„Om erger te voorkomen Werkgroep krijgt ruimere doelstelling Leo Zeef over een jaar in de raad wmmm 't Nieuwelant start peuterspeelzaal Informatie-avond over verkeerscirculatieplan Staeldtiindag met dia's ep excursie Met valse sleutel woningen binnen Politie controle Voor de bouw van aangepaste woningen PvdA-Ieden vergaderen VRIJDAG 18 MEI 1979 SC/VD/WW3 Vlaardingen „Ik weet dat het je óók obli gaat in de oren moet klinken, maar het is een verantwoordelijkheidsgevoel; het besef dat het een puinhoop is, een rotzooitje. Je zou het zo samen kunnen vatten: wij gaan de raad in om erger te kunnen voorkomen. Echt, als ik carriè re wilde maken ga je niet in de PSP. Kijk maar, wat er met onze vriend Bouwe Kalma is gebeurd. Om in de PSP mee te draaien moet je wel iets meer hebben dan geldingsdrang". Leo Zeef. In september 1980 neemt hij de plaats in van het raadslid Remi Poppe, die dan precies het aandeel van de Socialistische Partij opgesoupeerd zal hebben. PSP-er Leo Zeef maakt de resterende twee jaar op. bestuur redelijk veel eigen inititatief kan ontplooien. „Het is een regentenmentali teit wat de PvdA laat. zien. Van bovenaf plannetjes op leggen. dat zien wij niet zo erg. Mensen zouden eigenlijk het gevoel moeten hebben: die bestuurders zitter er voor ons. die hebben wij ge kozen. Dan zou je ook reac ties krijgen in het geval Goudriaan in het nauw zou komen van: van die vent blijf je af, dat is ónze wet houder. Maar wat zie je? De architectenkeuze van de Muwj, dat is toch te gek! Zoals 2e de keuze van de bewoners gewoon genegeerd hebben. Eigenlijk moet dat voor dc architect heel verve lend zijn. Ik wéét ook dat dat zo is". De actie van de midden stand. „De manier waarop het ge bracht wordt is heel depri merend voor de mensen!* ook voor de middenstanders. Goudman had hèn moeten bewijzen dat de bezwaren van do middenstand onge grond zijn. Hij had kunnen wijzen op West-Duitsland, niet bepaald een land dat zo onvriendelijk is; tegen de middenstand, maar waar toch de binnensteden van de grote plaatsen praktisch alle maal afgesloten zijn. Ja, in derdaad, Coudriaan draait de bewijslast gewoon om*'. „Maar waarom nu dat schoppen tegen de PvdA, en niet tegen rechts? Omdat zij de macht vormen, omdat het allang geen actiepartij meer is maar een complete be stuurderspartij! Wij zullen ons als PSP nooit in laten huren om voor rechts de kastanjes uit het vuur te ha len. De PvdA doet dat wel". Rood Vlaardingen De PSP is van ouds een partij die zich veel met cul tuur en cultuurpolitiek be zighoudt. Niet zo gek, een groot gedeelte van haar le den recruteert de partij uit kunstenaarskringen. In Vlaardingen is er de culture le club Rood Vlaardingen, hoewel niet rechtstreeks - ook PvdA-Ieden worden er gesignaleerd, waaronder cul tuurwethouder Maarleveld en een enkele CPN-er toch in zekere zin een PSP-nest? Leo Zeef vindt dat er vooral op het gebied van de cul- alle goede wil van Van Gin- Dan vraag ik me af: waar- tuurpolitiek in Vlaardingen neken <de directeur van de om hebben ze dat nou_niet nog veel valt te doen. schouwburg), is er nauwe re hebt natuurlijk de lijks. Ja, ze hebben Sater in samenwerking met Rood Vlaardingen georganiseerd?" Stadsgehoorzaal, maar expe- gehaaid, er zaten zegge en Hij vertelt dat er blijkbaar rimenteel toneel, ondanks schrijve vijftien mensen, tegen Rood Vlaardingen Hoewel beide partijen de S van socialisme in hun initia len hebben staan en tijdens de verkiezingen gezamenlijk op zijn getrokken, lopen de verschillen in het oog. Voor namelijk een verschil in mentaliteit, dat nog het best vergeleken kan worden met het verschil tussen de twee grote Nederlandse havenste den. Is de SP meer een soort Rotterdam - geen kap sones, hard werken, nuchter, niet lullen de PSP lijkt veel meer op Amsterdam waar speelsheid en anarchis me een grotere kans krijgen. door Jan Hendrik Bakker In dit Interview gaat het aanstaande PSP-raadslid op die verschillen in, maar spreekt ook over onderwer pen als de Vlaardingse poli tieke situatie, het cultuurbe leid en het pacifisme. Hij is een rustige, onbevangen pra ter. met zo op zijn qui vive als raadsleden doorgaans zijn tegenover journalisten, zegt geen enkele keer „dit wil ik er in hebben en dat niet". Leo Zeef werkt als docent Nederlands aan een pedagogische academie in Rotterdam. Deprimerend Wat vindt hij van het huidi ge college? „Je ziet een continuïteit met het vorige college: de PvdA overheerst, het collegepro gramma is eigenlijk Links Verder. Het CDA heeft toch een soort bïjwagenrol, net ais- de PPR in het vorige college. En dat terwijl het CD A-verkiezingsplan op sommige punten beter was dan Links Verder. Zo kun je in het PvdA-plan nergens iets vinden over het JAC. Het CDA heeft het er wèl over". De overheersende rol van de PvdA zit hem volgens Zeef vooral in de stijl van poli tiek bedrijven. Het duide lijkst komt die stijl naar vo ren op het gebied van de stadsvernieuwing, t een ter rein waarop een gemeente- 7.r: Leo Zeef over Vlaardingse cultuur: „Als je drinkwater kunt kopen uit Rotterdam, doe het dan op dit gebied ook eens". wordt aangekeken met de gedachte: links, bah, %*ies. Voorbeeld: Maarten Bot, ambtenaar culturele zaken stuurde onlangs een brief met daarin een afwijzing van een subsidieverzoek voor de meifeesten (samen door PvdA, PSP, CPN en PPR georganiseerd). In die brief de zinssnede:... „omdat ■het slechts een bepaald volk sdeel zal aanspreken". Leo Zeef: „Het gaat me nou met om het geld. maar het idee. Een bepaald volksdeel! Het is verdomme zo'n beetje heel links Vlaardingen. In elk geval bewijst het hoe ze op het stadhuis tegen Rood Vlaardingen aankijken. Nee, Maarleveld niet. Die wil wel, die heeft ook wel eens ge zegd dat hij hartstikke ja loers op ons is". „De artoteek, prima dat het er is. Maar Vlaardingen zou meer moeten doen. Hoe kan Vlaardingen inhaken op het cultuur gebeuren in Rotter dam? Dat moet Vlaardingen zich eens afvragen. Er ge beuren daar schitterende dingen. Op het gebied van onderwijs en vorming, pri ma. De kunststichting heeft kant-en-klare onderwijspak ketten klaar liggen die zo de schout in geschoven kunnen worden. Er zijn educatief medewerkers en noem maar op. Ik vind: als je drinkwa ter kunt kopen uit Rotter dam, doe het dan op dit ge bied ook eens! De wethou der van cultuur moet daar eens op letten". Over de betekenis van avant-garde kunst. „Ja, dat zeggen ze. Elitair. Maar ik geloof zeker dat be paalde ontwikkelingen jn de kunst bij kunnen dragen aan bevrijding. Als je nu achteraf ziet wat er is bhj- ven hangen van de vijftigers (een literaire stroming die de taal min of meer bevrijd de van allerlei geijkte en versleten formuleringen), dan zie je toch ook dat mensen vrijer hebben leren praten. Als PSP willen wij binnenkort ook jazz naar Vlaardingen halen, de geïm proviseerde free jazz van mensen als Willem Breuker. Daar is ook geen grote markt voor, maar het is wel belangrijk". Het is nu precies één van de gebieden waar de Socialisti sche Partij niet mee te ma ken wil hebben. Cultuur, ze ker de avantgarde-uitmgen daarvan, heeft bovenbouw. De arbeidende klasse heeft er geen boodschap aan. Cul tuur kan gemaakt worden dankzij een bepaalde econo mische structuur, de onder bouw. Wat vindt Leo Zeef van de SP en vooral de Vlaardingse fractie, Remi Poppe dus. „Remi doet het voor zijn partij goed, maar het is ons geluid niet. Naar buiten toe is de SP populistisch, lees de Tribune maar: allemaal eenvoudige simpele dinget jes, maar van binnen is het allemaal doctrine. Zuilen ze ook niet mee in de Tribune komen. Dat spreekt niet aan. Ja, we hebben wel eens overleg, Remi belt wel eens op. Jdh, heb jij nog wat voor vanavond? Zelf zegt hij meestal: ik vind wel wat". „De PSP is naar buiten toe open, meer Libertair. Als je aan Remi vraagt: hoeveel abonnees hebben jullie?, dan krijg je nooit het fijne te horen. Dan noemt hij een hoog getal. Zegt dan la chend: ja, daar stréven we naar. Niet dat ik wil zeggen dat het bij ons zo florissant is, maar je ziet nu al dat de SP een aflopende zaak is. Ze houden het met". En: „In de SP leeft de barricadero- mantiek nog sterk. Dat je op een mooie dag plotseling de maatschappij overneemt. Maar, hjer in Nederland, is gewapende overname onmo gelijk. Het enige wat je er mee bereikt is dat de ene elite de andere overneemt". Waarmee het onderwerp ge weld bereikt is. „Van begin af aan heeft onze partij leden gehad als chrtstensocialisten, anarchis ten en anti-militaristen. Dat zijn onze inspiratiebronnen. Maar dat wij op alle punten tegen geweld zouden zijn, nee. Geweld moet geminima liseerd worden. Problemen kunnen niet met geweld op gelost worden. Maar zoiets kun je in Nicaragua natuur lijk niet waarmaken: iemand honger laten lijden is óók een vorm van lichamelijk geweld! Dan kun je niet je vingertje opsteken en zeg gen: hee, dat mag niet, de wapens op nemen". Leo's betoog komt er op neer dat het pacifisme zoda nig vertaald moet worden naar de Vlaardingse situatie dat er sprake is van het af breken van macht Macht in de persoonlijke verhoudin gen (waar het feminisme zich mee be2ig houdt) èn in de politiek. Tenslotte als het interview is afgelopen een opmerking die misschien ty perend is: „Heb jij nog veel tijd om te lezen?Dat gaat dus wel. „Ik hoop dat ik met dat raadswerk nog tijd overhoud, want het is voor mij een soort ademhalen ge worden, lezen". Vlaardingen In een drietal woningen zijn woensdag in brekers binnengedrongen, ver moedelijk door gebruik te maken van een valse sleutel. Dit een woning aan de Vette- noordstraat verdwenen op deze manier diverse antieke goederen cn een geldbedrag van achtduizend gulden. De bewoners van een pand aan de Van Hogendorplaan ver missen een hoeveelheid siera den, waarvan de waarde nog niet bekend is, terwijl uit een andere woningen aan de Van Hogendorplaan voor een waarde van ongeveer zestien honderd gulden werd ont vreemd. De politie waarschuwt het pu bliek dan ook voor dit soort praktijken en geeft het advies om de sleutel van de voor deur een keer extra om te draaien bij het verlaten van de woning. Vlaardingen Tijdens een controle op sneiheidsovertre- ders werd woensdagmiddag door de Vlaardingse politie tien maal verbaliserend opge treden. Een maal moest er een bekeuring gegeven wor den voor het negeren van een inhaalverbod, terwijl twee bromfietsers hun voertuigen moesten afstaan ten behoeve van een technisch onderzoek. Bij overige controles werden bij vier motorvoertuigen tech nische gebreken geconsta teerd. Zeven automobilisten konden niet de vereiste papie ren laten zien. Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis hebben de ambtelijke werk groep rolstoelwoningen een ruimere doelstelling gegeven en de naam gewijzigd in werkgroep aangepaste wonin gen. Dankzij de activiteiten van deze werkgroep konden in het verleden zowel bij de woningbouw in de Taan- schuurpolder als bij die in de Steendijkpolder-Zuid vier rol stoelwoningen worden gereali seerd. Na de bouwvakvakan tie wordt het plan Steendijk- polder-Zijn afgerond met de bebouwing van de zogenaam de Stedelijke straatmaan de Stenen Djjck. Het is de werkgroep echter gebleken dat óók rekening moet wor den gehouden met lichamelijk en/of geestelijk gehandicapte gegadigden die met een rol- stoclwomng onvoldoende ge holpen zouden zijn. Zij behoe ven anderssoortige aanpassin gen van hun woning. Daarom is de doelstelling van de werkgroep gewijzigd. In de werkgroep zijn vertegen woordigd de hoofdafdeling stadsontwikkeling van de ge-' meentesecretorie, de gemeen telijke sociale dienst, het ge meentelijke woningbedrijf, de dienst van gemeentewerken, de samenwerkmgsregeiing ge zondheidszorg Nieuwe Water weg-Noord (GG GD) en de stichting interconfessioneel centrum voor maatschappelij ke dienstverlening. Secretaris van de werkgroep is de heer B. E. Godthelp, ambtenaar bij de gemeentelijke sociale dienst in het stadhuis, bij wie belanghebbenden nadere in formatie kunnen inwinnen. Vlaardingen wijkcentrum 't Nieuwelant is aan het onder zoeken, of er voldoende be langstelling in de wijk bestaat voor een peuterspeelzaal. In pricipe voelt men er wel voor om een dergelijke activiteit te beginnen, maar dan moet er wel behoefte aan zijn. Om die reden heeft het wijk centrum zich gewend tot alie ouders van kinderen, die vol gend seizoen de peuterleeftijd beriken. Geïnteresseerden in een dergelijke speelzaal wor- den verzocht contact op te nemen met het wijkcentrum, Goudsesingel 87-a, tel. 349978 of met mevrouw Donkersloot tel. 343191. Ook het overvolle Westland kent nog zijn rustieke plekjes. Twee jonge witte zwanen genieten van deze rust en spiegelen zichzelf in het water. Onder de wilgentakken zoeken zij naar voedsel, terwijl een paar oer-Hollandse koeien het met grijze nevel overdekte grasland afgrazen. Vlaardingen De informa tie-avond, die het college van b. cn w. nog moet houden over het verkeerscirculatie plan in dc wijken Vlaardïn- ger-Ambacht cn Babberspol- der vindt plaats op woensdag 30 mei aanstaande. De avond wordt gehouden in het wijk centrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel 87a en be gint om 20 uur. Tijdens de buurtvergadering zullen leden van het college van b. en w. de bewoners in formeren, hoe de procedure zal verlopen voor het samen stellen van een verkeerscircu latieplan voor de wijk. Eerder is een dergelijke avond al ge houden in Holy en in het cen trum van de stad. In tegen stelling tot bij die eerdere avonden zal in Ambacht/Bab- berspolder niet meteen tijdens de vergadering bekeken moe ten worden, wie bereid is om zitting te nemen in een van de inspraakgroepen. De bedoeling is eerst de in spraakprocedures voor het dcelcirculatieplan Holy en de locatiekeuze voor één of meer parkeergarages in de binnen stad af te ronden. Pas daarna zal de inspraakprocedure voor de deelcirculatiepiannen Binnenstad en Ambacht/Bab- berspolder van start gaan. Dat zal gebeuren na de va- kan tiepenode. Westland De Vereniging Vrienden van het Staelduïnse- bos houdt zaterdag haar jaar lijkse Staelduïndag. Leden en andere belangstellenden zijn om tien uur 's morgens wel kom in het bezoekerscentrum. Om half elf wordt de nieuwe diaserie vertoond, die onlangs, is gemaakt, waarna om elf' uur een korte vergadering wordtgehouden. Vervolgens staat een explicatie over het beheer van het bos gepro grammeerd. In het middag programma worden enkele excursies door het bos gehou den, terwijl daar ook enkele werkzaamheden worden ver richt Vlaardingen De Vlaarding se afdeling van de PvdA houdt maandag haar leden vergadering. Vanaf 20 uur is men bijeen in de bovenzaal van De Harmonie aan de Schiedamseweg. De leden zul len zich onder meer buigen over de discussienota, die de fractie heeft uitgegeven over de organisatie van de stads vernieuwing in Vlaardingen, terwijl ook het afdelingsblad Achterban weer ter sprake zal komen- Tijdens de verga dering zullen de afgevaardig den die het congres op 26 april hebben bezocht verant woording aan de leden afleg gen. Ook de plaatselijke poli tiek en die in Rijnmond, het gewest en op landelijk niveau zullen aan de orde komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3