SCHIEDAMSCHE COURANT Bewoners weigeren huis te verlaten Schiedam Wit geen ruimte reserveren voor rijkswegen 19 en 24 NW overweegt actie tegen sluiting Verto Maassluis in antwoord op brief van rijkswaterstaat Verplicht stoppen hoeft niet meer Chauffeur gewond naar ziekenhuis Patrimoniumstraat en omgeving Overleg levert niets op: Kijk uit op Sportlaan! Veront schuldiging Donderdag 5 juli 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26397-4PAGINA'S Broersvt'sl 3 - l.'k'fi.on admuusIr.ilK' 26SW11 redarln- 262566 kl.itlilrmhiMi.t 144144 SCHIEDAM EN KETHEL VlaardingenZeker tien ge- rinnca van de achtenveertig woningwetwoninkjes die bouwvereniging Patrimonium Woningen (PW) op het ogen blik in renovatie heeft zullen die renovatie pertinent wei geren. Ze zijn daarbij bereid tot het uiterste te gaanDe bewoners baseren hun weige- rïnjj op de zeer slechte in spraak die er volgens hen bij het maken van de plannen is geweest en de slechte kwali teit van dc renovatie zelf. De provinciale directie van de volkshuisvesting (PDVj, het college van B en W, Patrimo nium en de gemeenteraad hebben een brief ontvangen waarin de bewoners die mededeling doen. Reeds eerder werd al duide lijk dat de beslissing tot reno vatie op een manier genomen is, waarbij niet alle bewoners betrokken zijn geweest De bewoners schrijven in hun brief aan de gemeenteraad en de provinciale directie van de volkshuisvesting, dat zij zelfs nooit op de hoogte zijn ge weest van de renovatieplan nen zoals die nu uitgevoerd worden. „De eerste plannen zijn door de PDV afgekeurd," schrijven de bewoners. „De daarna ontwikkelde plannen zijn nimmer aan ons voorge legd. De huidige renovatie van deze niet door ons geken de plannen is erbarmelijk." Volgens de bewoners zou bij voorbeeld de beruchte soort spaanplaat in de huizen verwerkt worden, waarover destijds zo veel te doen is ge weest Wethouder Goudriaan heeft inmiddels al toegezegd dit te laten onderzoeken. De renovatie is inmiddels tot ongeveer de helft van het aantal woningen gevorderd. Zeker negen gezinnen die wo nen in huizen die nog aan de beurt moeten komen zijn niet bereid hun woning voor deze renovatie te verlaten, terwijl één bewoner, wiens woning haast gereed is, zal weigeren de sleutel in ontvangst te ne men. In hun brief vragen de bewo ners aan het bestuur van PW om met spoed een grote be wonersvergadering uit te schrijven, waarin de gerezen bezwaren en standpunten van de bewoners besproken kun nen worden. Met de weigering van de hui dige renovatie gaan de bewo ners zelfs zover, dat zij niet terugschrikken voor tafrelen. zoals die indertijd in die Indi sche Buurt plaatsvonden. Daar kon een hardnekkige weigeraar van de renovatie slechts met behulp van de sterke arm uit zijn woning verwijderd worden. De brief schrijvers zijn op zich trou wens helemaal niet tegen re novatie van hun woningen ge kant Waar rij zich tegen ke ren is de kwaliteit van de huidige renovatie en het feit dat rij daarin nooit gekend rijn. De bewonerscommissie heeft in het verleden zeer ondemo cratisch gefunctioneerd. Dat werd onlangs duidelijk toen bleek dat de bewoners die de brief ondertekend hebben, voor het merendeel uit de Jo sef Israëlstraat afkomstig, al tijd buiten het overleg tussen PW en commissie gehouden Maassluis Het overleg tussen de industriebond NVV en de hoofddirectie van de Verto in Rotterdam heeft gistermiddag niets opgeleverd. Als de hoofddirectie haar principebesluit om baar touw- en staaldraadfabriek Holland bv In Maassluis te sluiten niet voor een bepaalde datum terugneemt, zal het NVV acties ondernemen. De hoofddirectie heeft echter gezegd dat haar besluit wel In theorie, maar zeker niet in de prak tijk te beïnvloeden is. Wanneer de Verto de vesti ging in Maassluis inderdaad sluit en naar het Belgische Hammen verhuist, komen ze ker zestig mensen zonder werk te zitten. Voor veertig anderen kan het werk niet worden gagarandeerd. Een aantal werknemers zou naar de vestiging in Leiderdorp kunnen worden overgeplaatst Tijdens het overleg gistermid dag zijn de standpunten van de Verto en de vakbond nog eens scherp tegenover elkaar tomen te staan. De Verto wil vasthouden aan sluiting en verhuizing van de fabriek in Maassluis. De vakbond meent dat er eerst naar oplossingen moet worden gezocht Het overleg tussen de Verto en het ministerie van economi sche zaken is volgens het NW bepaald onvoldoende ge weest. «Het klinkt misschien afge zaagd zo langzamerhand", zegt NW-vertegenwoordiger Peter van Emmenes, „maar er is hier duidelijk sprake van een uitermate slecht be leid". De hoofddirectie heeft tegen over de vakbond toegegeven dat het bedrijf in kwestie een goed machinepark en een goede ordeportefeuille heeft dat er nog investeringen voor dit jaar zijn gepleegd, maar beweert dat het bedrijf, on danks dat het op volle toeren draait, toch verlies blijft ma- /ken. Het NW zegt het bewijs te kunnen leveren dat Hol land bv een grotere capaciteit heeft dan nu wordt gebruikt .Alleen", zo zegt de vakbond, „wordt de druk nu op de schouders van het personeel gelegd. Dat moet soms tijden lang twaalf uur per dag wer ken. Dat kan beslist anders". De vakbond verwijt de Verto dat zij slechts één verzoek voor subsidie bij economi sche zaken heeft ingediend. Maar daarbij zijn toen geen voorstellen overhandigd om de problemen bij het bedrijf op te lossen. De hoofddirectie wil voorts het NW niet aan tonen hoe ze aan het constan te verlies komt De leiding j van de Verto stelt dat het er 1 is en dat zij daar niet verder op in wenst te gaan. Peter van Emmenes betwijfelt of het voor de Verto wel aan trekkelijker is om de touwfa- briek in België te vestigen. Dat zou in het totaal zeven miljoen gulden kosten, het geen een slechte uitgangsposi tie is. „Waarom de hoofddi rectie het dan toch wil, is ons niet bekend. We hebben meer informatie nodig en die zullen we krijgen ook. In ieder geval gaat dit niet zomaar. We heb ben een ultimatum gesteld; is het besluit niet voor de af loop daarvan ingetrokken, dan volgt er actie", zegt hij. Ook Vlaardingen heeft bezwaar tegen verbreding van de bestaande weg, op deze foto links naast het Shelt-sportpark. Verbreding houdt namelijk in, dat heel wat groen rond Vijfsluizen zou moeten verdwijnen. (Luch tfoto: Siithoff Pers BV - Henk van Westering). Schiedam Autorijden de supporters van voet bal-, softbal- en honkbal- club Schiedam, in hei Hargapark, worden door voorzitter Tom Verweij gewaarschuwd voor de «gevaarlijke situatie na bij de oprit Vlaardln- ren" aan de rand van sportpark Harga. Reden voor Verweij om op die situatie te wijzen Is een ernstig ongeluk, dat zich vorige week voordeed op de Sportlaan. baarbij werd een brom fietser zwaar gewond De botsing werd veroorzaakt wrcr een automobilist, die enkele softbalsters Jtear Schiedam bracht Verweij benadrukt, dat op een bepaald wegge deelte hier niet mag wor den gereden door auto mobilisten zonder specia le vergunning. Die regel wordt nogal eens overtre den. Een van de zijstraten van de Billitonlaan. waar de stopverplichting ook zat verdwijnen. ^uiiitiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiitiiiiiiiiiiimmiiiiiuiii 1 Vlaardingen Binnen afzienbare tijd zullen op 45 kruispunten in de stad verkeersborden =t worden vervangen. Het H gaat om voorrangskmi- sïnfren, waar in de zijs- traten borden staan die een stopverplichting aangeven. Die stopver- plichting is destijds ïn- gesteld omdat dat veilï- ger zou zijn. In de praktijk komt het er echter op neer, dat weggebruikers zich to- taal niet houden aan die stopverplichting, omdat de kruispunten overzichtelijk genoeg zijn. Het gevolg: de vei ligheid gaat juist ach teruit Commissaris Van Toledo van de Vlaardingse politie heeft over deze materie een voorstel aan het colle ge van B en W gedaan. Dit voorstel, dat inhoudt dat op de betreffende kruis punten een „normaal" bord moet komen, dat aangeeft dat weggebruikers op de kruisende weg voorrang hebben, is door het college overgenomen. Een woordvoerder van de afdeling verkeer op de ge meentesecretarie: „Eigenlijk rijn die borden destijds neergezet tegen de wettelij ke bepalingen in. Ze horen alleen maar te staan op kruispunten, die totaal on- iiiiiiiimtniiiiiniiiiniiiiiKiiimiiiiiiiiJititiiiitii^ overzichtelijk rijn. Dat is fjj bij heel wat kruispunten niet het geval. Het gedrag van de weggebruiker is ge- noegzaam bekend: men houdt zich er totaal niet s aan. Daardoor worden situ- aties gecreeerd, die nooit zo bedoeld rijn." De kruispunten, waar bin- nenkort de nieuwe borden zullen worden geplaatst, liggen irs de Billitonlaan, de Industrieweg, de Mar- nixlaan, Oosthavenkade, van der Dnftstraat, Cron- jéstraat, 's Gravendijkplein 5 en Markgraaflaan, om de belangrijkste te noemen. Schiedam Burge meester en wethouders trekken zich, uit pro test tegen eventuele aanleg van rijkswegen 19 en 24, niets aan van twee brieven die daar over geschreven zijn door de hoofdingenieur- directeur van rijkswa terstaat in Zuid-Hol- land. Deze had ge vraagd om ruimte te reserveren voor verbre ding van de Benelux- tunnel en daarop aan sluitend rijksweg 19. Ook herinnerde de top ambtenaar uit Rijswijk aan het tracé voor rijksweg 24. Op de laatste brief antwoordt het Schiedamse college van burgemeester en wethouders: „Met een zeker ongenoegen hebben wij kennis genomen van uw brief. Hieruit blijkt namelijk, dat nog steeds wordt gewerkt aan een onge breidelde uitbreiding van het rijks wegennet Wij vragen ons af hoe dat in overeenstem ming is te brengen met de bij herhaling door de regering geuite wens om over te gaan tot energiebesparing." Aan de brief van rijkswater staat wil het college dan ook voorlopig geen consequenties verbinden, hetgeen erop neer komt dat Schiedam in de plannen voor Woudhoek- Noord geen enkele rekening met een tracé voor rijksweg 24 wil houden. Deze rijksweg staat op de kaart van rijks waterstaat getekend in het verlengde van de Doenkade in Rotterdam, lopend door Midden-Delfland ten noorden van Schiedam en Vlaardin gen, om vervolgens via de Zuidbuurt tussen Vlaardingen en Maassluis cn via een. toe komstige tunnel onder de Nieuwe Waterweg naar Ro zenburg te gaan. De weg wordt ook wel omschreven als een tweede noordelijke randweg van Rotterdam; rijksweg 20 behoort, tot de eerste „ruit". Ook de brief, die rijkswater staat over njksweg 19 stuur de, valt bij het Schiedamse college niet in goede aarde: „Wij hebben de indruk, dat de inhoud hiervan niet in overeenstemming is met het standpunt van orue gemeente inzake de aanleg van rijksweg 24, zoals dat eerder onder de aandacht is gebracht van de minister van verkeer en wa terstaat. Wij hebben uw brief voorshands dan ook voor kennisgeving aangenomen, met dien verstande dat wij daaraan geen consequenties verbinden." Het gaat daarbij niet zozeer om de verlenging van rijks weg 19 door Midden-Delfland naar het „Hoefijzer rond Den Haag", als wel om het ver zoek van de hoofdingenieur directeur om met verbreding van het bestaande deel van die rijksweg tussen de Bene- luxtunnel en het Kethelplein rekening te houden. Het door trekken van de rijksweg via Delft naar Rijswijk zou daar van overigens overigens wel een gevolg rijn. Ook die ver breding is Schiedam een doom in het oog. De extra rijbanen en een nieuwe tun nelbuis zouden volgens rijks waterstaat moeten komen aan de oostzijde van de bestaande (op de plaats waar nu de dichtslibbende Vijfsluizerha- ven ligt). Ook Vlaardingen is echter te gen die verbreding, onder meer omdat aan de westzijde ook veel groen verloren zou gaan (het Sheli-sportpark en park 't Nieuwelant). In het structuurplan werd dan ook met verbreding geen rekening gehouden. Dat leverde felle kritiek op van de rijde van njkswaterstaat. Als blijkt dat Schiedam bij eventuele plan nen langs rijksweg 19 evenals Vlaardingen geen rekening wil houden met verbreding, kan ook deze gemeente rek©, nen op verzet daartegen. Door technische problemen, die zich hebben voorgedaan bij de vervaardiging van onze j krant van gisteren, is in een deel van onze oplage het een i hij weg wilde rijden een grote en ander misgegaan. De voor- plas onder rijn wagen en stel- Giftige stof lekt uit vaten: Schiedam De 25-jarige Schiedamse chauffeur L.P.van S- is dinsdagavond naar het ziekenhuis gebracht, nadat hij in con tact was gekomen met de gevaarlijke chemische stof die hij vervoerde. Twee vaten met de giftige stof perbezoate waren in Schiedam gaan lekken op de parkeerplaats aan de Peter van Amrooylaan, waar Van S. zijn truck bad geparkeerd. De chauffeur ontdekte voor pagina van de Vlaardingse editie bestond hierdoor bijna volledig uit nieuws uit Schie dam, terwijl Vlaardingse be richten die in die editie had den moeten verschijnen, ner gens terug te vinden waren. Voor deze nare onvolkomen heid bieden we onze lezers onze verontschuldigingen aan. Nieuws, dat de lezers door deze storing gemist hebben, is in de krant van vandaag als nog meegenomen. de meteen een onderzoek in naar de oorzaak van de lek kage. Bij dat onderzoek kwam Van S. in aanraking met de giftige stof, en liep daardoor een huidirritatie op en een irritatie van de slijm vliezen. De chauffeur heeft onmiddel lijk politie en brandweer ge waarschuwd die terstond het gebied rond de Peter van Amrooylaan voor het verkeer afsloten. De vrachtwagen werd naar een bouwterrein aan de Van Dalsumlaan gere den, waar de lading werd ge lost Twee van de vervoerde vaten bleken te lekken. De brandweer heeft die twee va ten in een container gezet en laten vernietigen. De chauffeur van de vracht wagen kreeg een uur nadat hij de lekkage had geconsta teerd, hevige last van de irri taties en werd naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Na een behandeling aan ogen en onderarmen kon hij weer huiswaarts keren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1