„Binnenstad toch geen plaats voor autosloperij?" jas uit bowling Nachtzenders aangehouden Twee keer bestolen Zonder Inbrekers bij Muwi VOOR DE RAAD ERMEE Aanhouding en voorgeleiding, verzocht Siem Hesman hoort erbij! Historische vereniging en Schiedam-Centrum Pecli WOENSDAG 27 JUNI 1979' 3 SC ^WVy ii 1 /-•' *K? 2 1 Schiedam De Schiedamse politie weet steeds meer zenda mateurs op te sporen, die hun installatie in de auto hebben ingebouwd. In de nacht van maandag op dinsdag heeft men zo twee mobiele zendpiraten te pakken genomen. Om kwart voor een werd op de Nieuwe Damlaan de 32-ja- rige Schiedammer B. C. de M. staande gehouden; de man moest zijn installatie inleveren en kreeg een proces-verbaal. Datzelfde gebeurde met de Rotterdammer M. C.P. W., die om tien voor half twee op de Rijksweg op zenden werd Schiedam De 42-jarige Schiedammer J. W. C. G, is het afgelopen weekend twee maal bestolen. Allereerst werd het fietsje van zijn zoontje voor de deur vandaan gestolen, en daarna verdween uit zijn auto een console en diver se meters. Zowel de fiets als de con sole met meters vertegen woordigen een waarde van 250 gulden. De dief stallen hebben plaatsge vonden in de Slachthui slaan. betrapt. Schiedam Elektrisch hand- gereedschap ter waarde van 1700 gulden is gestolen uit de renovatiebouw van Muwi aan de West vest De 39-jarige werknemer H. P. W. uit Breda ontdekte dat ér was ingebroken, toen hij maandag op zijn werk kwam. Daarna heeft hij bij de politie aangifte gedaan. Het was niet de eerste maal, dat Muijs en De Winter, Muwi voor Schie dammers, door inbrekers werd bezocht. door Gerard Vgrhulsdonk, fractieleider WD Toen donderdagavond de commissaris van de ko ningin bij de gemeente raad op visite was en on der het genot van een kopje koffie met een kra keling aanhoorde wat de raad voor halfgod op de bur gem eesterss toel wilde hebben, moet het hem wel voor de ogen gedui zeld hebbenDe kandi daat moet in staat zijn de wethouders ais een hecht team te etaleren, uitslaan de branden te blussen en fietsendieven ter plekke terecht te stellen. De nieuwe man of vrouw moet zonder gebruik te maken van zweep of knoet alle ambtenaren van Schiedamen dat zijn er nogal wat, met zachte hand kunnen dwingen op tijd hun werk neer te leg gen en weliswaar ver moeid, maar opgewekt naar huis te gaan. Hij moet met vee! plezier lin ten doorknippen en deco raties opspelden, koude buffetten aanranden, eer ste palen slaan, en met heldenmoed bij honderd jarigen een kop chocola demelk met vel naar bin nen slurpen. Zijn politieke achtergrond moet ongeveer zijn zoals hieronder geschetst: Een liberale christelijke vrijc- denker met socialistische liefhebber/jen. ingeschre ven als lid van de PPR, die het vermogen bezit in de raad te ontdekken dat de CPN en D'66 twee fracties zijn, waarvan de heer Collé de woordvoer der is. Als hij samenleeft met iemand anders, be hoeft dat geen persoon van het andere geslacht te zijn, cn het tonen van een trouwboekje wordt niet verplicht gesteld. De nieuwe burgemeester moet kans zien alle men sen zonder werk weer aan een baan te helpen en met veel begrip de buitenlandse minderheden in toom te houden. Ken nis van het Turks, Itali aans en Spaans kan van nut zijn en onze Suri naamse rijksgenoten moet hij Groninger koek leren eten. Alle woningzoeken den moeten er op kunnen rekenen dat er een eenge zinswoning met voor- en achtertuin op de zonzijde ter beschikking staat. Automobielen worden uit de stad verbannen, en de binnenstad wordt één groot natuurreservaat, be zocht door bij de wet be schermde dieren. Als hij dan óók nog in staat is SW in het vol gend seizoen kampioen te laten worden, de journa listen dingen te laten schrijven die waar zijn, de bus naar Groenoord op tijd te laten rijden en een diploma reddend zwemmen te laten zien, als hij de kunst van le zen, schrijven en rekenen machtig is, en als de PvdA het goed vindt dat hij langer blijft hangen dan zijn voorganger, dan kan Schiedam rustig gaan slapen en op vakantie gaan. Vorige week overkwam bet CDA-traetlevoorriiter Slem Rosmaq voor de tweede maxi, dat rijn naam was weggevallen bij rijn bijdrage voor deze rubriek. Hetzelfde geldt voor de toto. Dat mag niet meer voorko men.' Gelukkig heeft EZ/w^^r, een herkenbare, eigen stijl en blijkt uit rijn teksten altijd wei, alt welke boek de wind waalt Maar wat die naam betreft zullen wij boter opletten. mensen dronken er teveel, ga ven er teveel van hun scha mel loontje uit en het noodde .te zeer tot ontucht en over spel. Kortom: de kermis werd verboden om niet meer terug te komen tot na de Tweede Wereldoorlog. Ook dat was nog geen een voudige zaak, want er waren nog steeds politieke partijen, met name de CHU, die fel te genstander waren van de ker missen. Toch werd na veel discussie in de gemeenteraad na de oorlog besloten kermis sen weer toe te laten in Schiedam. Het heette toen wel geen „kermis" maar „va- kantiefeesi" of „lunapark", maar het kwam toch op het zelfde neer. Er werd voor het eerst in ruim veertig jaar weer kermis gevierd in 1949. Dat en het volgende jaar stond zij langs de Boerhaavelaan en op het Lorentzplein. Ook die plek bleek echter niet ideaal, want de verpleeginrichting het Zon nehuis ondervond veel hinder, vooral geluidshinder, van de kermis. Na twee jaar moest dus weer een andere plek worden gezocht. De Broersvest werd weer uit gekozen om de kermis te her bergen. Tussendoor werd nog eenmaal geprobeerd of de Westerhaven en de Nieuwe Haven niet konden dienen, maar om dezelfde reden als in 1880 moest men constate ren dat dat niet het geval was. Later verschoof de ker mis onder druk van het steeds meer plaats innemende verkeer van de Broersvest naar het Emmaplein waar zij ook dit jaar weer komt te staan. Maar hoe het nu verder moet nu het in de pen zit dat het Emmaplein volgebouwd zal worden, is nog niet duidelijk. Er is gedacht aan het Schut tersveld, maar het bezwaar daarvan is dat daar in de toe komst woningen voor woon wagenbewoners komen. Dat zou dus ook geen permanente oplossing zijn. PVdA-raadslid Gé Brouwer heeft tijdens de laatste verga dering van zijn partij de Broersvest weer geopperd. Volgens hem zou dat ver keerstechnisch wel mogelijk zijn. Aan de andere kant heeft het Bureau de Kermis- gids daar bezwaar tegen. De meningen zijn verdeeld en het zal waarschijnlijk nog heel wat uurtjes praten kosten voor de Schiedamse bevolking te horen krijgt waar zij in de toekomst haar geld aan sui kerspinnen, poffertjes, kogelt jes en kippevel kan uitgeven. Schiedam De bcwonersvereniging van Schiedam-Centrum was gisterochtend vroeg uit de veren. Vijf actieve leden wa ren klokslag zes uur present om een sloopauto te verslepen naar de trap van het Schiedamse stadskantoor, met de bedoe ling de ambtenaren en vooral ook de wethouders met de neus op de feiten te drukken: sloopauto's zijn geen prettig gezicht als ze bij je op de stoep staan, en op de Korte Haven komt het daar haast wel op neer! Want daar gaat het om. Al vele jaren lang voert A. Peijnen een bedrijfje aan de Elzensteeg. Voorheen ging dat in alle rust, maar een jaar geleden gingen omwonenden zich eraan storen dat er steeds meer autowrakken van sloper Peijnen op de Korte Haven kwamen te staan. De buurt schakelde de be wonersvereniging in. Brieven werden gestuurd naar de ge meente Schiedam om iets tegen de overlast te doen. Maar er gebeurde niets. Toen klom ook de historische vereniging Schiedam in de pen, want behalve de herrie die van 's ochtends vroeg tot 's avonds - en ook in het weekend - te horen was, bleek er nog een tweede grief te zijn: bij de historische vereniging signaleerde men, dat door de slo persactiviteiten enkele fraaie gevels aan de KorteHaven flink beschadigd werden. De correspondentie tussen beide verenigingen en de gemeente haalde niets uit en de buurt bleef met de brokken zitten. Een laatste brief van bewoner 5vereniging Schiedam-Centrum kwam een paar maanden geleden aan de orde in de gemeenteraad en de vereniging besloot om toch nog even de reactie op die brief af te wachten. .Maar er werd weer lauw gerea- SIGNALEMENT: Naam: Nora Ras: Ierse Setter Leeftijd: 7 jaar Geslacht: vrouwelijk Kleur: Rood-bruin Beharing: half-lang Nora is een erg lieve hond, die echter veel aandacht be langstelling en verzorging vraagt Haar vorige bazen konden haar die drie zaken niet bieden: ze waren hele dagen weg en lieten Nora dan samen met hun andere hond, een bastaard-spaniel, alleen in huis achter. Om dat Nora daarvan ging blaf fen en janken hebben haar vorige eigenaars besloten om haar en de bastaard- spaniel maar het huis uit te doen, en zodoende zijn de beide honden op de Harga- hoeve terecht gekomen. Het eerste wat van Nora opviel was dat zij wel èrg lief was, een eigenschap die bij Ierse Setters niet zo erg vreemd is, maar bij dit exemplaar wel bijzonder overheerst. Verder is Nora erg gehoor zaam. Bij het nemen van de foto deed ze precies wat van haar verlangd werd, en dat is nou niet iets wat je van elke hond zonder meer kunt zeggen. De bastaard-spaniel waar Nora haar hele hondenleven mee heeft opgetrokken, en waar zij in de eenzame uur tjes tenminste nog enig ge zelschap heeft gevonden, heeft inmiddels een andere baas gevonden. Daardoor is zij nog eenzamer geworden dan zij al was. Het beste zou dan ook zijn als zij een huis zou vinden, waar zij niet hele dagen alleen thuis at, en waar de bazen vol doende tijd én zin hebben, om haar goed te verzorgen. Want dat laatste is bij een setter erg belangrijk: het dier moet vooral erg veel geborsteld worden. Net als andere Ierse Setters is Nora r.ogal nerveus. Vooral bij e< n ritje in de auto wordt ze erg zenuw- achtig. Hoe Nora tegenover kinde ren is, valt moeilijk te zeg gen; zij heeft totaal nog geen ervaring met jonge- mensen. geerd", zegt Hans Uittenbogaard, voorzitter van de bewonersvereniging. En daarom be sloot het bestuur tot „harde" acties over te gaan. Het slepen van de sloopauto naar de trap van het stadskantoor was er gisteren een eerste gevolg van. Inmiddels is die wagen wel verwijderd, maar de ambtenaren keken er toch van op, en daar ging het de bewonersve reniging om. Ruzie met Peijnen is er niet. Zelfs zou de slo per best uit de binnenstad weg willen, als hij van de gemeente maar een andere plaats toe gewezen krijgt „Aan de Schiekade is het toch een puinhoop", zegt men bij de bewonersvereniging. „Waarom geeft de gemeente hem daar niets? Het zal toch duidelijk zijn, dat de binnenstad geen plaats is voor een autosloperij!" De vraag is, of Peijnen zelf zo graag naar tie Schiekade zou willen. In dat geval speelt con currentie met de andere slopers daar een rol. In elk geval staan zijn auto's op de Korte Ha ven en in de Elzensteeg in de weg. zeggen de twee actievoerende verenigingen. Niet alleen is er die herrie voor omwonenden, waardoor ge ïnteresseerden voor de nieuwe koopwoningen aan de overkant van een Korte Haven afge- schikt worden, en niet alleen zijn er de be schadigingen aan de oude panden (vanaf Roe- lants tot aan de Elzensteeg), maar ook nog ondervindt het verkeer hinder van al die au towrakken. De bewonersvereniging wijst erop, dat het verkeer over de Korte Haven flink is toegenomen sinds de Dam en ook de Oude Sluis voor gemotoriseerd verkeer zij afgeslo ten. Het verkeer op de hoek tussen Lange Ha ven en Korte Haven staat dan ook nogal eens klem. „Het is onbegrijpelijk, dat de gemeente zien zo laks opstek", zegt Hans Uittenbogaard. „Als een willekeurige Schiedammer iets op O Niet altijd, maar meestal zijn stoep zet, krijgt hij meteen de politie aan wel staan er autowrakken in zijn deur. En op de Korte Haven wordt dat de Elzensteeg en tot ver op allemaal 2omaar toegelaten". de Korte Haven. 0 Door de sloopwerkzaam heden op de Korte Haven worden veel panden bescha digd. zo heeft de hostori- sche vereniging ontsteld op gemerkt. - Schiedam Terwijl de 15-ja- - rige P. W. J. van B. aan het - bowlen was In De Walviseh aan de Nieuwe Haven, door- - zocht een onbekend iemand - in de garderobe het jasje van i de jongen. Daar bleek niets in te zitten. Daarom heeft die onbekende het hele jasje maar meegeno- men. Het is er eentje van zwartleer en kost 150 gulden. Schiedam Na een kwartier kwam de 36-jarige Schiedam- mer J. J. van P. uit de Van Ostadelaan erachter, waarom zijn auto niet wilde starten. De accu was gestolen. Schiedam Over ruim een maand komt de kermis weer naar Schiedam. Zo langza merhand traditioneel wordt het Emmaplein dan weer volgebouwd met allerlei kramen, spookpaleizen, draaimo lens, schiettenten en dergelijke meer ter ver maak van eenieder die daar een paar gulden voorover heeft. Maar misschien is het wel de laatste keer dat de kermis in Schiedam op die plek komt te staan, want plannen om de binnenstad voor het win kelende publiek aantrekkelij ker te maken staan het weer keren van de kermis op het Emmaplein in de weg. Vraag is echter waar die kermis in de toekomst dan wel moet blijven. Een oplossing is nog niet gevonden. Ideeën daar over zijn er wel. Waar de kennis in komende jaren ook wordt neergezet, het zal niet de eerste keer zijn dat zij van plaats ver huist. In de zeventiende, acht tiende en negentiende eeuw werd de kermis rond het stadhuis op de Grote Markt en aan de Lange Kerkstraat gehouden. Rond 1880 streken de kermisklanten twee jaar achter elkaar neer op de Wes terhaven, maar dat bleek geen succes te zijn. Die plaats is te ver van het centrum ge legen om geschikt te zijn. Nadat de kermis dus weer jaarlijks rond het stadhuis stond opgesteld, moest zij even na de eeuwwisseling voor het eerst voor langere duur verkassen. Het geheel kwam toen op de Broersvest (Koalas) te staan. En daar bleef het tot aan de opheffing van de kermis in Nederland in 1907. De toenmalige, voornamelijk christelijke politici, waren na melijk van mening dat een kermis een ondeugdelijke en onzedelijke instelling was. De Dc kermis twee jaar geleden op het Emmaplein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3