'En nou gaan we groeien Rollen omgedraaid, Maassluis wil buitenlande kinderen hulp bieden Wer eld winkel wordt met geruisloze dood bedreigd 9 EHBO -er weet wat hij niet moet doen" Bewoners vereniging Oost hij eerste lustrum: m Broodbak- wedstrijd 99 Restauratie penning voor J. de Winter Vijftig jaar getrouwd Avondje bingo Jongen botsi tegen container Weer auto's opengebroken Wegen krijgen een seismisch onderzoek Commissie vergadert niet DINSDAG 15 MEI 1979 SC.TTVWW3 Schiedam Morgen is het precies vijf jaar gele den dat er in het Oosten van Schiedam een be wonersvereniging werd opgericht. Op 16 mei 1974 kwam in centrum Oost in de Dr. Zamenhofstraat een aantal enthousiaste bewoners van het Ooste lijke stadsdeel bij elkaar, om eindelijk eens wat te gaan doen aan het grote ongenoegen dat over al in de wijk aanwezig was. Samen sta je sterker als er problemen zijn met je woning, samen kun je beter vechten voor méér voorzieningen In de wijk, en samen bal je makkelijker een vuist te gen het oprukkende verkeer. Dat was ongeveer het motto waarmee de bewonersvereni» ging Oost haar werkzaamhe den startte. Bij woorden al leen is het niet gebleven. Van af hel prille begin zijn door de vereniging acties onderno men, allemaal in het belang van dc bewoners van de wijk. De eerste keer dat de Ooste lijken van Schiedam zich ma nifesteerden was in de Von Leibnitzstraat. Bewoners van gemeentewoningen klaagden daar steen en been over de kwaliteit van hun hujsvestig. Dat er iets niet in de haak was was duidelijk, maar hoe veel mensen nou precies wdar mee zaten kwam pas aan het licht bij een enquête van de bewonersvereniging- Volgens alle betrokkenen wa ren de resultaten van het overleg, dat na de enquête plaats vond tussen gemeente, en bewoners, erg positief. Ge sterkt door dit resultaat ging men door op de ingeslagen weg. Ook de Stationsstraat werd door enquêteurs vande vereniging bezocht, en on danks de taalproblemen heeft men ook de ideën van de bui tenlanders in de straat kun nen registreren. De derde enquête is opgezet door de werkgroep groen en speelgelegenheden. Met be hulp van de werkgroep werd het van 't Hoffplein ingericht als kinderspeelplaats. Geheel volgens de beginselen der in spraak werden ook de kinde ren daar bij geraadpleegd. Opstellen en tekeningen ga ven een indruk hoeveel schommels en speelbeesten nou eigenlijk nodig waren, Eén van de kinderen schreef en verstrekte de enquêteurs de volgende informatie: „Ik ben negen jaar en woon in de Bellstraat. Na school ga ik voer voor de salamander halen, en ik speel buiten voor de deur. Ik wil geen speeltuin, want ze maken het toch kapot en als je erop wilt dan komt er altijd ie mand die cr op wil en soms gooien ze je d'r af, daarom wil ik geen speeltuin. Er mag wel een speeltuin komen, maar ik ga er dan nooit naar toe". Ondanks de vele acties die ook verderop in de vijf jaar hebben plaatsgevonden is de belangstelling in de wijk niet erg gegroeid. Zelfs een buurt krant die prima er uitzag, maar moest worden opgege ven omdat het ding te duur was, en later een iets minder luxueus verenigingsblaadje mochten daar niets aan ver helpen. In de wijk waren zelfs geluiden te horen als: „Van die bewonersvereniging hoor je niets meer, zou ze nog wel bestaan? De toenma lige voorzitter Lex van de Heuvel, was met die geluiden niet zo gelukkig. Er werd im mers wel degelijk hard gewerkt Alleen was alle ar beid niet even spectaculair. Van de Heuvel: „Als je zit te vergaderen kun je niet actie voeren". Ondanks de verslapping van de aandacht in de wijk voor wat het actieve clubje onder- Het van 't Hofplein verander de, mede door de inspannin gen van de bewonersverent- ging, in een speelplein. Een negenjarige opstetschrijver uit de buurt zal het een zorg zijn. „Ik ga er toch nooit naartoe". nam, is het ledental van Oost toch vrij constant gebleven. Penningmeester Edward Krabbendam: „We hebben al die tijd te maken met onge veer honderdvijftig betalende leden". Voor de toekomst valt er volgens de penningmeester .we! een uitbreiding van dat aantaJ te verwachten. Krab bendam: „De gemeente is haar activiteiten in onze wijk aan het uitbreiden, en dat be tekent dat ook wij meer te doen gaan krijgen. Zoals je in Zuid ook hebt kunnen zien, heeft dat positieve gevolgen voor het ledental". De vere nigde bewoners in de Gorzen beleefde zo in korte tijd een spectaculaire stijging tot meer dan duizend leden. Op het lijstje van Oost staan nu onder andere de herinrich ting van de Singel, opvang voor de „pleinenjeugd", een opbouwwerker voor de wijk, diverse straatverbeteringen, en de mogelijke renovatie van zo'n driehonderd woningen van Volkshuisvesting. Sinds november 1975 huurt beschikt de vereniging over een eigen winkeltje waar de bewoners makkelijk terecht kunnen bij hun vereniging om hun problemen te bespre ken. Elke maandag kunnen ze terecht op Franldinstraat nummer één. Hei actieve groepje binnen Oost is in de loop van de vijf jaar sterk gereduceerd. Het vele werk komt daardoor te recht op slechts enkele schou ders, en om daar verandering in te brengen zoekt de vereni ging actieve bewoners die zich willen inzetten in het be lang van hun wijk. Een tele foontje naar het secretariaat, Corrina Bosvelde - 266915 is voldoende. Dokter Hut bij uireiking diploma's Hoek van Holland Een EHBO-diploma is niet zo maar een papiertje. Het is net als met het rijbewijs: je gaat hét pas leren gebruiken als je het hebt. Het grote voordeel van een EHBO-er is dat hij niet het „eerste onge luk bij de hulp" vormt. Een Vlaardingen De heer J. de Winter heeft gisteravond uit handen van wethouder Arij Maarleveld de restauratiepen ning gekregen van de Histori sche Vereniging. De penning is hem geschonken wegens de restauratie van zijn woonhuis aan het Emaus 33. De pen ning. die vergezeld gaat van een gevelschildje wordt door de Historische Vereniging ge schonken aan personen, die historische panden in Vlaar dingen zoveel mogelijk in de oude staat hebben terugge bracht. De uitreiking is overigens pas gisteravond gebeurd tijdens de algemene ledenvergadering van de Historische Vereni ging. Dat is in tegenstelling tot wat wij in onze krant van gisteren meldden, toen gezegd werd dat de penning vrijdag ai was uitgereikt. Maassluis De heer S. Qualm en mevrouw J. Qualm- Valstar zijn vandaag vijftig jaar getrouwd. Loco-burge meester J. Smit en wethouder mevrouw G. van Eck-Groot- veld hebben het Maassluise gouden echtpaar vanmiddag de gelukwensen van het ge meentebestuur overgebracht Daarbij werden de gebruike lijke attenties overhandigd. Simon Qualm werd 25 juni 1905 geboren te Maasland, waar op 5 februari 19D6 Jaa- pje Valstar ter wereld kwam. Hun huwelijk werd op 15 mei 1929 te Maasland voltrokken. Het echtpaar woont nu aan het Zandpad 39 te Maassluis. goede EHBO-er weet vooral wat hij, of zij, niet moet doen". Dat zei dokter A. W. Hut, in structeur van de Hoekse EHBO-vereniging, bij de uit reiking van de diploma's aan een aantal geslaagde cursis ten. Voorzitter van de vereni ging, de heer Ph. Oprei haal de bij die gelegenheid een stukje geschiedenis op en ver telde dat EHBO in 1881 al in Engeland werd ingevoerd. In Nederland gebeurde dat in 1893 en in 1907 werd voor het eerst in Hoek van Holland EHBO-les gegeven. Die eerste vereniging ging echter ter zie le en de huidige vereniging werd in 1917 opgericht. Sinds dien hebben erg veel mensen een dergelijke cursus gevolgd. Nederland telt op het ogen blik 57.111 EHBO-ers. Verle den jaar volgden maar liefst 14.000 mensen een cursus EHBO. De meesten nemen echter geen deel meer aan de vervolgcursussen, zodat de waarde van hun diploma snel afneemt. De geslaagden rijn. M. M. v; n Baaien, M. Brugmans-Smit, B. Brussaard. R. Duizendstra, P. H. Henley, T. van Hoeven, J. T. van Hoeven-Noordhoek, J. Korteland, I. Korteland-van de Kruk, W. A. Verhoeff, H. A. Vreugdenhil en H. Vreug- denhil-Noordam. De broodbakwedstrijd in mo len De Vrijheid aan de Noordvest 40 in Schiedam is zaterdag een groot succes geworden. Ongeveer 450 mensen brachten een be zoek aan de molen ler ere van de nationale molendag. Zestig enthousiaste bakkers en baksters brachten hun zelf gebakken brood mee om dat door een deskundige jury te laten keuren. Rob Batenburg, de molenaar van De Vrijheid: „Er werd erg veel brood ingeleverd en de kwaliteit was over het al gemeen beter dan vorig jaar. maar de aroma's waren niet zo goed. Veel deelnemers hadden te veel gist ge bruikt". Wie de winnaars waren, kon Rob niet meer vertellen. Door de drukte was dat een beetje verloren gegaan. Binnenkort zal de nieuwe kap van de Drie Koombloe- men op de molen gezet worden. Molen De Vrijheid krijgt nieuwe wieken. De Drie Koornbloemen krijgt de oude wieken van De Vrij heid. Die verwisseling zal vóór Pinksteren plaatsvinden. Schiedam Een jong echt paar is in het weekend, tij dens het winkelen in het cen trum van Schiedam, beroofd van een tas met 390 gulden. In een boetiek op de Hoog straat had de 18-jarige R.P. rijn wederhelft gadegeslagen bij het uitzoeken van zomer-* jurkjes, terwijl de tas op de grond was gezet naast een kledingrek. Nadat een keus gemaakt was, bleek de tas verdwenen. De jongeman heeft aangifte gedaan bij de politie. Ze hadden zich er zo op verheugd, de kinderen van de Maassluise kleuterschool Hummeloord: vrijdag zouden zij een be zoek brengen aan de dierenhoek in het Lepelaarplantsoen. Het weer gooide echter weer eens roet in het eten, waardoor het bezoek niet door kon gaan. De teleurstel ling bij de kleuters laat zich raden. Da af deling plantsoenen van de dienst van ge- *00 meentewerken wenste zich niet bij het slechte weer neer te leggen. „Dan draaien, we de rollen gewoon om en brengen we dieren naar school", was het laconieke antwoord van de heren van de plantsoe nendienst. Tot groot plezier van de kinde ren werd in een van de schoollokalen een complete dierenhoek ingericht. Maassluis - Het comité Inter nationaal Jaar van het Kind 1979 (IJK'79) in Maassluis wil iets gaan doen voor kinderen onder de nul-lijn. Voor kinde ren die gezien de positie en hei inkomen van hun ouders minder kansen hebben dan anderen. Om daar concreet gestalte aan te geven heeft het comité een rekening bij de Spaarbank Rotterdam geo pend. Iedere Maassluizer kan echter binnen veertien dagen zijn mening in welke zin dan ook geven over dit initiatief. De gelegenheid daartoe be staat bij de hoofdafdeling welzijnszaken op het stadhuis aan de Koningshoek. In eerste instant» ir was de be doeling van de I.J.K. *79 om het geld dat op de rekening wordt gestort te bestemmen voor kinderen in de derde wereld. Daarover is discussie ontstaan binnen het comité en daaruit is de conclusie getrok ken dat ook de kinderen van buitenlandse werknemers in Nederland, de zogenaamde kinderen van de tweede gene ratie, in een moeilijke positie verkeren, weinig toekomstkan sen hebben en derhalve ook hulpbehoeven. Deze kinderen worden heen en weer geslingerd tussen de regels, Jie hun ouders probe ren te handhaven om hun ei gen identiteit te bewaren en de mentaliteit en gedragsco des van hun Nederlandse vriendjes op school en op straat. Bovendien hebben ve len van hen te kampen met verschillen in cultuur, religie en taal. Daarom meent het comité dat het zinnig zou zijn deze kinderen een mogelijk heid tot ontmoeting, hulpver lening en studiehulp te bie den. Het rekeningnummer is 31.00..83.000. De wereld winkel op de Hoog straat. Hoe lang nog op die plaats? Vervangen de ruimte is er nog niet. Vlaardingen De wereldwin kel zit in de problemen. Het pandje aan het eind van de Vlaardingse Hoogstraat wordt met een geruisloze dood be dreigd. Nu het principebesluit tot renovatie van het krakke mikkige huizenbestand aldaar genomen is, hebben de we reldwinkeliers van de gemeen te te verstaan gekregen maar alvast naar iets anders om te kijken. Ze maken zich nu grote zorgen over het voortbe staan van de mogelijkheid er gens in Vlaardingen nog een vast punt te krijgen waar de burgerij produkten uit de der de wereld kan betrekken. Reeds eerder raakte de we reldwinkel in de problemen toen er door lekkage een kostbare reparatie aan het dak verricht moest worden, waardoor de wereldwinkel 67 gulden meer aan huur per maand moest gaan betalen. Men wist toen van de ge meente gedaan te krijgen deze huurverhoging toch maar niet door te berekenen, zodat de 42 gulden per maand gehandhaafd bleef. Oorspronkelijk stond het pandje, waarin de wereldwin kel nu nog gehuisvest is, op de slooplijst Vandaar dat men het voor zo'n lage huur had kunnen krijgen. Veel meer kon ook niet betaald worden. De wereldwinkel is nu eenmaal geen kapitaal krachtig grootwinkelbedrijf. De huur is tot nu toe altijd betaald van het contributie- geld van de leden feen tientje per maand bij welgeteld vijf tien leden), en daar moet ook de GEWB-rekening nog van af. Elk dubbeltje omdraaien dus. Vlaardingen In de Rom melpot aan de Stationsstraat 32 te Vlaardingen wordt mor genavond vanaf 8 uur een grote bingoavond gehouden. De opbrengst van deze avond wordt bestemd voor het hou den van kinderactiviteiten en het starten van nieuwe clubs in de Vettenoordsepoider. De toegang is gratis. ADVERTENTIE VAN NEUTEGEM kasregisters HOOG AANGESLAGEN BETROUWBAARHEID v. neuttgsm b.y Vorxm^t) 109 «or»»a*rT, T« 010-1 tfiifiA HUOlNl Schiedam Met een flinke snijwond in zijn gericht en een hersenschudding is de 14- jarige M. R. in het Noletzie- kenhuis opgenomen. Met zijn fiets botste hij zondagmiddag tegen een container in de Marchantlaan. De jongen had geen erg gehad in de contai ner, die er nog niet zo lang staat Schiedam Opnieuw zijn twee auto's in Schiedam op engebroken, waarna een aan tal goederen door de daders werd meegenomen. In de Dr. Kuyperlaan was het de wagen van de 49-jarige Schiedammer W. H. S., waaruit twee ge luidsboxen ter waarde van 150 gulden werden ont vreemd. Om de hoek, op de De Savomin LohmanJaan, werd een volle gereedschaps kist uit de auto van de 26-ja- rige A. N. V. gestolen. Een huurverhoging van S? gulden voor de dakreparatie kan er gewoon niet af. zo had de wereldwinkel de gemeente laten weten. En nu dus de re novatie. Gezien de ervaringen met andere renovatieprojecten hoeft niemand de illusie te koesteren dat de huurverho ging na het voltooien van de renovatie slechts een paar tientjes zal bedragen. Kijk daarom alvast uit naar een andere ruimte, heeft het ge meentebestuur de wereldwin kel aangeraden. Nel Zijdeveld, medewerkster van de wereldwinkel: „Maar waar moeten we zo gauw heen? Weer een slooppandje in? Dan zullen er weer dezelf de problemen ontstaan als we nu hebben. Bovendien krijgen we niet gauw jets dat zo lek ker centraal ligt als dit De laatste tijd hebben we een groeiende klandizie. Veel vas te klanten weten ons te vin den". Van de kant van de gemeen te, waar men overigens de laatste tijd wat meer derde- wereld-minded is geworden, ook daar is de derde-wereJd- koffie doorgedrongen, wordt verzekerd dat de mensen niet zomaar op straat zullen ko men te staan- Een ambtelijk woordvoerder. „Wij hebben alleen verzocht naar vervan gende ruimte om te zien. Nee. de gemeente zelf heeft niets. Nóg niet. Maar particulier ini tiatief mag natuurlijk best in deze. Het is het verstandigste voor die mensen met het wo ningbedrijf in contact te tre den", aldus de ambtenaar die beloofde ook zelf het woning bedrijf te benaderen. Maassluis De Laan 1940- 1945, de Wesflandseweg, de Noorddijk, de Zuiddijk en dc Prinses Julianalaan in Maas sluis zullen door de Neder landse Aardolie Maatschappij seismisch worden onderzocht. De NAM wil op die manier de structuur van de geologi sche formaties in de diepere ondergrond van deze wegen in kaart brengen. B en w van Maassluis hebben voor het onderzoek toestemming verleend. De werkzaamheden zullen be staan uit het opwekken van trillingen op het weglichaam door middel van vibratoren. Hoewel het niet is uitgesloten dat het werk enkele dagen naar voren of achteren wordt verschoven, wordt het onder zoek in principe van maandag 28 mei tot dinsdag S juni ge houden. Om hinder voor het verkeer lot een minimum te beperken worden de werkzaamheden voornamelijk tussen 21.00 en 06.00 uur uitgevoerd. Het op stellen van de seismometers geschiedt als regel overdag. De NAM heeft zich verplicht alle schade die tengevolge van het onderzoek ontstaat te vergoeden. Eerder deed de NAM van 'dergelijke onder zoeken in Berlijn, Bremen, Hamburg en Rotterdam. Vlaardingen In verband met gebrek aan te bespreken onderwerpen gaat de vergade» ring, die de Alblasserdamsc commissie voor economische aangelegenheden belegd had voor woensdag 16 mei, niet door. De datum van de eerstvolgen de commissievergadering wordt binnenkort vastgesteld-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3