HnHs „Kleinste vonk kan fataal zijn" Schoolsysteem niet afgestemd op maatschappelijke behoefte'"' s-Gravenland viert drie dagen feest Gedwongen stilstand steeds groter probleem Brieven aan gemeente ven önfoe- antwoord Veengas veroorzaakt ontploffing K^ünie van „ÜJe Pijpers95 Gewond door val Scholengemeenschap bestaat 110 jaar 9 lans Grob en Hans Verlinde over jeugdwerkloosheid: 2 WW! 3ÓNDERDAG IT MET 1979 VD/SC/WW3 Werkgroep SSSN verontrust Schiedam De werkgroep uimtelïjke ordening van de S§N is verontrust over de janier waarop brieven door ie'gemeente worden behan- iefii. Driemaal schreef de refkgroep de gemeente een jjtel en even zovele malen mt de gemeente het ant- robrd schuldig. Je'eerste keer ging het over eit inform a tieteam dat zich 'het noorden var de stad __t een folder had gepresen- eerd. „We vinden het goed iat er zo*n informs tieteam is lekomen, maar hadden liever en inspraakteam in het noor- !cn gezien", luidde in het :ort de reactie aan de ge- neente. Op 19 mei van het urige jaar ging dat schrijven !e*deur uit, met het verzoek ,an de gemeente over zo'n in- praakteam na te denken, talwoord is er niet gekomen, elfs een bevestiging dat men Pi het stadskantoor kennis «ad genomen van de inhoud 30 de brief bleef uit. lp, 4 oktober verwoordde de .■efkgroep een noodkreet van icfyiedamse vrachtwagen- hauffeurs, die vergeefs op o^k waren naar een parkeer- ilaatsje voor hun tien tonners, jok op die brief kwam geen nfwoord, en hetzelfde ge leurde bij een schrijven van !e werkgroep over een open ongerencentrum voor het sodrdelijke stadsdeel, n alle drie de gevallen gaat :et om zaken waarbij de üenst gemeentewerken een inger in de pap heeft. Bij de rerkgroep bestaat dan_ ook et vermoeden dat bij die ge- leentelijke dienst de vertra- ing moet worden gezocht. 9. !e Nadat de rook was opgetrokken bleek er niet veel meer over te zijn van de wagen van Grondmechanica. Hier is de Vlaar- dingse brandweer bezig met het nablus sen. Monster - De 20-jarige brom fietser R.V. uit Maasdijk is gisteren door een onverwach te manoeuvre gewond geraakt bij een val. Zij reed op het fietspad langs de Emmastraat richting 's-Gravenzande, Het fietspad vertoont hier en daar oneffenheden en toen zij plot seling wilde stoppen voor een verhoging slipte zij en viel. Per ambulance is zij naar Be thel-ziekenhuis in Delft ver voerd waar zjj is opgenomen mcl een hersenschudding en schaaf- en snijwonden aan ge zichten handen. Vlaardingen Grote projecten, als de aanleg van de Deltadijk in VI aardingen, vereisen een zeer nauwgezet on derzoek van de bodem gesteldheid. Het spreekt vanzelf dat je zo'n dijklichaam niet zomaar ergens neer kunt leggen, er moet geheid worden. Onder zocht moet worden waar de palen de grond in moeten en hoe zwaar/lang ze moeten zijn. De opdrachtgevers van zo'n project, in het geval van de Deltadijk zijn dat de gemeen te Vlaardingen en het Hoog heemraadschap Delfland, schakelen voor dat bodemon derzoek meestal Grondmecha nica uit Delft in, een bedrijf helemaal gespecialiseerd in bodemonderzoek. Het onderzoeken van de bo dem door Grondmechanica gaat over het algemeen als volgt in zijn werk. Vanuit de wagen wordt een buis, be staande uit een aantal seg menten, de bodem ingebracht Meestal gaat dat tot een diep- te van ongeveer twintig me ier. De buis die in de bodem zit, beval dan feitelijk een lange staaf van het te onder zoeken materiaal. Als de buis op diepte is, gisteren in Vlaardingen was dat ongeveer achttien meter, wordt van bo venaf het bodemmateriaal in staven van één meter eruit gehaald. Deze staven gaan voor onderzoek naar het labo ratorium van Grondmechani ca in Delft. En als al het ma teriaal uit de pijp is verwij. derd, wordt hij weer uit de bodem getrokken en herhaalt een en ander zich op een an dere plaats. Op deze manier kan men een zeer gedetail leerd beeld van de bodemges teldheid verkrijgen. Gisterenmorgen op de Spoor- singel in Vlaardingen was Grondmechanica ook weer bezig met een onderzoek. Twee man waren de buis naar boven aan het halen. Tijdens dit karwei kwam een hoeveelheid veengas naar bo ven. Bij boringen schijnt dat wel meer te gebeuren, maar deze keer was de concentratie van het gas zo groot dat er zich een ontploffing voordeed. De oorzaak van die ontplof fing is nog niet exact bekend, maar het kleinste vonkje kan al de vervelendste gevolgen hebben in zo'n geval. Uit mededelingen van een mede werker van Grondmechanica is gebleken dat de twee man nen bezig waren met koffie zetten met behulp van een gasstelletje in de wagen, ver der kan er gerookt zijn in de wagen en tot slot draait de motor tijdens het verwijderen van de buis constant. Ziedaar drie mogelijke oorzaken van de ontploffing. De wagen vatte natuurlijk snel vlam, met als gevolg dat de gasfles, die aan de buiten kant van de wagen bevestigd was, ook ontplofte. De brand weer, die overigens zeer snel ter plaatse was met vier wa gens, kon aan de wagen niets meer redden, maar had de brand zeer snel onder contro le. Het treinverkeer tussen de stations Vïaardingen-Oost en - Centrum heeft nauwelijks hinder ondervonden van de brand. Gistermiddag om half twee kwam er geen gas meer uit het gat en kon de wagen, die overigens totall-loss is, weggehaald worden. Schiedam De scholenge meenschap 's-Gravenland be staat deze dagen 110 jaar. Ter gelegenheid van deze gebeur-, tenis heeft de school een fees-' telijk programma in elkaar gesleuteld, waarbij leerlingen, leraren, ouders, oud-leerlingen en willekeurige Schiedammers volop aan hun trekken ko men. Nog voordat het pro gramma rond was is men druk bezig geweest om alle oud-Iccrlingcn voor het feest uit te nodigen. Begonnen werd alle bekenden aan te schrijven en hen te verzoeken andere adressen door te ge ven. Daardoor heeft zij meer dan duizend oud-leerlingen benaderd, Verwacht wordt dat zeven achthonderd van hen aan de uitnodiging ge hoor zullen geven. Vandaag is het eerste deel van het programma, een gro te sportdag in de Margriethal, tiibtiS 18 In vond ouws Blues i try- ;n de uziek band l de her ge* ende r de men Schiedam „Niemand heeft rg in het naderend gevaar. )e chip. Er is inderdaad een irogramma van, naar ik neen, Hier cn Nu geweest raarin gezegd werd dat het m wel heel noodzakelijk vordt dat we een vulling oor onze vrije tijd gaan vin- ien. Maar het lijkt wel alsof re niet in willen zien wat er an de hand is. De grote natheid overheerst alles. - leeft de mens oogkleppen p". 1 ïans Verlinde en Hans Grob ijn aan het woord- Twee jon- [ens die dagelijks geconfron- eeid worden met werkelozen lie met veel moeite hun tijd runnen vullen. In het nieuwe gebouw De Trechter aan de v Jverschiesestraat in Schie- •i lam begonnen ze begin maart net een groot ideaal: de crea- i leve ontplooiing van de neos. Jong of oud, dat gaf net. De twee Hansen probe- mensen die zonder werk 'den duidelijk te maken dat 3 2 je niet ir.oet schamen, niet til gaan zitten omdat je,„met - neer nuttig bent". Als jè dan -och werkloos bent, mag je lie „loze tijd best met plezier esteden. Ju. na twee maanden al, «an ze voor een muur. Er omen dagelijks niet meer - lan acht a tien mensen bin nenwandelen. Het project schoolverlaters", waarmee eflinde en Grob jonge choolverlaters een inzicht 'Oberen te verschaffen in 61" probleem „werkloos, en ;at *dan?", lijkt geboycot te „We doen het zelf T. krijgen ze als antwoord i scholen. Waar dat is helemaal niet raar", vertelt Hans Verlinde S&. een hopeloos gezicht. „De -1 mooi stoomt jonge mensen t331", voor een maatschappij j!.e is ingesteld op werken, op creatieve ontplooiing". fcr is nu een rapport uit van e regering over jeugdwerk- - »sheid. Veel cijfers, weinig inlossingen. Hier in de raad 'ln ze bang voor „criminele 1BT- eyoigen". Agressiviteit En ■öU" - at komt er ook van. Er zijn BWt- een hobby's meer. Niemand e.nt rijn eigen kwaliteiten of KV- «enten. Nee, je zat op school - m te leren. Stomen maar der;mgens!" erlinde vervolgt: „Het feit lUw at de schoolopleidingen niet K ajisluiten. op de maatschap- h« ehjke behoeften, is bewezen. c school voldoet niet meer in de eisen. Dus moet er Veranderen. Geen tusse- "Dlossingen. Maar structure- ilok le veranderingen. Dc hele maatschappij moet een stap terug doen, of een stap voor uit. Het is net hoe je het be kijkt. Maar dat gebeurt niet Helaas". In de laatste commissieverga dering van vorming en recre atie kwam de regeringsnota over jeugdwerkloosheid van Albeda en Gardeniers (ook wel de nota van Wil en Til) ter sprake. Peet van der Lubbe, van de PvdA, die zelf bij de Shell werkt, kwam met het voor beeld van de bedrijfsscholen in Pemis aandragen. „Aan die kinderen die net van school komen heb je niets, zelfs niet aan lts-ers. Als ze een paar maanden die school volgen, kunnen 2e een leuke baan krijgen bij het bedrijf'. En daarmee schoot Van der Lubbo midden in de roos. 'Niet dat Schiedam er iets mee opschoot, want „Je hebt nu eenmaal met bepaalde schoolsystemen en leerpro gramma's te maken, en daar komen we hier ook niet on der uit", vulde Herman Pos thoorn, wethouder, aan. „Er zijn natuurlijk scholen die wel wat aan de ontplooi ing van talenten van het indi vidu doen. Helaas zijn het be paalde klassen die daar hun kinderen naar toe sturen. De hogere klassen", zucht Hans Grob. „Op de zogenaamde volksscholen zitten de arbei derskinderen. Er wordt al vanuit gegaan dat die kinde ren naar de lts- of detailhan delschool gaan. Dat verandert heus niet zo snel als iedereen sden Posi- lIJnT' ir ifrr' hooi 5. lu--iron! en. >.r.: Vlaardingen Oud-leden van het Vlaardingse showkorps De Pijpers houden in het kader van het 50-jarig jubileum van het korps een reünie, die op 22 september zal worden gehou den. Vele vroegere leden van De Pijpers hebben al toegezegd, aanwezig te zijn. Zelfs zijn nog vroegere muzikanten ontdekt in Canada, Australië en de Nederlandse an tillen. Nog niet alle oud-leden zijn echter opgespoord. Wie vroeger deel heeft uitgemaakt van het Vlaardingse showkorps of wie iemand in de familiekring heeft, die inmiddels is verhuisd, wordt verzocht contact op te nemen met Cees Leentfaar, Al- bertine Agneslaan 82, tel. 74.36.10 olf Piet Verklei, Zwaluwen laan 140, tel. 74.97.88. Ook personen, die nog oude foto's, raambiljetten, programma's of ander materiaal hebben van De Pijpers uit vroegere jaren, zijn welkom. Zoals we al eerder meldden zal tijdens de jubileumviering ook een gelegenheidsorkest vatn oud-leden gaan optreden. Deze „Oude Pijpers" zijn mensen uit de periode 1940-1950. Op 23 juni bijvoorbeeld komt dit oud-ledenkorps in actie, terwijl men ook op de reünie de instrumenten zal opnemen. Het schoolsy steem is met afgestemd hoeft e maat schappij. „Blokken we voorniets? De ontwikke ling van de chip houdt in dat het „afdoen" van de mens steeds dich ter bij komt. wel denkt". Het systeem van vroeger leer- ling-gezel-meester wordt te genwoordig steeds meer ge hoord als zijnde een goed sy steem. Kinderen kwamen van school en kregen een lage po sitie. Naarmate ze meer kon den, werden de positie en het salaris hoger. Niet dat deze maatschappij daar naar terug moet Daarmee zouden we alle vooruitgang omver gooien. En veel bedrijven kunnen door de invoering van de minimum-jeugdlonen ook geen leerlingen meer in dienst nemen. De kleine groep jon geren die wei wat wil Ieren, en bereid is dat voor een laag salaris te doen, werkt voor de wet zwart. En dat is verbo den. De opkomst van de chip, de minicomputer, die in de toe komst de menselijke arbeid voor een groot deel zal ver vangen, wordt al dreigender. „Het is" zo hopeloos. Je be reikt niks. Je probeert de mensen hier in Schiedam in te laten zien dat ze aan zich zelf moeten werken, willen ze zich in de toekomst niet hele maal overbodig gaan voelen. Er zal voor een kleine groep werk over zijn. Het is nu al zo dat twee van de veertien mensen werken voor de ande re twaalf. Binnenkort werkt één figuur voor de overige dertien. Die andere dertien moeten zorgen dat ze zich ge lukkig voelen in hun situatie", zegt Hans Verlinde heel na drukkelijk. „Die emancipatie is voor mij in een hele hoop gevallen een mislukte zaak", probeert Hans Verlinde uit te leggen. „Er zijn een heleboel vrou wen die zich eerst gelukkig voelden met hun man, kinde ren en huishouden, nu willen ze allemaal werk en een ei gen inkomen. Dat kan niet. Niet dat ik tegen emancipa tie ben hoor, echt niet, maar de maatschappij gaat zich steeds meer instellen op geld. ledereen vindt dat hij of zij recht heeft op werk en een eigen inkomen. We hebben ook recht op vrije tijd, hobby's en het uitwerken van eigen initiatieven. Kijk, als ik kinderen zon hebben, zou ik tijd willen hebben om ze op te voeden. Maar omdat een bedrijf zoveel belastingen moet betalen en de salarissen zo hoog zijn, kan er niet ie mand anders bijkomen om de rest van de tijd te werken. Het is een enorme cirkelgang. Daarom moet er iets structu reels veranderen". al achter de rug. Wat er nog moet gebeuren valt hieronder te lezen: Vanavond: 20-24 uur: Bonte avond met café-chantant (Jas per de Koster en Jan-Willem de Boer en met Aric BV) en met spelletjes en diverse at tracties; alleen voor leerlin gen. Morgen: 14-15,30 uur. Officië le viering van het lustrum, met als gasten de chef van de afdeling Rijksonderwijs, mr. A. W. Luikinga, de inspecteur, drs, J. de Lange en wethou der Herman Posthoorn. De ouders zullen samen met de docenten en het niet-onderwij- zend personeel een kado aan bieden. Daarna receptie voor genodigden. 20-24 uur: Optreden van Sweet d' Busier en Apa Ba- pao (al uitverkocht). Zaterdag 10-16 uur: Grote fancy fair voor iedereen. De opbrengst wordt gebruikt als aanvulling voor van het be drag voor de offsetappara- tuur. Iedereen is welkom. 13 uur: Officiële ontvangst van de oud-leerlingen door rector R. van der Meijden. 14-16 uur: Oud-leraren geven les aan oud-leerlingen. 16-18 uun Receptie oud-leer lingen. 18-20 uur: Koud buffet oud leerlingen. 20-22.30 uur: Toneelvoorstel ling/café chantant voor oud leerlingen. 23-02.00 uur: Bal na. Cursisten aan het werk: creatieve leergangen zitten er ge noeg in het Vrije Academie-programma. Vlaardingen Het verbod op uitbreiding van het aantal uren, dat de Vrije Academie mag vullen met haar cursuspro gramma doet zich steeds zwaarder gevoelen. Er is geen geld om meer cursussen te geven, hoewel de behoefte zeker aan wezig is. De verwachting is dan ook, dat ook dit jaar niet kan worden voldaan aan de vraag. Snel inschrijven blijft dus noodzaak, om niet achter het net te vissen. Ondanks deze gedwongen stilstand is de Stichting de Vrije Academie er toch in geslaagd, een kleine uitbreiding tot stand te brengen. Dit is gerealiseerd door de werkweken voor en n3 Kerstmis wat meer gelijk te trekken. Het programma voor het nieuwe seizoen is overigens aanzienlijk vroeger gereed geko men dan in voorgaande jaren het geval was. Dit is gedaan om de deelnemers van de huidige cursussen in de gelegenheid te stellen nu reeds in te schrijven op de voortzetting van de cur sussen in het volgende seizoen. Ook kunnen belangstellenden, die de Open Dag bezoeken die binnenkort wordt gehouden, zich meteen voor een bepaalde cursus opgeven. Voor het eerst zal op de Vrije Academie iets aan film gedaan worden. Er is een speciale cursus voor smalfilmliefhebbers in het programma opgenomen. Daarnaast zijn de leergangen foto grafie wat anders opgezet: er zijn drie verschillende groepen die respectievelijk een basiscursus, een meer technische cursus en een zogenaamde themacursus volgen. In de laatste groep gaat het er vooral om hoe men datgene dat men met foto's wil uitdrukken ook kan overbrengen. Ook de cursus weven wordt wat anders georganiseerd. De cursus getouwweven, die op dinsdag wordt gegeven, duurt drie weken korter dan gebruikelijk was. zodat het mogelijk is om drie verschillende weefcursussen te starten. Nieuw is de tien- weekse cursus „Kleur en weefsels", waarin veel aandacht wordt besteed aan kleurgebruik. Evenals vorige seizoenen zullen mensen met een WW-. een WWV- of een RWW-uitkering de cursussen kosteloos kunnen volgen. Dit jaar zal dat ook gelden voor WAO-ers. Voor al deze met-actieven geldt wel, dat men Vlaardings inwoner dient te zijn, om van deze faciliteit gebruik te kunnen maken. De Vrije Academie, die haar leergangen geeft in het Hollan- dia-gebouw aan de Oosthavenkade, heeft ook nu weer een fraai boekje uitgegeven, waarin alle cursussen beschreven staan. Dit boekje kan telefonisch worden besteld vla 35.62,25. terwijl het vanaf vrijdag ook bij het Hollandia-rebouw te verkrijgen is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3