Zonne woningen nog te deur „Huizen waarin alles ingepast kan worden" .Experiment lZoetermeer succesvol maar voorlopig geen herhaling t. Stichting Milieuwoningen bouwt in Seghwaert VRIJDAG 18 MEI 1979 sc/vd/ww: Zoe term eer Er dreigt opnieuw een energiecrisis als je de alarmerende berichten van de laatste weken mag gelo ven. Zelfs een autoloze zondag wordt wellicht weer inge steld zoals dat in 1973 bij de eerste echte energiecrisis ge beurde. Sinds die tijd is er een kentering gekomen in het ongebreidelde gebruik van brandstoffen als olie en gas. Nederland heeft van het laatste genoeg, maar is er sinds dien uitermate zuinig mee. Overal in het land is na de energiecrisis het onderzoek naar alternatieve energie daar om massaal op gang gekomen. De aandacht ging vooral uit naar de toepassing van 2onne- energie voor verwarming van woningen of verwarming van tapwater in huishoudelijk gebruik. Ook isolatie van wonin gen en grotere gebouwen kreeg opeens aandacht (en over heidsgeld). In Zoctermeer heeft dat geresulteerd in een groot isolatie project van de drie woningbouwverenigingen. Met uitzonde ring van het kleine aantal oudere woningwetwoningen zijn alle woningwetwoningen in Zoetermeer geïsoleerd. Bij vier woningen in Buytenwegh de leyens is men aan zienlijk verder gegaan. Die vier woningen worden ver warmd door zonnestralen. De zon schijnt op speciale glas panelen (zonnecollectoren) waardoor heen koud water of koude lucht gevoerd wordt. Door een speciale techniek wordt dit koude water of lucht snel verwarmd en via al lerlei leidingen en een groot watervat wordt meer water of lucht verwarmd en dat door de hele woning gevoerd wordt. Ook het tapwater wordt op die manier door de zon verwarmd. In juni wordt bovendien de eerste paal geslagen voor een serie van twaalf milieuwoningen in Seghwaert Ook daarin wordt de zon gebruikt terwijl er nog diverse andere „alter natieve energiebesparende snufjes" zoals hergebruik van badwater, zijn toegepast Op deze pagina de stand van za ken van deze Zoetermeerse projecten. Echt nieuw zijn overigens de principes van deze alternatie ve zaken niet Vroeger al legden mensen overdag stenen in de zon om ze 's avonds lekker warm in huis te halen. Wind molens werden overal (en heus niet alleen in Nederland) ge bruikt voor aandrijving van allerlei zaken. Mest en afval werd vroeger gebruikt als brandstof. Nu zijn er onderzoe ken naar een goede toepassing van aanwezige gassen in mest en afval. Buiten Nederland wordt al veel langer op grote schaal ge bruik gemaakt van de zon voor verwarming van water. Is raël is een voorbeeld van een land dat overal zonnecollecto ren op de woningen heeft staan. De vier zonnewoningen aan de zuidkant. Het dakvlak «wordt benut om de zonnes tralen op te vangen. Dit zijrr vaste ingebouwde collecto- ren. Zoetermeer De vier experimentele zonnewo- ningen aan de Antoon Collenhove in Buyten wegh de Leyens, her kenbaar aan de opval lende glazen daken met zonnepanelen aan de zuidzijde, zijn nu an derhalf jaar bewoond, eind dit jaar wordt de onderzoeksfase afgeslo ten. Het project wordt nu al succesvol ge noemd, maar tegelijker tijd staat ook vast dat deze woningen voorlo pig niet elders worden gebouwd. Hoewel in deze woningen aar dig wat aan gas wordt be spaard (omdat ze verwarmd worden met water of lucht dat niet zoals gebruikelijk op gestookt wordt met gas maar verwarmd wordt door zonnes tralen) was de benodigde in stallatie zo duur dat de be sparing van aardgas bij lange na niet opweegt tegen de kos ten. Eén van de bewoners, Dick Brethauer, is TNO-onder- zoeks mede werker en belast met de dagelijkse leiding van enkele onderzoekprojecten van zonne-energie. Hij heeft als zodanig ook de dagelijkse leiding van het Zoetermeerse zonne-energie project. "Deze woningen massaal bouwen met zo'n zonneverwarmingssy- 5teem is economisch niet ver antwoord", zegt hij laconiek. "Zeker de eerste vijftien jaar niet Wat dit project gekost heeft is eigenlijk niet te zeg gen, want het was een show project". Hij heeft zelf voor zijn riante VTjfkamerwoning 125.000 gul den moeten betalen. De rest is betaald door TNO, het rijk en de andere deelnemers in het project het Rotterdamse Bouwcentrum en het aanne mingsbedrijf Bredero. Brethauer rekent voor dat *rifs al zouden de zonne-in stallaties massaal geprodu ceerd worden, de kosten dan voorlopig nog te hoog zijn. "Bij massale produktie kos ten ze zoveel dat je per jaar duizend gulden af moet schrijven en dus minstens duizend gulden aan gas moet besparen wil je gelijk spelen. Nou in een normale woning verbruik .je precies duizend gulden aan gas per jaar". Volgens berekeningen van Brethauer zou je dus hele maal geen gas meer mogen gebruiken wil je de kosten er- OverLcGO. -j icruorvmte Een doorsnede van één van de zonnewoningen. Duidelijk is te zien hoeveel ruimte de technische installatie in be slag neemt. Vooral de op slag van warm water in een groot vat (tweede en derde verdieping) vraagt veel ruim te. en dat gaat ten koste van het woongenot. uit halen. Hij moet echter als de zon niet schijnt, en dat ge beurt nogal eens in Neder land, gas bijstoken om niet in de kou te zitten. Verwachtingen Dat het zonnewoningproject in Zoetermeer toch succesvol wordt genoemd vindt zijn oorzaak in het feit, dat de vier verschillende technische systemen die zijn toegepast, aan alle van te voren gestel de verwachtingen voldoen. Ten opzichte van normaal ge bouwde woningen zonder noemenswaardige isolatie wordt in de zonnewoningen flink aan aardgas bespaard: ruim de helft. Berekeningen hebben nu al uitgewezen dat zelfs meer is bespaard dan waar aanvanke lijk op was gehoopt. Ten op zichte van goed geïsoleerde woningen is de besparing ech ter heel wat minder. Want een woning uitgerust met dubbel glas en opgevulde spouwwiuren vraagt nog slechts driekwart van de hoe veelheid aardgas die voor een normale woning nodig zou zijn. Zonnepanelen die de zonnestralen gebruiken om water te verwarmen leveren dus een energiebesparing op van een kwart. De kosten van isolatie zijn echter geringer en over een veel langere peri ode te spreiden dan de kosten van een zonne-installatie. Brethauer relativeert zelf ook het nuttig effect van de zon ne-energie. Isolatie en een speciale bouw van een wo ning kan volgens hem al veel voordeel opleveren. De zonne woningen zijn ook speciaal door José Smits gebouwd. Dat is heel duide lijk te zien aan de ramen. Aan de voorkant van de wo ningen zijn de ramen klein gehouden en aan de achter kant, op het zuiden, zijn de ramen veel groter. "Dat is toch een heel makkelijke ma nier van zonne-energie". zegt Brethauer, "gewoon zoveel mogelijk zon de kamer bin nenlaten via de ramen". Zonneboiler De TONO-ondenoeksmau ziet op korte termijn geen massa le zonnewoningbouw. "Maar zonneboilersy sternen komen wel veel meer op. Dat kost 1500 gulden aan investering, dus zou je per jaar 150 gul den gas moeten besparen. Dat Is leuk, zeker voor hobbyisten", verzekert hij. Een zonneboilersysteem ver eist slechts een paar simpele zonnecollectoren waarin wa ter verwarmd wordt voor tapwaterdoeleinden. Dat is volkomen gescheiden van het meer energie eisende verwar mingsysteem van een hele woning. Het grote probleem van zon ne-energie is volgens Brethau er de opslag. Op warme da gen is er veel zon. Vooral ,'s zomers is er eigenlijk meer zon dan nodig is om het wa ter op te warmen. Dat teveel wordt wel opgeslagen maar is slechts voldoende voor een paar dagen. In de zomer hoeft de woning vanzelfspre kend ook niet altijd opge warmd te worden. In de win ter schijnt de zon veel min der, maar moet de verwar ming juist op volle toeren draaien. "Waar iedereen nu naar zoekt", aldus Brethauer, "is een goede manier om de warmte van de zon langer op te slaan". Europees TNO denkt er voorlopig niet aan meer zonnewoningen te bouwen. "Met behulp van de computer die bij de installa tie staat hebben we aan het einde van dit jaar zo'n twee miljoen meetgegevens. Daar kunnen we voorlopig nog wel even aan rekenen", zegt Bre thauer. "Wat er we! binnen kort gaat gebeuren is een Eu ropees project In elk land van de EG worden proefop stellingen neergzet. Overal gelijksoortige installaties waardoor we de verschillen per land makkelijk kunnen zien". Die installaties zijn wel be doeld om na te gaan hoe al les verder toegepast kan wor den in de woningbouw, maar er zal geen mens direct van profiteren. "Nee, ze komen niet in woningen. Het gaat ons alleen om de installatie. Zo sluiten we ook bewoner sinvloeden uit Want het is duidelijk dat de manier van wonen ook bepalend is. De dén heeft graag de ramen wijd open, de ander houdt ze dicht. Dat beïnvloedt wel de energiebesparing", aldus Bre- tbauer. "Wij zijn bij TNO trouwens alleen maar geïnteresseerd in de techniek. Hier in Zoeter meer worden de bewoners niet naar de ervaringen ge vraagd. We merken trouwens als bewoners niks van de in stallatie omdat alles ■automa tisch geregeld wordt Ik hoef nooit aan de installatie te ko men hierboven. Wij hebben bij TNO De taak om eerst zonne-energie technisch moge lijk te maken. Dan zoeken an deren weer andere problemen uit". Problemen zullen er volgens Brethauer wel zijn als derge lijke zonnewoningen als in Buytenwegh op grote schaal gebouwd worden. "De daken met zonnepanelen bijvoor beeld moeten op het zuiden De zonnewoningen aan de. noordzijde. De ramen hier zijn zo klein mogelijk gehou den. gericht zijn. Je kan dus de woningen niet zo maar in elke richting neerzetten zoals stedebouwkundigen nu kun nen doen. en filosofeert Dick Brethauer verder; "Hoe regel je dat straks tnet zonnescher men bijvoorbeeld. Die scher men voor de ramen houden wel de zon tegen, die leef- baarheidsproblemcn die ko men later pas". O Een doorsnede van een milieuwo ning zoals die in Seghwaert ge bouwd gaan wor den. De zonne- energie wordt ver- \Jm kegen via losse collectoren op het I dak. Het warme water wordt opge slagen in de kel der. Rechtsboven is een windmolen getekend die er echter nog niet komt. De techni sche ontwikkeling van windmolens is nog niet zover dat ze goedkoop toegepast kan worden in de wo ningbouw in Ne derland. Zoetermeer Deels uit ideëel oogpunt en deels uit commercieel oogpunt heeft de Lei denaar T, J, Reuzen na de energiecrisis van 1973 een stichting opgericht die milieu woningen bouwt. Diverse projecten zijn er onder zijn leiding opgezet. Hij woont zelf al een jaar in een milieu woning in Leiden. Deze week werd de eerste paal geslagen voor een project in Delft, terwijl eind mei, begin juni de bouw kan beginnen van twaalf milieuwoningen in Zoetermeer. Deze twaalf woningen (in Seghwaert, deelplan Sc) wor den uitgerust met losse zonnecollectoren op de daken. In deze zonnecollectoren wordt water verwarmd dat de bewoners gebruiken als tapwater in de keuken en bad kamer. Alleen op zonloze dagen wordt gas gebruikt. In de woningen wordt vloerverwarming aangelegd die in tegenstelling tot de zonnewoningen in Buytenwegh met gas wordt gestookt Renzen legt uit dat de vloerverwar ming wel minder gas verbruikt dan gewone radiatoren. „De lemparatuur van onze vloerverwarming kan veel lager zijn door het grote oppervlakte dan radiatoren". De vloerverwarming kan aangesloten worden op extra zonnecollectoren als de bewoners dat willen. „Maar de prijs gaat dan wel drastisch omhoog", zegt de heer Renzen, "We wachten er eigenlijk op dat dergelijke sys temen veel goedkoper worden. Vloerverwarming met zonne-energie is nog lang niet rendabel. Maar wij zor gen er in ieder geval voor dat het later makkelijk bij deze woningen kan komen. Dat is ons hele uitgangs punt. Zorg in ieder geval dat je een woning bouwt waar nieuwe energiebesparende systemen ingebouwd kunnen worden", adviseert Renzen. Een voorbeeld daarvan is dat er bij de bouw van de woningen rekening wordt gehouden met de eventuele plaatsing van windmolens op het dak die een deel van de nodige elektriciteit kan leveren. Andere energiebes parende snufjes in de woningen zijn hergebruik van badwater. Dit water, vaak nog erg schoon, wordt door de toiletten gespoeld in plaats van schoon leidingwa ter. Ook wordt warmte onttrokken aan de afgezogen lucht in de keuken. De milieu woningen zijn extra goed geïsoleerd en de buitenoppervlakte van de woning is in verhouding met de inhoud zo klein mogelijk gehouden. De binnenwarm- te gaat dan minder snel uit de woning, Het project van Reuzen is in Zoetermeer overigens niet zo ideaal begonnen. „Het is eigenlijk nogal raar ge gaan", vertelt hij. „Ik vroeg grond aan voor milieuwo ningen en toen bleek er eigenlijk weinig meer beschik baar. Ik ben toen met twaalf woningen ingepast in een project van 49 woningen. Aannemer en architect ston den al vast. In overleg met de architect hebben we toen besloten ook de andere woningen hoogwaardig te isoleren en ruimte vrij te houden voor allerlei zaken zoals de zonnecollectoren en onderin een ruimte voor warmwatersopslag". Als de bewoners van de 32 andere huizen bereid zijn geld op tafel te leggen kunnen ook zij profiteren van zonne-energie. De milieuwoningcn worden alle twaalf verkocht in de premiesfeer. Huren van de stichting is nooit mogelijk want een ander uitgangspunt van de heer Renzen is het bevorderen van eigen wouingbezit. In Leiden heeft dat in het verleden tot moeilijkheden geleid. Bewoners beschuldigen hem ervan dat hij onder de dekmantel van milieubescherming slechts uit was op wiust ma ken met zijn woningen. Aan wijzigingen daarvoor zou den zijn de toepassing van slechte lekkende collecto ren, een huis dat vlak na de bouw met grote winst werd verkocht omdat er geen antispeculatiebedlng in het contract was opgenomen en de gebrekkige begelei ding van Renzens stichting. Een stichting die boven dien niet democratisch functioneede. Renzen geeft nu de uitdrukkelijke verzekering dat hij geleerd heeft van de ervaringen in Leiden, „We passen nu betere zonnecollectoren toe. We hebben intussen ook overlegd met de Vereniging Eigen Huis over de ver koopcontracten en de gemeente Zoetermeer heeft zelf strenge regels waaraan wij ons moeten houden", aldus de heer Renzen. De Zoete rmeerse milleuwoningen zullen verkocht wor den voor ongeveer 185.000 gulden per stuk. In die prijs zit 35.000 gulden inbegrepen voor de aparte mi lieu voorzieningen. slopen "k iket worattr KHder wormw. opslag

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 7