Wat overbleef van-, Simon Middenstand Maassluis gaat praten met wethouder ^Verfrissing voor 'gemeentesecretaris Toeristische motorrit Waarom u blij mag zijn met dat nieuwe, grote MWB-kantoor in Schiedam Sloop van distilleerderij in beschermd stadsgezicht? S Zeeverkenners strijden om Westland Cup Zendpiraten gepakt Vernielingen bij Vidocq Autokraak Zijdeveld houdt 't op ANWB Westlander wacht tevergeefs op vrachtje 3LKSWAGENBEZITTER Om overleg weer op gang te krijgen VRIJDAG 11 MEI 1979 SCATD/WW3 Schiedam Een duif fladdert verschrikt op, want het is lang: gele ien dat er iemand op de zolder van dé oude distilleerderij was. Een plakkaat van duivedrek rit opgedroogd tegen gescheurde binten: Het Stinkt er een beetje. Op 3e vloer liggen glas scherven, kurken en door het vocht opgeko men planken onder een dunne laag witte „poe der", en de zon schijnt 'door tientallen ingegoo ide ruitjes. De planken, en de trap ook, geven licht mee onder elk ge wicht, vermolmd als zij zijn. Er groeit zelfs hier en daar mos op. Ken groot pakhuis is hei, tnaar nog slechts een klein Öeel van het hele Rijn bende complex. Verlaten strekt het zich uit van het Groenweegje tot de Noordvest, van de Sint Annazusterstraat totaan de panden van Maarten Dirkzwa ger. Vroeger moet er een •énorme bedrijvigheid zijn ge weest, maar nu heerst er een behaaglijke rust. Alleen klinkt fef en toe geluid op uit een kleine gieterij, die vlakbij staat maar niet van Rijnben de was. Planten gaan er rustig hun -gang. via kieren in beton, langs roestige pijpen en dwars door muren heen, mu ren die zo gecheurd zijn dat je erdoorheen kunt kijken. Op het erf liggen klooster moppen opgeslagen, die de gemeente Schiedam ooit nog wel eens zal kunnen gebrui ken bij de ruïne van Huis te Riviere. Ook staat er materi aal van de vroegere Buiten- sluis, lieren en een reusachti ge gevelsteen, allemaal restan ten die lot voor kort nog op geslagen waren bij gemeente werken aan de Korte Haven, achter het archief, maar die daar in de weg stonden. Ambtenaren van de gemeente door Kor Kegel zijn er gisterochtend wezen kijken, en zij keken wel uit geen dakpan op hun hoofd te krijgen. De heren kwamen er poolshoogte nemen, want de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, op initiatief van Aad Wiegman, wil best een excursie maken naar bet Rijnbende-complex. Dat be zoek aan de verpauperde dis tilleerderij. pakhuizen en koetshuis vindt de commissie nodig, voordat beslist wordt over: sloop. immers, het slopen van oude gebouwen gaat tegenwoordig niet zomaar. Schiedam hegft c Maasland De gemcentese- tcretaris wordt als proefko- jniju gebruikt voor het uitpro- S beren van een airconditio* i ningsinstaNatie in het Maas- Uandse gemeentehuis. Alleen in de kamer van de heer Vo- gelaar wordt voorlopig een unit aangebracht, teneinde enige ervaring met het sy steem te kunnen opdoen. Vorig jaar werd het Maas- landse gemeentehuis uitge^ breid door bijtrekking van het voormalig pand „Baren- drecht". AJ heet snel was ech ter duidelijk, dat de tempera tuur in dit pand tot grote hoogte kan stijgen. Een air conditioning moet dat gaan voorkomen, want hoge tempe raturen zijn ook nadelig voor de prestaties van ambtenaren. Voor 1979 is in het investe ringsschema al 35-000 gulden opgenomen ten behoeve van zo'n installatie. Vooralsnog vinden burgemeester en wet houders een proef wenselijk en de gemeentesecretaris is de gelukkige die daarvoor in aanmerking komt. Voor een bedrag van 5.000 gulden wordt zijn kamer van een air conditioning voorzien, welk krediet tijdens de dinsdag te houden raadsvergadering wordt gevraagd. al spijt als haren op het hoofd, dat er zoveel van de brandersbuurt verloren is ge gaan en dat er in het historie- rijke Schienoko-gebied zo'n s Ledebouwkundig onding als de brandweerkazerne kon ko men. De afbraak van de bin nenstad wordt alom betreurd. Met die feiten Ln het achter hoofd komt nu de historische vereniging Schiedam bij mon de van Ruud Pools in het ge weer om ..Rijnbende" zoveel mogelijk te beschermen. „Schienoko", zo zegt Poels over het niemandsland dat begrensd wordt door de Schie, de Noordvest cn de Korte Haven, „heet een be scherm stadsgezicht te zijn. J}e gemeente zelf omschrijft ee'rr-van de panden, die voor de sloop bedoeld zijn, ais be eldbepalend gaaf. Voorlopig zou het gehandhaafd kunnen worden. Van belang is ook, dat onze vereniging bij de in ventarisatie van vooroorlogse gebouwen aan het betreffende pakhuis twee sterren gaf, het geen wil zeggen: van stedelijk belang. Met die waardering is monumentenzorg in Zeist het geheel eens". Het pakhuis aan het Groen weegje. met zijn classisisti- sche puntgevel, moet in elk geval behouden worden, vindt de historische vereniging, en als het even kan graag het hele complex. Voor nader on derzoek gaan daarom de raadsleden, die in de commis sie van wethouder Zijdeveld zitten, binnenkort kijken. Vol gens de directeur van ge meentewerken, Harm de Block, is sprake van een „ge vaarlijke bouwkundige situa tie" en is sloop dringend noodzakelijk. De kosten wor den geraamd op een dikke vijf ton. Die sloopplannen zijn niet van vandaag of gisteren. Kort nadat Simon Rijn bende overging naar Hendrik Ido Ambacht, besloot dc Sehie- damse gemeenteraad onder de toenmalige wethouder voor stadsvernieuwing Oor Bolmers om alle opstallen t' an te kopen. De bedoeling ?as om, als bij dc uitvoering van de bincnstadplannen be- 9 De" oude distilleerderijpan den verpauperen ziendero gen. Toch is er de vraag: moet sloop nou écht wel? 9 Aan het Groenweegje kocht Simon Rijnbende in 1793 enkele opstallen: een branderij en pakhuis, een koetshuis, drie woninkjes en een erf. Sinds die tija is er veel aan verbouwd. Van vroeg in de vorige eeuw is echter nog het pakhuis ach teraan, driehoog, met zijn classisistische puntgevel. drijfjes onteigend zouden worden, op het Rijnbende- complex voor nieuwe fa- brieksruimte te zorgen. Sinds dien wordt het complex op 8 oktober 1793 door Simon Rijnbende gekocht, verwaar loosd. ,Dat de slopershamer straks gaat tikken, voorspellen de onbewoonbaarverklaringën aan het Groenweegje de"laat ste jaren al zo'n beetje. Hoe slecht de toestand van sommi ge panden is, werd meer Schiedammers duidelijk toen het oude dierenasiel aan de Sint Ann azusterst raat werd gesloopt en vanaf het Spin huispad een direct: uitzicht werd geboden op vervallen geveltjes. Het idee om te slo pen was ook niet zo vreemd, al lijken de inzichten van hui dige bestuurders wat dat be treft vaak veranderd. Ook de binnenstad zal niet meer zo grondig onder handen worden genomen, dat er bedrijfjes voor onteigend moeten wor den. Restauratie van hel hele Rijn bende complex wordt een mil- joenenzaak. Een gemeente zal zelf aan zoiers nooit begin nen, en daarom wordt nu ook gezegd dat de gemeente Schiedam die panden nooit van Rijnbende had moeten kopen. Particulieren in de na bijheid laten al zien, dat het best anders, kan. Tegenover de Goudsbloem, waar jonge ren vrijwillig aan het restau reren sloegen en nu een jon- gerencafé zit, staat dc Noord- molen zoals die door Lucas Bols helemaal werd opge bouwd, en verderop aan de Noordvest staan de panden van Dirkzwager er zo schoon bij ais nog nooit een brande rij of distilleerderij is ge weest. Rijnbende zonder meer plat gooien is dus zacht ge zegd nogal dubieus. ,:S. Schiedam Drie zend/ont vangst- installaties zijn dins dag door de politie in beslag genomen. De 44-jarige L. J- de B. uit Rucpben had een veert ig-kanaals installatie in zijn vrachtwagen gemonteerd, maar beschikte niet over een zendmachtiging. De uit Vlaardingen afkomsti ge R. W. de H. van 22 jaar had naast een zend/ontvangst installatie ook een tweekanali- ge portofoon in de wagen, en de 34-jarige B, J. de W. uit Parrega kon geen papieren tonen voor de in zijn vracht wagen gemonteerde 27 me zender. Alle drie de automo bilisten" zijn volgens dc Schie- damse politie bij een routine controle staande gehouden. Schiedam De "quick lunch" op de Broersvest heeft aanzienlijke schade opgelopen door toedoen van inbrekers. Vidocq, zoals het restaurant heet, werd achtergelaten met opengebroken kassa en frui tautomaat, met een ingetrapte toegangsdeur en met vernield meubilair. De 30-jarige F. M. van H. heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. Hij mist 700 gulden en taxeert de schade op 1800 gulden. Maasland De zeeverken ners uit Maasland, Den Hoorn en Kwintsheul strijden morgen en zondag om de Westland Cup. Deze zeilwed strijd vindt plaats op het Bomraeer te Maasland. Er nemen dit keer vijftien vlotten deel aan de hoog aan geschreven Westland Cup die dit jaar voor de zesde keer wordt gevaren. Maasland treedt als verdediger van de cup op. Tijdens het weekeinde wor den er vier wedstrijden geva ren om uit te maken wie de beste zeiler is. De starttijden zijn op zaterdag één uur 's middags en om half vijf. Zon dags wordt 's morgens gestart om tien uur en 's middags om twee uur. Vlaardingen De Vlaardlng- se Motorclub Flardinga orga niseert dit jaar voor de derde achtereenvolgende maal een nationale KNMV-rit. Alle mo torrijders. ook nJet-clubleden kunnen er zich voor Inschrij ven. Deze zogenaamde Lente- rit over een afstand van on geveer 240 kilometer is zui ver toeristisch van aard. Er is geen wedstrijdelement in opgenomen. De start is zon dag tussen negen en elf urn 's morgens bij café De Lijn draaier aan de Baanstraat. De deelnemers krijgen na zich ingeschreven te hebben een routebeschrijving. Men kan aan de hand hiervan in dividueel rijden, maar de mo gelijkheid bestaat om zich bij een groep onder leiding van oen ordonnans aan te sluiten. Het voordeel daarvan is dat men minder op de route hoeft te letten en zodoende meer van de omgeving kan zien. Wie van tevoren nog meer wil weten kan informatie inwin nen bi] Anke Burger, Juliana- laan 102 in Vlaardingen, tele* foonnmummer 34.94.51. Schiedam Tellerklokjes en een cassetterecorder met vijf bandjes zijn ontvreemd uit een auto. die geparkeerd stond op de Hogenbanweg. op de grens van Schiedam en Rotterdam. De waarde ervan is ongeveer 450 gulden, zei ei genaar H. F. (40) tegen de po litie. Schiedam Wethouder voor stadsontwikkeling en milieu Chris Zijdeveld is boos op de ANWB. Zelfs zou hij zijn lid maatschap van de algemene Nederlandse wielrijdersband opzeggen, als hij niet een aantal faciliteiten nodig had. De wethouder zei dat op een vergadering deze week in het stadhuis. Hij is boos, omdat de ANWB met een proces heeft weten te bereiken dat de ENWB, de eerste enige echte Nederland se wieirijdersbond, zijn naam moest veranderen. „Uit narrigheid blijf ik ge woon ENWB zeggen", aldus Zijdeveld. Hij deelde mee. dat hij de ENFB, zoals de ENWB nu heet en waarbij „wielrij-, ders" heeft plaatsgemaakt voor „fietsers", een veel sym pathiekere club vindt dar. de ANWB. Wachtend op een nieuw vrachtje, zo ligt er in hartje Maasland een Westlandse platbodem van weleer. De oude Westlander is afgemeerd in de kromming van de Gaag, tussen 's-Herenstraat en Bur gemeester van derLelykade. Vroeger werden deze vaartui- ADVERTENTIE. gen in het Wesüand gebruikt- om de prod uk ten uit Europa's groentetuin naar de veilingen te brengen. Die taak is sinds vele jaren overgenomenm door moderne snellere tran sportvoertuigen, waardoor de Westlander werd afgedankt Het al jaren in de Maaslandse Gaag liggende vaartuig wordt dan ook niet meer gebruikt voor een tochtje naar de vei ling. maar funktioneert nu als werkschuit voor een aanne mersbedrijf. Erg veel „klus sen" worden er overigens niet mee gedaan. Maassluis De Onder nemers Federatie Maas sluis (OFM) wil op 15 mei een gesprek heb- ADVEEtTENTlE De ANWB doet veel voor u. hééft veel voor u. U weet waarschijnlijk niet half hoeveel. Gelukkig dat Schiedam nu een GROOT ANWB-kantoor heeft, waar u alle diensten en artikelen uitgebreid gepresenteerd krijgt. 't Nieuwe ANWB-kantoor helptu in het zadel De fiets heeft een apart plaatsje tn het ANWB-hart. Dat merkt u wel op t ANWB-kantoor. Vraagt u er maar 'ns naar de speciale fietsroutekaart, devefe fiets tochten m binnen- en buitenland, de toeristische fietsroutes en de herigidsjes. Kies 'nclubreis ven de ANWB "Voor leden - ANWB-lid wordt u trouwens zeer simpel op 't ANWB-kantoor - organiseert de ANWB zgn. clubreizen, iets heel aparfs. Wat dacht u van kaoo- reizen, zweeMiegvakanties en een weekje parachutespringen? Kies en boek uw reis op 't nieuwe ANWB-kantoor De re'is-experis adviseren u met plezier bij het kiezen van een reis. Keuzo genoeg bij de ANWB. Reizen van alle bekende tour operators. Waar ook 'eigen' reizen. Die u bovendien ook kunt boeken op 'i ANWB-kantoor. *t Nieuwe ANWB-kantoor heeft *m zeker: de Internationale Reis- en Kredietbrief Op vakantie in het buitenland. Fijn. Maar dan een vastgelopen motor. Een acute blindedarm ontsteking. Een gebroken been Nare 2aken. Met ae Internationale Reis- en Kredietbrief blijven het nare zaken, maar alles komt wol in kannen en kruiken. Ziekte- en reparatiekosten worden voorge schoten, Onderdelen verzonden. Geld gestuurd. Eventueel worden personen en auto's gerepatrieerd. 't Nieuwe ANWB-kantoor koppelt u en uw auto aan zekerheid De mannen van de Wegenwacht sfaan dag en nacht voor u klaar. De mensen tn 't ANWB-kantoor alleen overdag: Maar dan doen 2e ook veel voor u en uw auto. - Zo kunt u bij hen uw auto uit stekend laten verzekeren. U kunt zich opgeven voor een rijvaardigh eidstesl U kunt gratis roadtests van ieder gewenst automerk bostellen. 't Nieuwe ANWB-kantoor raakt nooit van de kaart Wegenkaarten. Waterkaarten. Landkaarten. Kampeerkaarten. Stadsplattegronden. Boeken. Gidsen, u merkt *t: er liggen stapels informatie op 't nieuwe ANWB-kantoor. Loop eens langs, U bent van harte welkom. "s Gravetandsewog 565 3119 XT Schiedam. Tel. 010-734333. o ben met wethouder L van der Knaap. Uit gangspunt van dit ge sprek is om de ver slechterde verhouding tussen gemeentebe stuur, de winkeliers van Koningshoek en de winkeliers van het oude centrum te verbe teren. Tijdens het on derhoud zal het dage lijks bestuur van de fe deratie een aantal voorwaarden stellen, waaraan voldaan moet worden om het toekom stig overleg tussen de OFM en de wethouder mogelijk te maken. De moeilijkheden ontstonden omdat de winkeliers van Ko ningshoek zich hebben terug getrokken uit de ondeme- mersfederatie. het overkoepe lende inspraakorgaan van de Maassluise middenstand. Zij vonden dat bij overleg het ao- cent te veel lag op de proble men van het oude centrum. De beslissing zich terug te trekken uit de OFM is mede genomen op basis van de toe zegging van wethouder Van der Knaap, dat hij ook bereid is tot overleg met de Koning shoek afzonderlijk. Eén van de eisen die het da gelijks bestuur van de OFM zal stellen is. dat de wethou der zijn toezegging om met de winkelcentra Koningshoek en Steendijkpolder afzonder lijk te praten moet intrekken. Verder wil de federatie dat de vergaderingen niet alleen openbaar worden, maar ook dat ze uitsluitend tijdens de avonduren worden gehouden. Tevens heeft de OFM een tweetal verzoeken aan de heer Van der Knaap. Ten eer ste wil het bestuur de moge lijkheid van schorsing tijdens, de vergaderingen van de com missie economische zaken en financiën, zodat de midden- - standers niet alleen voor, maar ook tijdens de vergade ring hun mening naar voren kunnen brengen over zaken die hen raken. Daarnaast wil het dagelijks bestuur tijdiger op de hoogte gebracht worden van de voor de middenstand relevante ge meentelijke plannen. „Neem bijvoorbeeld de sluiting van de winkels op Koninginnedag. Die zijn zonder overleg met ons dichtgegooid", aldus OFM-voorzitter Piet 't Hart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3