SCHIEDAMSCHE COURANT mm Felle discessie over migranteniiota 1 vdA over binn enstad in conflict m CDA mm, Kranten voor ëéi ge W Zomerse drukte op koel strand C ^S"T8Ï^kameEi Hoop voor Theo Thijssenschool iCmSm Molen krijgt zijn kap terug accessoires Integratie en spreiding blijft voorop staan Zeventig jaar getrouwd Beschonken bestuurder botst op bord Fraudeur krijgt plots berouw Dielemans:Financiële benadering eenzijdign (n<te53bowmarktenm L- Bezwaarschrift Van der Lely afgewezen Turks restaurant moet sluiten Brutale kampeerroof Eensgezinde commissie geeft: Vrijdag25 mei 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26369—8 PAGINA'S Broers vost 3 telefoon administratie 26S091 redactie 262566 - klaehtendienst 1*14144 schiedam en kethel 1 Gisteren is de restauratie voltooid van de kap van molen De Drie Koom- j 5 bloemen, en meteen werd bekend dat op donderdag1 7 Juni de molen weer een kopje groter wordt gemaakt: dan gaat de nieuwe kap erop. Lang is 3 de 2 molen aan de Vellevest niet „onthoofd" geweest Een maandje ongeveer s keken de Schiedammers tegen een stomp aan. Nu de kap weer als nieuw is, betekent dat niet dat de restauratie van De Drie Koombloemen ook achter de rug is. Die herstelwerkzaamheden gaan voorlopig tot september E door. En don zijn de vier Schiedamse molens weer kant en klaar voor het toerisme. fiiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiuiiinmminiiimiiiiiitiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiüiiiiiiiiiiiHiiiiiuiiiHiiiiiiiiiuiituKiittiimiiHniiittttiiiiiii Vlaardingen De bur gemeester en mevrouw K ie boom zullen morgen om elf uur een bezoek brengen aan bet zeven tigjarig bruidspaar Van Vliet-Hoogeveen. De 93- jarige heer Van Vliet en zijn 90-jarige echtgenote wonen op Spoorsingel 58. Op pagina 3 vertel len zij meer over zich zelf en hun zeventigja rig hu we li jk. Vlaardingen Met de woningbouwcorporaties zal een gesprek op gang gebracht moeten worden hoe een betere spreiding van de Vlaar- dingse migrantenbevol king over de stad te verkrijgen. Aldus een eerste concept van een door ambtenaren ver vaardigde migrantenno ta. Over de nota wordt in het college momen teel een felle, discussie gevoerd. Volgens wet houder Wijnstok moe ten nog veel punten bijgesteld worden. Met name het juiste even wicht tussen integratie en extra voorzieningen voor de buitenlanders zou nog niet gevonden zijn. Bovendien moet het hele hoofdstuk over onderwijs worden her schreven. Uit een bevolkingstel- ling, gehouden 1 juni vorig jaar, blijkt dat Vlaardingen 3.228 bui tenlanders telt. Veertig procent daarvan woont in de oude wijken VOP, Oostwijk, Cen trum en Indische buurt. In de Oostwijk is het concentratieper centage zo hoog (haast tien procent) dat op grond van Britse en Amerikaanse ervarin gen spanningen ge vreesd moeten worden. Spreiding en integratie vormt daarom het uit gangspunt van de nota, een uitgangspunt dat het college in elk geval wil handhaven. De wijze waarop de nota ech ter achterloopt op de huidige onderwijssituatie is echter zo wrang - de nota spreekt over „voldoende" - dat wethouder Maarleveld het hele onder- Schiedam Een beschonken bestuurder is in de Hoofd straat in de Gorzen boven op een verkeersbord gebotst. De 37-jar»ge J.N. van de L. wist door dè alcohol die hij vóór zijn autotocht had benuttigd,, de macht over het stuur niet meer te bewaren op de krui sing met de Lekstraat en de Wilhetminabrug in de Zuid. De man schoot dan ook van de weg. en kwam tegen een verkeersbord tot stilstand. De blaas- en de bloedproef wezen uit dat L. een flink aantal borrels achterover moest heb ben geslagen, en er werd dan ook proces-verbaal tegen hem opgemaakt Schiedam Geheel uit eigen beweging hoeft een berouw volle fraudeur zich gemeld bij de Schiedamse politie. De man had 4500 gulden verduis terd van zijn werkgever, - maar kreeg hierover zoveel wroeging dat hij in overleg met die werkgever besloot zijn dwalingen bij de politie toe te lichten. De 34-jarige C. van de M. heeft inmiddels met zijn baas een oplossing weten te bereiken voor de problemen die door zijn daad 2ijn ontstaan. Desondanks is hij door de politie ingesloten en zal de man voor de offi cier van justitie worden ge leid. Alsof het werkelijk zomer was, zo druk was het op Hemelvaartsdag in Hoek van Holland. En toch kon de temperatuur maar nauwelijks de vijftien graden overschrijden. De officiële opening van net strandser- zoen lokte duizenden mensen met als direkt merk baar resultaat dat alle beschikbare parkeerplaatsen ai vroeg in de middag bezet waren. Degenen die wat later arriveerden moesten een lange wandeling voor lief nemen, maar zij kregen dan ook wel een beloning voor hun moeite. De Commissie Alle Hens had een voortreffelijk programma samen gesteld in samenwerking met strandexpioitanten, strandwaebt, watersportvereniging en anderen. Vanaf een uur of tien 's morgens kon de jeugd zich ai uit leven met discomuziek en zorgde een braderie er- oor dat ook andere bezoekers zi.:h konden verma ken. En toch kwam, zo. rond half vijf de regen, die het strand letterlijk en figuurlijk schoon spoelde. Honder den mensen vluchtten de strandtenten binnen tot ge noegen van de exploitanten. Schiedam Juist met zijn coalitiepartner, het CDA, krijgt de PvdA het flink aan de stok bij de uitwerking van bixmenstadsplannen. Tus sen deze twee partijen, die in hel college van burgemeester co wethouders vertegen woordigd zijn, bestaan de grootste meningsverschilten. PvdA-fractievooreitter Nlko- laj Dielemans heeft woens dagavond zijn CDA-coIlega Siem Rosman ernstig kwalijk genomen, dat aan confessio nele ïijde alleen met de fi nanciële aspecten rekening wordt gehouden, zonder dat iets bleek van een stede- advertenve f-L-I I Bruin/beige. Set kompleet van f.65.-voor Gamma-aktieprijs1 bouwkundig/planologische be nadering en interesse voor het sociaal-culturele patroon van de toekomstige binnen stad. „Ik ben erg geschrok ken van de eenzijdige CDA- notitie", aldus Dielemans, „en daarom heb ik hem voorzien van veel rood". Tijdens de vergadering in het stadhuis werd duidelijk, dat de WD zich veel soepeler zal gaan opstellen dan het CDA, al liet Cor van Tilbcrg wel weten dat de WD zich for meel houdt aan het bestem mingsplan van 1974 en de daarin aangebrachte verande ringen door de Kroon. Bij het CDA zijn de inzichten echter het minst gewijzigd. Rosman pleitte voor verhuizing van de Hema naar het Gat van Bol- mers, terwijl hij C&A het liefst ziet verhuizen naar de Hoogstraat, naast de Koffie pot. Ook ging hij ervan uit, dat de zogenaamde grote omloop (Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest) straks een ver plicht nummertje wordt voor iedereen, die in het Schiedam se centrum komt winkelen. „Maar dat begrijpt Rosman niet zo goed", aldus Diele mans, die als voorbeeld het Zuidplein in Rotterdam noem de: „Daar kunnen de loopaf standen even groot zijn. Het ligt er maar aan, waar je zijn moet, hoe je wilt wandelen". De PPR zit het meest op één lijn met de PvdA, wat een ge volg is van de nauwe samen werking van enkele jaren ge leden. CPN-raadslid Eef Collé was afwezig. Eob Hijmans manoeuvreerde zichzelf door een verward betoog naast het CDA; het D'66-raadslid hield vast aan een oostelijke toe gang naar de binnenstad, via een doorbraak van Broersvest naar Broersveld (de „Bolmers Boulevard"). Ook het CDA houdt een pleidooi voor een dergelijke ontslui tings weg, die ook wel via het Herenpad zou mogen lopen. Over de door braak staat op pagina drie nog iets meer. Hans Van Kleef (PvdA) hield een doortimmerd betoog over de verhouding tussen woning wet- en koopwoningen. Gelet op onlangs gerealiseerde pro jecten zoals Over de Veste, 't Nieuwe Werck en andere wo ningen in de premiekoop en de vrije sector zou volgens Van Kleef het aantal nieuwe woningen voor de binnenstad op minstens tachtig procent moeten uitkomen. Zowel PPR/er Noordegraaf ais Hijmans van D'66 bena drukte dat, nu er bouwplan nen worden gemaakt voor het door de Kroon goedgekeurde deel van het bestemmings plan, ook snel gewerkt moet worden aan het aanpassen van de niet-goedgekeurde de-, len. Omdat woensdagavond ook werd gesproken over plannen voor het Schuttersveld (wo ningwetwoningen vooral voor woonwagenbewoners), kwam wethouder Chris Zijdeveld niet meer aan beantwoording toe. Daarom heeft de commis sie het hele werkprogram op geschoven. Bouw 295 woningen Den Haag Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vin den dat het bezwaarschrift van de firma Van der Lely tegen de bouw van 295 wo ningen en 2 winkels bij het Maassluise winkelcentrum „Koningshoek" niet in aan merking komt voor verdere behandeling. GS hebben offi cieel besloten het bezwaar schrift niët-ontvankelijk te verklaren. Dit op grond van de overweging dat op geen enkele wijze valt in te 2ien hoe het bedrijf door de bouw plannen rechtstreeks in zijn belang zou kunnen worden getroffen. Gedeputeerde Sta ten vinden dus dat Van der Lely geen recht van klagen heeft. wijshoofdstuk wil herzien. Niet onbegrijpelijk gezien de explosieve toestand aan de Theo Thijssenschool. Op het gebied van de gezond heidszorg is de nota overigens heel wat diepgaander. Opge merkt wordt dat op de psy chische en lichamelijke ge zondheid van de buitenlandse werknemer een zware wissel getrokken wordt door zijn werk in de zware industrie, de ploegendiensten, zijn een zaamheid en de slechte behui zing. Aanstelling van een aparte Turkse arts wordt aan bevolen, de discussie binnen het college echter maakt zulks niet waarschijnlijk. Men vraagt zich af of die aanstel ling nu juist niet strijdig is met het beginsel van integra tie. Zoals de nota er nu ligt is er nog geen sprake van een col legestuk. Integendeel zelfs, het college zal nog heel wat bij stellingen moeten plegen om het stuk tot een politiek pre senteerbaar geheel te maken, zo maakte wethouder Jelle Wijnstok duidelijk. Daarna gaat de nota de inspraak in. Vlaardingen De Turkse on- j dernemer Mchmet Ozcan j moet onmiddellijk stoppen met zijn vorige week zater- I dag geopende Turkse restau- rant in de Vlaardingse Groen van Prinstererstraat. j Deze beslissing heeft het col- i lege van B en W afgelopen dinsdag genomen. De formele- 1 gronden van deze beslissing zijn het ontbreken van een horeca vergunning, een bouw vergunning, een vestigingsver gunning en een aanpassing van de erfpachtsvoorwaarden. Over ongeveer veertien dagen zuller er over het al dan niet i toekennen van deze vergun ningen beslissingen worden genomen. Pas dan kan Meh- met Ozcan zijn restaurant eventueel legaal openstellen. Schiedam Op klaarlichte dag heeft er in het voortuin tje van de familie Van der K. een brutale kampeerroof plaatsgevonden. Terwijl de vader des huizes een koffie pauze had ingelast bij het in laden van zijn caravan, heb ben onbekenden van de gele genheid gebruik gemaakt en twee ligstoelen en een tafel bij de kampeerwagen van daan gehaald. De totale waar de van de spullen wordt ge schat op 375 gulden. Niemand heeft wat van de brutale roof gezien. Van der K. heeft aan gifte van de diefstal gedaan bij de Schiedamse politie. Vlaardingen Wethouder Maarleveld heeft woensdag avond een aantal concrete mogelijkheden aangedragen om de situatie op de Tbeo Thijssenschool op lange èn korte termijn te verbeteren. Hij opperde ondermeer de mogelijkheid met het hijzon der onderwijs in de Oostwijk te gaan praten over een bete re spreiding van de buiten- deze krant, waarin u at het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.i.v. abonnement per Kwartaal f 42.20 abonnement a h 4.33per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn giro/hanknr. is de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar antwoordnummer634, 3000VB Rotterdam landse leerlingen. Bovendien zegde hij toe de ouders van potentiële leerlingen voor de school actief te stimuleren hun kinderen ook daadwerke lijk naar deze school te Stu ren. De commissievergadering werd gekenmerkt door grote eensgezindheid. De wethouder erkende overi gens dat het college door de noodsituatie aan de Theo Thijssenschool toch enigszins overrompeld is. Als mogelijke oplossingen noemde hij behal ve het gesprek met bet bij zonder onderwijs: druk op Den Haag voor extra geld, in voering van de Theo Thijs senschool in het innovatiepro ject kieu ter-bas isonderwijs (de school zou dan samen moeten gaan werken met de eveneens in de Oostwijk gelegen kleu terschool De Belhamel) en in tensieve begeleiding vanuit de O n d erwï j sbegeleidingsdienst middels een consulent ander staligen. Voorop staat de handhaving vart de kwaliteit van het on derwijs. Alle aanwezigen, ook de ouders, waren het er over eens dat spreiding een kwes tie van lange adem zal wor den, maar overtuigd van de noodzaak dat op korte ter mijn verhinderd moet worden dat nog meer Nederlandse kinderen de school zullen ver laten. Maarleveld beloofde de ouders aan die korte termijn oplossing zijn medewerking te verlenen. Wat de langere termijn be treft: Maarleveld vond dat in de komende septembermaand al gesproken dient te worden over dc verdeling van nieuwe leerlingen voor het cursusjaar daaropvolgend. Een structele oplossing zoekt hij vooral in een gesprek met alle betrok ken onderwijsinstanties over de spreiding van buitenlandse leerlingen, zodat voor de Oostwijk openbaar onderwijs gewaarborgd kan blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1