking krijgen. Het iSjnet de meeste invaliden- sportverenigingen in Neder land met zo erg best gesteld. De openingsdag is tevens de dertiende verjaardag van de vereniging. Een week na de viering van het twaalf-jarig bestaan kreeg het bestuur van de gemeente te horen dat de deuren van het oude pand van bureau huisvesting voor de invaliden zou worden op engezet. Half november stap ten de eerste enthousiaste werklieden binnen en begon nen met de grote schoon maak. Wie nu een kijkje zou mogen nemen in het pand kijkt werkelijk z'n ogen uit. Sfeervol groen-getinte ruim ten, een lange bar, waar ook aan gegeten kan worden („want een sportief mens krijgt honger, met waar?") en speciaal ingerichte kleed- en washokken. Onder de douche is een opklapbaar stoeltje be- vestigd en naast de toiletten zitten stangen waardoor je makkelijk vanuit je rolstoel op het toilet komt De hoeken van de muren zijn met hard plastic beschermd, er zit ta pijt tegen de muren, zodat het sloten van invalidenwa- gens geen beschadigingen kan opleveren. Drempels zijn er vanzelfsprekend niet. Achter het gebouw is een binnen plaatsje ingericht, zodat de sporters op zijn tijd van de zon kunnen genieten, „Het is allemaal vreselijk srjel gegaan. Door het slechte weer konden de bouwers buiten niets uitrichten", vertelt Joop. „Nu hebben ze ons de hele winter geholpen. En Eef Col- lé, toen nog wethouder, heeft er ook alle medewerking ach tergezet". „Het is wel duurder uitgeval len, dan we verwacht had den", legt Koos Kempers later uit „Er was 17G.OOO gepland. We overschrijden nu de twee ton. Dat betaalt de gemeente. Van particulieren hebben we erg veel gratis of goedkoper gehad. Een hele lijst". Families Met het nieuwe gebouw wil het bestuur een meer sociale funktie gaan bekleden. „We willen de gezinnen er meer bij gaan betrekken. Als een man hier komt sporten, kan zijn vrouw meekomen en meedoen, of met de andere vrouwen een ander spel gaan doen. Dat is veel gezelliger, en bovendien zien de gezinsle den dan dat het niet nodig is om een invalide in de watten te leggen. Dat gebeurt nog veel te veel. Je zou er eens bij moeten zijn als we een Schiedam De inval i- densportvereniging De Ooievaars is druk bezig met het verhuizen van alle sportattributen naar het nieuwe gebouw aan de Korte Haven. In het gebouw aan de Dr. Za- menhofstraat 153 wordt aanstaande zaterdag van één tot vier uur een gro te rommelmarkt en ba zar gehouden met alle spulletjes die „over" zijn. Wie denkt wel iets van zijn of haar gading te vinden, is van harte welkom. Vereniging De Ooievaars kan best nog wat geld gebruiken. nieuw lid gaan winnen. De in valide wil meestal wel, maar de familie vindt het maar on nodig, terwijl een invalide het nog meer nodighee/l". Aan de muur hangt een pos ter: „Een valide behoort te sporten, een gehandicapte móet sporten", staat er op. En eronder: „vandaar dat De Ooievaars het voor iedere ge handicapte in Schiedam en omstreken mogelijk maakt aan sport te doen. Zowel re creatie als wedstrijdsport. Voor De Ooievaars betreft dit: rolstoelbasketbal, condi tietraining, zwemmen, tafel tennis en atletiek. En speci aal voor de jeugd: ponyrijden en sport en spel! En dan de twee telefoonnummers van Cees en Koos: 261341 en 263071. Zwemmen gebeurt nog steeds in het Bad Zuid en basketbal blijft de vereniging beoefenen in de Margriethal. Je komt trouwens niet zomaar bij de vereniging. Er gaat een lang durige keuring aan vooraf. Dokters moeten toestemming geven en er moet door de vereniging voor een speciale rolstoel gezorgd worden. „De huur van dit pand. elek triciteit en gas moeten we zelf betalen. Die rolstoelen kosten ook niet niks. Om de kosten een beetje te dekken hebben we de club van Honderd op gericht Donateurs betalen honderd gulden per jaar, In ruil daarvoor worden ze van onze activiteiten op de hoogte gehouden. We hebben er nu 35 bij elkaar. Dat moeten er honderd worden", vertelt Joop. De laatste tegels worden ge zet De laatste spijkers wor den in de muur geslagen. Vol gende week zaterdag gaat al les open. Een paar weken la ter wordt er open huis gehou den. „We zullen blij zijn als het zover is", verzucht het be stuur. Schiedam Suske en Wiske, wie kent ze niet. Die twee eeuwig jonge avonturiers. Samen met tante Sidonia, die lange, magere spriet, Lambiek de dikke, kale „slimmerik" en Jerom, de breed geschouderde krachtpatser, beleven Suske en Wis ke al 32 jaar de meest wilde achtervolgingen en avonturen. Willy vander Steen, de tekenaar, bleef niet alleen bekend in België, maar bracht zijn twee geesteskinderen lang geleden over de gren zen. Suske en Wiske, die al bums lees je. die bekijk je, je leent de boeken uit 0 De tekenaar: Wifly Van- dersteen. schepper van on dermeer Johan de rode rid deren Robert en Bertrand. aan tantes, ooms, opa's, oma's, buurjongetjes en vriendinnetjes. Nu bestaat er in Rotterdam een be kende, moderne ballet groep, Werkcentrum Dans. Er werken bij dat werk centrum mensen die ook van Suske en Wiske hou den. Hans Tuerlings en Henk AJkema. Hans is choreograaf, dat is iemand die schrijft hoe een ballet precies gedanst moet wor den. Henk is componist, dat is iemand die muziek opschrijft. Hans en Henk kregen van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk de op dracht om een ballet te schrijven over Suske en Wiske, Werkcentrum Dans zou dat mogen dansen. Ze gingen heel hard aan het werk en schreven een bal let waar veertig mensen in mee moesten dansen. Maar dat ging niet, want er werkten helemaal niet zoveel mensen bij het Werkcentrum. Toen heb ben ze, samen met Tom Schenk, die de decors ont- wierp (dus alles wat op het toneel moet staan) het hele stuk ingekort. Nu spelen er negen men sen in mee, en. één pop. Schanulleke natuurlijk. Het hele ballet duurt veer tig minuten. En het ballet, dat trouwens ook best door ouderen gezien kan worden, wordt zaterdag in het Passagetheater aan de Passage in Schiedam ge speeld. 's Middags om drie uur begint het Behalve dat ballet zal ook „Tofuba in Scherzogrofi" van Nils Christe uitgevoerd worden. 's Avonds is Werkcentrum Dans nog steeds in het Passagetheater. Om kwart over acht kunnen alle bal- Ict liefhebbers hun hart ophalen aan „Nachtlied" van Swee Lim, „Jumble" van Ton Simons en „Tut- to Liscio" van Hans Tuer lings en „Tafelmanieren" van Charles Czamy. Het ballet „Suske en Wis ke" bestaat uit drie aktes. De eerste akte vindt plaats in de huiskamer, waar Lambiek, Sidonia, Suske en Wiske zich in een dans zullen voorstel len. Dan verandert de om geving plotseling. De huis kamer wordt een land schap en de vier dikke vrienden kijken verbaasd Scènes uit het Suske en Wiske-baltet en nieuwsgierig rond. Na tuurlijk zullen ze het niet nalaten de omgeving eens foed te gaan onderzoeken, laar... ae muziek wordt heel onheilspellend. In de tweede akte belagen vier bandieten Lambiek, Sidonia, Suske en Wiske en er ontstaat een gevecht dat plotseling eindigt. Het is even rustig, maar dan begint de kist, die op het toneel staat, te bewegen, en het blijkt dat Jerom daarin zit. Hij is op de hand van de bandieten en vecht tegen Suske, Wiske, Sidonia en lambiek. Ge lukkig ontdekt hij de pop Schanulleke. Hij vindt haar aardig en besluit de vrienden van Schanulleke te helpen. In de derde akte komen de bandieten weer samen. Het laatste en grootste ge vecht begint, maar de vier vrienden winnen het, dankzij de hulp van Je rom. De bandieten verla ten verslagen en uitgeput het toneel. Het ballet wordt dan in de huiska mer beëindigd met een vrolijke overwinningsdans. Suske wordt gedanst door Swee Hoe Lim en Wiske door Erika Trabi. Sidonia wordt uitgebeeld door Mar ja Bra aks ma en Lam biek door Raymond Col ling. De stoere Jerom moet Howard .Maduro dansen. Diana Coolcn, Pa tricia van Roessel, Nicky, Wentholt en Suze van der Ster spelen de gemene boeven. Zoals al eerder gezegd, 's avonds wordt er eveneens gedanst „Tafelmanieren" is een abstract ballet rond vier stoelen en een tafel, op .muziek van Steve Reich, voor vijf dansers. Charles Czarny, die de choreografie maakte en de decors en kostuums ont wierp, zag 2ijn stuk op 16 maart dit jaar in première gaan. Hij is Amerikaan van geboorte, maar liet zich tot Nederlander natio naliseren. Hij was onder meer solist bij het Neder lands Danstheater en heeft choreografieën op zijn naam staan bij het Scapi- no Ballet en het Neder lands Danstheater. Werkte in Amerika, België, Israël en Ierland. „Nachtlied" werd geschre ven door Swee Hoe Lim, één van de dansers, in het kader van de workshopac tiviteiten van Werkcen trum Dans. Swee kreeg zijn opleiding bij hel Bal let Rambert en de Con temporary Dance School m Londen. De muziek van Nachtlied is uit de derde symphonic van Mahler. Bij het gekozen muziek fragment hoort een zang partij op tekst van Nietz sche. Door deze tekst heeft Swee Lun zich laten inspireren Ntls Christe, de maker van het speelse en onge compliceerde ballet Tofu ba in Scherzogrofi: „Zeg maar Tofuba, de rest is zo ingewikkeld. Het zijn aan elkaar geregen delen van muziektermen". Nils is ook danser bij Werkcen trum en maakte het stuk op muziek van Carl Her man Piilcy. De kostuums werden ontworpen door Mario Mocenni. „Jumble" betekent zoiets als door-mekaar-haspelen of samenflansen. Dat neeft Ton Simons nou net ge wild in zijn choreografie. Maar op dusdanige wijze, dat allerlei thema's her kenbaar 2ijn en een geheel nieuwe volgorde ontstaat. De muziek van John Cage leent zich uitstekend voor Jumble. De kostuums van Mark Lancaster lijken even abstract ais de mu ziek en de dans. En tot slot Tutto Liscio, van Hans Tuerlings op muziek van Bernard van Beurden en met decors van Tom Schenk. Het wordt gedanst door Erika Trabi. Sfeervol groen-getinte ruimten. Speciaal ingericht voor invaliden die niet stil willen blijven zitten. Aangepaste toiletten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5