Maasland taboe voor vrachtwagens Ode aan het Binnensingelriaduct Veel werknemers arbeidsongeschikt in Rijnmondgebied Parkeren aan banden mSêi Drie brandjes Diefstal bij auto en tankstation Situatie in Schiedam ongunstig Ruziezoeker gooit alle ruiten in Weer fietsen en brommers Luchtwapens in beslag Speedboot gestolen VVV rekent op meer toeristen DINSDAG 12 JUNI 1979 SC/VD/WW3 Maasland Aan de overlast van binnen de be bouwde kom van Maasland geparkeerde vracht wagens komt binnenkort een einde. Het plan om tot een centrale vrachtautoparkeerplaats te ko men is thans zover, dat het naar de gemeente raad kan. De parkeerplaats wordt gesitueerd op een perceel grond van Rijkswaterstaat aan de Kortebuurt, dicht bij Rijksweg 20Na realisatie zullen de chauffeurs hun kolossen niet meer bin nen de bebouwde kom van Maasland mogen par keren. De voorbereidingen voor de vrachtauto parkeer plaats hebben vrij lang geduurd. In eerste instan tie stelde het gemeentebestuur voor om het voor malige NAM-terrein aan de Herenlaan in le rich ten. Ondernemers en chauffeurs waren daar ver re van enthousiast over vanwege de grote afstand van het dorp en het ontbreken van ook maar eruge vorm van toezicht. Over een lokatie nabij Rijksweg 20 waren onder nemers en chauffeurs enthousiaster, ook al is er bezwaar aangetekend tegen het tarief. Er komt een parkeerterrein voor 22 vrachtwagencombma- ties en negen personenauto's. Volgens het ge meentebestuur kan vooralsnog worden volstaan met de aanleg van een parkeergelegenheid voor tien vrachtwagencombinaties. Naar gelang de be hoefte er is, kan het terrein dan uitgebreid wor den. Hoewel het gemeentebestuur het voorstel op dins dag 19 juni aan de raad wil voorleggen, is er op dit moment nog een beletsel. Als grondeigenaar heeft Rijkswaterstaat namelijk nog niet schrifte lijk gereageerd op net parkeerplan. De verwach ting is evenwel dat er geen bezwaar zal zijn. Het parkeerterrein krijgt een puin verharding, een be planting rondom, een riolering voor het hemelwa ter en zes lichtmasten. Na aanleg van het terrein zal het parkeren van vrachtwagens met een leng te van meer dan zes meter of een hoogte van meer dan twee meter, alsook opleggers en aan hangwagens, binnen de bebouwde kom nog slechts zijn toegestaan tussen 8 en 18.00 uur. Dit geldt niet voor erkende feestdagen. Wat de vergoeding voor het gebruiken van het parkeerterrein betreft, houden B en W vast aan ongeveer 500 gulden per jaar, ofwel 40 gulden per maand. Een aantal bedrijven en chauffeurs vond dit bedrag te hoog. Het college zegt dat een volledige kostendekking op 750 gulden per jaar zou komen. Gezien het gemeenschapsbelang is bijdrage van 1/3 deel uit de algemene middelen acceptabel. foto's van Jacques Zorgman Aanleg van het viaduct: de foto werd genomen op 29 december 1903 vanaf de spoor baan in noordwestelijke richting (foto gemeentearchief). Vlaardingen Als Nescio in deze streken had gewoond had de eerste zin van zijn onvolprezen verhaal De Uitvreter on getwijfeld geluid: Behalve de man die het Binnensingelvia- duct de mooiste plaats van Europa vond, heb ik nooit een wonderlijker kerel ontmoet dan de uitvreter. En terecht. Het viaduct is één van Vlaardingens vreemdste plekjes. Er zijn er zelfs die beweren: het mooiste. Reden voor de ge meente in elk geval alles op alles te zetten het grillige bouwwerkje voor de toekomst te bewaren. Want door de> aanleg van de Deltadijk is het voortbestaan van het viaduct in gevaar gekomen. „Het maken van eenen verbindingsweg tussehen den Bin nensingel, kruisende den spoorweg Rotterdam-Hoek van Hol land, in aansluiting met de bestrating tussehen de suikerraf finaderij en de glasfabriek, en de Noordzijde van de Konin gin Wilhelmina havenkade, met de daarbij behoorende oprit, rioleeringen, bek!eedIngsmuren, granietsteenen trappen, via duct en kelderruimten". Aldus bijna tachtig jaar geleden Bestek en Voorwaarden van gemeentewerken Vlaardingen. Bijna tachtig jaar geleden, begin deze eeuw, „fin de siècle" noemen ze zoiets dan. En inderdaad het bouwwerkje lijkt we! wat op de toen in zwang zijnde stijl: snoeperig. Nu met de kaalslag op de achtergrond komt het allemaal nog eens extra naar voren, de sierlijke ornamentjes, het merkwaardi ge lijnenspel van trappen en relingen. Het moet bedacht zijn door een geest die daar feeling voor had. Wonderlijk genoeg vermeldt Bestek en Voorwaarden nergens hoe de goede man heeft geheten. Het vermoeden bestaat dat de te keningen zoals in het archief opgeslagen het produkt zijn van een talentvolle medewerker van gemeentewerken, die zijn verdere leven in volstrekte anonimiteit heeft gesleten. Het Binncmingelviaduct werd in 1901 voor het verkeer opengesteld, om precies te zijn 4 mei. De foto's bij dit arti keltje mogen aantonen dat het behoud van het bouwwerk de moeite waard is. Aan de gemeente zal het niet liggen, de enige instantie die roet in het eten kan gooien is het Hoog heemraadschap Delfland dat de aanleg van de Deltadijk on der zijn beheer heeft. Schiedam Door onbekende oorzaak zijn twee schuurtjes achter de Kotierdamsedijk- /Broersvest plotseling in brand gevlogen. De brand weer moest er met één. hoge- drukstraal aan te pas komen om het zich om zich heen grijpende vuur te blussen. De schuurtjes zijn het eigendom van de 3 I-jarige F. S. en van de familie O.; in één van de beide schuurtjes waren oude kranten opgeslagen. De scha de die door de brand is ont staan is niet bekend, Door de hitte van een op vlammend vuur is een spie gelruit van tweeënhalve meter in het vierkant aan de Broersvest gesprongen. Tegen de gevel van de 56-jarige Schiedammer J. J. H. een vuurtje is aangestoken met behulp van een stapel kran ten, De spiegelruit vertegen woordigt een waarde van 625 gulden. Waarschijnlijk uit baldadig heid hebben onbekenden een aantal houten pallets in brand gestoken op de Noordvest De brandweer heeft het onstane vuur geblust. De schade die is aangericht is niet bekend. Een onderzoek, dat de politie in de omgeving heeft inge steld, heeft niets opgeleverd. Schiedam Vier siervelgen zijn van een auto geroofd in de Willem Passtoorsstraat in Nieuw land. De 48-jarige L. T. J.. van de H, is de dupe ge worden van de veigenroof, die geheel ongezien is verlo pen. Hij heeft aangifte ge daan bij de politie. De waar de van de ontvreemde siervel gen bedraagt volgens de ge dupeerde honderd veertig gul den. Een onbekende automobilist heeft van een ongezien mo ment gebruik gemaakt om een rekenmachine te stelen uit het kantoortje van het benzinestation aan de Rotter- damseclijk. Tijdens het afre kenen na het tanken moet de diefstal zijn gepleegd. De ei genaar van het rekenap pa raa tje, dal een waarde van vijf tig gulden heeft, heeft aangif te gedaan bij de politie. ADVERTENTIE VAN NEUTEGEM KASREGISTERS HOOG AANGESLAGEN Registratie' voorinformatia; v. Hsulegam h.v. t Vondelweg t09 Rotrardam Tel. 01Ö-115566 J^JpuoiïJ] D De Centrake Sectie Statistiek, afdeling economische aangelegenheden, van het Openbaar Lichaam Rijnmond, heeft voor de eerste maal in zijn Statistisch Bulletin gegevens opgenomen over het aantal personen met een uitkering krachtens de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet, kortweg AAW genoemd, en/of de Wet op de arbeidsongeschik theidsverzekering, kortweg WAO ge noemd. Deze gegevens, die worden ver zameld door de Gemeenschappelijke Me dische Dienst (de GMD), die de bedrijfs verenigingen adviseert over alle AAW- en/of WAO-uitkeringgenietenden, hebben betrekking op de peildatum 31 december 1977. Omdat deze informatie van belang is voor het verkrijgen van een goed inzicht in de ontwikkelingen op de arbeids markt, is de GMD er kortgeleden voor het eerst toe overgegaan een regionale uitsplitsing van de in hun registratie aanwezige cijfers te publiceren. De Cen trale Sectie Statistiek van Rijnmond heeft vervolgens deze cijfers in tabellen gezet, die een beeld geven van de situa tie per Rijnmond-gemeente. Het is de be doeling om in de toekomst de publicatie van deze uitgesplitste tabellen te herha len. Schiedam had eind 1977 50922 inwoners tussen de 15 en 64 jaar. Daarvan kreeg 5.46 procent een AAW en/of WAO-uitke- ring. Vlaardingen had op datzelfde mo ment 53520 inwoners tussen de 15 en 64 jaar, waarvan 3,95 procent een AAW en/of WAO-uitkering had. Voor Maassluis lag dat percentage op 2,83, op een totaal van 20695 inwoners tussen de 15 en 64 jaar. Ter vergelijking de percentages van Rotterdam en het hele Rijnmondgebied: 5.47 procent van 388524 inwoners en 4,57 procent van 683639 inwoners tussen de 15 en 64 jaar. Opmerkelijk in deze cijferreeks is het hoge percentage arbeidsongeschikten in Schiedam. Het percentage lag aanmerke- Lijk hoger dan het Rijnmondgemiddelde en benaderde het percentage van Rotter dam. Schiedam valt ook in ongunstige zin op als de axbeidsorigeschiktheidskl-*- se vermeld wordt In de tabellen wordt een onderverdeling gemaakt in personen die 80 tot 100 procent arbeidsongeschikt zijn en personen die minder dan 80 pro cent arbeidsongeschikt zijn. De vermelde percentages zijn percentage van de totale bevolking tussen de 15 en 64 jaar. In de percentages van 80 tot 100 procent ar beidsongeschikten komt Schiedam aan het hoogste cijfer van het hele Rijn mondgebied, namelijk 4,7 procent Ter vergelijking: Vlaardingen: 3,17 procent, Rotterdam: 4,64 procent, Maassluis: 2.32 procent en het hele Rijnmondgebied: 3,84 procent Los van percentages komt dit alles neer op het volgende: eind 1977 waren er in het Rijnmondgebied 34371 mensen ar beidsongeschikt, geheel of gedeeltelijk- Schiedam neemt daarvan 2780 personen voor zijn rekening, Vlaardingen 2115 en Maassluis 586 personen. Naast de werk loosheid fn deze regio en de dreigende werkloosheid, nog eens een serie rea len die ver»n-- Schiedam Een ruzie, die waarschijnlijk zijn oorsprong vindt in een gebeurtenis in het verleden, heeft er toe ge>- leid dat een 35-jarige Schie dammer zaterdag een gevoeli ge tik op de neus heeft ge kregen, waarna wat later bij bij hem thuis alle ruiten werden ingegooid. Het drama begon in een café aan de Hoogstraat, waar de 35-jarige J. G. nietsvermoe dend iets zat te drinken. In die gelegenheid werd hij be naderd door de 22-jarige J. van O., die ruzie wilde zoe ken. G. voelde daamiets voor en verliet de kroeg, onder achterlating van zijn con sumptie, Van O. wilde het er echter niet bij laten zitten en gaf hem op straat een gevoe lige dreun. De affaire was hiermee ech ter nog niet geheel naar de zin van de ruziezoeker gere geld. Hij zocht in een ander café een kameraad op, de 31- jarige M. C. de R. met wie hij naar de woning van het slachtoffer ging. Daar sloegen de beide henen met een ijze ren staaf alle ruiten aan de voorzijde van de flat in. om vervolgens doodgemoedereerd te vertrekken. Ze werden la ter op de avond door de poli tie aangehouden en voor ver hoor naar het bureau ge bracht Schiedam Vijf bromfietsen en vijf fietsen zijn het afgelo pen weekend in Schiedam ge- Stolen. Een damesfiets met een waarde van ongeveer honderd gulden verdween bij een inbraak in een keider aan het Sibeliusplelrx. De inbre kers hebben de kelderdeur met vermoedelijk een valse sleutel geopend. De eigenaar van de fiets, de 25-jarige J. H. W. heeft aangifte van de inbraak gedaan bij de politie. Een racefiets met een waarde van 950 gulden is verdwenen uit een schuurtje aan de Meeuwensingel. Om de fiets te bemachtigen, heeft men de tuin van de eigenaar binnen moeten sluipen en de schuur deur moeten forceren. De 58- jarige L. de W. heeft aangifte gedaan. Drie andere fietsen en vijf bromfietsen zijn op straat ge stolen. De gezamenlijke waar de loopt tegen de negendui zend gulden. Vlaardingen De politie heeft in het afgelopen week end een luchtdrukpistool en een luchtbuks in beslag geno men. De luchtwapens waren in het bezit van een drietal jongelui, die er op de Holy- singel mee aan het schieten waren. Daarbij werden ze door patrouillerende agenten op heterdaad betrapt Tegen hen werd procesverbaal opge maakt Vlaardingen Een plezier. vaartuig met een 35 pk-Mer- curymotor, die in het afgelo pen weckend geparkeerd stond op een trailer bij ecn- benzinestation op de Lepe laarsingel, is zaterdagochtend vroeg ontvreemd. De eigenaar had de boot, die een waarde heeft van ruim drieduizend gulden, achtergelaten omdat de trailer een lekke band had. Toen hij in de loop van zalr.-»-.*- --- Het oud ste stukje Schiedam ligt rond de Schie: ools hierlangs voert de stadswande ling van de VW en de hrstorische vereniging. Omdat Schiedam echter olie bezienswaardigheden van vdór T900 betrekkelijk dicht opeen heeft staan, is dat vol gens Mijinke voor de dagjes mens aantrekkelijker. Als goed voorbeeld van hoe de toerist in een tamelijk kort' tijdsbestek hee! oud-Schiedam kan leren kennen noemt Mijinke de zaterdag door de VVV en de historische vereni ging gepresenteerde stadswan deling. Het ligt in de bedoeling om deze folder ook door de Rot terdamse WV te laten uitge ven. Overigens is op meer terreinen een goede samen werking mogelijk, volgens Jan-Willem Mijinke. Schiedam De banden tus sen de Schiedamse en de Rot terdamse VW worden wat strakker aangehaald. Volgens Jan-Willem Mijinke, voorzitter van de VW in Schiedam, lukt het steeds beter om in de Maasstad door te laten klinken dat Schiedam veel meer te schenken heeft dan men denkt - en het gevolg daarvan zou zijn, dat de Rot terdamse WV met een zeke re regelmaat autobussen met toeristen richting Schiedam vil sturen. De samenwerking noet ertoe leiden, dat de ver- niging voor vreemdelingen- .erkeer in Schiedam al die «risten opvangt, hiedam heeft nog een echt oude binnenstad met veel ge bouwen, die een lange histori sche achtergrond hebben", al dus Mijinke, die deze gemeen te daarin vrij uniek in de Rij mond acht. „Rotterdam heeft eigenlijk alleen Delfshaven als oud stadsdeel. Wat er verder aan historie staat, is te ver spreid over de stad". Polo: Ben Blumers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3