m m f£ Foto Kussens i fe v 'hj Wet zorg bewerkt Van Pali fist bout De vraag of het een moeilijke hobby is, weet hij niet zo goed te beantwoorden: „Ach, weet je, het is een gevoel dat je in je vingers moet hebben. Laatst kwam er een man aan de deur, die vroeg of ik hem wilde helpen. Hij maakte alleen maar houten pindabakjes en zou graag eens iets ander 'willen proberen. Maar ja, ik kan die man toch niet gaan vertellen hoe hij moet werken. Het is gewoon het gevoel, begrijp je?" De harmonica-speler. Voor één van de kleinkinde ren. Zoetermeer De 78-jarige Zoetermeerder H. van Pelt is een verwoed houtsnijder. On2angs voltooide hij een stoof met daarin uitgesneden het wapen van Zoetermeer, terwijl er al enke le houtsnijwerken van hem in paleis Soestdijk, Drakenstein en Het Kleine Loo staan. De be jaarde inwoner van Zoetermeer begon op zijn veertiende jaar met houtsnijden en hij heeft er nog steeds niet genoeg van. Van Pelt: „Ik ben begonnen met het bewerken van voorwerpen, maar later ben ik overgegaan tot het maken van beeldjes, uit één stuk hout vervaardigd". Zijn huis hangt en staat dan ook vol met hout: borden, auto's, schalen, fotolijsten en niet te vergeten de twee stoven. De ene met het wapen van zijn huidige woonplaats, de andere met het wapen van Doesburg. „Met die Doesburg-stoof heb ik nogal wat moeilijkheden gehad. Het hout bleek niet zo goed te zijn als ik had verwacht Toen ik het wapen in de bovenkant had uitgesneden, trók het krom, zodat het niet meer te gebruiken was. Zodoende moestik weer van voren af aan beginnen", vertelt de houtsnijder, die toen tientallen uurtjes werk kon weggooien. Van Pelt die een groot deel'van zijn leven bij het Haagse GEB als höogspanningsmonteur Speciaal voor de foto werden de wollen haartjes van de poedel netjes geborsteld. heeft gewerkt: „Af en toe ging ik daar naar de werkplaats en knipte van een stuk plaatstaal enkele snippers af. Zo'n snipper is natuurlijk vlijmscherp en daardoor een goed stukje gereedschap". Sinds die tijd is de Zoetermeerder er, wat gereedschap en misschien ook wat leunde betreft, duidelijk op vooruit gegaan. In zijn kleine werkruimte heeft hij, behalve het werkbankje en de nodige elektrische apparaten, allerlei beiteltjes, mesjes, vijltjes en zaagjes om de houten massa's de juiste vorm te geven. Zijn grootste probleem is om aan hout te komen. „Het beste hout is beuken, want dat is nogal taai. Hierdoor is het goed te be werken. Maar voor een stukje beuken ga ik wel naar Den Haag, want dat kan ik hier in Zoetermeer niet krijgen. Na die pech met die Doesburgse stoof, ben ik iets kieskeuriger geworden. Met sommige werkstu!;ken ben ik meer dan tweehonderd uur bezig, dus een goed stukje hout is zeer belangrijk". Behalve beeldjes en borden maakt de heer Van Pelt ook börstbeeldjes van bekende Nederlanders. Zo zijn al vele leden van het Koninklijk Huis in het hout uitgebeiteld. Maar ook bekende mensen van de televisie probeert hij na te bootsen. „Een tijdje De stoof met het uitgesne den wapen van Zoeter meer. door Jeroen Kleijn De bergbeklimmer, door Van Pelt van een foto nagemaakt. Een olifant vertrapt een panter: „Uit één stuk houtvervaardigd". feleden was ik met een outsnij werkje van Willem Duys bezig. Maar voor'een goede afwerking miste ik een foto van hem. Nou wist een vriend van mij daar wel raad op. Hij is namelijk lid van de AVRO en schreef een brief naar die omroep met daarin het verzoek of zij een foto wilde opsturen. De AVRO .weigerde echter en toen werd ik zo kwaad, ik pakte een grote houtrasp en haalde net zolang over dat gezicht heen, tot die hele Duys was verdwenen", zegt dé houtsnijder, nog steeds enigszins geërgerd. Mevrouw Van Pelt leeft helemaal met de hobby van haarman mee. „Dit paard is een Fries werkpaard en is door een keurmeester opgemeten. v,vM^WAv'v^.w^*.Ct^tvA,//,v!v „Bij elke verjaardag van één van mijn klein kinderen geef ik er eentje cadeau" Volgens die man is dit beeldje tot op de millimeter nauwkeurig en heeft het precies de juiste verhoudingen" babbelt mevrouw Van Pelt er vrolijk op los De heer Van Pelt heeft niet alleen houtsnijden als hobby, maar prikt ook in kussens. Met een speciale naald prikt hij wol in een kussen, zodat de mooiste figuren ontstaan. Kussens met honden, katten, paarden en herten liggen door het hele huisverspreid. Ondanks de voortdurende produktie van houtsnijwerken, wordt zijn collectie niet veel groter. „Bij elke verjaardag van één van mijn kleinkinderen geef ik er eentje cadeau en ik begin dan gewoon weer vah voren af aan", lacht de bejaarde Zoetermeerder. ÏNSÖAG r,; JUNI 1979 .vDjscrm .5 M

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4