SCHIEDAMSCHE COURANT Comité Jongerenhuis vesting kraakt leegstaande woning Fietsers bij kruisingen vóór auto's gfm KfAttfett veer zm Felle brand legt kunstfruit in as Rijnmondband jubileerde Imê&Ëk I U jyf fl PvdA-nota over stadsvernieuwing Al twee; maai stilte over de binnenstad Nog meer acties op komst Wethouder reikt penningen uit In Schiedam: -MM' wSaÊÊmÊmm wmmm Baldadigheid of brandstichting: Bejaarde fietser na aanrijding overleden College gaat actiever informeren M. Keizerwaard overleden Maandag 14 mei 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26361- 8 paguia's Brot'rswst 3 telefoon administratie 2S809I - redactie 262566 klarhlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het comité jongere nhuisvesting heeft afgelopen vrijdag een eer ste kraakactie uitgevoerd. In de Prins Hendrikstraat werd aan het begin van de avond een leegstaande wo ning gekraakt en vervol gens ingericht door een jongere, die dringend huis vesting nodig had. De ac tie verliep zonder proble men: de politie iiet zich niet zien. De kraakactie werd zonder veel ophef, maar uiterst doeltreffend uitgevoerd. Te gen kwart voor zes werd de voordeur van het pand op nummer 50 geopend, waarna de groep naar bin nen kon. Hel pand stond al geruime tijd leeg, hoewel de gemeente neg onlangs het comité had verzekerd, dat hel nooit voorkomt dal een pand voor lange tijd onbewoond blijft Het ge kraakte pand, dat twee wo ningen bevat die geen van beide gebruikt worden, is eigendom van degemeente. „Dit moet duidelijk gezien worden als een start. Het is de bedoeling, dat we in de toekomst veel meer van dit soort acties gaan uit voeren", aldus een woord voerder van het comité jongerenhuisvesling, „Het is gewoon waanzinnig, dat er zo vaak panden geruime tijd leeg staan, terwijl er mensen, en vooral jonge ren, zijn die zitten te sprin gen om een goede woning. Alleen al hierin de VOP kan ik tien huizen opnoe men, die al lange tijd niet gebruikt worden". De nieuwe bewoner van het pand, die het weekend heeft benut om een beetje op orde te geraken in zijn nieuwe huis, had dringend huisvesting nodig. Om niet verder in moeilijkheden tc komen wil hij alleen zijn voornaam maar in de krant. Erik: „lk heb de no dige problemen thuis ge had: dat ging op een gege ven moment niet meer. Tweeëneenhalf jaar gele den ben ik van huis weg gelopen en heb toen een tijdje in Rotterdam ge woond. Later heb ik een gesprek gehad met de toenmalige wethouder Rien Bovenberg, die er voor zorgde dat ik een huis kreeg in de Stationsstraat. Maar dan wel samen met een andere jongere, die ook woonruimte nodig had. Ik zag die vent echter hele maal niet zitten: we kon den helemaal niet met el kaar opschieten. Daarom ben ik uiteindelijk maar weer naar huis terugge gaan, maar daar begonnen de moeilijkheden opnieuw". Omdat Erik ook wel in zag, dat het weinig zin had om definitief thuis bij zijn ouders te blijven wonen, liep hij weer stad en land af voor een woning. Via een maatschappelijk werk ster kwam hij in het bezit van een urgentieverklaring, maar daarmee was er nog geen huis beschikbaar. Dat zou zeker nog wel een maand of negen duren. „Uiteindelijk heb ik vorige week een gesprek gehad met wethouder Wijnstok. Die begreep mijn proble men allemaal wel, had er erg veel begrip voor, maar kon ook niet helpen. Je moet toch nog een paar maanden wachten, zo werd gezegd". Het comité jongerenhuis- vesting kent tientallen van dit soort gevallen. „We pro beren iets voor deze men sen te doen, maar dat lukt nauwelijks. Vandaar dat wc uiteindelijk maar met die kraakactie begonnen zijn", ITet Comité heeft overi gens sinds kort een weke lijks spreekuur voor jonge ren. die met dringende huisvestingsproblemen zit ten. Dat spreekuur wordt elke dinsdag van 20 tot 22 uur gehouden in het pand van het JAC, P.K. Dros- saartstraat 201. Vlaardingen Wethouder van culturele zaken, de heer A. Maar!e%*eld, heeft vrijdag aan enkele eigenaars van dit jaar gerestaureerde panden in Vlaardingen de restauratie penning uitgereikt. Dit ge beurde tijdens een bijeen komst van de Historische Vereniging Vlaardingen in de grote zaal van het gebouw Maassluisedijk5. De heer C. Hoek van de afde ling Oudheidkundig Onder zoek van de gemeente Rotter dam gaf bij deze gelegenheid een lezing over ..Vlaardingen ais handelsnederzetting in de vroege middeleeuwen". Schiedam Het jubileumoptre den van de Schiedamse Rijnmondband is een groot suc ces geworden. Er was aardig wat publiek, tij dens de groot scheepse taptoe die de jubileren de band afgelo pen zaterdag hield op het sportterrein van de voetbalclub DHS. Zes korp sen, waaronder natuurlijk de Ju bilerende Rijn mondband. maar ook De Rijpers uit Viaard/ngen en de Euroband uit Rotterdam, gaven een show, waar het pu bliek zich best mee kon amuse ren. De Rijnmond band heeft tij dens dc taptoe ook de nieuwe langspeelplaat, die het korps onlangs heeft gemaakt, te koop aangebo den onder bet publiek. DHS maakte van de gelegenheid ge bruik, loten te verkopen voor de viering van baar 60-jarig be staan. tófeö- .aïr.. ~sf' t - - A 1 aiiiiiiiiiiifriiiiiiiitmiiiffjiiiuiiiiuiiiiiiiiitiiiiiititiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiifiiiiniififiiiiiiiiiHiiii^ Vlaardingen De fractie van de Partij van de Arbeid heeft eind vorige week een discussienota uitgebracht over de stadsvernieuwing in Vlaardingen. Dit stuk, dat een week na de officiële nota van het college over dit on derwerp is gepresenteerd, geeft een tweetal mogelijkhe den voor een nieuwe aanpak, zoals die volgens de socialis ten zou dienen te geschieden. In beide mogelijkheden .wordt er voor gezorgd, dat de posi tie van de bewoners die aan de planvorming binnen de stadsvernieuwing meewerken. wordt versterkt. Tot nu toe verkeren juist die bewoners in een moeilijke, onduidelijke positie, aldus de PvdA-fractie. Het is de bedoeling, dat deze discussienota binnenkort eerst besproken zal worden door de leden van de partij. Ver volgens willen de PvdA-ers een uitgebreide, open discus sie over dit onderwerp, waar aan alle belanghebbenden zouden moeten deelnemen. Meer Informatie over de ideeën van de PvdA over de problemen rond de stadsver nieuwing op pagina drie van deze krant. deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per kwartaal f 42.20 abonnement a_/14.33 per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijngiro/banknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zat ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam wffitós, a»#?# srrr. -■» srfS»»» '0roe.' Schiedam Een korte, maar felle brand in de kelder van bloemenhandel Roza op de Hoogstraat in Schiedam heeft 200.000 kunstvruchten van plastic en een partij kaarsen in de as gelegd. De brand weer was snel ter plaatse en kon voorkomen, dat ook het bovenliggende pand door de brand werd verwoest. De to tale schade wordt geschat tussen de 40 it 50.000 gulden. De oorzaak: baldadigheid of brandstichting. De brand ontstond in de nacht van vrijdag op zaterdag rond een uur of drie. Het vuur, of beter gezegd: de rook werd ontdekt door foto graaf Henk Vos, die in zijn fotozaak* nog hard bezig was met het afwerken van foto's. Hij alarmeerde de brandweer. Door de enorme rook en de stankontwikkeüng moest de brandweer bij het blussing- swerk gebruik maken van- zuurstof maskers. De stank, die tot ver in de omtrek te ruiken was, werd vooral ver oorzaakt door een flinke par tij kunstfruit: een artikel dat met kerstmis veel gebruikt wordt in de bloemenhandel. Die kleurige dingetjes zijn ge maakt van watten, gedoopt in paraffine. Het effect, als der- De ravage, die in de kelder door de brand werd veroor zaakt. gelijk spul in brand raakt, zal duidelijk zijn. De brandweer heeft inmiddels vastgesteld, dat de brand door onbekenden is aangesto ken. Tussen de bloemenhan del en het museum, dat naast het pand ligt, is een smalle brandgang, waaraan enkele kelderruimten grenzen. Enkele van die ruiten, die toegang geven tot de kelder van de bloemenhandel, waren door onbekenden vernield. Hei was echter niet mogelijk om door die raampjes binnen te drin gen. omdat ze met tralies wa ren beveiligd. Daarom heeft men. wellicht uit teleurstelling vanwege een mislukte in braak, de zaak maar aange stoken. Schiedam Bij alle kruisingen in Schiedam, die daarvoor geschikt zijn wordt binnenkort een „op geblazen fietsstrook'' aangebracht. Daarbij wordt het mogelijk, dat fietsers en bromfietsers zich bij verkeerslichten vóór auto's opstellen, over de hele breedte van de weghelft. Sinds enige maanden kent Leiden deze f iels voorziening .al, die volgens de enige Ne derlandse fietsersbond, de ENFB, in haar simpelheid ta melijk uniek is. Vorige week heeft het Schiedamse PPR- raadslid Herman Noordegraaf van wethouder Chris Zijde veld te horen gekregen, dat het voorbeeld van Leiden in Schiedam wordt overgeno men. Noordegraaf had de wethouder gewezen op een artikel over de „opgeblazen fietsstrook" in het april,mei nummer van De Vogelvrije Fietser, het blad van de ENFB. Het voordeel voor fietsers, als zij zich bij stoplichten vóói auto's mogen opstellen, is groot. De wielrijder, die link saf slaat, kan bij groen licht niet meer door auto's die rechtdoor gaan gehinderd worden. Ook hoeven fietsers zich niet meer tussen stoep rand en rijen auto's door te „wurmen". En uitlaatgassen van auto's hoeven niet meer ingeademd te worden, als de fietsers vooraan staan. Noodzakelijk is wel, dat een fietsstrook wordt aangebracht die naar de „opgeblazen' strook leidt, zodat fietsers niet halverwege langs de au tofile blijven steken. Ook moet de opgeblazen strook een lengte hebben, waarbij ten minste twee fietsen achter elkaar kunnen staan, opdat de volstroming gemakkelijk verloopt. Voorbeelden van kruispunten, waar de opgeblazen fiets strook kan worden aange bracht, zijn in Schiedam het Lorentzplein, de N'ieuw-Ma- thenesserslraat bij het Rot- terdamsedijk, de P. J. Troel- straJaan bij de Burgemeester van Haarenlaan en de krui singen van Aleidastraat en ÏVestfrankelandsestraat en van Parkweg en Burgemees ter Honnerlage GreteJaan. Schiedam De onrust onder gemeenteraadsleden, dat de biimenstadsplannen weer op de lange baan worden ge schoven, heeft wethouder Chris Zijdeveld weggenomen door de toezegging dal bij de eerstvolgende vergadering van de commissie voor ruim telijke ordening msuwe gege vens op tafel komen. Al twee vergaderingen lang heeft deze commissie niet over de binnenstad gespro ken, terwijl het voornemen er was om beurtelings over stadsvernieuwing in het alge meen en over de binnenstad te vergaderen. Om en om 20U de problematiek aan de orde- komen: de stadsvernieuwing voor Schienoko. het westen en de Gorzen in verband met de beloofde financiële steun (interim-saldoregeling), en de binnenstad in verband met de uitspraak van de Kroon vorig jaar. waarbij groen licht werd gegeven voor woningbouw op het Gat van Bolmers, Hoewel de PvdA-fractie 2ijn visie al in een stuk had gege ven, dat vorige week behan deld had kunnen worden, kwam dat er niet van. De wethouder voor stadsontwik keling houdt het op „enige hobbels", die door de paasva kantie zijn ontstaan en waar door de binnenstad nog met aan de orde kon konten. De vrees bestaat onder ge meenteraadsleden. dat door de beloofde financiële steun voor stadsvernieuwing in oude wijken de plannen voor West, Schienoko en Zuid zo veel voorrang krijgpn, dat de binnenstad in de verdrukking komt. Volgens Zijdeveld is dat niet de bedoeling. Maassluis De 66-jarige Jaap Hoek uit Maassluis is in het weekend om het leven gekomen, nadat hij met zijn fiets was gegrepen door een autobus. De man werd met zware verwondingen naar het Vlaardingse lloly-ziekenhuis gebracht, waar hij wat later echter overleed. Het ongeluk gebeurde op de kruising Zuiddijk-Laan 1940/1945. De heer Hoek, die per fiets van de Zuiddijk kwam, wilde het kruispunt oversteken, maar daarbij werd hij aangereden door een autobus van het streekver- voerbedrijf Westnederland, die hem niet meer kon ont wijken. Vlaardingen Het college gaat wijkbewoners actiever informeren over wat er in tern in het stadhuis allemaal speelt Tijdens het driemaan delijks overleg in de wijken wil het college nu niet alleen maar antwoorden op vragen geven, maar ook ongevraagd zelf punten in brengen waar van het denkt dat die op dat moment belangrijk zijn of in de toekomst belangrijk zullen worden. Dit is de uitkomst van een evaluatie die het col lege onlangs over het wijko verleg hield. Behalve een actiever informa tiebeleid heeft het college ook besloten sneller antwoord te geven op vragen die het van belang acht, zodat de bewo ners niet drie maanden moe ten wachten. Ook werd beslo ten het experiment met de onafhankelijk voorzitter voort te zetten en te 2oeken naar mogelijkheden om de infor matieverstrekking in meer aanschouwelijke vorm te gie ten. Gedacht wordt onder meer aan gebruik van wijk- kaarten. Vlaardingen Oud-adjudant van politie M. Keizerwaard, is het afgelopen weekend in zijn woonplaats, aan een hartaanval overleden. De heer Keizerwaard nam enkele maanden geleden afscheid van het VJaardingse politie korps:' hij ging toen met functioneel leeftijdsontslag. De heer Keizerwaard, die ja renlang een bekende figuur was binnen het Vlaardingst korps, is 60 jaar geworden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1