Politici reagereai verdeeld op 'avondje stadsvernieuwing Maasland loopt vooruit op vestigingsverordening Politie-koevoet valt in riool Milieuvriendelijke palen uit oud papier en plastic Zeven mille aan gereedschap weg Arie Abbenenes concerteert Regenbui oorzaak 23 aanrijdingen Priemus door meesten gewaardeerd SKI w JmkBsH Inbraak voor snoep Niets gestolen, wèl deur kapot Man redt jongen uit de sloot Politie betrapt fietsendief Gemeente - werken wil van bout af Bestolen bij 't wormen zoeken DINSDAG 19 JUNI 1979 SC/VP/W3 9 Remi Pop pe... PvdA öok verantwoorde lijk voor déze nota... Maasland Opnieuw zijn er in Maasland bezwaren gerezen legen de nieuw in te voeren vestigingsveror- dening. Zoals bekend Is die verordening de West landraad al gepasseerd en weekend een aanslag gedaan op de snoep voorraad van een kantine op het sportpark Harga. Omdat de deur gesloten was, hebben de inbrekers een ruit van de kantine ingeslagen» waama zij naar binnen zijn geklommen- Geld werd er bij de kantinekraak niet ont vreemd; de dieven zagen meer in het ruimschoots aan wezige snoepgoed. Hoeveel de schade bedraagt is niet be kend. moeten de zeven West- landse gemeenteraden zich er nog over uitspreken. In Maasland leidde de nieu we vestigingsverordening twee weken terug tot een massaal bezochte protest- meeting. Ditmaal betreft het een zestal Maaslan- ders die in een brief aan de gemeenteraad hun be zwaren tegen de verorde ning kenbaar maakten. Het betreft zes Maaslanders die in het in uitvoering zijnde uitbreidingsplan „Comman deurspolder" een vrije sector woning willen kopen. Het zijn tien door het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten te bou wen woningen, die ongeveer 350.000 gulden moeten gaan kosten. Voor drie van deze woningen is nog geen belang stelling getoond. Eén aanstaande bewoner heeft het koopcontract met het Bouwfonds getekend, maar de overige zes hebben dat nog steeds uitgesteld. Zij hebben er namelijk grote moeite mee dat hun achter te laten woning al volgens de richtlijnen van de nieuwe ves tigingsverordening te koop moet worden aangeboden. Dat houdt in dat er niet op de vrije markt verkocht mag worden. Volgens afspraak met de Westlandraad zou de nieuwe verordening rond ok tober in de gemeenteraden worden behandeld. ..Het standpunt van b en w houdt in", zo schrijven de zes ondertekenaars van de aan de raad gerichte brief, „dat er vooruit gelopen wordt op een nog door uw raad te behan delen voorstel over de vesti gingsverordening". In de brief wordt gememoreerd dat er onlangs al veel verzet tegen de verordening is gerezen, waarbij ook nu aan een vol doende wettelijke basis daar van wordt getwijfeld. „Het lijkt ons geen eerlijke zaak dat de bepalingen in een ont werpverordening van kwes tieuze aard, door de gemeente als monopolist ten deze in de vorm van privaatrechtelijke condities aan gegadigden voor woningen in de vrije sector worden voorgelegd". De ondertekenaars verwach- ten dat hun brief tijdens de vanavond te houden raadsver- j ga dering ter tafel komt. Zij j doen een beroep op de raad j de beperkende condities uit de contracten te schrappen. ..Met name geldt voor ons de overweging dat de eis van i rechtsgelijkheid met zich mee- - brengt, dat wij niet meer of i anders dan de overige ïnwo- j ners van Maasland in de be- j schikkingsvrijheid over onze toekomstige woningen worden beknot". Van vijf Maasland se gemeen- f teraadsleden is inmiddels be- kend dat zij tegen de nieuwe vestigingsverordening zullen j stemmen. Nadat als eerste de j VVD zich tegen had ver- klaard, heeft nu ook de Je- 1 denvergadering van de Open I Groepering de regeling ver- j worpen, hetgeen betekent dat de driemansfractie dat straks in de raad ook zal doen. Van het CDA is nog geen stand punt bekend gemaakt Be kend is dat de twee wethou ders van die partij, Ketjzer en Kwakkelstein en de fractie voorzitter, W. van Geest voor de regeling zijn. Vlaardingen Politiek Vlaardingen heeft nog al verdeeld gereageerd op de grote discussie avond, die het SOS or ganiseerde over de stadsvernieuwing en de nota die het' college daarover uitbracht. De inleiding van professor Hugo Priemus is vooral bij de linker zijde {Ver- sluys, Poppe en Rodri- gues) goed gevallen» Over de vraag of aan de doelstelling van de avond, een open discus sie op gang te brengen, voldaan was liepen de meningen uit een. Dui delijk is in elk geval wel dat de avond zijn invloed zal hebben op de diverse discussies die straks in de frac ties gevoerd zullen worden over de nota- Hans Versluys (PvdA), ge vraagd naar zijn mening, had de avond zeer gewaardeerd. Met name de inleding van Hugo Priemus had hem zeer aangesproken, zie hij. Veel van Priemus' argumenten zouden ook terug te vinden zijn in de discussienota van de PvdA-fractie, in zekere zin een pendant van het officiële collegestuk. Versluys gaf toe dat Pnemus* verhaal (link wat principële verschilpunten met het collegestuk vertoonde, Priemus, hooglereaar volks huisvesting te Delft, heeft in V-< Wn u Wm Q Jo Schriel... op de man spelen... de landelijke PvdA een be- leidsmakende stem. Maar ten opzichte van de fractienota. vond Versluys toch, waren de verschillen veel geringer; bij beide staat een grotere in vloed van de bewoner op het proces van de stadsvernieu wing voorop. Ook de opmerkingen die de Rotterdamse ambtenaar Van Es maakte over de positie van de ambtenaren waren volgens Versluys „behartens- waardïg". (Van Es sprak on- derm eer over een groter man daat van ambtenaren.) Overi gens wilde de fractieleider in houdelijk niet teveel op de discussie ingaan, omdat het gesprek over de nota stads vernieuwing binnen de partij nog moet beginnen. Ook (Remi Poppe (SP) was de kritiek van Priemus op het collegestuk „uit het hart ge grepen". Hij was echter van mening dat de doelstelling van de avond niet „ijzersterk" genoemd kon worden, omdat deze voornamelijk op college en raad gericht was en niet op de organisatie van de be woners. Poppe; „Als nou straks blijkt dat de PvdA vindt dat Priemus gelijk had, dan moeten ze wel bedenken dat zij ais partij ook verant woordelijk zijn voor het tos- tandkomen van déze nota". De socialist wees er op dat inspraak niet het enigzaligma- kende is binnen de stadsver nieuwing. De woningnood zou niet alleen het gevolg zijn van slechte bestuurders en een slecht inspraakbeleid. Wel ge loofde hij. en daarmee was hij het met Priemus eens. dat meer ruimte voor bewonersin spraak de structurele proble men binnen de woningbouw iets in kunnen dammen. Jo Schriel (CDA) was tot nu toe de enige politicus die zijn ongenoegen over de avond uitsprak. Hij was van mening dat er van een politieke dis cussie nauwelijks sprake is geweest en vond dat de avond ontaardde in een „op de man spelen". Hoewel geen van de andere, in dit stuk ge citeerde politici iets dergelijks bespeurd hadden, meende hij ook in Priemus' betoog spor ten van een op de man spe len ontdekt le hebben. Hij kon echter niet aangegeven waar. Zijn conclusie: de avond was vrij mager. Schriel: „Natuurlijk zijn er in het verleden fouten gemaakt. Hans Versluys... inleiding Priemus zeer aangesproken... maar daarom is er nu ook de nieuwe nota! Het goede van deze avond vind ik wèl. dat je beluistert dat het proces van de verdergaande demo cratisering op gang is geko men en verder gaat". Mevrouw Van Toor (WD) vond in tegenstelling tot Jo Schriel dat de avond ruim schoots aan de doelstellingen had voldaan. Ze vond het goed eens te vernemen hoe het in andere steden toeging, maar wees er op dat we ons niet op Rotterdam blind moe ten staren. In die stad Liggen de mogelijkheden veel ruimer, zo legde zij uit. Uit de uit spraken van Priemus viel vol gens haar wel op te maken dat we hier in Vlaardingen nog maar in een beginstadi um zitten. Ze kon zich overi gens achter het deeentralisa- lie-idee van Priemus stellen. Ook de opmerkingen over de positie van de ambtenaren en het buitenspel zetten van de raad vond mevrouw Van Toor behartenswaardig. Don Rodrigues (D'66) tenslot te maakte zich vooral boos over hel feit dat in de zaal aanwezige collegeleden niet in discussie traden. „De college leden hadden op z'n minst de moed op kunnen brengen te verdedigen waarom ze 2o'n rechts stuk hebben geprodu ceerd". Hij vond dat de avond nog eens bevestigde dat „we totaal verkeerd bezig zijn in Vlaardingen", Aldus Rodrigues die al vaker heeft laten weten dat de collegeno ta zij os inziens in strijd is met het beleidsprogramma van dit college. Schiedam Onbekende in brekers hebben het afgelopen Schiedam De politie is bij een actie om het geheel onder- gelopen Schuttersveld van wateroverlast te bevrijden, een koevoet kwijtgeraakt. Een surveillancewagen met Schiedamse agenten ontdekten dat de enorme regenpartij afgelopen vrij dag het Schuttersveld in een klein meertje dreigde om te to veren. Om verdere stijging van het waterpeil te voorkomen, hebben agenten» gewapend met een koevoet de rioolput geopend. Pas gemaaid gras bleek de afvoer te verstoppen, en de agenten hebben het losse gras uit de put verwijderd- Tijdens die actie liet één van de agenten de koevoet echter uit zijn handen het riool in glippen. De wateroverlast is door de agenten verhol pen. Schiedam De voordeur van een tabak- en lectuurshop in het Hof van Spaland, is bij een poging tot inbraak gefor ceerd. Waarschijnlijk rijn de inbrekers hierbij door een voorbijganger gestoord, want uit de winkel zelf is volgens de eigenaar J. S. B. niets ont- Schiedam De Schiedammer J. C. Beerman heeft zaterdag ochtend het leven gered van de zestienjarige J. de V. die in de sloot langs de Kerkweg terecht was gekomen. De V. reed om tien over half elf op zijn bromfiets over de Kerk weg, toen hij onwel werd, en met rijn brommer de sloot in schoof. De jongen raakte bui ten bewustzijn en bleef met rijn hoofd onder water liggen. De juist passerende J. C. Be erman sprong de stoot in en wist de jongen op de kant te trekken. De V. is met een ambulance naar het gemeen teziekenhuis vervoerd. Schiedam De Schiedamse politie heeft zaterdag een zwijntjesjager ingerekend, die in de fietsenstalling bij het gemeenteziekenhuis bezig was rijn slag te slaan. De 24-jarige F. P. uit Rotterdam had net; een damesfiets uit de rekken1 gelicht, waar hij mee aan de haal wilde gaan, toen politiea genten zijn opvallende gedrag van naderbij kwamen bekij ken. De man is door de poli- tie verhoord en ingesloten vreemd. De schade, die bij de inbraakpoging is ontstaan, be draagt ongeveer driehonderd gulden. De eigenaar van de tabak- en lectuurshop heeft aangifte gedaan bij de politie. Schiedam Houten pa len gaan eruit, als een milieuvriendelijk expe riment van gemeente werken Schiedam luk ken wil. Overal waar een nieuwe aanlegstei ger, hekwerk, oeverver sterking of walbeschoei- ing nodig is, zullen In plaats van bouten palen kunststofpalen gebruikt worden, die gemaakt worden uit plastic-afval en oud papier. In Groe» noord en Bijdorp gaan er de eerste proeven mee genomen worden. Dit staaltje van recycling, waarbij een moeilijk afval- procuct zoals plastic op- nieuw gebruikt gaat wor den vergt vrij weinig ener gie, Het mengsel van plas tic en papier gaat fijnge hakt een zogenaamde ex- trusiemachine in, waar de kunststofpalen gefabriceerd worden. Nieuwe grondstof fen zijn bij die fabrikage niet nodig en schadelijk voor het milieu is het pro cédé niet De kunststofpalen kunnen in de regel gebruikt wor den op dezelfde plaatsen, als waar hout (onder ande- Schiedam Twee inbra ken in het industriegebied hebben onbekende inbre kers een buit opgeleverd van ongeveer zevendui zend gulden. De dieven waren vooral uit op ge reedschap. Een bouwkeet van het be drijf Van Eesteren BV in de Van Heekstraat werd via het raampje betreden. Het electrische gereed schap, dat na de inbraak uit ae werkkeet ontbrak, Schiedam De aanhoudende regenbuien hebben de politie vrijdag handenvol werk opge leverd. Door het slechte weer ontstonden er in de stad maar liefst 23 aanrijdingen, waarbij de hulp van de Schiedamse agenten werd in geroepen. In de meeste geval len bleef het bij schade aan de voertuigen, die bij de bot singen waren betrokken. Vier keer ging het echter ern stig mis en ontstond er eni germate van letsel. Slechts één persoon moest in het zie- kenhuis worden opgenomen: de twintigjarige mevrouw W. C. V.-A. uit Sint Ann aland, die op de rijksweg in botsing was gekomen met een vracht auto, en daar een hersen schudding aan overhield. i- I vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 3500 gulden. De 23-iarige werk voorbereider R. A. T. uit Westmaas heeft de politie van de inbraak en de ver missing op de hoogte ge steld. Mogelijk door dezelfde 1 dieven is een bezoek ge- bracht uit het vlakbij de bouwkeet van Van Eeste- ren gelegen gebouwtje van Croon en Co. Met een i breékvoorwerp is de voor- i deur van het pandje geo- Eend, waarna de binnen- ant werd doorzocht De buit die bijeen werd ver gaard, bestaat uit elec- trisch gereedschap en handgereedschap met een gezamenlijke waarde van ongeveer 3300 gulden. De voorman van net bedrijf, de 34-jarige P. G. uit Maassluis, heeft aangifte gedaan bij de politie. re Azcbé) wordt toegepast. De levensduur van hout is echter beperkt Als natuur product wordt het steeds schaarser.' het is aan rot ting onderhevig en gevoelig voor aantasting door insec ten. Bij kunststof is dat niet het geval, en boven dien kunnen de palen-nieu- we-stijl net zo behandeld worden als de houten; dus boren, zagen, spijkeren en schroeven is in de kunst stofpalen even goed moge lijk. Gemeentewerken gebruikt altijd grote aantallen hou ten palen voor versterking van oevers, In de komende maanden gaat deze dienst over op kunststofpalen voor de beschoeiing langs een vijver in Groenoord. Ook op speelplaatsen wer den grote hoeveelheden houten palen toegepast, die regelmatig onderhouden moesten worden. Een ver fje was bijvoorbeeld vaak nodig; bij kunststof wordt ook dat overbodig. Op kor te termijn wordt daarom op een speelplaats in Bij dorp met de kunststofpalen geëxperimen teerd. De ervaringen in Groe noord en Bijdorp zijn van belang voor een verdere aanpak op dit gebied. De proef wordt genomen on der verantwoordelijkheid van milieu wethouder Chris Zijdeveld en rijn collega, v oor economie Rei nier Schee res, die onder meer ook zorg draagt voor het ophalen van huisvuil door de Vrom-dienst Steeds meer wordt eraan gewerkt om plastic afval van het huisvuil te schelden. Vaak is dat echter zo verontrei nigd, dat het opnieuw ge bruiken ervan tot voor heen erg moeilijk of zelfs onmogelijk was. Afval: de dienst gemeentewerken Schiedam gaat uitzoeken hoeveel kunststofpalen eruit 10 halen aln voor aamag van oeverbeschoeiingen. steigers. hekwerken enzovoorts. Schiedam De 47-jarige Schiedammer C. M. is, toen hij ach op de fiets naar zijn visstek begaf, bestolen van een visdoos met daarin voor 225 gulden aan spullen. M. had op de Sportlaan even rijn fiets met de spullen ge parkeerd om wormen te zoe ken. Na een kleine tien minu ten had NL voldoende aas verzameld, en keerde hij te rug naar rijn rijwiel om tot de ontdekking te komen dat de visspullen weggenomen waren. De man heeft aangifte gedaan bij de Schiedamse po litie. VAM NEUTEGEM KASREGISTERS HOOG AANGESLAGEN voor informant v. Nsungen b.v. Von0e(weo109 Rotterdam Tel. 010-116566 Vlaardingen De stads- beiaardier van Tilburg, Son, Eindhoven, Asten en Oirschot Arie Abbenes be speelt vanavond het caril lon van de Grote Kerk. Dit in het kader van de zomerconeertan die de Culturele Raad van Vlaar dingen georganiseerd heeft. Het concert wordt voorafgegaan door een le zing van de heer Abbenes over „de technische aspec ten van de beiaard. De le zing wordt gehouden in de hal van het historische stadhuis. Het programma dat Abbe nes zal orengei derm eer werken van Jo- gen bevat on- hannes Fredericus Volcke- rick, Francois Couperin, Martin us v.cL Geyn, Ennis Fruhauf en Mathieu Dij ker. Na het concert is er de mogelijkheid om onder leiding van de stadsbeiaar- dier, Addie de Jong, het Oranjecarillon te bezichti gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3