In Proveniershuis" 'Misdadigers'doen veel Schiedammers een plezier -cm i Rozenkoningin weer op regio-tournee 9 Goedemorgen dit is radio-lokaal" ALARM politie brandweer ambulance Stuurgroep: ,Niet enkel alleenstaanden WOENSDAG 27 JUNI 1979 SC 5 VANDAAG SCHIEDAM Stadhuis. Grote Markt: verga dering van de commissie voor ruimtelijke ordening. Aan vang: 20.00 uur. Zaal Irene, Nieuwe Haven 155: vergadering van de con sumentenbond. Aanvang: 20.00 uur. VL AARDING EN VOP-keet, Zomerstraat 49c: inspraakavond verkeer, be stemmingsplan. Aanvang: 20.00 uur. Holland iagebouw, Oosthaven- kade 42: areheoruimte. Geo pend 19.00-22.00 uur. DONDERDAG SCHIEDAM Stedelijk Museum, Hoogstraat 122: tentoonstelling: „Aspecten hedendaagse fotografie'*. Geo pend: 10.00-17.00 uur. VLAARDINGEN Stadhuis: vergadering van de commissie stadsherstel, -ver fraaiing en -verzorging. Aan vang: 14.00 uur. VOP-keet, Zomerstraat 49c: inspraakgesprek over de scho len in het bestemmingsplan, Aanvang: 15.30 uur. „*t Aards Goed", Korte Dsjk 71: tentoonstelling van wand- kleden en keramiek. Geopend: 14.00-17.00 uur. Kinderboerderij Holywood, Amsterdam laan. Geopend: 10.00-16.30 uur. Muziek Instrumenten Verza meling, Westhavenkade 45. Geopend: 10.00*12.00 uur op telefonische afspraak onder nummer 347240. Ho Hand iagebouw, Oosthaven- kade 42: areheoruimte. Geo pend: 10.00-12.30 uur, 13.00- 18.00 uur en 19.00-22.00 uur. Grote Kerk: lunchconcert door Aad Zoutendijk. Van 12.45-13.25 uur. Gemeentelijke Archiefdienst Vlaardingen, Plein Emous 5: geopend: 10.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Visserijmuseum, Westhaven kade 53/54: tentoonstelling „Nederlandse visserijplaatsen in oude ansichten". Geopend: 10.00-17.00 uur, Artoteek, Oosthavenkade 8: kunstuitleen. Geopend: 12.00- 17.00 uur. Volksgebouw, Schiedamseweg 31: afdelingsspreekuur van de Industriebond FNV. Geopend: 19.00-20.00 uur. Wijkcentrum „'t Nieuwelant", Goudsesingel 87a: soos voor jongeren vanaf veertien jaar. Aanvang: 19.30 uur. Triangel, Fransenstraat: socië teit „AH In". Aanvang: 20.00 uur. Het Heempark, Mamixlaan. Geopend: 9.00-1 S.00 uur. MAASSLUIS Gemeentemuseum, Zuiddijk 16: permanente historische tentoonstelling over Maassluis en de visserij en tentoonstel- Ling van schilderijen en plas- tieken van Gerard Wensma en Alex Garcia. Geopend: 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur. Nationaal Sleepvaartmuseum, Hoogstraat 1. Geopend: 1S.00- 21.00 uur. VRIJDAG SCHIEDAM Stedelijk Musetrn, zie donder dag. VLAARDINGEN ,,'t Aards Goed", zie donder dag. Hol 1 an diagebouw, zie donder dag. Muziek Instrumenten Verza meling, zie donderdag. Kinderboerderij Holywood, zie donderdag. Gemeentelijke Archiefdienst Vlaardingen, zie donderdag. Visserij museum, zie donder dag. Artoteek, zie donderdag. Geo- pend 12.00-17.00 uur en 19.00- 21.00 uur. Het Heempark, zie donder dag. MAASSLUIS Gemeentemuseum, zie don derdag. Geopend: 14.00-17.00 Schiedam, 264668. Vlaardingen. 344444. Maassluis, 13333. Maasland, 12375. Hoek van Holland, 2133. Schiedam, 264648. Vlaardingen. 343333. Maassluis, 13333. Maasland, 12326. Hoek van Holland, 2345. Schiedam. 269290. Vlaardingen 344444. Maassluis. 13333. Maasland, 12039en 12035. Hoek van HoUand, 2133. Radio-lokaal bestaat uit zes zendpiraten, die ook afzonderlijk uitzenden. liet gaat om ra dio Ma this (fm 103 mhz) radio MBC (fm 101,5 mhz) radio Mathis (fm 100-104 mhz) Ra dio Baracuda (fm 102,7 mhz) en the Car (fm 100-103 mhz. Gezamenlijk zijn zij eens in de twee maan den op zondag te beluisteren of de fm band 102 mhz. De uitzendingen vinden plaats in stereo en worden met affiches in de hele l Stad van te voren aangekondigd. Tevens wordt van tijd tot tijd op de 102 mhz de eerstvolgende uitzending van radio lokaal aangekondigd. Binnenkort hoopt men ook op de middengolf te beluisteren te zijn, zodat nog meer Schie dammers de uitzendingen kunnen volgen. Schiedam Eigenlijk is het gewoon een mis daad waar we mee be zig zijn. Het is verbo den bij de wet, en elk ogenblik kan er dan ook een inval komen van de controledienst. Als dat gebeurt, ben je toch gauw voor zo'n vijf- zesduizend gul den kwijt. De mensen die ervan weten, vragen ons dan ook waar we het lef vandaan halen. Een politieagent, die we toevallig persoonlijk kennen, noemde het ontzettend brutaal wat we doen, vooral omdat we er een hele dag mee bezig zijn. De misdadigers die zo brutaal en vol lef in het Schiedamse optreden zijn geen inbrekers, fraudeurs, brandstich ters of moordenaars. Het gaat om mensen, die, terwijl ze de wet overtreden, niemand last veroorzaken, maar met hun bezigheden juist ontspanning ver zorgen voor honderden Schiedammers. Het gaat om het Schiedamse ra diostation Radio- Lo kaal Schiedam, dat net als de echte radio in Hilversum, op de FM- band uitzendt, en een programma vol muziek en zelfs radiospelletjes brengt. Sinds Kerstmis is radio lokaal al drie keer een hele dag in de lucht ge weest. Die zondagen is de Schiedamse lokale radio van half negen 's ochtends tot zeven uur *s avonds te beluisteren geweest. Tien en een 9 De Barra cuda met technicus voor de mi crofoon. half uur op één dag; in kringen van amateur- zenders wordt dat als zeer gewaagd bestem peld. Als de PTT het wil, word je gegaran deerd uitgepeild en krijg je zeker een be zoekje van de radio- controledienst. Bij zen ders die op de 47-meter band zitten gebeurt dat ook regelmatig. Radio- Lokaal zit op de FM, en zelf denken ze dat hun uitzendingen door de vingers worden ge zien, „Wij bezorgen absoluut niemand overlast", ver tellen ze zelf. „Vaak zie je dat televisies in de omgeving gaan storen als er een zendamateur in de omgeving zit. Bij ons is dat niet het ge val. We hebben zelf onze zender gebouwd en er meteen voor ge zorgd dat het ding niet stoort. Als we aan het zenden zijn kunnen we zonder problemen onze eigen televisie erbij aan zetten. Dat zegt wel het één en ander". Hoewel de mannen van radio-lokaal stuk voor stuk een angstig gevoel onder de leden krijgen als de bel van de bui tendeur gaat - het kan immers altijd de contro ledienst zijn - gaan ze niet overdreven voor zichtig te werk- Ver vddr de uitzendingen wordt de stad al vol ge hangen met affiches waarop de dag van uit zending en de golfleng te in grote letters wor den vermeld. Zelfs op het postkantoor en op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat zijn de affiches opge hangen, zodat er dus van uit mag worden ge gaan dat radio lokaal bekend is bij de opspo rende instanties. Gepakt Hoewel het nu al drie hele uitzendingen goed is gegaan, wordt er bij radio-lokaal toch rekening mee gehouden dat de controledienst bij één van de volgende uitzendingen op de stoep staat „De luisteraars merken dat dan doordat we plotseling uit de ether zijn verdwenen. Maar als dat ge- beurt betekent het nog niet het einde van radio lokaal Schiedam. We schaffen ons dan gewoon nieuwe spullen aan en we beginnen op nieuw". Het grote voorbeeld van het Schiedamse station is daarbij Radio Centraal in Den Haag. Die zendpiraat is al dertien keer door de op sporende instanties uit de lucht genomen en is even zo vele keren weer terug geko men. Radio-lokaal is samengesteld uit zes zendpiraten, die ook Door Richard Sfomp afzonderlijk al muziekpro gramma's uitzonden. Omdat je alléén moeilijk een hele dag kunt gaan uitzenden, heb ben de piraten de koppen bij elkaar gestoken en zijn tot één lokaal radiostation geko men. Op de uitzenddag krui pen ze nu om beurten voor de microfoon, waardoor het station tien-en-een half uur wordt bemand. In die tienenhalf uur brengt Radio-lokaal een breed pro gramma: aan de Hilversumse zenderkleuring wordt in ieder geval door het lokale station niet deelgenomen. De uitzend- zondagen draait men Holland se muziek afgewisseld met Amerikaanse klanken, cabaret en wat er nog meer aan bod komt Eén uur lang gaat er een ver- zoekprogramma de lucht in, waarvoor de verzoekjes tele fonisch ingediend worden. In de uitzending worden num mers genoemd waar de ver. zoekjes kunnen worden opge geven; er ontstaat dus geen rechtstreeks contact, dat zou het de controledienst al te ge makkelijk maken. Ook wordt een radiorebus met de luisteraars gespeeld. „Zet de eerste letters van de titels van de volgende platen achter elkaar. Er ontstaat dan een Nederlands woord dat u op een briefkaart moet schrij ven en moet sturen aan Ra dio-lokaal, Postbus 3047, Schiedam". De prijswinnaars worden dan, als ze niet te ver af wonen, door de mensen van Radio-lo kaal bezocht en kunnen met een hun prijs in ontvangst ne men. De dingen die kunnen worden gewonnen variëren van twintig tot honderdvij fentwintig gulden. Als de mensen te ver weg wonen (er zitten luisteraars tot in Zee land) ontstaan er nog geen problemen met de bezorging. „Dan maken we toch gewoon gebruik van de PTT", zeggen de radio-enthousiastelingen. Sponsors Om de radiospelletjes te kun nen spelen maakt Radio Lo kaal gebruik van een handje vol sponsors. Winkeliers uit Schiedam, die de prijzen be schikbaar stellen in ruil voor spotjes die door Radio Lokaal worden uitgezonden. Erg pro fessionele spotjes overigens die in eigen opnamestudio's worden gefabriceerd. De sponsoring van Radio Lokaal gaat niet verder dan het be schikbaar stellen van de prij zen. Alle overige kosten die het radiostation maakt, wor den door de deelnemende pi raten zelf betaald. En erg gering zijn die kosten niet Alleen al de installatie kost natuurlijk handenvol geld. Duizenden guldens, die je bij een inval ineens kwijt kunt zijn. En om dan in de lucht te kunnen blijven moe ten er meteen weer een paar duizend gulden op tafel ko men. Maar er is meer. Het stapeltje reclame-drukwerk, dat Radio Lokaal heeft laten vervaardigen, is welhaast ver gelijkbaar met de reclame-sta pel die bij de readers-digest dagelijks de deur uitgaat. Al leen is de oplage van laatstge noemde natuurlijk een stuk hoger. Al het geld dat voorts nodig is voor de aanschaf van pla ten, banden, snoertjes en an dere .kleine dingen" wordt door de zes piraten zelf op tafel gelegd. En dat gebeurt, zeggen zij zelf, niet zonder de nodige moeite. „Wij moeten er keihard voor werken om dat allemaal te betalen". Erg te spreken zijn de zes amateurs niet over de manier waarop de zendpiraten in Ne derland behandeld worden. „In Amerika en Italië mag ie dereen zijn eigen uitzending verzorgen. Daar krijg je zelfs een eigen frequentie waarop je je gang kunt gaan. Het wordt daar gewoon be schouwd als vrijheid van me ningsuiting. In Amerika zijn er zo ongeveer vijfduizend muziekzenders, die net zoals wij met een muziekprogram ma komen". In Nederland zal het volgens de zes van Radio Lokaal voorlopig nog wel niet wor den geregeld als in Italië en Amerika. Veel zal het Schie damse station zich daar niet van aantrekken. „We storen niemand, doen een hoop men sen plezier met onze program ma's. En daarom gaan we door met uitzenden, en als wé gepakt worden beginnen we gewoon opnieuw, net zoals Radio Centraal in Den Haag". Het Proveniershuis moet volgens de betrokkèn stuurgroep niet alleen bestemd worden voor alleenstaanden, maar ook voor tweepersoonshuishoudens. Schiedam Het zou jammer zijn, als het Proveniershuis na een ingrijpende renovatie alleen bewoond sou gaan worden door alleenstaanden. Dat is de mening van de stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en twee- persoo nsti u ishoudens. Dat die stuurgroep met beide categorieën rekening houdt, bewijst het advies dat aan burgemeester en wethouders van Schiedam is gedaan: in bet overleg met het ministerie over de renovatie moet erop aangedrongen worden, dat ook tweepersoonshuishoudens een plaatsje kunnen krijgen in het Proveniershuis. „Ik betreur het als de nieuwe indeling van de ruimtes daar alleen door alleenstaanden ge bruikt zou worden", zei Ge rard Prins erover in de stuur groep waar hij in zit namens de SSSW, de stichting van sa menwerkende Schiedamse wo ningcorporaties. „Er is straks genoeg ruimte voor twee mensen. Een grote keuken, een zitkamer, slaapkamer - het zou echt zonde zijn om de woningen uitsluitend voor al leenstaanden te bestemmen". De stuurgroep heeft dat ad vies van Prins overgenomen, waarbij overigens wel duide lijk werd gesteld dat het niet betekent, dat alleenstaanden uit de boot vallen. Daarmee heeft de stuurgroep „groen licht" gegeven voor een reno vatie van beide vleugels van het Proveniershuis. Van mo numentenzorg, de gemeente en het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke or dening hangt nu de verdere ontwikkeling af. Met de wens om ook tweeper soonshuishoudens in de toe komstige woonbestemming op te nemen houdt de stuurgroep rekening met de huidige ge bruikers van het monument Over het algemeen zijn dat kunstenaars, die met de ge meente een bedrijfsruimtere geling hebben, een „kraakcon- tract" zoals dat populair heet, waarin staat dat de ruimten als atelier gebruikt worden. In de praktijk wordt er ech ter ook gewoond, legen een huurprijs van twee tientjes per maand. Na de renovatie wordt de huur uiteraard dras tisch verhoogd, maar omdat enkele ruimten worden sa mengetrokken zullen niet alle gebruikers (een- en tweeper soonshuishoudens) in het Pro veniershuis kunnen blijven. Ook bij die ontwikkeling moet de gemeente volgens de stuurgroep zorgvuldig optre den en terdege rekening hou den met „een ieder, die op een of andere manier een band met het pand heeft", zoals wethouder Chris Zijde veld als voorzitter van de stuurgroep dat omschreef. Een andere wens, die de stuurgroep nog heeft voor de renovatie van het Proveniers huis, betreft de verwarming. In principe is uitgegaan van centrale verwarming, maar als dat financieel mogelijk is zou ook aan andere warmte voorzieningen moeten worden gedacht. Op de vraag, of er al plannen zijn voor het Voorhuis van het Proveniers huis, waar nu de Schiedamse Gemeenschap en de VW ver toeven, kon Zijdeveld nog geen definitief antwoord ge ven. Voor het sterk vervallen Achterhuis wordt gedacht aan horeca. fcüMO.. Voor het vierde achtereen volgende jaar heeft de Haagse WV een Rozenko ningin gekozen, die in een vier weken durende tour nee door de regio de aan dacht zal vestigen op het fraaie rosarium in het Haagse West broek park. Dit jaar is uitverkoren de lief tallige Vlvianne van den Ihraten, die als „Koningin Yivianne I" de omgeving af zal reizen, om op mark ten en andere drukke plaat sen rozen en foldermateri aal uit te delen, Vivianne, vergezeld van haar hofdame Marianne Frankcmolcn wordt rondge reden in een schitterende oude Bentley, die voor dit doel is afgestaan door het Nationaal Automobielmu- seum in Leidsehendam. De eerste Stad in deze om geving die de Rozenkonin gin zal aandoen is Vlaardin gen, waar zij op 4 juli om 13 uur wordt verwacht op het stadhuis. Aansluitend aan deze ontvangst gaat zij naar de markt Schiedam en Maassluis zijn twee da gen later, op vrijdag 6 juli, aan de beurt Aan het be gin van de middag wordt Schiedam bezocht, wat later rond een uur of vier. Maas sluis. Op 19 juli is ze weer in Vlaardingen en Hoek van HoUand staat voor 24 juli genoteerd: daar brengt Vivi anne 's morgens een be zoek. Op diezelfde dag is ze *s middags nogmaals in Schiedam, maar dan op de markt aan het Bachplein. Het optreden van de Rozen- koningin is onderdeel van een campagne, die het dag- bezoek aaa Den Haag en Scheveningen wil bevorde ren. Het Westb roekpark, met haar rosarium met ruim 20.00 rozenstruiken in 400 variëteiten, is een van de meest interessante at tracties. De Haagse Rozenkoningin en haar hofdame: op be zoek in de regio,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5