Schiedam was niet zo moeilijk als mij in '74 voorspeld was Arie Lems: "■WÊk tx 'M BijdeVNG, dan leef ik mij helemaal uit. Zal 't geen ramp vinden, tot mijn 65ste in Zaanstad. Ze vielen flauw in mijn kamer om hun urgentie aan te tonen. Met wat ik tegen Peek zei, heh ik mijn leven bekort! Knap, voor een stad met zo'n sociale achterstand. Vervelend om je los te scheuren van een stad WOENSDAG 13 JUNI 1979- or.; S£r 'e, ji Dit zijn de'dagen, dat Arie Lems afscheid neemt Volgende week verhuizen Elly en hij naar een tijdelijke woning aan de Zaan, maar nu is het nog een handjes schudden aan de lo pende band. „Wij merken nou hoe vervelend het is om je los te scheuren van een stad, waar je toch in gegroeid bent". „Het was aanvankelijk de bedoeling dat ik op 1 mei al in Zaanstad zou beginnen, maar daar heb ik nee tegen gezegd. Dat was te plotse ling. Weggaan moet je niet overhaast doen en nu kon Scheeres ten. minste ook nog op vakantie... Maar het ma*kt zo'n vertrek wel schrijnender. Iedereen claimt zijn eigen afscheid en daar hebben ze natuurlijk ook recht op, maar daardoor ga je steeds beter beseffe. dat het pijn doet om weg te gaan. Ook in het persoonlijke vlak. Niet dat ik die contacten zal vergeten, maar het wordt natuurlijk spaarza mer, hè, door de afstand, minder frequent". Officieel is drs A. J. Lems tot morgenmiddag burgemeester van Schiedam: na de speciale raadsvergadering is zijn plaats vacant. „Schiedam is mij meegevallen. In die zin, toen ik hier kwam, zei men tegen mij: Schiedam is een moeilijke stad, als je Schiedam kunt, kan je alles. Dat hoor ik nog steeds wel zeggen, maar wie dat zegt, heeft een sombere natuur. Het was niet zo moeilijk als mij voorspeld was. Je hebt hier natuurlijk een hoop narigheid. Een eenzijdige sociale structuur, gevolg van de positie die de scheepsbouw hier in de econo mie inneemt. Een dreun in de scheepsbouw werkt dan ook door tot in de middenstand toe. Aan de andere kant zie je hier een bloeiend vere nigingsleven, een actieve sportwereld, de muziek met name in de Schiedamse Gemeenschap, zoals OBK, die in feite voortkomt uit het maken van blaasinstrumenten bij de glasfabriek, en Sint Radboud, een begrip dat de Limburgers bij hun immigratie naar hier met zich meenamen. De sportvelden hier worden zeer intensief gebruikt". „En als je die dingen ziet, dan noem ik het knap voor een stad met zo'n sociale achterstand, met zo'n lastige bevolkingsopbouw met veel 65-plussers en zonder middenkader, knap. dat al die clubs, die verenigingen, het zo lang weten vol te houden". Weerspiegelt die eenzijdige bevol kingsopbouw zich in het veren gingsleven? „Ach nee, niet zo. Je hebt wel en kele rood getinte clubs, opgericht in de jaren dertig, de crisistijd, maar dat is een beetje vervaagd misschien. Toch bestaan ze ook nog. Maar er zijn ook lichtpunt jes, waarmee we de mensen in Schiedam kunnen vasthouden. Vrijdag heeft wethouder Zijde- door Kor Kegel veld in Woudnoek een eerste paal geslagen. De binnenstad ligt te wachten. Het kan betekenen, dat het middenkader, waaraan het hier nogal ontbreekt, sterker wordt. De bevolking hoeft niet te groeien, hetemaal niet zelfs, als de bevolking qua opbouw maar evenwichtiger wordt. Daar ligt voor Scheeres ook een taak: als wethouder voor financiën en eco nomie probeert hij andersoortige bedrijven aan te trekken, met een grotere diversiteit in werkgelegen heid. Ruimte is er, vergeet niet wat we nog kunnen doen op de terreinen van de voormalige scheepswerven Gusto en de Nieu we Waterweg, Maar zoiets gaat natuurlijk langzaam, eigenlijk moet je met tientallen terughalen wat met duizenden wegging. Dat is moeilijk". PïdA-image „We", zegt hij nog, als hij de stad bedoelt die bij achterlaat. Net geen vijf jaar is hij Schie dammer geweest. Op 1 augustus 1914 kwam hij met de tram van uit Rotterdam aan op de Broers- vest, en voor die ene keer reed de tram iets verder dan de gewo ne eindhalte op de Koemarkt. Arie Johannes Lems, toen nog 46 jaar, was bepaald niet onervaren: onder meer had hij in de Rotter damse raad de PvdA-fractie ge leid, en een eerste mededeling die hij in Schiedam deed was dat bii als burgemeester-tussen- de-partijen lid van de PvdA zou blijven. Juist daarom had hij een image weg te werken: als burger vader-van-al lemaal kon hij moeï- Ilijk nog uit de socialistische hoek van leer trekken. „Mijn rol werd een totaal andere, en ik heb die nieuwe rol dan ook heel anders moeten dragen. Ik heb dat nog wel eens, hoor, in VNG-verband, bij de vereniging van Nederlandse gemeenten, als ik dan eens een keer geen voor zitter ben, dan leef ik mij hele maal uit, een zalig idee is dat, lekker ouderwets, spuien maar wat je wilt Als voorzitter is dat. heel anders, dan moet je van be gin tot eind bij de tijd zijn. Maar in het andere geval kan je je ge makkelijker bewegen. Als je maar voor twee punten bijvoor- oeeid geïnteresseerd bent, heb je het de rest van de tijd veel ge noeglijker, want de voorzitter re sumeert na afloop alles wel". Heeft Arie Lems het gevoel dat hij als burgemeester, als voorzit ter van het Schiedamse gemeen tebestuur, wat bereikt heeft? „Er is één heel duidelijke veran dering, De politieke meningsver schillen worden veel zakelijker benaderd. Toen ik hier kwam, was er een heel nare stemming vaak, terwijl zulke geschillen de persoonlijke verhoudingen hele maal niet hoeven te schaden. Ik zeg niet dat dat alleen mijn suc ces is geweest, maar ik ben er wel mee begonnen om de mensen buiten de sfeer van raad en com missies bij elkaar te brengen. Het ligt wel in mijn aard om daaraan een bijdrage te leveren, in mijn Rotterdamse tijd heb ik dat ook ervaren, het moet menselijk en humaan blijven! Anders ga je ook mensen afschrikken namelijk, om zich kandidaat te stellen bij verkiezingen. Dan wordt het moeilijk om er gemotiveerde men sen voor te krijgen. Daar ben ik wel somber over. Dat geldt voor alle partijen, hoor, ik heb graag solide mensen in zo'n bestuur, maar geen mensen die er zitten om hun vergoeding". Of mensen die niets inbren gen „Nou, daar heb ik niet zo'n zicht op. Ik weet vaak niet, wat de mensen in een commissie of in hun fractie allemaal doen. Men sen die in de gemeenteraad zich nooit laten horen, kunnen best el ders veel werk verzetten". Verknollen „Die collegevergaderingen zijn na tuurlijk een stuk makkelijker, dat heb je met een klein gezelschap. Ik kijk daar vol tevredenheid op terug. Met Collé en mevrouw Ta verne is het altijd goed gegaan om samen uit de problemen te - 5!W Tot morgen is Arie Lems de baas m het Schiedamse stadskantoor. komen. De keren, dat er gestemd moest worden over een of andere zaak, zijn zeldzaam. Als iemand iets verknold had, maakten wij daar geen punt van. Met verknol- len bedoel" ik, dat er soms iets meer aan iemand werd toegezegd dan gevraagd was, of meer dan mogelijk was. Dat overkomt ons allemaal wel een paar keer. en dat hebben .wij dan ook steeds samen gedekt. Je moet het in die trant zien: als er nou twee clubs zijn die een gebouw willen en het is per ongeluk aan de ene al be loofd, dan word je niet boos op degene die het beloofd heeft, maar dan probeer je die andere club ondertussen op een. andere manier te helpen. Tenslotte ne men wij hier honderden beslissin gen per week en dan kan er wel eens iets fout gaan, en dat is menselijk". Voelde Lems als ouwe rot in het politieke vak zich thuis tussen die meestal jonge Schiedamse wethouders? Kortom, is de sfeer In de laatste jaren binnen het college ook veranderd, net zoals in de raad? „Als ik dat nou bepaal tot de mensen die gingen of kwamen, dus Bolmers, Collé en Stroman en Taverne, nee, dan niet, maar bij Van der Wilk zat je wat moei lijker. Een best man, hoor... maar politiek niet zo sterk. Een beetje vaag. Als je hem nou vroeg of het A was of juist het tegendeel van A, dan hakte hij de knoop niet door, en werd er niets gedaan. Het was de realiteit, die het hem een beetje moeilijk maakte. Bij anderen lag dat an ders. Bolmers en Collé. en me vrouw Taverne nu, werkten zich rot en dat geeft waardering. Het zijn ook totaal verschillende men sen. dat maakt het zo boeiend". En de vaste kern: Zijdeveld, Scheeres en Posthoorn? „"Wat zij doen, is hen gewoon op het lijf geschreven". Representatie In Schiedam heeft Lems zich met enkele problemen beziggehouden: de integratie van het gemeente ziekenhuis en Nolet, de huisves ting, de buitenlanders, het woon wagenkamp en de voorlichting als meest in het oog springende. Heel uiteenlopende zaken trou wens. „Ja, ik heb mij bij de portefeuil leverdeling altijd flexibel opge steld. Ik wil ook wel wat, liet ik steeds weten, maar aan meepra ten over welke taken ik krijgen kon begon ik niet, voordat de mensen bekend waren die in het college werden gekozen. Aan de meningsvorming daarover deed ik niet mee". Terzijde: „Ik ben een paar keer bij vergaderingen van de PvdA- afdeling Schiedam geweest, onder meer toen Den Uyl kwam. Dan laat je als partijgenoot je gezicht zien. Maar ik zou nooit naar een vergadering gaan, waar de kandi datenlijst wordt opgesteld, dat zou heel ontactisch zijn, dat dóé je als burgemeester ook niet Als je dan zwijgt, kan dat zelfs al op een bepaalde manier opgevat worden". Dus ging Lems bij de laatste portefeuilleverdeling pas meepra ten, nadat bekend was dat CDA- lijsttrekker Riet Taverne naast hem en de PvdA'ers in het colle ge zou komen te zitten. „Ja, en toen nog, hoor, heb ik even afgewacht Met het oog op achterban en kiezers heb ik ge zegd: jullie hebben de keus, maar ik -wil wel graag iets dat ik kan. Nou, ik kreeg gelukkig geen sport en recreatie, dat bleef gelukkig bij Posthoorn. Want hoor eens, representatie kost al zoveel tijd, en dan zou ik niet graag in de weekends ook nog eens alle clubs gaan aflopen en steeds maar wedstrijden moeten bijwonen". „Omdat ik steeds de integratie tussen de ziekenhuizen had ge daan, bleef ik dat doen, en daar bij kreeg ik toen de volksgezond heid, want dat ligt natuurlijk in het verlengde daarvan. Maar in ruil daarvoor moest ik wel perso neelszaken en huisvesting inleve ren. Van personeelszaken vond ik dat jammer, dat heb ik steeds met plezier gedaan". Er was eens een stuurgroep voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens.., Lems straalde waarschijnlijk van geluk, toen hij van huisvesting af was? „Man, man, dat is een probleem waarmee je blijft zitten, en dat moet je als bestuurders absoluut niet langer dan vier jaar onder jouw verantwoordelijkheid heb ben. Het punt is: je hebt te ma ken met allemaal redelijke men sen, want zij 'willen een dak bo ven hun hoofd en dat is logisch. Maar als je van de tien er één aan een huis helpt, moet je de andere negen in de kou laten staan. En boos worden helpt hen dan niet, net zoals het niets uit haalt als ze in mijn kamer flauw vallen en in huilen uitbarsten om hun urgentie aan te tonen. Op een hartverscheurende manier proberen mensen soms duidelijk te maken hoe ellendig rij eraan toe rijn, hoe hard rij een huis no dig hebben. Maar er is nu een maal maar een aantal woningen en voor toewijzing daarvan heb je objectieve maatstaven nodig. Maar maak dat die mensen eens wijs!" Slag om de arm „Met andere dingen ging het be- ter. Eind juni komt de gemeen schappelijke regeling voor de zie kenhuizen op tafel, en dan zijn er nog maar weinig twistpunten over. Nee, ik zeg niet welke, dat hebben wij in de stuurgroep inte gratie zo afgesproken. Dat zou ook een te lang verhaal zijn. Bin nen een half jaar is die gemeen schappelijke regeling er niet ge komen, nee. Dat was bij het woonwagenkamp net zoiets. Ook daar had ik het over een half jaar gehad, terwijl ik best wist dat het zeker een jaar zou duren voordat een nieuwe locatie voor het kamp zou kunnen worden ge noemd. Maar dat wisten ze in het kamp ook, hoor. Ik heb trouwens in beide gevallen, de stuurgroep integratie en het woonwagen kamp, een slag om de arm ge houden. Ik heb beide keren ge zegd, dat wij ernaar zullen stré- ven om alles binnen een half jaar klaar te krijgen. En ik kan ook aantonen, dat wij inderdaad ver domd hard gewerkt hebben om alles op tijd te fiksen. Maar bij de ziekenhuizen werd de boel ge frustreerd doordat wij zo lang moesten wachten op de externe adviseurs, en bij het woonwagen kamp hebben wij lang op CRM en de provincie moeten wachten. Dólr lag het aan. Die termijnen van een half jaar heb ik alleen genoemd om duidelijk te maken; dat wif ons best zouden doen! Maar, dat weten ze wel in het kamp". „Ja, en dan de buitenlanders. Daar hebben we wel wat narig heid over gehad. Maar de rellen hebben er wel toe geleid, dat er nu een goed contact is tussen de Turkse vereniging, die in '77, een jaar na de rellen, werd opgericht, en ons. Vooral Drenth onder houdt nu de contacten en dat gaat goed. Het is ook een vereni ging op democratische grondslag, hè, ik bedoel, los van de politiek, en daar heb ik ook in '77 op aan gedrongen. Dat maakt het contact met de Turken voor ons veel een voudiger. Op het moment zijn er plannen om het tweede-generatie- probleem aan te pakken". Goed. Dat is allemaal leuk. Maar aan de gemeentevoorlichting is de laatste vijf jaar niets verbe terd, ofschoon er al jaren wordt geroepen om tenminste een twee de voorlichtingsambtenaar. „Dat is niet helemaal zo. De voor lichting aan de buitenlanders is een stuk verbeterd. We hebben nu elke veertien dagen die infor matie voor buitenlanders in Het Nieuwe Stadsblad, die wij kopen. Nee, niet het Stadsblad zelf, hoor, want dat is onbetaalbaar, maar die informatiepagina kopen we. Tja, wat de voorlichting verder in Schiedam betreft... Die is niet zo verbeterd. Maar ik denk dat de wederzijdse verhouding tussen de bevolking en de ambtenaren verbeterd is, waardoor iemand makkelijker aan informatie kan komen. En ook gaan wij er tegen woordig min of meer vanuit, dat elke wethouder voor zijn eigen voorlichting zorgt, over rijn eigen takenpakket, al moet er één ie- mand zijn die dat coördineert- Overigens is de noodzaak van uit breiding bij de voorlichting pas vorig jaar zomer door de raad of ficieel onderkend, via een motie. En daarvoor zou geld in de meer jarenbegroting worden gevoteerd. Dat gaat nu in augustus gebeu ren. Dus eerder kon er moeilijk iets gebeuren". Terug naar 1974. Zoals Siem Ros- man, nu CD A-fractievoorzitter, een dag na de bekendmaking van Lems' vertrek naar Zaanstand, heeft hij in die zomerdagen van vijf jaar terug al aan zien komen dat Schiedam rijn nieuwe burge meester niet lang zou houden. „Te ambitieus om lang te blij ven", zei Rosman. Nu is Arie Lems 50. Zaanstad is vast niet zijn eindhalte „Nou, kijk eens, het weggaan uit Schiedam doet pijnlijk aan, heb ik al gezegd, al is het ook plezie rig om weer ergens helemaal op nieuw te beginnen. Toen ik naar Schiedam kvam, had ik mij voor genomen: ik zal het geen ramp vinden om hier tot mijn 65ste te blijven. Ikzelf hoefde ook niet zo nodig weg. Sinds november vorig jaar ben ik benaderd voor Zaan stad, telkens door een andere vra gensteller, en telkens zei Lk nee. Op 21 maart van dit jaar heb ik nog pertinent geweigerd, ik zei van: ja, als je hier nou een jaar of acht zit, dan kan je misschien eens een keertje solliciteren, om te voorkomen dat je te routine matig bezig gaat zijn. Maar men bleef aandringen, mijn verant woordelijkheid jegens de partij werd geprikkeld, en ik kreeg ten slotte 24 uur bedenktijd. Voor de zoveelste keer hebben wij toen zitten dubben, want ja, het veran dert wel even je leven, en ik was net weer getrouwd en mijn vrouw leerde Schiedam juist kennen. Nou, dan toch maar, heb ik uit eindelijk uitgeroepen, in de hoop dat het mij niet al te kwalijk zou worden, genomen. En gelukkig is het door iedereen erg sportief ge pikt. Mooi. Al met al, net zomin als ik Schiedam als een tussensta tion beschouwde, doe ik dat Zaanstad. Ik zal het ook geen ramp vinden, als ik tot mijn 65ste in Zaanstad zou blijven. Al hoop ik, dat dat ook geen ramp wordt voor de mensen die je dient". In politieke kringen wordt wel gezegd: tegen de tijddat André van der Louw Den Üyl opvolgt, wordt Lems burgemeester van Rotterdam „Ik ben toch hartstikke gek, als ik daarop ga lopen speculeren? Het leven is een kwestie van de vreugde opdoen aan de arbeid, waarmee je berig bent, niet aan wat je gaat doen, genieten van het nu! Je weet, ik hou van lek ker eten en drinken, let wel, ik zeg niet véél, maar lekker, al gaat dat vaak samen. Maar als je aan een heerlijke soep begint, moet je niet denken aan het vlees dat je krijgen gaat, maar dan moet je van die soep genieten. En als je het vlees eet, moet je dat proe ven, en niet denken aan wat je déórna neemt. Zo is het met een carrière ook. Bovendien ben ik realist genoeg om te weten, dat je net zo goed morgen tegen een boom op kunt knallen. Ik heb trouwens mijn leven al be kort!" Een grapje. Tijdens Lems' instal latie in Schiedam was in de zaal, naast de net gepensioneerde Harm Roelfsema, ook oud-burge meester Peek aanwezig, en Lems zei toen tegen Peek: „Ik hoop, dat ik ook nog eens de komst van de opvolger van mijn opvol ger kan meemaken". Maar Lems gaat eerder weg dan hij zelf had verwacht. „Dus: of het is geen kunst om te krijgen wat ik tegen Peek zei, 6f ik heb niet zo lang meer. Dus met wat ik tegen Peek zei, heb ik mijn leven bekort Maar voorlopig liggen er andere dingen in het verschiet, Morgen het definitieve afscheid van Schiedam, zaterdag de installatie in Zaanstad, volgende week de verhuizing. „EUy en ik gaan voorlopig naar een gestoffeerde woning, een deel van het meubilair gaat mee, en dat voorkomt in ieder geval dat je dagelijks dat hele eind op en neer moet. Die afstand maakt meer dingen moeilijk. Elly komt er hier net in, en dan is het al jammer dat zij meteen al weg gaat, maar daarbij geeft zij ook een leuke baan van 27 uur in de week op. En dan heb je het weer, dat de man bepaalt waar het ge zin naar toegaat. Eigenlijk is dat tegen mijn opvatting in. Maar het was een democratisch proces, wij hebben er thuis echt openhartig over gepraat". Wat klinkt dat mooi „Ja, 't is inderdaad plezierig dat je democratische toestanden, waar het werk vol van is, ook thuis in eigen kring kunt bele ven": „Of rij in Zaanstad ook gaat wer ken er is wel iets aangeboden, net zoiets als zij nu doet. Maar wij zien er allebei heil in, dat het werk niet vermengd raakt of dreigt te geraken met de taken van een burgemeestersvrouw. Ais zij wat gaat doen, dan liever bui ten de gemeente Zaanstad!" Het buis aan de BK-laan? „Staat te koop". Zeker niet onder de voorwaarden van het PvdA-bestuur in Schie dam? Kortom, nietspeculeren! „£h, nee, die voorwaarden heeft het bestuur ingetrokken. Volgens mijn contract daarover met de gemeente mag ik het huis gewoon verkopen. Nieuwe voorwaarden stellen zou discriminerend zijn". Die Burgemeester Knappertlaan is in het westen. Is Lems, zij het niet actief, nog lid van de bewo nersvereniging aldaar? „Ja, en dat blijf ik tot 1 augustus 1980. Nee, kom nou, ik ga niet meteen weg, niet op stel en sprong. Maar langer blijven, zoals de Ooievaars vroegen, doe ik ook niet. Aan sommige dingen moet je echt een eind maken. Per slot van rekening ga ik mij in Zaan stad ongetwijfeld ook in allerlei toestanden storten, en dan ben ik van genoeg dingen lid en rijn de activiteiten in Schiedam voor mijn opvolger". Wie dat zal worden, laat zich nog raden. „Het is ook mij onbe kend wie de kandidaten zijn", zegt Lems. Maar wie het ook zijn zal, voor die mart of vrouw volgt een persoonlijk advies van Arie J. Lems tot besluit: „Doe alsjeblieft ook iets, dat niet met Schiedam te maken heeft Zorg voor een nevenfunctie, een taak ergens anders. Dan haai je steeds een frisse neus, en boven dien bewijs je de stad er een gro te dienst mee, want je laat ermee zien dat Schiedam ook mensen kan leveren die in landelijk ver band iets presteren. En verder moet je, als je hier komt, eerst zes weken de kat uit de boom kijken, maar dat is een voorwaar de die ik mijzelf ook stel voor Zaanstad, In Schiedam ook ge daan. Eerst het hele introductie- programma volgen, en daarna af wegen wat nuttig is, niet je met een laten meeslepen door leuke ambtenaren. Je moet je niet over eten! Ik kwam hier 1 augustus '74, maar tot half september van dat jaar ben ik op stap geweest, langs alle gemeentelijke diensten, langs zoveel mogelijk ambtenaren enzovoorts. Die tijd heb je echt nodig".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5