Cincinnati schrééuwt 1 Quarantaine- station is uniek in Europa Een stukje oud Hoek van Holland verdwijnt Bedrijf profiteert van olie-crisis om extra vakmensen m ff nrisv WOENSDAG 20 JUNI 1979 SC 5 Een luchtfo to gee't een Overzicht van het op grens v laar- dingen Schiedam bedrijf Cin cinnati Mila cron Op het gTasveld voor de oprijlaan van het hoofdgebouw staat een groot blauw bord. Daarop staat met witte letters: „Wij zoeken nog monteurs, fakspuiters, slijpers, machinebestuurders..." Cincinna ti MiiactOn, een bedrijf op de grens tus sen Viaardingen en Schiedam dat machi nes ten behoeve van de metaalindustrie en koelvloeistoffen fabriceert, heeft drin gend behoefte aan een aantal geschoolde werkkrachten. Een groot bord voor de deur moet uitkomst bieden, want het ar beidsbureau kan het gewenst personeel niet leveren. Het probleem van een be drijf is dat het, ondanks de economisch zware tijden, weer wat beter begint te gaan. Er werken op het ogenblik driehonderd vijf tig mensen bij Cincinnati, Daarvan vinden er veertig hun emplooi bij het chemische bedrijfsgedeeUe. waar de koelvloeistoffen wor den gemaakt en zijn de ande re driehonderdtien werkzaam in de machinefabriek. Daar worden twee soorten machi nes geproduceerd: de zoge naamde centerloze slijpmachi nes voor het slijpen van as sen, diesel injectienaald en, cli- lindervoeringen en dergelijke, en de zogenamdc numeriek bestuurde bc werkingscentra. Deze laatste machines worden geprogrammeerd en bestuurd via eontroieapparatuur en hebben verschillende functies. Ze kunnen met 32 verschillen de gereedschappen worden uitgerust en zodoende achter elkaar allerlei bewerkingen uitvoeren. Die Iwee machinesoortcr». waarvan er verschillende ty pes bestaan, worden voorna melijk geleverd aan de me taalindustrie, aan automobiel- producenten in zowel Europa als de Verenigde Staten en ook aan de vliegtuigindustrie. Voor het maken ervan maakt Cincinnati gebruik van haar eigen machines. Een speciale afdeling ontwerpt van tijd tot lijd nieuwe types. Groot belang Nu is Cincinnati Milacron in Viaardingen een dochteron derneming van het moederbe drijf in de gelijknamige stad in de staat Ohio in Amerika. Dat is volgens de uitleg van president-directeur drs. P. Romeijn van Cincinnati Mila- door Hans Dalmeijer cron Viaardingen van groot belang voor de huidige ont wikkelingen en de behoefte aan een aantal goed geschool de werkkrachten. Cincinnati is een puur export, bedrijf en derhalve zeer con junctuurgevoelig, Gaat het de economie en met name de metaalsector slecht, dan heeft dat direct zijn weerslag op de omzet van Cincinnati. Wan neer do mensen minder geld te besteden hebben voor de aanschaf van auto's, dan is er bij de automobielfabrikanlen minder behoefte aan machi nes en zijn de gevolgen voor Cincinnati duidelijk. Dergelijke economische pro blemen hebben er in het ver leden - in 1975 en in 1976 - toe geleid, dat het bedrijf moest worden gereorgani seerd. Die reorganisaties had den inkrimpingen van het personeel tot gevolg. Volgens de directie noodzakelijke maatregelen om het hoofd bo ven water te kunnen houden, want er kwamen minder or ders binnen en de omzet van verscheepte machines vertoon de, ook verleden jaar nog, een constant dalende lijn. Het bedrijf wist desondanks 1978 met positieve resultaten af te sluiten. Daar waren volgens de bedrijfsleiding de reorgani saties die tot een verbeterd bedrijfsresultaat leidden mede debet aan. De eerste maanden van dit jaar kwam er kentering in deze gang van zaken. Er viel een opleving waar te nemen. Of die zich zal doorzetten is nog niet te voorspellen, maar «m feit is dat Cincinnati al haar manuren weer kan ver kop: Gevolgi [en Drs. p. Romeijn zegt hiero ver; „De automobielindustrie koiut weer wat op gang en dat heeft uiteraard voor ons directe gevolgen. Zo konden j we onlangs weer machines I aan een Italiaanse autofabri kant leveren. Maar er la nog «n ander aspect waar wij van kunnen profiteren: de oliecrisis. Dat mag wellicht vreemd klinken* maar het is eenvoudig te verklaren". >.Zoals gezegd 2ijn wij de dochteronderneming van het Amerikaanse bedrijf. Door de energiecrisis is de Amerikaan- automobielindustrie wel verplicht een andere koers te eaan varen. De grote, benzi- "^verslindende wagens die ze daar gebruiken zijn gezien de huidige situatie niet geschikt meer. Ze moeten omschakelen naar kleinere wagens is>et een dwarsliggende viercilinder-mo tor en voorwiel a and rij ving, zoals wij die in Europa ken nen. Iedereen heeft kunnen zien dat General Motors laatst al met een dergelijke wagen adverteerde". „Om zulke auto's te kunnen maken hebben de wagenfabri- k an ten aangepaste machines nodig. Machines zoals wij die maken. Zoals ook het moe derbedrijf in Amerika die maakt. Maar er komen daar zóveel orders binnen, dat het moederbedrijf die niet alle maal kan bolwerken. Dus heeft het een beroep op ons gedaan en gevraagd hoeveel werk wij van hen konden overnemen", aldus drs, Ro meijn. Cincinnati in Viaardingen was wel bereid een hoeveelheid werk en daarmee een aantal manuren van hel moederbe drijf over te nemen. Maar dat leverde wel meteen een moei lijkheid op: er waren na de reorganisaties onvoldoende mensen overgebleven om hel werk te kunnen klaren zonder een extra inspanning te vra gen van de aanwezige arbei ders. Bovendien was door na tuurlijk verloop het aantal werkkrachten tot onder de tij dens de rcorginisaties geplan de getalssterkte gedaald. Ergo: Cincinnati heeft hard een aantal vakmensen nodig om de verplichtingen ten op zichte van zowel de eigen klanten als het moederbedrijf te kunnen nakomen. De ge plande getalssterkte moet mi nimaal worden gehaald. Moeilijkheden In het sociaal verslag ovei 1978 van de Vlaardingse Cin cinnati Milacron staat dan ook: „Het aanvullen van de sterkte gaat gepaard met gro te moeilijkheden. Het huidige probleem van de Nederlandse metaalindustrie is niet in de eerste plaats de werkgelegen heid, maar het bestaan van onvervulbare vacatures en de geregistreerde werkloosheid tegelijkertijd. Werktijdverkor, ting op dit tijdstip kan slechts leiden tot verdere in krimping van de industrie als gevolg van de dan optre dende kostenstijging. Cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Rotterdam van februari van dit jaar onder schrijven deze stelling voor wat betreft het bestaan van werkloosheid en onvervulbare vacatures tegelijkertijd. Een voorbeeld: er stonden in de maand februari twaalf als werkloos geregistreerde slij pers bij het Rotterdamse GAB ingeschreven. Daarvan werden cr vier door het ar beidsbureau zelf als minder geschikt gekwalificeerd en tien waren cr ongeschoold. Dat laatste betekent dat die tien wel eens slijpwerk had den gedaan, maar er niet voor zijn opgeleid. Wanneer men er nu vanuit gaat dat de zogenaamde „minder geschik- ten" - duor het GAB gedefi nieerd als mensen die voor de arbeidsmarkt beschikbaar zijn. maar door de in hun persoon gelegen beperkingen moeilijk door het bedrijfsle ven als werknemer worden geaccepteerd - inderdaad niet erg aantrekkelijk zijn voor de werkgevers, dan wil dat zeg gen dat er niemand in aan merking kwam voor een baan. Ondertussen had het bedrijfsleven tóch twee slij pers nodig die maand. iNiet rooskleurig Nu waren - en zijn - er ook beroepen te vinden in de me taalindustrie die wél meer en betere arbeidskrachten te bie den hebben, maar de situatie is toch niet rooskleurig. Het arbeidsbureau schrijft dan ook in de tabel waar het voorgaande voorbeeld is uit gehaald, dat geen rekening is gehouden met gangbare selec tiecriteria zoals leeftijd en er varing. „Iedere verdere detail lering". zo laat het GAB we ten. „zat de vraag-aanbod ver houding nog verder ongunstig beïnvloeden". Ergens anders in het overzicht van het GAB staat: "Van het aanbod wordt 46,3 pocent als minder ge- ■Sgi- m WÉRK" Romeijn waar mee zijn be mensen tracht lokken hebben hard mensen no- maar kunnen ze bijna met krijgen schikt gekenmerkt. Proportio neel zelfs méér in beroepen als bankwerker, draaier, plaatwerker, constructiewer- ker en sterkstroommonteur. Concentratie kan tevens wor den bespeurd bij de lassers en de pijpenmonteurs". Op de vraag of de bij Cincin nati benodigde arbeiders dan elders vandaan gehaald kun nen worden, antwoordt drs. Komeijn: „Als ik zeg dat de arbeidsmarkt verstard is, dan zeg ik denkelijk toch niet te veel. Men is nu eenmaal niet bereid om vanuit Gelderland óf Drente naar het Rijnmond gebied te verhuizen om hier te komen werken. Niet onbe grijpelijk als men bedenkt dat men daar vaak voor veel la gere huur veel beter woont cn bovendien in een mooiere omgeving. En dan moet je er al vanuit gaan dat ze hier woonruimte künnen vinden, want dat is, zoals bekend, lang geen eenvoudige zaak. En zelfs al geven we reiskos tenvergoedingen, dan zijn de afstanden vaak niet op te brengen. „Hier in de omgeving doen we wat we kunnen. We plaat sen advertenties in de dagbla den, we hebben in Viaardin gen. Schiedam en Maassluis zo'n zeventigduizend folders waarin we om vakmensen vragen huis-aan-huis laten verspreiden en we houden contact met het arbeidsbu reau. Maar de resultaten zijn zeer teleurstellend. We kun nen zelfs het huidige bestand van werknemers maar moei lijk handhaven, Hoek van Holland - Frans van Vugt (48) is onverbiddelijk. „Eerst de schoenen uit, over de ontsmettingsmat, klompen en stofjas aan, dan kun je binnenko men". Het feit dat de oude stallen aan de Rietdijk straat binnen kort gaan verdwijnen, vormt voor hem geen énkele aanleiding om de veiligheidsmaatrege len te ontlopen. Het is overigens rustig in de stallen. Alleen zo'n stuk of tien Engelse kalveren wachten op hun voorgeschreven afzon- deringsperiode voordat ze worden getransporteerd naar de Veluwe. „Dit is een prach tige rundersoort, maar tot voor kort was hel vet teveel door het vlees verweven. Met bepaalde fokmethoden heeft men dat verholpen en nu worden deze kalveren overat verkocht. Ze doen het name lijk erg goed op tamelijk arme gronden zoals de Velu we". Zonder nu direkt een veekun- dig expert te zijn, weet Frans van Vugt van de meeste dier soorten wel iets. Uiteraard vormen paarden, koeien, var kens. geiten en schapen de meest voorkomende groep in het quarantaine-station, maar ook olifanten en kamelen be hoorden ooit tot de levende have van het station. Van Vugt is een direkte af stammeling van Louis van Vugt, die aan het eind van de vorige eeuw de stallen be kendheid gaf. Dat het Rijk heeft besloten om het quaran taine-station te handhaven, mag voor een belangrijk deel op rekening van de familie Van Vugt worden geschreven. Omdat de oude stallen moe ten verdwijnen, wordt op het industrieterrein aan de Prins Hendrikweg nu een uiterst modem, geheel nieuw stallen- complex opgetrokken. Ruim vier miljoen gulden wordt ge ïnvesteerd in een quarantaine- station, dat zowel wat betreft de opzet als de inrichting een unicum mag worden ge noemd. Quarantaine-stations zijn op zichzelf al niet zo dik gezaaid. In geheel Europa zijn er maar een paar, allemaal in handen van particulieren, al dan niet met overheidssubsi die. Het enige Nederlandse quarantaine-station is een vol ledig Rijksstation, Het nieuwe complex is niet meer te vergelijken met de oude stallen aan de Rietdijk straat. Het eigenlijke quaran taine-gedeelte is volkomen van de buitenwereld afgeslo ten. De meterkasten voor het energiebedrijf bijvoorbeeld zijn via een aparte deur aan de buitenkant van het ge bouw bereikbaar. Toevoer aan voedsel, stro, hooi en der gelijke gebeurt via externe toegangen, evenais de afvoer van mest. In feite kan iedereen zijn werk doen. zonder dat het quarantaine-gedeelte betreden moet worden. Vier grote ruimten voor de dieren zijn eveneens onderling geheel van elkaar gescheiden. In principe zijn er aparte hal len voor paarden, koeien en varkens, maar uiteraard zijn er vele mogelijkheden omdat men nooit vooraf weel welke dieren voor korte of langere tijd in het gebouw komen lo geren. In het najaar hoopt men het complex, inclusief het woon huis, in gebruik te kunnen nemen. Het Rijks Quarantaine Station is al bijna zo oud als Hoek van Holland zelf. Na de totstandkoming van de Nieuwe Waterweg in 1872 kwam er een regel matige scheepvaartverbin ding op gang tussen Rot terdam en Harwich en om practische redenen werd die dienst al spoedig ver legd naar Hoek van Hol land. toen nog behorende tot de gemeente 's-Graven- zande. Goede verbindingen met het achterland waren noodzake lijk en in 1893 werd een rail- verbinding aangelegd tussen Schiedam en Hoek van Hol land. De exploitatie was in handen van de Holland IJze ren Spoorweg Maatschappij. Een deel van het vrachtver voer vanuit Engeland bestond uit paarden. Al snel werd be hoefte gevoeld aan stal ruimte in De Hoek voor het onder brengen van deze dieren tot aan het moment van verder transport. Engeland en Ier land waren dé leveranciers van paarden, bestemd voor de continentale legers en van belangrijk fokmateriaal voor onder meer de stallen van de toen nog talrijke vorstenhui zen in Europa. In 1898 kwam de stalruimte gereed, samen met de daarbij behorende woning en nog twaalf woningen aan de Bles straat en Schimmelstrsat De spoorwegmaatschappij bouw de ze voor de somma van 53.400 gulden. Louis van Vugt werd beheer der van de stallen. Dat was bijna een vanzelfsprekend heid, zoals het tot nu toe een vanzelfsprekendheid is geble ven, dat de familie Van Vugt de stallen beheert. Holland Railway Company Stables, zo heette het complex en men richtte zich aanvankelijk voorat op paarden. Vóór 1922 werden er trou wens door de Nederlandse Overheid helemaal geen eisen gesteld aan de uitvoer over zee. Bij de wijziging van de veewet in dat jaar kwam ver andering in do situatie. Zo ontstond er in 1923 be hoefte aan een stalruimte, waarin vee kon worden verza meld vóór de daadwerkelijke uitvoer. Die was nodig om onderzoeken naar ziekten te ondergaan. Deze stalruimte werd gevon den in Hoek van Holland in het daar sinds 1898 bestaande gebouwencomplex van de spoorwegen. De beheerder van de bestaande stallen kreeg opdracht daar het vee ook te verzorgen. In 1923 is ook de naam ontstaan Rijks Quarantaine Station voor Vee. Gedurende een periode van ruim vijftig jaar heeft het sta tion onderdak geboden aan een rijke schakering van die ren bestemd voor uitvoer. Runderen uit Nederland wer den uitgevoerd naar Zuid- Amerika, Zuid-Afrika, Enge land en Malta. Geiten gingen naar Cyprus, varkens naar Japan en schapen naar Enge land, Isolatieperioden van 28 tot 42 dagen moesten voorko men, dat de uitgevoerde die ren ziektekiemen met zich droegen. Quarantaine vond plaats bij invoer van paarden uit het Middellandse zeegebied, van paarden zonder het vereiste gezond hei d scert i f i ca at, ru nde- ren uit Engeland en Amerika en er werd logies verleend aan dieren, die moesten wachten op trein-, boot- of zelfs vhoftuigverbindingen. Honden uit het voormalig Belgische Kongo gingen zelfs gedurende zes maanden in quarantaine. Tot. ver na de Tweede We reldoorlog bleef het onder zoek beperkt tot oen klinische keuring en een onderzoek op tuberculose. Later volgde uit breiding van het onderzoek naar vele andere ziekt over men on nog steeds worden nieuwe eisen gesteld aan in- en uitvoer van levende have. Aan het eind van de zestiger jaren werd het stal complex door de Nederlandse Spoor wegen verkocht aan de ge meente Rotterdam. Er be stond geen behoefte meer aan stalruimte, zo vond men op dat moment en het hele com plex werd opgeofferd - al thans op papier - aan nieuw- bouwplannen. Inmiddels werd op ministe rieel niveau (Landbouw en Visserij) toch besloten een Rijks Quarantaine Station voor Vee in stond te houden, mede gelet op de import van vee binnen de Europese Eco nomische Gemeenschap in dc nabije toekomst Hoek van Holland werd op nieuw ais vestigingsplaats ge kozen en op het industrieter rein werd grond gevonden. De keus viel op The Hook, vooral op grond van de goede ervaringen in al die jaren. In de loop van dit jaar zal het nieuwe complex aan de Prins Hondrikweg in gebruik wor den genomen. Pas daarna zal het oude gebouw worden ge sloopt, waarin aan de voor kant het WV-kantoor en ach ter de stallen. Hoek van Hol land verliest er toch weer een van zijn zeldzame stukjes his- torie mee...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5