Aquaria in de prijzen I Mei: meer hotsingen dan vorig jaar Paaltje moet verkeer op de Schie weren Film en dia's over Midden-Delfland Blokje ^...rond^ j; Geen tijd! Zijdeveld trakteert op brokken Van Toor legde een historische steen -- Collecte Anj erfonds Oude Sluis ?5 Wj7: WOENSDAG 13 JUNI 1979 SC/ 3 dcci Nikola] Dlelemans, ^fractieleider PvdA Dit is geen goed onder bouwd stuk, in tegenstel ling tot wat ik van mij zelf gewend ben. Ik zal u uitleggen boe dat komt Ik heb het druk. Laat het sis een smoes klinken ik weet wel beter en ik zal hieronder kond doen van mijn bezigheden. Ten eerste wacht ons raadsleden deze maand een lange, lange vergade ring met een bijzonder gwaar agendapunt: de in- Jerim-saidoregeling, bij ambtenaren bekend als ISR. De financiële steun, die wij in Schiedam van het rijk voor stadsver nieuwing krijgen, leidt ertoe dat op het stads kantoor om meer ambte paren wordt gevraagd. Er jnoet meer gedaan wor den, er moet harder wor den gewerkt Plannen Soeten gemaakt worden, at vergt veel tijd van ile raadsleden, ja, van de imbtenaren ook, maar de raadsleden heten verant woordelijk te zijn en taoeten dus hun best iloen en ïk ben een Van hen. De vele tijd, die wij er op het ogenblik in steken, is eigenlijk nog te kort.' Ten tweede wacht ons een extra raadsvergade ring: morgenmiddag, dan nemen wij afscheid van Arie Lems, Een middagje, tja, maar toch, een hele middag. En op zo'n mid dag zou je meer kunnen doen. Ten derde hebben wij voorbereidingen te tref fen voor de vergadering, die op de 21e komen -saat Dan komt Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, en dan moeten wij als Schiedamse raad onze wensen uitspreken voor een nieuwe burgemeester: de zogeheten profiel schets. Aan die schets zijn wij nu uitgebreid be zig, want een burgemees ter uitzoeken is niet niks. Met verschillende men sen, verschillende fracties voeren wij overleg. Zo is er maandagavond nog een vergadering van het seniorenconvent geweest. Ten vierde is er de bin nenstad. Vooral dat is een tijdrovende kwestie. Het bestemmingsplan van 1974 heeft altijd ai veel kritiek gekregen, en te recht, dat iaat geen twij fel, en daarom ben ik be zig met het maken van een heel nieuw plan. Sim pel... Dat doe ik uiter aard niet alleen. Ton de Vos helpt mij daarbij, liever gezegd, wij doen dat samen, en ook Wim de Visser is daarbij be trokken, ome partijge noot die in 74 in de raad tegen het bestem mingsplan voor de bin nenstad stemde. Met zijn drieën zijn wij druk doende een nieuw binnen stadsplan te ontwerpen, maar Ton en ik zijn dus de enigen uit de raad die dat doen. Maar het zai niet enkel het karakter krijgen van een privé- plan, wij gaan er ook echt iets mee doen. Kort om, ik heb het loeiend dnik. De laatste twee we ken ben ik elke avond weggeweest, inclusief de weekends, Dat is niet erg: daar kies ik voor. Het brengt mijn raadslid maatschap nu eenmaal met zich race, en zoiets moet je goed doen. Maar daarnaast heb ik °ob een drukke dagtaak, ïk heb pas wel gezegd: iemand die politiek bezig is moet daarvoor alle ruimte vrijmaken die no dig fa, maar ik besef na tuurlijk wel dat niet van de ene op de andere dag kan. Dat is een geleide pa n proces. Het komt er dan ook nog met van, dat ik in het korte tijdsbestek dat mij 'est u een heel verhaal ffa ophangen over alle voordelen en nare kantjes van zo'n interim-saldore- geling. Daar is meer tijd voor nodig dan ik nu heb, en aan zomaar lu kraak iets opdissen begin ik niet. Daar heeft de le zer ook niets n?". Maar een kritisch, pittig, gede- fen, of zo u wilt, interes sante beschouwing over een of ander mag u van huj tegoed houden. Schiedam Chris Zijde veld trakteert in de eerst volgende vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening op „hapklare brokken". Ka- neelbrokken zijn het, ook wel polkabrokken ge noemd, maar die „brok ken", daar gaat t om. Zijdeveld kreeg de brok ken cadeau van G. van Toor, nadat deze heer de eerste steen voor de Put had gelegd. „Je kunt erop zuigen, je kunt ze ook met een doorbijten", vertelde Van Toor erbij, en daar mee doelde hij op de tijd die het geduurd heeft, voordat aan de Rotterdam- sedijk gebouwd kon gaan worden. Niet dat daaraan een puntje is gezogen, maar toch De Eendracht is nu 'overal" Schiedam Voor wo ningbouwvereniging De Eendracht heeft be stuurslid G. van Toor vorige week een histo rische daad verricht. Het leggen van de eer ste steen voor het project van 44 woning wetwoningen aan de Rotterdamsedijk was niet zomaar een plech- tigheidje voor zomaar een bouwplan; met zijn handeling kondigde Van Toor aan dat De Eendracht haar gezicht ook Iaat zien in een stadsdeel, waar de ver eniging nog geen wo ningen had staan. Krijn Wijnstekers doelde daar nog op. Deze voorzitter van De Eendracht, vroeger PvdA- raadslid, had het er na het leggen van die eerste steen over dat zijn woningcorpora tie in Schiedam bekend staat om alle woningbouw voor de laagstbetaalden. „Door de hele gemeente heen hebben wij woningen staan, maar nog niet in het centrum of in het oosten. Ons nieuwe project. De Put, staat min of meer tussen die twee wijken in. Met de eerste steen ervoor is het dus een belangrijke dag!" Waar staan die woningen van De Eendracht? Navraag bij de stichting van samenwer kende Schiedamse woningcor poraties, de SSSW, waarbij De Eendracht is aangesloten, leverde deze week het volgen de overzicht op: 186 woningen tegenover de Gusto aan de Maasdijk, de Eendra chtstraat (die naam is dus niet voor niets) en de Nieuw-Mathenes- serstraat; verder in de Gorzen het blok tussen Havendijk, Lekstraat en Rijnstraat en nog wat andere woningen aan de Havendijk; en ook in Zuid nog woningen aan de Oude en de Nieuwe Maasstraat; in het westen van Schiedam heeft de woningbouwvereni ging huizen aan de Huijs- mansstraat; in Nieuwland staan 78 woningen aan de Jan van Zutphenstraat en de Alphons Ariensstraat; en in Groenoord bevinden ach 90 flatwoningen aan de Kor Kui lerstraat en de Eduard van Beinumlaan, en op die laatste heeft De Eendracht uitzicht vanuit het kantoortje van de SSSW. Wijnstekers: „Door de Delta werken verliezen wij die 186 woningen bij de Gusto. Ver breding van de Maasdijk maakt noodzakelijk, dat onze woningen daar gesloopt wor den. Maar er is nu een begin van compensatie daarvoor, met de 44 woningwetwonin gen in de Put. Het gaat trou wens toch al de goede kant op, nu er harder aan wordt getrokken om de kaalslagen in Schiedam op te vullen." Toch, ondanks die blijdschap, .heeft het lang geduurd voor dat in de Put kon worden ge bouwd. Lang nadat de wonin gen leeg kwamen te staan, zelfs nog lang nadat de mees te huizen die in de Put ston den waren gesloopt, woonde hier naast de Oosterkerk, be neden de Rotterdamsedijk, de oude Schiedamse beeldhou wer Piet van Stuivenberg nog. Van Toor, die met alieen van De Eendracht maar van O De Haagse projectontwik kelaar Wrima is volop bezig met de 44 maisonnettes in de Put aan de Rotteidamse- dijk, in opdracht van De Eendracht. De woningen zijn in principe bestemd voor mensen, die uit slooppanden afkomstig zijn. In het voor jaar van 1980 wordt de ople vering verwacht. Foto; Jac ques Zorgman. de hele SSSW het oudste be stuurslid is. herinnert zich de situatie van voor de oorlog nog goed en refereert ann de naam, die er in de volksmond aan gegeven werd: de Oude Hutte Buurt- Vanwege die historische ach tergrond vond Van Toor het heel aardig, dat van „het al gemene paaltjes slaan" werd afgestapt en dat „het ouder wetse van de eerstesteenleg ging" weer ter hand werd ge nomen. Ook bij wethouder Chris Zijdeveld zag hij een stap terug in het verleden: „Leuk dat u een oud beroep ter hand hebt genomen, dat van kruidenier, zij het dan in verkoop van huizen. Ik hoop dat de groothandel in Den Haag u regelmatig zal bevoor raden en dat het u bespaard blijft voortijdig te_ moeten sluiten wegens te weinig voor raad van huizen." Waarom heeft het project in de Put zolang op zich laten wachten? Daar :s wel een grapje over te maken: omdat Bolmers ermee begon. In 1973 kwam er bij SSSW-directeur Gerard Prins een telefoontje binnen van Cor Bolmers, ae voorganger van Zijdeveld als wethouder voor stadsontwik keling, en volgens Prins kwam daarmee het bouwen in de Put voor het eerst ter sprake. Maar zoals het wel meer ging bij plannen, die onder Bolmers tot stand kwa men, bleef de uitvoering er van nogal een flinke tijd lig gen Schiedam Het aantal ongelukken in het Schiedamse verkeer heeft in de meimaand van dit jaar hoger gele gen dan in dezelfde maand een jaar gele den. Mis ging het dit jaar 175 keer; in 1978 was dat slechts 147 keer. Hoewel het dus vaker verkeerd ging in het verkeer is het aan tal aanrijdingen met Schiedam Bewoners van de Schie, die het col lege van burgemeester en wethouders om toestem ming tot het plaatsen van een paaltje op de weg hadden verzocht krijgen hun zin. Binnenkort zal door de dienst gemeente werken een paaltje wor den geplaatst die het ïn- rijverbod op de Schie ex tra kracht bij zal zetten. De bewoners hadden, on danks het geldende inrij-( verbod en de daarbij be-' horende verkeersborden, toch nog last van verkeer voor de deur. Een paaltje op het midden van ae weg was, volgens de bewoners, de enige manier om daad werkelijk het verkeer te gen te houden. Burge meester en wethouders hebben in hun vergade ring de situatie in ogen schouw genomen en beslo ten de bewoners hun zin te geven. Het paaltje wordt er zo geplaatst, dat de brandweer met een eenvoudige handgreep de weg vrij kan maken m eventuele noodgevallen verderop op de Schie. zware schade niet toe genomen. Dit jaar raak ten 34 voertuigen zwaar beschadigd na een on geval, vorig jaar ge beurde dat drie keren méér. Lichte schade werd na 138 keer ge constateerd toen was dat nog maar 104 keer. Dood ging er, net zoals vorig jaar mei, niemand in het verkeer. Het aan tal zwaar gewonden bleef gelijk, was drie en bleef drie, en het aantal lichtgewonden steeg van twaalf naar zevenen twintig. De belangrijkste oorza ken van de verkeerson gevallen waren; het niet verlenen van voorrang en te dicht volgen. Schiedam Deze week wordt in Schiedam de jaar lijkse collecte voor het Anjer fonds gehouden. Het fonds wil de zelfwerkzaamheid op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur bevorderen door bijvoorbeeld subsidies te verstrekken aan verenigingen die daarvoor in aanmerking komen. En in Schiedam zijn er nogal wat verenigingen en clubs die om wat geld zitten t» springen. In de afgelopen jaren zagen meerdere Schie damse verenigingen hun fi nanciële zorgen wat verlicht door een bijdrage uit het An- jerfonds, Vandaar ook dat er deze week op straat enkele mu ziekkorpsen te zien zijn die proberen de aandacht te trek ken voor de lijst- en buscol lecte. Wie mee wil werken aan het in stand houden van het Schiedamse culturele le ven, kan dat al doen door de collectebus te verzwaren met een kleine gift uit eigen por temonnee. Schiedam De stuurgroep Midden-Delf land presen teert vana vond op de jaarvergade ring van de SSSN een ge combineerde film-diaprojec tie over Mid den-Delfland. De film, die is gemaakt door mensen van de academie in Rotterdam heet „Never thought I could make it", en volgt een hardloper op zijn weg door de pol der. Een heel speciaal effect wordt tijdens de projectie verkregen doordat tege lijk met de film twee dia series v/orden vertoond. Be wegende beel den, plaatjes van Midden- Delfland en tekstdia's vul len elkaar dan De vergade ring van de Stichting Sa menlevingsop bouw Schie dam Noord wordt vanaf acht uur ge houden in boerderij Landvreugd aan de Swee- lincksingel. Naast de film wil men ook het jaarver slag van de stichting on der de loep nemen. Ieder een is welkom om het gebeu ren in de boerderij van avond bij te wonen. r.v Lening Schiedam De Schiedamse aqua rium- en terrari- umvereniging Na tuurgenot in Huis organiseerde een aquariumkeuring bij haar leden thuis. In de cate gorie gezelschaps- bakken eindigde C. van Sliedregt met 132.5 punten (max. 160) op de eerste plaats. Tweede werd R. Buist met 126.5; derde D. de Haan met 123.5 pnt In de catego rie speciaal-aqua- ria was de eerste prijs voor H. Du- chenie, een aqua rium met cichli- den, afkomstig uit Tangamta waaraan de keur meesters 136 pun ten toekenden Als tweede ein digde J. Bokeie- mans met 111 pnt voor zijn col lectie discusvis sen. Schiedam In onze ingezon den brief van 6 juni, ter reeti- ncatio van oen lijst onwaarhe den gtvegd in een interview (30 mep, is nel aas een vergis sing onzerzijds, ingelsopen, be treffende de 12-jange vesti ging van de heer Kleijheeg. In plaats van ongeveer vijf jaar teveel, moet gelezen wor den oen jaar teveel. Overigens is uit nadere informatie geble ken dat die lijst aangevuld kun worden met het feit dat Kleijheeg niet alle bedrijfjes vertegenwoordigt zoals hij pretendeert. Bewoners Schie en Oude Sluis De drukke vakantieperiode is weer aangebroken. Dn is m het dierentehuis Hargahoeve goed té merken. Niet alleen aan de drukte in de pensioe nafdeling, maar ook in do afdeling waar de zwer vers en de afstanddicren worden opgevangen. Veel mensen bellen op en vertellen dat zij met een probleem zitten Wanneer het verhaaltje dan is afgedraaid blijkt dat de hond of de kat de deur uit moet. Er worden redenen opgegeven van aller lei aard. Ook werd er een cavia gebracht, omdat de mensen gingen verhuizen en het dier met mee- kon. Sommige mensen hanteren een andere manier om van hun dier af te komen. Zij laten het dier zo maar zonder meer los of zetten hem of haar er gens aan vast, in de hoop dat het dier wei gevon- Sjgnal I-ment naam onbekend r,*s kruising Cocker Spaniel ge-dacht mannelijk l'vfujd ongeveer 7 maanden beharing golvend kfeui zwart den wordt Dit was ook het geval met een grote bouvier, die gevonden werd toen hij aan een boom vast stond en hevig tekeer ging Ook is vo- nge week een hondje van zon 9 jaar gevonden die aan een oog blind is. Het diertje zag er vrij aardig verzorgd uit. Hoe komt dit dier op straat' Waar komthij vandaan' Wat is zijn naam' Deze zelfde vragen kon men stellen bij de hond van de foto* Ook dit dier is alleenlopend op straat gevonden. Hij ts echter pas een maand of 7 en zal 1 *VCJ ^cer een n5euwt' baas vinden. Misschien is net diertje aan de vorige eigenaar verkocht als een zwarte cocker spaniel. Het is duidelijk dat het geen echte" is. Hij staat wat groter op zijn poten dan de spaniel. Misschien viel dit de eigenaar wel zo tegen, dat het dier maar weg moest. De reden kan natuurlijk ook zijn dat de baas niet bij machte was om het dier een goede opvoeding le geven. Een slecht opgevoede hond is natuurlijk niet altijd even plezierig Deze hond wil nog graag van alles bijleren, zodat het met zo'n kunst zal zijn om hem goed op te voeden. -Men moet er echter wel de tijd voornemen en er eerst wat literatuur op naslaan. Aan de hond zal het beslist niet liggen om zich als een ware trou- we huisgenoot te gaan gedragen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3