Werken aan verdere ontwikkeling en opzetten van nieuwe projecten I Uniek recreatiegebied met eigen karakter Recreatieschap Rotterdam: Rottemeren: Nog in onderzoek: Smalspoorbaan Mini-golfbaan Skibaan Brug over Rotte WOENSDAG 27 JUNI 1979' SC/VD/TS Midden in Zuid-Holland tussen gemeenten die de laatste tien (aren steeds meer dichtgroeien door een snel oprukkende bebouwing ligt In de drie hoek Rotterdam-Den Haag-Gouda een uniek en veelzijdig recreatiegebied In ontwikkeling: de Rot- temeren, waarvan de Rotte de ruggegraat vormt Een gebied dat vooral voor Capelie en Nieuwer- kerk in de toekomst een belangrijk recreatiegele genheid zal dicht bij huis worden, wanneer de Ze- venhuizerpias (die begin maart werd opgeleverd helemaal gereed zal zijn). Maar er worden nog meer projecten ontwikkeld in het Rotte-gebied. De ontwikkeling gebeurt volgens een aantal deel- plannen van het Recreatie schap Rottemeren, dat zich inzet om het gebied van de Rotte, met behoud van de schitterende natuur, zoveel mogelijk toegankelijk te maken voor allerlei vormen van land-en waterrecreatie. Het recreatieschap is een samenwerkingsorgaan van de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Rotter dam. Bergschenhoek, Bleis- wijk en Zevenhuizen. De dagelijkse gang van zaken is in handen van een gede puteerde, drs. J. Borgman (voorzitter van het schap), een wethouder van Rotter dam en de burgemeesters van de overige drie ge meenten. Het recreatieschap bestaat al 15 jaar en heeft een op- vlakte onder haar beheer van 1000 ha. Per jaar trekt dit gebied één miljoen re creanten. Er zijn deelplannen voor de Bleiswijkse Zoom en de Ze- venhuizerzoom, het Lage Bergse Bos en het Hoge Bergse Bos, de Zevenhui- zerplas en de Nessepolder. Op het ogenblik worden de oevers van de Zevenhuizer- plas aangelegd. De opzet is dit zo gevarieerd mogelijk te doen met strandjes, riet en grint. Volgend jaar gaat men beginnen met de tweede fase van het Hoge Bergse Bos, een bosrijk gebied, doorsneden door waterpartijen en aangelegd op heuvels van puin van afgebroken huizen en ge bouwen van Rotterdam. Als het 190 hectare metende gebied klaar is, zal men van de toppen van beboste heuvels een prachtig uit zicht hebben op het pol derlandschap en op de Ze- venhuizerplas. Deze week heeft de laatste storting plaatsgevonden op het zuid-westelijk deel van de Hoeksekade, die thans is volgestort met Rotter dams pgin. Het recreatie schap wil nu het noord oostelijk deel gaan volstor ten, maar stuit hierbij op bezwaren van Bergschen hoek. omdat in dit gebied nog vier boeren wonen die moeten worden onteigend. De gemeente wil deze grond agrarisch houden, oor de Provincie is echter al vervangende grond voor de boeren aangeboden om tot een compromis te ko men: ook zal minder puin (1,3 miljoen kubieke meter) op dit gedeelte worden ge stort. De 1,3 miljoen m3 kan nog wel gestort wor den op het z.w.-deel. dat thans is volgestort, onder de voorwaarde dat er geen schade aan het recreatie schap wordt aangebracht. „Het stil liggen van het puinstorten kost twee ton per maand", licht gedepu teerde Borgman toe". Hier voor moet ook een com promis met Bergschenhoek worden gevonden. Een tus sentijdse oplossing is voor lopig gevonden door het puin bij de Reeuwijkse plassen te storten. Dit kan tot september. Daarna hoopt men weer in het Rottemeren gebied terecht te kunnen. Nog deze maand zal hiervoor een- nieuw raadsvoorstel in Be rgschenhoek op tafel ko men." In het recreatieschap kan bijna negen miljoen kubie ke nieter puin worden wor den gestort voor ophoging van net terrein. Vier mil joen kubieke meter iigt er reeds. Het storten van puin levert het recreatieschap geld op, dat gebruikt wordt voor het aanleggen van wandel- en fietspaden en het aantrekkelijk maken van het gebied voor water sporters en andere recrean ten. Andere projecten waaraan het recreatieschap thans werkt zijn: een smalspoor- baantje vansf Rotterdam naar het Rottegebied. De Nederlandse Smalspoor maatschappij heeft hiertoe een aanvraag ingediend. Borgman: „Het bestuur heeft een en ander nage gaan en ziet hiervoor in de loop van de komende jaren wel een ontwikkeling. Ook denken we aan een mini- golfbaan bij restaurant „Het Zeelt je" vlak bij de Bleis wijkse Zoom. Ook voor een skibaan ligt er een aantal aanvragen. Het is vrij zeker dat deze baan tot stand komt. Deze zal dan op een puinheuvel worden aange legd en hoeft het recreatie schap geen geld te kosten. Ook is in onderzoek een brug over de Rotte om een verbinding te leggen tussen Ommoord en de Lage Be rgse Wei", aldus Borgman. Het recreatieschap heeft ook plannen (in onderzoek) om de Rotte verder uit te diepen en het slib in de Zevenhurzerplas terug te brengen, omdat de Rotte op bepaalde plaatsen te ondiep is voor de water sport. Voor het waterschap is dit ook interessant, om dat men dan meer water kwijt kan. Het punt voor uitdieping zijn do financiën. „Een teer punt", aldus Borgman. „We hebben uit de Zevenhuizer- plas. die zo'n 25 meter diep is geworden, slib ge haald om de oevers op te hogen, maar als er ook nog eens twee miljoen gul den voor de Rotte bijkomt, wordt het wel een pro bleem. Maar wellicht komt er een oplossing door een bijdrage van het Hoog heemraadschap Schieland. Nu kunnen we het nog doen. Wanneer de inrich ting van het gebied na drie a vier jaar gereed is, kan het niet meer' Thans komen de bezoekers van het Rottemeren-gebied voor tweederde uit de deel nemende gemeenten, het overige percentage komt uit Den Haag en Zoeter- meer. De verwachting van het recreatieschap is. dat na het volledig gereedko men van de zevenhuizer- plas vele inwoners van Ca pelie naar dit gebied zullen trekken. m Een overzicht van het unieke Rottemerengebied. Een blik op de uitgestrekte Rottemeren. Rechts de behuizing van het Recreatieschap Rottemeren. Wie het jachtige leven even wil ontvluchten en zich wil onderdompelen in de grote rust die de na tuur biedt, kan dit al dicht bij huis vinden: de Rotte meren met het eigen ka rakter van rijke flora en fauna en met ta! van ande re mogelijkheden voor land- en waterrecreatie. Te voet, per fiets of per boot ten dele 2elfs_ nog per auto, maar dan mist u veel kunt u urenlang ge nieten van de vele mogelijk heden die dit unieke recrea tiegebied in ontwikkeling u biedt. Kou en wind zullen u nauwelijks deren, wanneer u bijvoorbeeld per fiets de mooie kilometers lange fiets paden berijdt, die u leiden lanas oude sluisjes, de vier molens, het natuurreservaat, de jachthavens, terwijl u ge niet van de mooie vergezich ten. de stilte en de rust. U kunt er verder vissen, roeien zeilen of zwemmen, (er zijn twee zwembaden) of uw tent alleen overdag opslaan op de fraaie speelweiden langs de waterkanten. Het Rottegebied vond zijn oorsprong zo'n 4500 jaar ge leden in een onafzienbare vlakte met wadden, kwelders en rietgorzen. Nog altijd zijn de oude afzettingen van zeeklei de zee had hier vrij spel terug te vinden. Toen de zee langzaam maar zeker een langgerekte zand- wal vormde, ontstond een binnenzee waar riet en zeg ge de kleilaag bedekten, Na verloop van vele iaren groei de de vegetatie hier uit tot een dicht moerasbos met wilgen, elzen en berken. Door het voedselrijke rivier water vormde zich een laag- veen, waarop hier er» daar het snel woekerende veen- mos tot ontwikkeling kwam. Zó sterk zelfs, dat het ande re planten verdrong, 2oals veenmos nu eenmaal doet. Uit het afgestorven veenmos ontstond voedselarm hoog veen. Maar de zee gaf zich nog niet gewonnen en zag kans de duinenrij te doorbreken. Het zoete moerasgebied liep onder. Jonge zeeklei zette zich af en "het hoogveenge bied „verdronk", zoals dat heet. Later zocht het water via grillige kreken door de laagst gelegen delen van dit gebied zijn weg naar zee. Voorbeelden van dergelijke veenstromen zijn de Vecht, de Amstel, de Gouwe, het Spaarne en... het noordelijk deel van de Rotte. De zuide lijke tak van de Rotte is een voormalige tak van de Hol- landschelJssel. Geschiedenis Men neemt aan zo om streeks 2500 jaar vóór Christus dat er al jagers en vissers in deze con treien vertoefd hebben. Pas uit het tijdvak van de Mid deleeuwen is iets meer be kend geworden van de be woners rond de Rotte. Uit geschriften van monniken is op te maken dat bis schop Ansfried in het jaar 998 bij Amersfoort een klooster stichtte, dat vijftig jaar later naar Utrecht werd verplaatst en daar bekend was onder de naam van Sint Paulusabdij. Ansfrieds opvolger, bisschop Adel- hold, breidde de klooster bezittingen uit met Rotta, (kan afgeleid zijn van „rode" een oud woord voor ontginning, waarnaar waarschijnlijk de Rotte is genoemd). Rotta omvatte Hillegersberg en de daarvan afgesplitste parochies Bleyswijk, Zeven huizen, Crafingen en Rot terdam. Allerlei namen in dit" gebied van de Rottemeren datéren van eeuwen her. Zo komt Zevenhuizen al voor op een plakkaat uit 1282. Het had waarschijnlijk een kern van zeven boerderijen en het lag op de plaats waar nu het natuurreservaat het Koorn molengat ligt. De oudste vermelding van een korenmolen langs de Rotte dateert uit 1553. Daarin is sprake van een „cleyn wintmolentgen en een ros molen". In 1561 blijken ze te zijn venrangen door de Coornmolen en de Kat- gensmolen. Het woord „kat" hierin kan komen van kaat of keet, zoals de armoedige huisjes van ont- ginners en venreners wer den genoemd. Het ontginnen en vervenen van het gebied begon om streeks 1500 en was bepa lend voor het uiterlijk van dit gebied in de eeuwen daarna. Door de turfwin- ning kwam het land rond de Rotte lager te liggen. Om het polderwater toch in de Rotte te kunnen lozen waren molens nodig. Soms was het hoogteverschil zo groot, dat enkele molens op een rij elk een stukje van het werk moesten doen (getrapte bemaling). Een prachtig voorbeeld hiervan is de ruim 250 jaar oude mofenviergang langs de Rotte, te vinden in de Tweemanspolder. Rijke natuur Liefst 130 soorten vogels komen in het Rottegebied voor: reigers, wilde eenden, slobeenden en meerkoeten, roofvogels als valken en ui len. In de rietkragen langs de Rotte broeden zangvo gels als de karekiet en de rietzanger. Maar ook grote re zoogdieren als haas, ko nijn, wezel, hermelijn en bunzing komen in het Rot tegebied voor. Verder is er een keur aan vis in het langzaam stro- mende_ water van de Rotte te vinden: blankvoorn, baars, brasem karper, snoek, snoekbaars, winde en zeelt. De Bleiswijkse en Zeven- huizer Zoom aan weerszij den van de Rotte zijn sa men ongeveer 190 hectare groot en zijn de noordelij ke uitlopers van de Rotte meren. Van de noordpunt van het gebied lopen twee fietspaden langs de Rotte zuidwaarts. Maar ook per auto is het fraaie land schap bii de molenviergang via de Molenweg bij Zeven huizen te bereiken. Ook het Bleiswijkse Verlaat, een prachtig gerestaureerd oud sluisje van zeer bijzondere vorm, is de moeite van een bezoek waard. Het is te be reiken via de Langevaart- weg in Bleiwsijk. Verder zijn er langgerekte speelvijvers, waar u met de auto tot bij het water kunt rijden. U kunt er ook over dag uw tent opzetten en wie langer wil blijven staan kan terecht op het Kamp eerterrein Zevenhuizen vlak bij het zwembad De Koorn- molen. Een ander zwembad met binnen- en buitenba den is de Bleiswijkse Kooi. Verder kunt u er kanoën, fietsen, wandelen, paardrij den, watersport beoefenen. Rond het water liggen en kele jachthavens, u kunt er ook bootjes huren. Er is een uitspanning De Roer domp en een pleisterplaats Het Zeeltje (vlak bij de Cooperbaan). De Nessepolder en Zeven- huizerplas (in Zuidelijke richting) zijn nog in aanleg evenals het Hoge Bergse Bos (bij Ommoord en Hille gersberg). Het Lage Bergse Mos (bij Hillegersberg) is makkelijk bereikbaar per auto of fiets en biedt tal van mogelijkheden voor ontspanning, ook is hier evenals in de Bleiswijkse Zoom een ruiterpad voor paardrij liefhebbers. Wilt u advies of meer infor matie over openbaar ver voer enz. hebben dan kunt u dit aanvragen o.a. bij: Secretariaat Recreatieschap Rottemeren, Koningskade 1, Den Haag, tel. 070-264111 en Dist riet kantoor Provinci ale Waterstaat, Rottediik - 11, Bleiswijk. tel. 1892- 2233. Rust en stilte omgeven u in het karakteristieke Rottege- J bied. Eén van de vier— ruim 250 jaar oude—molens langs de Rotte Een brug over de Rotte zou in de toekomst ook Ommoord op het unieke re creatiegebied moeten aansluiten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4