SCHIEDAMSCI- E COURANT 1-V einig stemmen voor Europa W antrouwen en onzekerheid in Mariastraat Kranten Chauffeur maakte fout, maar welke? Onzekerheid over bouw bej aardenwoningen VVD in de clinch met college over anti-speculatie Van der Knaap mag trouwen E;ÈTAN. Kap zit er weer op jStaipletefdiaslcist Malafide woningbureaus moeilijk aan te pakken Dodelijk ongeval Maassluis Nieuwe kaart van Maassluis Hoek van Hol land en 's-Gra- venzande gaan samenwerken Belanden van bewoners onderschat" Vrijdag 8 juni 1979- Broi'rsvpsl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachten dienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26378-6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam Duizend gulden boete, een voorwaardelijke gevan genisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar en een voorwaardelijke ontzeg ging van het rijbewijs van zes maanden. Dat eiste de officier van justitie tegen de 25-jarige vrachtwagenchauffeur die vorig- jaar november op de Maassluise Westiandseweg een verkeersonge val veroorzaakte waarbij de 60- jarige Jop van der End uit Maas sluis om het leven kwam. Het fatale ongeluk vond plaats toen de vrachtwagenchauffeur rechtsaf wilde slaan en daarbij een bromfietser schepte. Hoe de gang van zaken precies is geweest werd tijdens de rechtzaak niet duidelijk. En ook de reconstructie' van het ongeval kon geen licht op de zaak werpen. „Ik geef toe dat ik een fout heb gemaakt, maar ik zou niet wet» welke", zei de nog steeds zeer oedrukte chauffeur. De officier van justitie meende dat er' desondanks toch sprake was van een mate van onoplet tendheid die onvergeeflijk was. Zijn eis zette hij hoofdzakelijk kracht bij om de ernst van het ongeval te onderstrepen. Uit spraak over veertien dagen. Maassluis De ge meenteraad heeft er geen bezwaar, tegen, dat wethouder Izaak van der Knaap binnen kort het huwelijk vol trekt van enkele van zijn relaties. De raad heeft de wethouder, die daarvoor In zijn functie geen bevoegd heden heeft, deze week benoemd tot on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, zodat hij wél ge rechtigd Is de huwe lijksvoltrekking te ver zorgen. Of het feit, dat de wethouder dit onbe zoldigd zal doen er toe leidt dat de legeskos- ten voor het betreffen de huwelijk lager zul len worden Is niet be kend gemaakt ADVERTENTIE- AUTOBEDRIJF' voor betrouwbare Bovag-dccaslons- met irrna. garantie De opkomst tijdens de gisteren gehouden Enrope- se verkiezingen was slecht. In zowel Vlaardin- gen, Schiedam als Maassluis gingen naar schat* ting ruim twintig procent minder kiezers naar de stembus dan tijdens de gemeentelijke verkiezin gen van verleden jaar. Het gemiddelde opkomst percentage wordt in alle drie de gemeenten ge raamd op tussen de veertig en vijftig procent. Tijdens de ochtend- en middaguren bleef het op vallend rustig op de stem- bureau's. Slechts weinig mensen bleken zich gemo- Voor het eerst in de geschiedenis worden de b stembussen, gevuld met s stemmen, een paar da- gen opgeslagen. De tel- ling geschiedt pas maandag. s Maassluis De afdeling voorlichting van de gemeente heeft een nieuwe stadsplatte grond van Maassluis uitgege ven. Op de kleurige kaart staan alle Maassluise straten en wegen - inclusief de klein ste steegjes - keurig op een rijtje. Om zoeken te vergemakkelij ken is op de voorzijde van de kaart ook een opsomming van alle straten opgenomen met verwijzing naar het be treffende vak op de kaart. Ook staan bejaardencentra, scholen en andere belangrijke gebouwen in een apart over zicht vermeld. De nieuwe plattegrond kost 2,50 en is onder meer te koop bij het informatiecen trum in het stadhuis, Koning shoek. Schiedam Dc bejaarden woningen, die in Schiedam zo hoog nodig zijn, zullen nog wel even op zich laten wachten. Dat vertelde wethouder Riet Taverne in de commissie sociale za ken. De besprekingen over de interimsaldoregeling, een finan ciële steun van het Rijk voor de Schiedamse stadsvernieu wing, eisen nogal wat tijd op van de raadsleden. Daardoor is het gemeentelijke programma in de war gestuurd en blijven beslissingen over de bejaarden woningen liggen. Het gaat om vijfhonderd wo ningen voor bejaarden die zo snel mogelijk in Schiedam ge bouwd of aangepast moeten worden. Schiedam lijdt de laatste jaren erg aan vergrij zing. De woningen hoeven niet per definitie door de gemeente ge bouwd te worden, maar de toestemming moet wel van die kant komen. Wethouder Chris Zijdeveld heeft een spe ciale commissie Gaten Vullen die over de beschikbare plaat sen in de stad zal gaan beslis sen. In die commissie zitten ook specialisten voor bejaar denwoningen. Deze mensen zullen erop toezien, dat de woningen in de buurt van speciale voorzieningen zullen komen. Mevrouw Taverne heeft er bij de Raad van Bejaardenwerk op aangedrongen dat er zo snel mogelijk bejaardenvoor- zieningen in oude wijken ko men. In de oude wijken blijkt een sterke behoefte aan aan gepaste woningen voor be jaarden die zich in de nieuwe wijken niet thuis voelen. Of er al tekeningen klaar lig gen voor bejaardenwoningen, zodat er na de toestemming eventueel door de gemeente snel gebouwd kan worden, wist mevrouw Taverne niet met zekerheid te zeggen. Humanitas heeft te kennen gegeven in Schiedam geïnte resseerd te zijn en ook Huize Frankeland denkt aan uitbrei ding. Met goedkeuringen van de gemeente zouden deze bouwers nog dit jaar kunnen gaan bouwen. Hock van Holland De bei de WV's in Hoek van Hol land en 's-Gravenzande heb ben beslaten, de komende pe riode op diverse fronten in tensief te gaan samenwerken. Hoewel van een volledige fu sie geen sprake zal zijn staan er diverse evenementen op het seizoen-programma, die door de gezamenlijke WV's worden georganiseerd. De be doeling is om op die manier een interessant «oroer-activl- teitenprogramma te krijgen, dat velen naar dit gedeelte van de kust zal trekken. De opening van de samen werking wordt gevormd door een groot bloemencorso, dat volgende week vrijdag van start gaat. Over deze en an dere activiteiten meer op pa gina 3. tiveerd genoeg te voelen om hun stem uit te bren gen op één van de kandi daten voor het Europese parlement Dit ondanks de uitgebreide campagnes die er zijn gehouden om de kiezers er toe aan te zet ten hun stem mee te laten tellen. Rond één uur 's middags wa ren op het stembureau in het Vlaardingse stadhuis nog maar ruim tweehonderd van de goed negenhonderd stem men uitgebracht die daar werden verwacht Burgemees ter Wim Kieboom meende dat het Europese parlement de mensen te weinig aanspreekt om ervoor te gaan stemmen. „De opkomst bij de gemeente lijke verkiezingen was onge veer 71 procent. Nu mogen we van geluk spreken als we de vijftig halen. Want in de laatste uren zal het ook wel niet veel drukker worden. Dat komt doordat men veel meer bij die gemeente is betrokken dan bij zo'n Europees parle ment Dat staat veel verder van de mensen af", aldus Kieboom. In Schiedam daalde het per centage van 69,9 en in Maas sluis van 73,3 procent tot naar schatting onder de vijftig procent. Opmerkelijk was nog dat in Schiedam en Vlaardingen werd geconstateerd dat vooral oudere mensen kwamen stem men. Veel jongeren lieten het afweten. Of dit ook in Maas sluis het geval was. kon niet worden gezegd. iriiiiiiiHiiiiiiminnnnmiiiiiiiiimiinininiiiniiïS Schiedam Molen de Drie Koombloemen heeft zijn kap weer op. Gister morgen om acht uur werd de kap op de mo len gehesen. Rob Baten burg van molen De Vrij heid: „Nu worden de roeden gestoken, de staartbalk wordt bijgezet en het staartwerk wordt afgemaakt Dan moeten we de molen nog ophek- ken. Van wieken voor zien, in leken-taal". Als dat aHem- il gebeurd is, kan de molen nog niet draaien. „Dc balie moet nog klaargemaakt worden", volgens Rob Batenburg, „maar dat zou in het ongunstigste geval wel eens tot het volgend voorjaar kunnen duren". É^iiiitiiimiifitimiiitiiiittitifWimmiiiiiiiiwimiE O Schiedam Bewoners van de Mariastraat vinden dat hun belangen door de gemeente sterk worden onderschat Een drietal bewoners is speciaal naar het stadskantoor getrokken om de raadsleden van de commissie voor ruimtelijke orde ning daar op te wijzen. „Er wordt teveel uitgegaan van cijfertjes, en te weinig van de wensen van de bewo ners" verwijt Paul Dries van de projectgroep, die rond de Mariastraat is opgericht, wet houder Chris Zijdeveld. Ook raadslid Jo Ouwens wijst op de problemen die onder de bewoners leven: „de men- ADVERTENTIE 400 Watt varitoerfclopboatmachine 1473H, roet schroefget, metaal-, steen-, beton-en machine-. I houtboren-t- grote assocti- T~~W \S memsdoos met schroeven,! r a 1 Ploggenenboorboehie. I Gammastuntprijs van 255. |vdot Vlaardingen Dc VVD beeft zich op harde wijze te gen het college gekeerd. Punt van conflict: de verkoopregu- lerende bepalingen waarmee het college straks de specula tie in huizenverkoop in Holy- Noord wil tegengaan. De li beralen vinden dat de ge meente zich met die maatre gel in de eigen vingers snijdt, een flinke strop op zou kunnen lopen en beschul digen de gemeente bovendien van onzorgvuldig bestuur. Tijdens de laatste raadsverga dering hield WD-fractieleid- ster Marietta Hoogendijk een lang betoog waarin zij de be zwaren tegen het collegevoor stel uit de doeken deed. Ver- koopregulerende bepalingen in de vrije sector .slaan de plank volgens de liberalen volledig mis. De eis tot tien jaar zelfbewo- ning van een huis voordat dit doorverkocht kan worden noemde de fractievoorzitster „beperking van het eigen domsrecht". Liever zag zij een periode van drie jaar. Het boetebeding, door het col lege in de bepalingen opgeno men om eigenaar-bewoners zo min of meer te dwingen er te blijven wonen, was volgens haar een juridische onjuist heid. 2e vond het onbegrijpe lijk dat de gemeente zich niet beter had laten informeren door de juridsche afdeling van het stadhuis en sprak over „onzorgvuldig bestuur" Op de uitdaging van wethou der Van der Velden feiten te noemen weigerde de WD- leidster echter in te gaan. „Als we dit alles overzien dan vrees ik dat heel wat aspi rant-erfpachters zich nog wel eens zuilen bedenken voordat zij tot de bouw van een huis zullen overgaanZouden hier in Holy-Noord de aspi rant-bungalowbouwers unaniem weigeren een er fpachtscontract te tekenen met zulke belastende bepalin gen dan zou dat de gemeente Vlaardingen wel een flinke strop kunnen bezorgen", al dus mevrouw Hoogendijk die refereerde aan een overeen komstig geval in de gemeente Poortugaal waar het bestuur zich genoodzaakt zag het anti- speeulatiebeding weer op te heffen. Met betrekking tot de premie koopsector kon de fractieleid ster echter een heel eind met de gemeente meegaan. Zij het dat zij de verplichting tot zelfbewoning van eeuwigdu rend tot tien jaar terug wilde brengen. Zij wees op het ge vaar dat de maximaal toege stane verkoopprijzen door middel van zwarte betalingen overschreden zullen worden. De VVD heeft een en ander in een aantal amendementen neergelegd die vanavond in stemming zullen worden ge bracht Veel kans dat die amendementen aangenomen zullen worden bestaat er ech ter niet PvdA en CDA staan als één blok achter het colle gevoorstel. Gemeente beschikt niet over „harde feiten" sen snappen niet waarover het gaat, ze houden de enor me snelheid waarmee rappor- ten over hun gebied verschij nen niet bij". Erg verwonder lijk is dat volgens het PvdA- raadslid overigens niet: „Ik lees zelf ook erg veel en kan het evenmin alk-maal volgen". Naast het gebrek aan inzicht bij dc bewoners over wat er allemaal aan de hand is, wijst Jo Ouwens ook nog op het wantrouwen wat er onder de bewoners tegen de gemeente leeft De Mariastraat en omgeving is één van de gebieden waar de gemeente flinke subsidie voor stadsvernieuwing wil binnenhalen. Die subsidie is mogelijk geworden doordat Schiedam samen met een aantal andere gemeenten in aanmerking komt voor een deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad Schiedam Het college van b en w beschikt niet over harde gegevens inzake malafide praktijken van woningbureaus. Wel is bet bet college bekend dat er woningbureaus in an dere plaatsen zijn die op kwalijke wijze te werk gaan. Het tegengaan van dit soort prak tijken is naar de mening van b en w moei lijk omdat dit soort bureaus, die misbruik maken van de woningnood, zich vaak maar voor korte tijd In een plaats vestigen om dan later onder een andere naam In een andere plaats weer verder te gaan. Dit staat in het antwoord op de schriftelijke vragen die gemeenteraadslid Herman Noorde- graaf (PPR) aan het college heeft gesteld. Hij signaleert dat er dergelijke woningbureaus zijn en wil weten wat de gemeente van plan is daaraan te doen. Deze laat weten dat de praktijken van de ge noemde woningbureaus worden bemoeilijkt door de nieuwe woonruimteverordening. Daar in staat dat eenieder die bevoegd is woongele genheid in gebruik te geven, verplicht is dat te melden. Het bureau huisvesting van de ge meente maakt dan in eerste instantie uit aan wie de woongelegenheid wordt toegewezen. Slechts wanneer de eigenaar of verhuurder van een woonruimte gegronde redenen kan aandragen waarom hij een bepaalde kandi daat niet in aanmerking wil laten komen, kan hij zelf een huurder voordragen. Problemen worden behandeld door de Huisvestingscom missie. Het college antwoordt Noordegraaf voorts dat het geen middel onbenut zal laten om verwer pelijke activiteiten bij het voorzien van woon ruimte tegen te gaan. noteer voor mij m.i.v abonnement per kwartaal f 42.20 abonnement a fl 4.33 per maand, dan geef ik wel machtiging tot automatische afschrijving. Mijn*gifoibanknr. fs de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: r* Ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze boninopen envelop, zonder postzegel naar antwoord nummer 834, 3000VB Rotterdam speciale regeling voor de stadsvernieuwing. Eén van de voorwaarden die aan die ex tra subsidie zijn verbonden is om volgende maand globaal aan te geven wat men wil gaan doen. Omdat de ambtenaren van de gemeente in een enorm tempo moeten werken om alle rap porten klaar te krijgen, is er minder tijd om informatie aan de bewoners te verstrek ken, volgens wethouder Zijde veld. „Hoe graag we dat ook zouden willen, wij zijn door de mogelijkheid van speciale subsidie gedwongen tot roof bouw en beestenwerk", aldus dc» wethouder. Op korte termijn wordt er voor het project rond de Ma riastraat waarschijnlijk ge bruik gemaakt van een con tactpersoon van de nationale j woningraad, die de bewoners meer kan begeleiden. Daar naast is er volgens wethouder Zijdeveld een belangrijke in formatietaak voor de raadsle den weggelegd. „Dat moet niet worden onderschat" vindt de wethouder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1