PvdA-fractie komt óék met nota stadsvernieuwing Het Windas geopend m Teers too f eindigt met zwierig feest Jaap Hoogwerf verricht aftrap voor ziekenomroep Boer Poot en zijn vogeltjes Schildersbuurt nu officieel woonerf Gouden erepenning scheepswerf De Haas ,Hoe kan positie bewoners versterkt wordenV V ;IiSf^ inVj-lIL ïïff. r°rz mifr* voor burge meestei «38 Vanavond Hermes tegen Veronica MAANDAG 14 MEI 1979 SC VD WW 3 Vlaardingen Ook de frac tie van de PvdA heeft een nota geleverd over de stads vernieuwing in Vlaardingen. Precies een week na het ver schijnen van de gemeentelij ke nota organisatie-stadsver nieuwing heeft de partij deze nu aan het publick gepresen teerd. In zekere zin kan de fractienota beschouwd wor den als een contra-stuk op de gemeentelijke nota- Wat di rect opvalt bij doorlezing van de fractie-nota is, dat in dit stuk veel dieper wordt ingegaan op de inspraakpro- bfematiek van de stadsver nieuwing dan de lang ver wachte gemeente-nota dat uiteindelijk bleek te doen. door Jan H. Bakker De PvdA-nota moet gezien worden als een discussiestuk. En als zodanig geven de inlei dende bladzijden een samen vatting van de discussie, zoals die de laatste tiid binnen de fractie gevoerd is. De nota noemt enkele uitgangspunten, waarover bmnen de fractie overeenstemming bestaat. Zo zou een open, gedecentrali seerde en kleinschalige be sluitvorming het proces van de stadsvernieuwing ten goe de komen. Knelpunten Ook noemt het discussiestuk een aantal knelpunten, die naar het inzicht van de frac tie in de afgelopen periode van stadsvernieuwing steeds naar voren traden. Hoewei met nieuw, zijn die knelpun ten in de nota onverbloemd geformuleerd. Een selectie: 0 De positie van de bewo ners is vaak onduidelijk. Be woners beschikken meestal met over de deskundigheid waar de ambtenaren wei ge bruik van kunnen maken. De PvdA spreekt daarom over een ongelijke uitgangspositie 0 Vlaardingen heeft met een echt stadsvernieuwingsplan. Het ontbreken daarvan werkt belemmerend op de bewoner- sin breng. 0 De bevoegdheden van een projectgroep zijn met duide lijk, waardoor zo'n groep een broeinest van conflicten is. 0 De besluitvorming binnen sommige projectgroepen is rommelig; er bestaat geen uniformiteit. Tijdschema's worden vaak te laat vastge steld. 0 De positie en de rol van de stuurgroep is hoogst on duidelijk. Van een coördine rende rol is nauwelijks spra ke. Tot zover een opsomming van een aantal door de PvdA genoemde knelpunten. Het probleemstellende gedeelte Vlaardingen Het drumfan farefestival. dat de Viaar- dingse vereniging Thalita za terdag heeft gehouden in het LijnbaancompJex, is ze ker een succes geworden. In het kader van zijn vijftienja rig bestaan had het korps een festival georganiseerd, v/aaraan zeven drumfanfares deelnamen Later op de dag \ond een defile plaats op de Markt, dat werd afgenomen door burgemeester Wim Kie- boom. Thalita en de andere korpsen speelden, dat de stukken eraf vlogen Schiedam Tot ver in de nacht duurde zaterdag het slotfeest, waarmee het Zolder- theater in de Teerstoof het seizoen beemdigde. Tekslpie- rement was eraan voorafge gaan, traditiegetrouw het ca baretgezelschap dat een pun tje draait aan de Teerstoofsei- zoenen, en daan-oor was het vestzaktheater aan de Nieuw- straat stijf uitverkocht zodat er niet één persoon meer bij kon maar na afloop van het cabaret [eek het nog drukker te worden. Jn de foyer bleef men nog lang na, met omdat er zoveel „bakken aan de bar" van IJf Blokker aan de wanden hingen, maar om de zomervakantie in te luiden. van de nota mondt tenslotte uit in de vraag: hoe kan de positie van de bewoners ver sterkt worden? Aan een eventuele oplossing wordt de eis gesteld, dat deze voorziet in een beleid dat zich terdege met het hele proces van de stadsvernieuwing, dus niet alleen het uiteindelijke resul taat; de huizen, bezighoudt en dit proces zoveel mogelijk in de publieke sfeer brengt. Oplossingen De nota eindigt met de pre sentatie van twee naast el kaar staande modellen, waar binnen de stadsvernieuwing plaats zou kunnen vinden. Be iden voldoen aan bovenge noemde eisen. Dat m de mo dellen de positie van de pro jectgroep centraal staat, ligt natuurlijk voor de hand. Want juist om die project groepen is het de afgelopen tijd te doen geweest. Beide modellen vormen, volgens de PvdA, een publiek overlegor gaan. In het eerste model heeft de projectgroep een vrij forse mate van zelfstandigheid. Conflicten tussen bewoners en ambtenaren (in feite tus sen college en bewoners, zegt de PvdA) worden voorgelegd aan de raad. Gaat er dus in de besluitvorming iets fout, dan kunnen ambtenaren aan de noodrem trekken. In het tweede model wordt de zelf standige positie van de pro jectgroep teruggebracht tot een adviserende;^ het argu ment: de continuïteit van het totale beleid zou zo beter ge garandeerd zijn. De fractie van de partij heeft bewust met gekozen voor één van beide modellen, omdat de nota anders geen discussieno ta meer zou zijn. Die keuze zal gemaakt moeten worden door de basis, de Seden. Wèl wijst de fractie er nadrukke lijk op dat voor welk model er tenslotte ook gekozen zal worden, de doelstellingen ondermeer versterking van de positie van de bewoners gerealiseerd moet worden. Toch moedig Hoewei de modellen inhoude lijk geen hemelbestormend karakter hebben en op veel punten ook nauwelijks afwij ken van de huidige stand van zaken, moet toch over het dis cussiestuk in zijn geheel ge zegd worden, dat het heel wat dieper ingaat op de stadsver nieuwing dan de offtciele nota En dat is moedig, toch wel, want de PvdA-fractie die de laatste maanden bijeenge houden werd door een merk waardige partijdiscipline be gon een verdacht dociel ge drag te vertonen. Maar wie de nota nu goed leest, kan veel. soms scherp geformuleerde verschilpunten met de gemeentelijke nota ontdekken. Een geluk bij een ongeluk: de officiële nota heeft zowel ambtenaren als bewoners de moed in de schoenen doen zakken. Velen hebben zich verbaasd afge vraagd: hoe is het mogelijk geweest, dat een redelijk pro gressief gemeentebestuur zó'n nota, die consequent alle con troversiële punten omzeilt, heeft durven uitbrengen? De nu uitgebracht PvdA-nota kan eerlijkheid, een heldere analyse van en slellingname in de problematiek van de stadsvernieuwing niet ont zegd worden. Daarmee wordt de discussie levendig gehou den, waarmee het soms diep in het individuele leven van burgers insnijdende proces van stadsvernieuwing alleen maar gehaat kan zijn. Schiedam Piet Poot van het CDA is Kethellapper in hart en nieren. Altijd als op de agenda van een commissie of de gemeente raad ook maar iets voor- komt, dat het oude dorp of de afgelegen kerkbuurt van Kethel aangaat, houdt Poot de vinger aan de pols. Of het nou gaat om een verkeersongeluk, om verga deringen in het raadhuis aan de Schiedomseweg of om sluip\ erkeer over de Harreweg dat volgens hem geen sluipverkeer is. Poot staat op de bres voor Ke- thel Als oude boer van de Polderweg ziet hij Kethel altijd nog groter dan het huidige dorp bij het Noordemde. Poots domein strekt zich uit van het woonwagenkamp tot aan het zandltchaam voor Rijksweg 19, waarvan de aanleg hem nochtans wel gezind is. Spaland, Woud- hoek, Dumdorp, Bijdorp, en Groenoord ook wel. het is voor de nestor van de gemeenteraad alles Kethel wat de klok slaat Ook de vogelbuurt Ook dit wijkdeel aan weerszijden van de Zwaluwlaan, tot aan de Koekoekslaan toe, behoort tot het district waar boer Poot zich thuis- voelt Het is vandaar, dat hij in notulen van een ver gadering had gelezen dat er „vogeltjesbuurt" stond. 'Dat krenkte hem. En het werd nog een hele discus sie. Op het laatst bracht Chris Zijdeveld, als wet houder niet altijd zo toe schietelijk. uitkomst door te opperen dat Poot mis schien dan tevreden zou zijn als de letters t, j» e en s geschrapt zouden wor den. Schiedam Tien straten ïn de Schildersbuurt ïn het wes ten van Schiedam zijn door burgemeester en wethouders aangwezen tol woonerf. Deze officiële indeling van de stra ten bij" het groeiende rijtje woonerven dat Schiedam be zit, is één van de laatste stappen in een heel proces. Eerder heeft in de betreffen de straten een inspraakproce dure gelopen en zijn de defi nitieve tekeningen vastge steld. Zodra de herbestraüng hele maal is uitgevoerd zullen er woonerf-borden worden ge plaatst aan het begin en eind van de Hobbemastraat, de Ja cob Marisstraat, de Jan Stcenstraat (tussen Van Ruys- daeliaan en Rembrandtlaan) de Van Ostadelaan, de Paulus Potterstraat, van Ruysdael- laan en Vlaardmgerdijk (van nummer 281 tot en met 361) Twee straten in het gebied hebben de gemeente tijdens de inspraakprocedure handen vol werk opgeleverd, In de Van Ruysdacilaan en de Van Ostadelaan „pikte" men het optreden niet en werd het ge lijk van de bewoners tot in de gemeenteraad bevochten. Voor een groot deel kregen de verontruste bewoners daardoor hun zin Tegelijk met het aanwijzen van de woonerven hebben burgemeester en wethouders besloten het pad aan de west zijde van de Van Ostadelaan, van de Jan Vermeerstraat tot het pand nummer 69, aan te wtj2en als verplicht fietspad. Zodra het verkeersbesuit ge wijzigd is zullen de borden worden aangebracht. Maassluis Tijdens een bij eenkomst in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht zal op 16 mei aan de directie van de MaassJuise scheeps werf De Haas BV de gouden erepenning van de Vereni ging voor de Metaal- en de Electrotechnische Industrie FME worden uitgereikt. Het Maassluise bedrijf krijgt de penning wegens bet honderd jarig jubileum, dat het be drijf onlangs heeft gevierd. Het Maassluise bedrijf is een van de 20 Nederlandse onder nemingen, die de penning dit Schiedam Wethouder Her man Posthoorn heeft vrijdag ochtend samen met de jong ste en oudste leerling van hel Windas, het nieuwe schoolcomplex aan de Nach tegaallaan, geopend. Met hulp van zijn twee „assistenten" hees Posthoorn de vlag van de school, waarmee de offi ciële opening een feit was. Het Windas komt voort uit de vroegere kleuterschool Het Keteltje en de lagere school, die voorheen de naam Burge meester Verveenschool heeft gedragen. De kleuterschool zit nu ?n een splinternieuwe ruimte. Het gebouw van de lagere school is minder nieuw; wel is het geheel ver bouwd en uitgebreid met een lokaal. De samensmelting van kleuter- en lagere school is met de opening door Pos thoorn nu ook officieel een feit geworden. De officiële openings handeling jaar krijgt uitgereikt. De ere penning. die gemaakt is door de beeldhouwer Jan Snoeek. is er in drie versies: brons, zilver en goud. De voorzijde van de penning, die op het eerste gezicht abstract lijkt te zijn, geeft in een gestileerde vorm de metaalindustrie weer. De aandachtige be schouwer treft er tal van voorwerpen op aan. die in deze industrie worden ge bruikt of vervaardigd Op de keerzijde worden de gegevens van het betreffende jubileren, ae bedrijf gegraveerd. Het jubileum van BV Scheepsbouwwcrf en Machi nefabriek H. de Haas is m maart jongstleden gevierd. Ter gelegenheid van het hon- Oe ere-penning van de FME. die op 16 mei aan de directie van de Maasslu handigd siuise scheepswerf De Haas zal worden over- derdjang bestaan van het be- dnjf zijn de gemeente enkele fraaie platanen aangeboden. die een plaatsje langs de Maassluise haven hebben ge kregen. Schiedam Voor de vijfde maal heeft Jaap Hoogwerf, een bezig Schiedammer ach ter de schermen, een voetbal wedstrijd georganiseerd van een Schiedamse club tegen Veronica, waarvan de op brengst ten goede komt aan de instelling die in Schiedam nattige dingen doet. Vana vond viert Jaap Hoogwerf dat eerste lustrum. Straks om zeven uur verricht hij de af trap - alhoewel hij invalide Is - van de wedstrijd die Hermes DVS in het Harga- park speelt tegen het elftal van Veronica. De baten gaan naar de ziekenomroep Schie dam. Het is de tweede keer, dat Hoogwerf op de ziekenom roep mikt, en hij is dan ook vol bewondering voor wat de 65 medewerkers in hun vrije tijd allemaal doen. „De man kracht die steeds weer wordt opgeofferd aan zieken en be jaarden, daar neem ik mijn petje voor af," zegt hij. „Neem nou oudejaarsavond. Wij zaten ailemaal m onze luie stoel, maar in de zieken huizen werd zelfs de meest onverschillige bonk blij toon hij via de ziekenomroep, die toen volop ïn touw was, de groeten van familie kreeg. Zoiets vind ik nou prachtig. De ziekenomroep is daarom het milieuvriendelijkste medi cijn, dat ik kan." De benefietswedstrijden bren gen steeds meer op, al flopte in 1976 het treffen tussen DHS en Veronica dat ten bate van de Hargahoeve, het dierenasiel, werd georgani seerd Het jaar daarvoor was het begonnen. De wedstrijd van DRZ tegen Veronica le verde de invaliden-sportvere niging van de Ooievaars 1200 gulden op, in 1977 kwam er 1600 gulden op tafel voor de ziekenomroep toen Martimt speelde, en vorig jaar rolde 2500 gulden uit de bus bij de wedstrijd van Excelsior *20 te gen Veronica, bestemd voor autobus- en boottochten van gehandicapten, „Er zit dus een stijgende lijn in," zegt Jaap Hoogwerf te vreden. Voor hem is alleen een probleem, dat sponsors moeilijk te vinden zijn. Deze keer waren het Nettenbreijer uit de Gorzen en de verbrui- kersmarkt in Kethel, die zich garant stelden, maar toch blijft die sponsoring een lasti ge zaak. ,,Ik wil proberen om m de cember weer een benefietwed strijd te organiseren, ten be hoeve van OBK die evenals Demos door een laffe streek het clubhuis m de as gelegd zag worden. Met een club ben ik al in onderhandeling. Maar het zoeken is weer naar spon sor». Deze keer hoop ik er een zaal wedstrijd van te ma ken Vanavond om zeven uur wordt de wedstrijd gefloten door de Delftenaar Niek van de Slap Toegang kost een gulden. Een voorwedstrijd, die om kwart voor zes begint, wordt gespeeld tussen ver pleegsters van het gemeente ziekenhuis en zusters van het Nolet. Het team van Hermes DVS zal samengesteld zijn uit spe lers van het derde elftal (Mar cel Braat. Martin Glansbeek, Martin Meijer, Hans Oster- holt. Paul de Roos), uit het tweede elftal en misschien nog uit het eerste. Dc keeper komt uit het vierde: Dick van de Bos. Morgen wordt een re portage van de wedstrijd door de ziekenomroep uitge zonden naar de ziekenhuizen en verpleeghuis Dnemaasste- de. Voor Veronica Is het de 50!e keer, dat gevoetbald wordt- Zaterdag vond juist het vljr- honderste duel plaats. Bij dat team spelen onder anderen mee: Adje Bouman, Jaap Poort, Tony de Ia Mo re na, Nino, Tom Woedberg en Onno de Graaf. In de kanti ne van Hermes is gedurende de hele benefietsavond disc- jockey Adje Vermeulen aan wezig. Daar vindt ook een lo terij plaats, ook bestemd vö* cl« ziekenomroep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3