SCHIEDAMSCHE COURANT W oudhoek-N oord bouwen op 8 juni! Geen angst voor nekkramp Op Weer problemen rond stalen ramenproject Bart Wilton geeft eigen cadeau weg Spierings- hoek: smm J oiigerencaf é's moeten worden gesubsidieerd Bemanning Thoroland in staking Serkeers- inaatregelen landelijke- fietsdag Bewoners: „Gemodder met gemeenschapsgeld" Jaarlijk se verkeersproef Verkoop voor Rode Kruis Subsidie voor molen De Hoop Honderd gulden voor Nosferatu Donderdag 10 mei 1979- ONAFHANKEUJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26359- 8 pagina's Brnt-rsvvst 3 - lolefoon administratie 2ti8D!>1 - redact 10 2H25H6 - klachlcndicnsT 1-44144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 in Schiedam reikte Bart Wilton gisteravond het aan heni aangeboden schilderij van de kunstenaar Mari- nus Fuit, over aan het museum. Bart Wilton kreeg het schilde rij als afscheidscadeau van het personeel van de scheeps werf WiUon-Fijenoord. op %'oorwaarde dat hij daarmee een bijdrage zou leveren aan de Schiedamse cultuur. En dat deed hij gisteravond na een zeer ontspannen en komische toespraak, waarin steken aan het adres van hui dige grote ondernemers en het Schiedamse gemeentebe stuur niet ontbraken. Een paar jaar geleden kreeg het museum al een beeld van Zadkine van Wilton aangebo den. Bart Wilton, nu twee jaar met pensioen. ontplooide zijn kunstliefde in de tijd dat Pierre Jansen nog directeur, van het Schiedamse museum was. Wilton: „Van die man heb ik geleerd dat je bij mo derne kunst niet hoeft te den ken 'wat stelt het voor?', maar dat je jezelf af mag vragen wat het je doet En ik vind dit werk van Marinus Fuit erg mooi. Ik ben blij dat hij het erg schoon en clean heeft gehouden, en dat er geen roestvlekken opstaan. Zo moesten wij tenslotte ook een schip afleveren". Schiedam Vrijdag 8 juni wordt dan eindelijk de eerste paal voor Woud- hoek-Noord geslagen. Die onthulling deed gistera vond wethouder voor stadsontwikkeling Chris Zijdeveld in het stadhuis. Meer dan anderhalf jaar, nadat het bestemmings plan door de gemeenteraad werd aangenomen, kan be gonnen worden met de bouw. In eerste instantie gaat het om de uitvoering van plan- Hoom, dat bestaat uit 304 woningen, die ten noorden van het Faassenplein ko men. Officieel is dit eerste bouwproject aangeduid als deelplan 1-A, Dat met de bouw al begonnen kan worden, terwijl gedeputeer de staten zich nog niet over bezwaren tegen het bestemmingsplan hebben uitgesproken, komt door de ontheffing die vorig jaar werd verleend via de zoge naamde artikel-19-procedu- re. Ook tegen die ontheffing kwamen later bezwaar schriften bij de provincie binnen. De werkgroep ruimtelijke ordening van Schiedam-Noord en ook Ben Schweers hadden vee! aanmekeringen op het plan-Hoom: „Het worden rotwoninkjes," zei Schweeers bij herhaling. Tweeëneenhalve week gele- den werd bekend, dat de bezwaren tegen dit bouw plan niets hebben uitge haald. Het college van ge deputeerde staten meende, dat de gemeente Schiedam er goed aan doet om wat dan ook te bouwen, gezien de woningnood. Daarmee hadden Schweers en de werkgroep de zogeheten Arob-procedure (volgens de wet administratieve recht spraak op overheidsbe schikkingen) verloren. Voor Schiedam was het wachten op die uitspraak van GS, Wethouder Zijde veld maakte dat veie ma len duidelijk. Kort nadat de uitspraak bekend is, staat nu inderdaad ook de datum vn de eerste paal vast. Vlaardingen/Hoek van Hol land In verband met de zesde landelijke fietsdag op zaterdag wordt de Westha venplaats en een gedeette van de Westhavenkade tot aan de Daijer op die dag van negen uur 's morgens tot één uur 's middags voor het ver keer afgesloten. Deze maatregel wordt geno men omdat de deelnemers aan de fietsdag bij het VW- kantoor aan de Visbank ver trekken. In Hoek van Holland wordt de mogelijkheid gegeven om te starten bij de Hillwonmg. Met kan ook zelf een start punt bepalen, maar moet zich dan wel van te voren inschrij ven bij de VW. De officiële route heeft als beginpunt Oc- kenburg en voert door Mon ster, Naaldwijk, Hoek van Hollanden 's-Gravenzaride: Schiedam/VIaardingen Op de scholengemeenschap Spiering- shoek bestaat geen angst voor het verder om zich heengrijpen van de nekkramp, waar één van de leerlingen mee in het Holy- ziekenhuis in Vlaardingen is op genomen. De enige maatregel die door de rec tor van Spieringshoek,. de heer Uy- tenvaal, is genomen, is het advise ren van de, leerlingen om bij koorts een bezoekje aan ae dokter te bren gen. Ook de directeur van de GGD, dr. J. Wolffs, die de richtlijn aan de rector van de scholengemeenschap heeft verstrekt, is niet bang voor het overslaan van de, in Vlaardingen nu twee keer geconsta teerde, ziekte naar het Schiedamse. „Hoewel we weinig weten over de be smettelijkheid van de ziekte, wijzen de statistieken wel uit dat er geen reden voor extra bezorgdheid hoeft te zijn. Nekkramp komt een paar honderd maal per jaar in ons land voor, en bijna altijd gaat het dan om afzonderlijke gevallen. Slechts een enkele keer treffen we twee of drie gevallen tegelijk in één plaats aan". Twee gevallen van nekkramp binnen een paar weken is in een plaats als Vlaardin gen volgens Wolffs dan ook niet veront rustend. Twee in een stad van tachtig duizend inwoners is volgens de statistie ken normaal. Anders zou het zijn als Maasland drie gevallen in zeer korte tijd vertoonde. „Dan word je wel extra voor- zichtig", zegt dr. Wolffs. j Arthur van Haren, de jongen die als tweede Vlaardinger de ziekte kreeg, maakt het goed. Zijn toestand is vooruit gegaan, er is geen levensgevaar aanwe zig. Gevaarlijk is nekkramp volgens de directeur van de GGD maar in ongeveer één procent van alle gevallen, als de nekkramp van de hersenvliezen overslaat naar de bijnieren. Dat gebeurde bij de dertienjarige Mylène Stoutjesdijk uit Vlaardingen, en daaraan is het meisje overleden. De Maassiuise De Hoop die nu ook van binnen wordt Yiffhonderd niolens openen zaterdag hun deuren! gerestaureerd. (Luchtfoto Sijthoff Pers - Henk van J - n Vlaardingen Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag zullen de jaarlijk se praktische verkeersproe- vtn weer worden afgenomen voor alle zesde klassen of oudste groepen van scholen voor gewoon en buitenge woon lager onderwijs. De proeven worden op drie trajecten in Vlaardingen ver reden. Voor Vlaardingen-West wordt er gestart bij de Pro fessor Teldersschool, voor Vlaardingen-Oost bij de Mei- doornschool en voor Vlaardin- gen-HoIy bij de Wielewaal- school. Een groot aantal ouders heeft rich weer beschikbaar gesteld om het rijgedrag van onge veer 1300 kinderen te beoor delen. Bij de proeven zal ge bruik gemaakt worden van de normale verkeerssituaties. Bij ingewikkelde situaties zal er politietoezicht zijn. De beoor deling zal met nadruk liggen op de mate van inzicht in be paalde verkeerssituaties. ADVERTENTIE ri ^paansepolder bokeiweg 100 schiedam lol. 010-154540 Schiedam In de 4 Molens verkopen well-fare werksters van het Rode Kruis aan staande dinsdag allerlei arti kelen, die of zelfgemaakt zijn of bijeengezameld. De opbrengst is ook voor het Rode Kruis. In het diensten centrum aan de Nieuwe Dam- laan zal de verkoop de hele dag duren. Het Prins Bemhard Fonds heeft een bijdra ge van vijfdui zend gulden ge schonken voor de restauratie van de Maassiui se molen De Hoop. Het exte rieur van dit markante bouw werk is al in de oorspronkelijke staat hersteld. De binnenkant behoeft echter □og een aantal werkzaamheden. Daar wordt de komende maan den hard aan gewerkt. Deze molen i_s komende zater dag tijdens de nationale molen dag, die tegelijk met de landelij ke fietsdag wordt gehouden, te bezichtigen. Van negen uur 's morgens tot vier uur 's mid dags wordt er, als het weer gunstig is en er voldoende wind staat, op de ou derwetse. manier met een molen steen graan ge malen. De VW-bureaus hebben lijsten beschikbaar waarop staat aangegeven wel ke molens in Ne derland zaterdag hun deuren open hebben staan. Vijfhonderd van de duizend in Nederland over gebleven molens hebben zaterdag de Nederlandse vlag buiten han gen ten teken dat ze te bezich tigen zijn. De Wippersmo len, de polder molen aan de Zuid vliet in Maassluis, is op de nationale mo lendag niet te bezichtigen, maar zal wel voor de gelegen heid de wieken laten draaien. De stadskoren- molen Aeolus in Vlaardingen zal die dag ook in gebruik zijn en evenals iedere andere zaterdag voor bezichtiging opengesteld. De Schiedamse mo len De Vrijheid kan men zater-t dag ook binnen-'1 lopen. Vlaardingen De coördina tie rond het project stalen ramen in Vettenoordsepolder en Indische Buurt faalt. Met name de ambtelijke coördina tor van het project zou er de schuld van zijn dat de voort gang van de herstelwerk zaamheden nauwelijks vlot. Aldus een brief die de leden van de werkgroep vandaag aan de commissies stadsont wikkeling en volkshuisves ting verzonden hebben. Daar uit blijkt groot ongenoegen over de huidige gang van za ken. Het stalen ramenproject heeft voor Vlaardingen zolangza- merhand historische waarde. Meer dan zestien jaar lang hebben bewoners met de ge meente een papieren oorlog gevoerd over het inlopen van achterstallig onderhoud, waar onder aan de stalen raamko- Rapport o-ver oktober-rellen: Schiedam/Vlaardingen De werkgroep Schiedam/VIaardin- gen, die zich heeft gebogen over de relletjes tussen Schiedam se en Vlaardingse jongeren in oktober van het afgelopen jaar, vindt dat activiteiten zoals die worden ondernomen door café de Quibus agressiviteit onder de jeugd kunnen verminderen en dus door de gemeente financieel gesteund moeten worden. Dat is één van de conclusies in het rapport dat de interge meentelijke werkgroep eergis teren heeft uitgebracht en heeft aangeboden aan het col- lege van burgemeester en wethouders van Schiedam, j dat de opdracht aan de werk- l groep verstrekte. Een kant-en-klare oplossing I heeft de werkgroep met het rapport niet aan het gemeen tebestuur aan kunnen bieden. Zo'n oplossing bestaat niet. de oorzaken van de rellen die zijn ontstaan kunnen niet zon der meer worden aangewezen, zo vermeld het rapport. Het enige wat de werkgroep wel heeft gedaan is voorzichtige suggesties aangedragen waar mee de kans op herhaling kan worden verminderd. He lemaal uitgesloten kan agres siviteit immers niet, schrijven de samenstellers van het rap port. De werkgroep, die vanaf 18 november, het gebeuren rond de grens Schiedam/Vlaardin gen eens op een rijtje heeft' gezet en aan de hand daar van haar conclusies heeft ge trokken, bestaat uit vertegen woordigers van de Schiedam se en Vlaardingse politie, uit ambtenaren Jeugdzaken van Schiedam en Vlaardingen en de sociaal-cultureel werker en opbouwwerker uit de twee naburige steden. Tezamen vonden zij dat het aantal uitgaansmogelijkheden voor de wat oudere jeugd aanzienlijk moet worden ver groot en dat het aantal peu terspeelzalen in Schiedam moet toenemen. Alleen het centrum is op het moment volgens de werkgroep al vol doende voorzien wat betreft de peuters. Ook het beleid van de ge meente is door de leden van de werkgroep op jeugdzaken hestudeerd. „Een ambtelijke projectgroep is nodig om de coördinatie binnen de ver schillende afdelingen van de gemeente te verzorgen" stelt de slechts tijdelijk functione rende werkgroep. Deze pro jectgroep moet ook de plan nen die er worden gemaakt in de gaten houden op het ge bied van het jeugdwelzijn. Hoe zo'n projectgroep in de praktijk moet gaan werken wordt in het rapport niet ver meld. zijnen en de afwatering van de tuinen en stegen. In okto- j ber van het vorig jaar besloot de Vlaardingse raad een kre- j diet van bijna tweeëneenhalf miljoen gulden uit te trekken j voor onderhouds- en verbete- ringswerkzaamheden. 1 De bewoners schrijven nu dat er sinds de beschikbaarstel- ling van het krediet nauwe- j lijks iets gebeurd is. „De coördinatie faalt. schrij- i ven zij. „Want als wij niet overal zelf achteraan gaan, horen we niets en gebeurt er j niets. En dat zijn we zat", i Verder zijn zij ontevreden j over het uitblijven van vol- i gens hen wèl beloofde infor- j matie en houden arciiitect en woningbedrijf onvoldoende toezicht op de uitvoering van de werkzaamheden die wel begonnen zijn. Uok schijnt het zo te zijn dat er praktisch geen overleg tus sen ambtenaren en bewoners plaatsvindt. „De bewoners werkgroep stelt al sinds eind maart pogingen in het werk ora een vergadering bijeen te krijgen. Maar dit stuit op on wil bij tenminste de coördi nator. En zo wordt er dus maar verder gemodderd met gemeenschapsgeld", schrijven de bewoners aan de commis sieleden. Jc eigen stripheld teke nen js best leuk. Van daar dat gistermiddag een grote groep kinderen op het Bach plein in Schiedam ingespannen bezig was, met het zo „na tuurge tro u w "ui t heel den van Donald Duck, Suske en Wiske, Asterix cn Obeiix enzovoorts. In het Schiedamse museum aan de Hoogstraat 112 kunnen jongeren, maar ook ouderen, dagelijks binnenlopen om bestaan de of stripfiguren naar eigen ontwerp op papier te zetten. De beste ont werpen komen achter glazen platen in de en- trcezaal te hangen. Op woensdag 16 meikomt de tekenaar Dino Atta- nasio de hele dag in het museum tekenen. Wie wil kijken, of wat te vragen heeft, is van har te welkom. Schiedam/Rotterdam Een portier van Lumière heeft een weddenschap om honderd gulden verloren. De man had tegen vijf Schiedammers met de hand op het hart ver klaard, dat in Wcmer Herzogs vampier film Nosferatu alleen maar Delftsc stadsdelen te zien zijn: maar do vijf bios coopbezoekers wezen hem op de Lange Haven te Schiedam, die in de film voorkomt. Vol gende week donderdag komt Nosferatu in Lumiöre 1. en dan dagelijks om tiveo uur, zeven uur en half tien en bo vendien op zondagmiddag om half \ójf - maar de portier heeft al ontdekt, dat hij zijn weddenschap verloren heeft. Vlaardingen De 24 bemanningsleden van het m.s. Thoro land die in de Vlaardingse haven ligt afgemeerd, zijn dins dagavond om zes uur in staking gegaan. De opvarenden, acht Duitsers, een Chileen en vijftien Indonesiérs, hebben al een half jaar geen salaris gekregen. De Hamburgse rederij Tan- krederei De Vries is hen in het totaal nog 440.000 Duitse mark schuldig. Zolang zij dat geld niet in één keer krijgen uitbetaald, staken zij. De mannen kunnen echter ook niet naar huis toe hun con tracten zijn afgelopen 20- lang ze hun geld niet hebben ontvangen. Een aantal van hen zijn in grote financiële moeilijkheden gekomen door de situatie. De Duitse vak bond Gewerkschaft OTV die een vertegenwoordiger in Vlaardingen heeft, steunt de actie van de bemanningsle den. De rederij heeft aange boden eenderde van de ach terstallige salarissen nu uit te betalen, weer eenderde op de veertiende en nog eens een derde op de achttiende van deze maand. De mannen zou- den dan wel meteen weer aan het werk moeten gaan. Dat hebben ze echter geweigerd, mede op aanraden van hun vakbond. Ze willen hun geld ineens. Voor een uitgebreide reporta ge over deze affaire, verwij zen we u naar het moeder- blad waar deze krant in is gestoken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1