SCHIEDAMSCHE COURANT Integratie nodig van Vlaardingse havens Inspraak begin volgend jaar rond êsm Moerman krijgt wellicht hogere schadevergoeding Baggerrapport gereed in definitieve vorm Dia-avond in Bio «r Spuiter °P West haven- kade Rijnmond Koophandel: trassi Sloopauto voor stadskantoor Van Puyvelde verliest aulowrak Dinsdag 26 juni 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 263091 redactie 2625S6 klarhtendienst WM - 104de jaargang no. 26390 - 4 PAGINA'S- SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Wethouder Herman Posthoorn denkt begin 1979 de inspraakverordening, de gemeentelijke wet die in de in spraak moet regelen, rond te hebben. De wethouder is on danks de trage start erg optimistisch over de snelheid waar mee kan worden gewerkt Gisteren werd de informatie voor de gehele Schiedam se bevolking gepresenteerd: een complete krantenpagina die in verschillende Schiedamse kranten als ad vertentie zal worden meegenomen (donderdag in onze krant) en daarna als vouwfolder op verschillende openbare plaatsen voor de bevolking klaar zal liggen. posthoorn onthulde gisteren tevens een plan om met een dia-avond in theater Bio ver- drie voorlichting over de in spraakprocedure te verzorgen. Vouwfolder en dia's moeten de bevolking dan voldoende informatie bieden om mee te bunnen praten tijdens de vol gende gespreksronde over de inspraak, die begin septem ber plaats zal vinden. Op het stadskantoor is voorts een ambtenaar aangewezen die zich met de inspraak be zig houdt De contacten met de bevolking worden door die ambtenaar, Adrie Reijnhout, verzorgd. De trage start die in het overleg over de in spraakverordening is gemaakt -het informatiepakket had vol gens de plannen al eerder af moeten zijn- wordt veroor zaakt door de enorme hoe veelheid literatuur die Reijn hout door heeft moeten wor stelen. „Dat heeft een paar maanden gekost" zegt hij zelf. „Maar nu dat achter de rug is denken wij snel te kunnen doorwerken, hoewel het na tuurlijk nog maar de vraag is hoe alles zal verlopen". Naast de vouwfolder is als in formatiemateriaal inmiddels ook al een boekwerkje uitge geven onder de titel inspraa- kinfo. Daarin bevinden zich gegevens over manier waarop inspraak is geregeld in de ge meenten Rotterdam, Spijke- nisse en Tilburg, Voorts is in het boekje een literatuurover zicht opgenomen met alle. werken die op het stadskan toor over inspraak aanwezig zijn. Het boekje is voor ieder een op aanvraag verkrijgbaar. Wethouder Herman Posthoorn heeft in de vouwfolder al jets van een gemeentestandpunt gepresenteerd: Men ziet een algemene verordening, waarin alle beleidsterreinen gelijk worden behandeld, als een beste oplossing. Daarnaast heeft Posthoorn al laten we ten de oplossing van Rotter dam, waar met wijkraden wordt gewerkt, niet te zien zitten. De wethouder: „Om twee redenen is de Rotter- i damse oplossing voor ons niet aal te bevelen; allereerst is de gemeente Schiedam te klein j voor het werken met wijkra- kem per wijkraad zou je maar vierduizend bewoners krijgen. Daarnaast blijkt dat ze ook in Rotterdam niet goed weten welke bevoegdhe den een wijkraad nu moet hebben". j? 4! Vlaardinjren Het is noodzakelijk, dat de posi tie van de Vlaardingse havens wordt bekeken in samenhang met de andere havens in het Rijn mond-gebied. Integratie is daarom dringend ge wenst. Dat hebben het Openbaar Lichaam Rijn mond en de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-maas het Vlaar dingse college van b. en w. iaten weten als reac tie op de Havennota, die medio vorig jaar werd uitgebracht. deze krant, waarin u at het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad noteer voor mij m.ï.v. abonnement per kwartaal 42.20 abonnement a f14.33per maand, dan geel ik wel machtiging lol automatische afschrijving. Mijn giro/banknr. is- de eerste twee weken ontvang ik de krant gratis naam: adres: code/woonplaats: telefoon: Ik wil liever eerst een proef van 14 dagen, daarna zal ik beslissen stuur deze bon in open envelop, 2onder postzegel naar antwoordnummer 834, 3000VB Rotterdam 9 Als het aan het college ligt mogen alleen „havenge bonden" bedrijven aan het water zitten. {Luchtfoto Sïjt- hoff Pers - Henk van Westering). Voor geleden schade door aanleg Heusdenslaan: VIaardingen 3De gemeente Vlaardingen is destijds In de zaak Moerman - waarbij het ging om de aanleg van de Bur gemeester Heusdenslaan. waardoor Moerman beweerde gedu peerd te worden - ten onrechte in het gelijkgesteld. Dat schrijft de advocaat-generaal van de Hoge Raad, mr. Ten Sate, aan diezelfde raad. Met de brief is het begin ingezet van de Iaatse fase van Mocrmans beroep tegen het besluit De brief heeft overigens niet meer dan een adviserende func tie. De motivering van de advo caat-generaal houdt verband met een moeilijke juridische kwestie, die evenwel niets te maken heeft met het „eerher stel" dat de kankerspecialist Moerman de laatste tijd op medisch terrein lijkt te bele ven. In zijn brief snijdt de advocaat-generaal het pro bleem aan, of de gemeente Vlaardingen indertijd op basis van het juiste wetsartikel in het gelijk is gesteld, toen de aanleg van de weg werd be streden. De rechtsgeleerde is van mening dat, behalve de wet op de onteigening, ook de wet op de ruimtelijke orde ning bij de rechtspraak be- trokken had moeten worden. Was het laatste het geval ge weest, dan had Moerman wel licht een hogere schadever goeding kunnen beuren, zo luidt zijn betoog. De aanleg van de weg als zodanig is '"rder geen inzet van het ju ridisch steekspel. Volgens de beide instellingen, die samen met enkele andere belanghebbenden de gelegen heid hebben gebruikt om commentaar op de nota te le veren, is die integratiegedaeh- ten terecht in de nota wel te rug te vinden, maar staat er niets over vermeld bij de con clusies en aanbevelingen. In de Havennota, zoals die vorig jaar werd uitgebracht, werd een eerste aanzet gege ven tot een beleid, zoals dit in Vlaardingen in de toe komst voor het havengebeu- ren zou moeten gelden. De nota werd destijds op de val reep, vlak voor de gemeente raadsverkiezingen van 1978, gepresenteerd: het allerlaatste stuk dat het college van b. en w. in de vroegere samenstel ling het licht deed zien. Nadat na de verkiezingen het nieu we college was geformeerd werd binnen het stadhuis af gesproken, dat de nota alsnog kritisch zou worden bekeken en eventueel enige wijzigingen zou ondergaan. De nieuwe versie is nu ook tot stand ge komen: die is dezer dagen ge presenteerd. In die nieuwe versie blijven de meeste van de uitgangs punten volledig overeind. Ook het huidige college is van me ning, dat het karakter van de Vlaardingse havens zich I steeds verder dient te ontwik- I kelen van de vroegere vissers haven naar de moderne han delshaven. De werkgelegen heid in de stad kan met goed functionerende havens gesti muleerd worden. Het beleid van de gemeente moet er vol gens de nota op gericht zijn, dat rond de havens uitslui tend bedrijven gevestigd zijn, die duidelijk aan die havens gebonden zijn. Wat dat laatste uitgangspunt betreft: diverse instellingen die commentaar geleverd heb ben op de oorspronkelijke nota hebben er aJ voor ge waarschuwd, dat enige voor zichtigheid betracht dient te worden met het weren van niet-havengebonden bedrijven. De Kamer van Koophandel vindt dat er eerst een goed onderzoek moet worden ge houden, alvorens de gemeente overgaat lot bedrijfsverplaat- singen. In de herziene versie wordt meer aandacht besteed aan het milieu en de veiligheid van de Vlaardingse havens. Zo wil het college bedrijven, die het leefmilieu zouden kun nen aantasten, weren uit het havengebied. Ook dient vol gens de herziene nota in de bestemmingsplannen criteria te worden opgenomen met be trekking tot de toelaatbaar heid van bedrijven. De bedoeling is, dat de nieu we versie van de Havennota binnen afzienbare tijd wordt behandeld in de commissies voor financiën en bedrijven, voor economische aangelegen heden en voor stadsontwikke ling en volksgezondheid. Ver volgens zal dc materie wor den behandeld in de gemeen teraadsvergadering van sep tember. Vlaardingen Weer moesten mensen van de water leidingbedrijven er aan te pas komen, omdat een hoofdbuis van de waterleiding het had begeven. Gis- teimfddag gebeurde dat op de Vlaardingse Westha- venkade, voor het postkantoor, waar een fikse lekka ge er voor zorgde dat een flink deel van de kade binnen afzienbare tijd helemaal blank stond. Het wa ter kon gelukkig makkelijk weglopen In de haven, want anders zou zeker een nog groter deel onder gelopen zijn. De lekkage had zich in de betreffende waterleiding sbuis ook vorige week vrijdag al voorgedaan. Toen echter hield het water op met stromen, voor het GEWB in de buurt was. Dat het onder de tegels voor het postkantoor echter wel degelijk „mis" was bleek gisteren dus overduidelijk. Ooor net uitstromende water werd langzamerhand een flink gat In het wegdek geslagen, omdat het on derliggende zand eenvoudigweg werd weggespoeld. De politie leidde het verkeer om vla de Landstraat, om zo te voorkomen dat het wegdek nog meer zou wegzakken. Den Haag Het voorlopige milieu-effectrapport, dat in Sep tember vorig jaar verscheen en dat gewijd was aan de pro blemen rond de bagger berging, heeft inmiddels zijn definitie ve vorm gekregen. Daarin zijn de resultaten verwerkt van de inspraak na het voorlopige rapport, welke Inspraak 26 reacties oplever de. Het eindrapport gaat nu naar minister Ginjaar van mi lieuhygiëne, die het in de openbaarheid zal brengen en gebruiken als een van de uit gangspunten bij het maken van een beleidsplan voor de toekomstige berging van ha- venbagger. In beginsel kunnen voor die- berging vier mogelijkheden genoemd worden: storten in zee, op het land, in diepe plassen of in grindgaten langs de rivieren, buiten Zuid-Hol land. Bij inspraak is wel gebleken hoezeer de opvattingen over deze mogelijkheden uiteen lo pen. Zo wil b.v. het gemeente bestuur van Oostvoome niets weten van plannen om het Oostvoomsemeer ondieper te maken met baggerspecie. Het Landbouwschap daarentegen zou dat meer er geheel mee willen dempen om zodoende 'interessante mogelijkheden te scheppen voor het treffen van verdere recreatieve voorzie ningen. Schiedam Armand van Puyvelde, de kandidaat-op bouwwerker voor Schiedam- Zuid, die door rijn toekomsti ge werkgever èn door de ge meente niet is geaccepteerd, is nu ook door de Rotterdam se rechtbank in het ongelijk gesteld. Van Puyvelde had de SS WO, de werkgever voor de te benoemen opbouwwerker voor de rechter gedaagd. Volgens Van Puyvelde was hij geweigerd vanwege zijn CPN-lidmaatschap en dat moest door de rechtbank maar ongedaan worden ge maakt. Hij eiste dan ook dat. het SSWO hem alsnog in Zuid zou benoemen. In een kort geding kwam men er niet uit en de zaak werd ver wezen naar de gewone recht bank, die nu dan eindelijk een uitspraak in de al zeer lang spelende zaak heeft ge- daap. Schiedam Vanochtend om half zeven hebben bewo nen, van de binnenstad een sloopauto op de trap van bet stadskantoor gesleept, uit protest tegen de aanwe- nghe.d van autowrakken op de Korte Haven. De go meente doet daar niets tegen, hoewel bewonersvereni- |mg Schiedam-Centrum en de historische vereniging Schiedam al genuine tijd ageren tegen de overlast die verooraakt. eUnen voIgens de verenigingen Omwonenden klagen over herrie en vooral de histori sche vereniging wijst op vele beschadigingen aan nam den tussen de Lange Haven en de Elzens teeg Omdat een briefwisseling met de gemeente na een iaaTno, heeft, b<53lt>o1 de ktworiersvererdinng Sehtedam-Centmm tot hardere acties. In de loop vande

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1