SCHIEDAMSCHE COURANT Meerderheid kabinet voor rijksweg 19 Milieubeschermers „achtervolgen" de vervuiling Meubelbedrijf ontslaat zestij man Toch moskee Emma straat Veilige fonduepan voor burgemeester mm Hond mag los maar op proef Grote kijkdichtheid via CAl-systeem j Intensive-care van Nolet sluit Wegens reorganisatie: - m Beslissing valt binnenkort Bewoners tegen krakers Rijk betaalt fietspad Insluipingen nemen hand over hand toe Donderdag 7 juni 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26377 ~6 PAGINA'S^ Broi-rsvpst 3 telefoon 268091 - u'd.ictu* 262566 - k Lichten ei ien«t 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een ingrijpende reorganisatie bij bet Meubel Distributie Centrum in Schiedam gaat onge veer zestig personeelsleden bun baan kosten. Bij het MDC, dat eigenaar is van een tiental meubelzaken die gezamenlijk inkopen, werken nu nog bonderdvïjftig mensen. De reorganisatie is volgens de directie van het bedruf noodzakelijk omdat de inkoopcombinatie niet tot de gewenste besparingen van kosten heelt ge leid. De huidige werkvorm van het MDC bestaat drie-en-een-haif jaar. Maar al eerder hebben moeilijkheden tot gevolg ge had dat er een winkel moest worden gesloten. Nu wil de directie zowel het administra tieve als het verkooppersoneel inkrimpen. Een van de win kels is inmiddels alweer aan de oude eigenaar terugver- kocht, aangezien deze het met de reorganisatie niet eens was. De plannen voor de ont slagen zijn wèl door de on dernemingsraad en de dien stenbonden goedgekeurd. Directeur van het Meubel Dis tributie Centrum C. Holthaus heeft; gezegd dat er naast de teleurstellende kostenbespa ring ook een afnemende ver- j koop van meubels te constate ren viel. Hij verklaart dit uit het feit dat de lonen niet echt meer stijgen terwijl de men sen wel steeds meer vrije tijd krijgen. Besteding van vrije tijd kost vaak geld, onder an dere doordat men er met de auto op uit wil, en zodoende blijft minder geld in de gezin nen over voor de aanschaf van nieuwe meubelen. Vlaardingen In de Emmastraat komt toch een moskee. Geheel on verwachts sprak de Vlaardingse gemeente raad zich gisteravond uit voor een initiatief voorstel van PvdA-frac- tieleider Hans Versluys, mede-ondertekend door Hoogendijk (VVD), Schriel (CDA) en Poppe (SP), de bestemming van het huidige pand in de Emmastraat dusda nig: te wijzigen dat ves- tigivg van een moskee daar alsnog gelegali seerd zou worden. Het college heeft zich daar tegen altijd met hand en tand verzet. Gisteravond echter bleek dat de raad de argumenten van het college tegen vesti ging van de moskee niet langer steekhoudend acht te. Door het college is al tijd aangevoerd dat inrich ting van een gebedsruimte geluidsoverlast en verkeers- hïnder met zich mee zou brengen. Veie raadsleden echter zagen met in waar om een moskee noodzake lijk meer overlast zou ver oorzaken dan een andere bestemming. Men zei te vertrouwen op toezeggin gen van de Turkse ge meenschap geen onnodige hinder te veroorzaken. Zwaarwegend was het ar gument van onttrekking van de woonruimte, door het college tot nu toe altijd gehanteerd. Eerder had Versluys er al op gewezen dat voor het huidige gebied in feite geen bestemmings plan van kracht is. Hij vroeg zich af hoe zwaarwe gend het argument van de woonruimte was voor het college. Wethouder Wijn stok gaf te kennen dat bij eventuele bestemmingswij ziging tot moskee ook de bestemming van de boven liggende woningen herzien zal moeten worden. Voor de raad een bevredigende toezegging. Met een luid „Vive de raad!", gevolgd door een enthousiast applaus, rea geerden de in groten getale aanwezige Turken tenslotte op het besluit van de raad. De Turkse Sociale en Cul turele Vereniging heeft zich jarenlang voor een eigen moskee beijverd en al heel wat teleurstellingen moeten incasseren. Nu dan lijken de Turken eindelijk de be schikking te hebben over een eigen gebedsruimte en is het aanbod van de ge meente een moskee te hu ren in het toekomstige buurthuis van de Oostwijk definitief van de baan. Burgemeester Wim Kie- boom besloot de vergade ring met een afscheids woord tot het scheidende raadslid Henk v.d. Meer. Hij zal opgevolgd worden door zijn GPV-partijgenoot de heer W. v.d. Velden. De meerderheid van het kabinet is het eens over de aanleg van rijks weg 19. De meeste ministers zijn met de VVD van mening dat deze verbinding tussen Den Haag en de Beneluxtiuinel er moet komen. In de Kamer blijft het CDA verdeeld en zijn de progressieven tegen de aan leg. Het kabinet zal binnenkort een besluit nemen. De raad van ministers voor ruimtelijke ordening en mi- lieu-hygiëne onder Jeiding van premier Van Agt heeft zich Vlaardingen Een groep be woners van de Pïeter Karei Drossaertstraat heeft het ini tiatief genomen tot een hand- j tekeningaktie tegen het orxge- organïseerd kraken in de I buurt i In PKD- en de Prins Hen drikstraat worden momenteel vier woningen door krakers bewoond. De initiatiefgroep zegt nogal wat overlast van de krakers te ondervinden, maar benadrukt tevens dat men niet tegen kraken op zich is. De groep keert zich echter tegen het kraken zon der overleg vooraf met de omwonenden. De handteke ningen zullen tezïjnertijd aan geboden worden aan het Ko- mittee Jongeren Huisvesting; dit comité distantieerde zich eerder al nadrukkelijk van de kraakakties zoals die momen teel in de Vettenoordsepolder plaatsvinden. Schiedam Burge meester Arie Lems heeft gisteravond samen met zijn vrouw afscheid genomen van de brand weer. Tussen half- acht en half tien was Lems, die het burgemeester schap van Zaanstad op zich gaat nemen, in het oude stadhuis op de Grote Markt aanwezig, om alle brandweerlie den persoonlijk voor hun inspanningen te be danken. Brandweercommandant Metaal heeft de burge meester ter herinnering een fonduepad aangebo den namens het hele corps. „En als brand weer geven we dan meteen een extra veili ge fonduepad", vertelde Metaal bij de overhan diging. De personeelsvereniging van de brandweer heeft de burgemeester voorts nog een gedenkboek aangeboden met de hoogtepunten van het brandweeroptreden tij dens zijn ambtsperiode. 0 Burgemees ter Arie Lems nam gisteren afscheid van het brandweer corps Hoek van Holland Het was een wat merkwaardig vaartuig dat deze week de Berghaven ïn Hoek van Holland binnen voer. Half schip, half vlot met geïm proviseerde zeilopbouw. Toch zal ae „Sterke Yerke III" als alles goed gaat aan het eind van dit jaar de oversteek over de Atlantische Oceaan gaan maken, waarschijnlijk richting Suriname. Een viertal milieube wuste mensen wil namelijk proberen aan te tonen dat de vervuiling van de Rijn veel verder gaande gevolgen heeft dan tot nu toe is aangenomen. Volgens het viertal is het waarschijnlijk, dat een deel van het vuil door de zeestro mingen wordt meegenomen door de Golf van Biscaje m de richting van Zuid-Amerika en met name denkt men daarbij aan de omgeving van Suriname. Schipper Guus Scheigmann (26) heeft alle vertrouwen m de enorme opgave die het viertal zich gesteld heeft Ver gezeld van zijn broer Chris (textielverkoper) en van zijn vrienden Frits Riemersma (27) die bioloog is en Leo van der Ploeg (24) die als uitzend kracht werkt, verwacht hij in oktober te vertrekken om rond de jaarwisseling in Zuid- Amerika te arriveren. Inmid dels is al een uitgebreid trai ningsprogramma afgewerkt dat er overigens ook op ge richt was om milieubewust zijn te wekken bij de Duit sers. Een tocht vanaf de Rijn is juist afgesloten en de komen de week wordt een bezoek ge bracht aan de Waddenzee. De tocht is mogelijk gemaakt dankzij een aantal sponsors. 0 Het Friese viertal op de Sterke Yerke: het vuil achterna... De vier jongemannen, alle maal afkomstig uit Leeuwar den, hebben afgesproken hun werk een jaar lang op te ge ven en zich volledig in te zet ten voor verbetering en be houd van het zee-milieu. Men hoopt via een aantal nieuwe sponsors nog wat noodzakelij ke apparatuur te kunnen aan schaffen zoals een nieuwe ra- dio-telefonie uitrusting, pyro- technische middelen, lijfüjnen en uiteraard een grote hoe veelheid voedsel. Wat de resultaten van de tocht ook zullen zijn, de vier Friezen zijn ervan overtuigd dat het een nuttig gebeuren is dat een schat aan gegevens gaat opleveren. ADVERTENTIE bosweg 100 scftisdam t»l 010-1545,40 If f HEJo JAj i DE CARAVAN r*v«n na laten kif kan V opgabrvken voor u op vakanti* n s»»1- ijwEL ZO VEILIG, Maassluis Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft toegezegd het fietspad, dat moet komen langs de Westlandseweg, voor haar re kening te zullen nemen. Minister Tuynman heeft het Maas sl ui se gemeentebestuur een bedrag van 1.288.000 gul den ter beschikking gesteld. Het Rijk heeft nog geen uit spraak gedaan over de fiets paden, die moeten komen langs de Mozartlaan en de In dustrieweg. öp het Maassluise stadhuis hoopt men dat het ministerie ook daaraan zal mee betalen. In het Hof: Vlaardingen Er komt naar alle waarschijnlijkheid een proefperiode waarin honden vrijelijk op een nader te bepalen weide in het Hof los mogen lopen. Die proefperiode za! wellicht van medio oktober 1978 tot medio maart 1979 lopen. Aldus de uitkomst van een besluit dat de raad gisteravond nam. Met dat besluit werd een brief van het college gericht aan een Vlaar- dings inwoonster die zich al tijden voor een dergelijke maatregel beijvert verworpen. In die brief zei het col lege tegen het onaangelijnd loslopen van honden In het Hof te zijn. PvdA, D'66, WD en SP gunden de honden echter graag wat meer bewegingsvrijheid. Vlaardingen De laatste da gen zijn insluipingen in wo ningen schering en inslag. Deze vorm van diefstal lijkt bijzonder populair te worden. Zo werd in een woning aan de Emmastraat vermoedelijk door middel van een valse sleutel binnengedrongen en een bedrag van 1700 gulden weggenomen. In een woning aan de Goud- sesingel werd door de inslui pers een chaos aangericht waardoor nog niet met zeker heid kan worden berekend wat precies de totale waarde van het ontvreemde is. Op de Schiedamseweg drong men zelfs op klaarlichte dag een woning binnen, eveneens met gebruikmaking van een valse sleutel. Een fototoestel van het merk Olympus wordt vermist, een tas met waarde papieren echter kon net niet meegenomen worden. Deze stond al wel klaar. Diezelfde dag op diezelfde Schiedamse weg werden uit een woning twee ringen ontvreemd en een bedrag van 700 gulden. Op de Kethelweg tenslotte werd in gebroken en een hoeveelheid sieraden ter waarde van circa 575 gulden en een kinderpor- lemonneetje met 17 gulden gestolen. ook al voor de aanleg uitge sproken. Dit college, dat ne gen Europese ministers en zes staatssecretarissen telt, heeft hierover gediscussieerd aange zien rijksweg 19 de laatste schakel vormt van de auto route Amsterdam-Den Haag- Brussel-Parijs. Hel voornaamste argument vóór de realisering van de rijksweg is dat deze de over volle huidige verbinding tus sen Den Haag en Rotterdam rijksweg 13 voor een groot deel zou ontlasten. Het belangrijkste argument tegen een nieuwe verbinding is dat die door het groene hart van Zuid-Holland, het Midden- Delfland, heen zou Lopen. Dit landschap zou daardoor sterk worden aangetast. Drie jaar geleden werd onder meer op die gronden in de Tweede Kamer een motie van de PvdA aangenomen waarin werd gevraagd het reeds aan gevangen werk voor de aan leg van de rijksweg op te schorten. Het zand voor de weg was toen al gelegd. De socialisten wilden echter dat er ook andere mogelijkheden om rijksweg 13 te ontlasten zouden worden onderzocht- Een autosnelweg ten oosten van rijksweg 13 die dus niet het Midden-Delfland zou doorkruisen werd als mo gelijkheid aangedragen. De noodzaak om een defini tieve beslissing te nemen dringt echter, want door de drukte op rijksweg 13 komt het verkeer op deze weg bij ernstige ongelukken vrijwel of geheel stil te liggen. Ge zien het vele vrachtverkeer, ondervinden veel bedrijven aanripniijifp hinden van. Het verkeer op de rondwegen om Botterdam moet boven dien evenwichtiger worden verdeeld. Een nieuwe weg tussen Dea Haag en de Bene luxtiuinel kan daar toe bij dragen. Andere argumenten die naar voren worden gebracht door het kabinet en de WD zijn dat voor de aanleg van rijks weg 19 het sluipverkeer op de lokale wegen zal verdwijnen en dat de nieuwe verbinding van belang is voor de nieuwe woongebieden in Schiedam, Vlaardingen en Delft. De kosten voor het aanleggen van rijksweg 19 bedragen in het totaal ruim tachtig mil joen gulden. Een gedeelte daarvan is drie jaar gelegd ai uitgegeven toen het zandbed voor de weg werd gelegd. Maar doordat dit bed drie jaar lang in weer en wind on aangeroerd heeft gelegen zul len ook daarvoor opnieuw in vesteringen moeten worden ^i([imiimiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiiinmiiiiiiiii!iimiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii[iiiniitiiiiniiiiijii[^ f§ Maassluis De aanleg van de CAI in Maassluis is een groot succes geworden. Wethouder Izaak van der Knaap (openbare werken) heeft deze week medege- dee ld, dat de kijkdichtheid via de centrale antenne groter is dan verwacht Volgens de huidige cijfers heeft zo'n 95% van alle Maassluizers een abonnement genomen- De mogelijkheid is overigens niet uitgesloten, dat dit H percentage nog iets hoger wordt Momenteel loopt het AROB-beroep nog, dat de twee GAl-verenigingen in de Taanschuur en Steendjjkpolder tegen de gemeente heb- g j| ben aangespannen. Als de beide opposunte antennevere- EE mgingen in het ongelijk worden gesteld en dus alsnog moeten verdwijnen om plaats te maken voor de CAI, zal er nog een aantal aansluitingen bij komen. Van der g Knaap rekent er overigens min of meer op, dat dit zal gebeuren. „Hoewel natuurlijk altijd de mogelijkheid aanwezig is, dat de Raad van State óns in het ongelijk stelt. Dat zou een droeve zaak zijn, want dat zou bete- kenen dat de kosten hoger worden. De CALabonne- mentsprijs kan dan niet meer op 9,26 gehouden wor- den", zo waarschuwde hij. j— H De gemeente Rozenburg heeft overigens contact met 55 Maassluis gezocht om te bekijken, of vanaf een Maas- sluis flatgebouw de TV-signalen aangestraald kunnen H SS worden naar de overkant van het water, om zo ook f= daar een CAI te kunnen opzetten. Daarover beginnen binnenkort uitgebreide besprekingen, s Voor enkeie weken: Schiedam De komende tijd kan niemand terecht op de ïn- tensive-care-afdeling van het Noletzïekenhuis. Er heerst een groot personeelstekort, en zeker in de vakantie tijd blijkt de IC niet te kunnen functioneren. Rampzalige gevolgen worden door de directie van Nolet niet verwacht want het ge meenteziekenhuis neemt voor lopig de taak van de hart be waking van Nolet over. Volgens de directie gaan in de zomermaanden wel vaker afdelingen voor onbepaalde tijd dicht Het grootste tekort aan personeel blijkt nu te be staan bij de intensive-car, en daarom is deze afdeling nu aan de beurt om een maand te sluiten. Het is de eerste keer, dat het gemeenteziekenhuis een kar wei van zulke omvang klaart voor het Noletzïekenhuis. Maar in het kader van de in tegratie tussen beide Schie- damse ziekenhuizen wordt verwacht, dat een overname van taken in de komende maanden wel vaker zal plaatsvinden. Duidelijk is bij Nolet name-' lijk geworden, dat het aanbie den van snoepreisjes aan nieuw personeel (naar Parijs of Londen) niet heeft gehol pen bij het opvangen van het personeelstekort Maar die po ging, in plaats van een dure reclamecampagne, is mislukt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1